Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 21-03-11, 16:35
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwnikolase36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω..νομιζω οτι καταλαβα...αλλα στην περιπτοση μου τι κανω..θα βαψω ολο το σημειο?πχ φτερο?καπο?κτλπ
Νικόλα είναι πολύ δύσκολο να βγεί ακριβώς το ίδιο χρώμα...εκτός και δέν το έχει δέι πολύ ήλιος το αυτοκίνητο, ή είναι φρεσκοβαμμένο...!! Στην περίπτωση που βάψεις ένα φτερό ή μία πόρτα θα υπάρχει διαφορά. μπορεί να είναι τόσο μικρή που να μήν φαίνεται ή μπορεί και να κάνει μπάμ απο μακρυά!!!!!!!πρίν κάνεις ότι κάνεις ρώτησε το μάστορα που θα στο φτιάξειγια να είσαι καλυμένος. μπορεί να πατήσει ένα γυάλισμα στην υπόλοιπη πλευρα του οχήματος και να είναι πολύ μικρή η διαφορά .....το θέμα όμως είναι στην απόχρωση....
πάντως αυτό που σου είπαν για τα υδατοδιάλυτα χρώμματα στέκει....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-03-11, 17:40
Το avatar του χρήστη Makis_
Makis_ Ο χρήστης Makis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Μηνύματα: 185
Makis_ will become famous soon enoughMakis_ will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρωτα και αλλου, οχι σε συνεργεια τοπικων βαφων αλλα σε κανονικα φανοποιεια. Τα τσιπς αγουει και συνεργεια αναλογα ισως να μην ασχολουνται με τετοιες δυσκολες 'αποστολες' γιατι δινουν μια σχετικα χαμηλη τιμη στον πελατη οποτε δε τους συμφερει να απασχολουν υπαλληλους εργατωρες για τα λεφτα που θα παρουν.
Σε παρομοια δικη μου περιπτωση παντως και δυο φορες μαλιστα για διαφορετικο λογο, πηγα σε φανοποιειο, τη μια φορα ηταν κι εξουσιοδοτημενο κι εκανα δουλεια πολυ πιο φτηνα και ισως πιο καλα απ το να πηγαινα σε τσιπς αγουαιι ή κατι αντιστοιχο.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...
__________________
BIG BOYS/BIG TOYS
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-03-11, 20:10
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
καλησπερα στους πατριωτες και στα αλλα παιδια.
νκολα αλου το θανο και τραβα σε κανονικο φανοποιειο.ειναι ζορικο το χρωμα σου.στο λεω γιατι και εγω το ιδιο εχω.
φιλε γιαννη αμα σε βολευει αγιους αναργυρους κανε νοημα να σου στειλω με π.μ. το τηλ.
ειναι συνεργειο-φανοποιειο και φτιαχνει μονο Bmw.πολυ καλοι.
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-03-11, 20:48
Το avatar του χρήστη sotiris 328i
sotiris 328i Ο χρήστης sotiris 328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-10-2006
Μηνύματα: 1.424
sotiris 328i is on a distinguished road
Καλησπερα!
Τυχαινει να εχω φανοποιο βαφειο και επισης να εχω το ιδιο χρωμα για μια πενταετια στο δικο μου αμαξι..
Ειχα βαψει αρκετα κοματια και δεν ειχε καμια διαφορα στην αποχρωση...
Οσο για το υδατοδιαλιτο δεν εχει καμια διαφορα στην αποχρωση η στην τοπικη βαφη..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sotiris 328i : 21-03-11 στις 20:51
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-03-11, 20:54
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα στους πατριωτες και στα αλλα παιδια.
νκολα αλου το θανο και τραβα σε κανονικο φανοποιειο.ειναι ζορικο το χρωμα σου.στο λεω γιατι και εγω το ιδιο εχω.
φιλε γιαννη αμα σε βολευει αγιους αναργυρους κανε νοημα να σου στειλω με π.μ. το τηλ.
ειναι συνεργειο-φανοποιειο και φτιαχνει μονο Bmw.πολυ καλοι.
Leo ευχαριστω, ειχα βρει φανοποιο για το λογο που ανοιξα αυτο το thread, ok και το φτιαξα τ αμαξι. Στειλε παντως με πμ τη διευθυνση τους, τηλ κλπ στοιχεια, μια που μενω και κοντα με Αγιους να τον εχω στα υποψην.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-03-11, 12:48
Το avatar του χρήστη panagiotisE46ci
panagiotisE46ci Ο χρήστης panagiotisE46ci δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-05-2007
Μηνύματα: 568
panagiotisE46ci is on a distinguished road
φιλε εγω εχω αναφερθει σε θεμα φανοποιηας πριν καιρο οταν εκανα επισκευη το 46αρι σττον ΜΠΟΥΛΑΣΙΔΗ.
ΣΤΟ ΜΟΣΧΑΤΟ.
ΚΑΙ εχω γραψει και απο τιμες γιατι ειχα παρει αρκετες προσφορες μιας και το κοστος πηγαινε πανο απο 3.000 ευρο.
__________________

Na εισαι καλος απεναντι στους ανθρωπους καθως ανεβαινεις ,γιατι θα τους συναντησεις ολους κατεβαινωντας...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-03-11, 00:06
E46ilioupoli Ο χρήστης E46ilioupoli δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-03-2011
Μηνύματα: 1
E46ilioupoli is on a distinguished road
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΑΝΟΠΟΙΕΙΟ

ΕΧΩ ΕΝΑ BMW E46 COUPE 2002 KAI ΜΕ ΧΤΥΠΗΣΕ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΟΠΙΣΘΕΝ ΜΙΑ ΘΕΙΤΣΑ ΣΤΗ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ. ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΟΥΠΟΛΕΩΣ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΝΟΠΟΙΕΙΟ. ΕΧΟΝΤΑΣ ΖΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ, ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΔΩ ΤΕΤΟΙΑ ΥΠΟΔΟΜΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΜΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕ ΚΑΠΟ, ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ Κ ΜΑΡΣΠΙΕ (Κ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΙΚΡΟΑΤΕΛΕΙΕΣ Κ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ). ΕΧΕΙ ΦΑΣΜΑΤΟΓΡΑΦΟ ΟΠΟΤΕ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΑΚΡΙΒΩΣ. ΠΟΛΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ Κ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΟ ΦΑΝΟΠΟΙΟ, ΑΧΡΕΙΑΣΤΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ. ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΞΑΝΑΒΑΦΤΕΙ Κ ΛΟΓΩ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ Κ ΕΚΘΕΣΗΣ ΣΕ ΜΥΓΑΚΙΑ ΚΛΠ TO KAΠΩ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΑ. ΕΔΕΙΞΕ ΑΠΙΘΑΝΟ, ΜΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΗ ΜΕΡΑ.ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΩ ΚΑΘΩΣ ΤΕΤΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΜΕΡΑΚΙ Κ ΥΠΟΜΟΝΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΞΙΖΟΥΝ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΣΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-03-11, 11:59
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E46ilioupoli Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΧΩ ΕΝΑ BMW E46 COUPE 2002 KAI ΜΕ ΧΤΥΠΗΣΕ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΟΠΙΣΘΕΝ ΜΙΑ ΘΕΙΤΣΑ ΣΤΗ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ. ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΟΥΠΟΛΕΩΣ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΝΟΠΟΙΕΙΟ. ΕΧΟΝΤΑΣ ΖΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ, ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΔΩ ΤΕΤΟΙΑ ΥΠΟΔΟΜΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΜΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕ ΚΑΠΟ, ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ Κ ΜΑΡΣΠΙΕ (Κ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΙΚΡΟΑΤΕΛΕΙΕΣ Κ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ). ΕΧΕΙ ΦΑΣΜΑΤΟΓΡΑΦΟ ΟΠΟΤΕ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΑΚΡΙΒΩΣ. ΠΟΛΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ Κ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΟ ΦΑΝΟΠΟΙΟ, ΑΧΡΕΙΑΣΤΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ. ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΞΑΝΑΒΑΦΤΕΙ Κ ΛΟΓΩ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ Κ ΕΚΘΕΣΗΣ ΣΕ ΜΥΓΑΚΙΑ ΚΛΠ TO KAΠΩ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΑ. ΕΔΕΙΞΕ ΑΠΙΘΑΝΟ, ΜΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΗ ΜΕΡΑ.ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΩ ΚΑΘΩΣ ΤΕΤΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΜΕΡΑΚΙ Κ ΥΠΟΜΟΝΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΞΙΖΟΥΝ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΣΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απο τιμες τι λεει το συγκεκριμενο;
Στειλε μου κι εσυ ενα πμ σε παρακαλω με στοιχεια του φανοποιειου να το χω κι αυτο στα υπ οψη (αχρειαστα να ναι παντως...)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-03-11, 12:02
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Τιμη για ολα αυτα??
Συγνώμη για την καθυστέρηση, δεν είχα δει το μήνυμα. Έχουμε και λέμε:

1. Το καπώ 140 (μου είχαν ζητήσει 250 στην Chips away και ~350 στον Δήμο (autopaint) στο Μοσχάτο και σε άλλο paintbull)
2. Oι 2 προφυλακτήρες 120 έκαστος (μικρές γρατσουνιές + όλική βαφή) + 50 ευρώ η κόλληση (είχε ένα μικρό σπάσιμο ο μπροστινός). Σημ: άλλος (συμβατικός) φανοποιός μου είπε ότι χρειάζεται αντικατάσταση ο προφυλακτήρας γιατί δεν φτιάχνει!
3. Το φτερό 100 (είχε πιο πολυ δουλειά - βαθούλωμα + βαφή)
4. Ενα βαθούλωμα πλαινό 80 (αλλά τα τσιγκουνεύτηκα και το άφησα για άλλη φορά)

Σε όλο το πακέτο μου έκαναν και μόνοι τους 50 ευρώ έκπτωση.

Οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ και όπως καταλαβαίνεις σου βάζουν ΦΠΑ επί του ποσού της απόδειξης...εγώ τους είπα για απόδειξη 150 οπότε το ΦΠΑ (23%) πήγε επί των 150 ευρώ.

Για την ποιότητα είμαι (μέχρι στιγμής) πολύ ικανοποιημένος, αλλα θα δείξει ο χρόνος και αχρείαστη να είναι η 5-ετής εγγύηση (στην Chips δίνουν 2-ετή εγγύηση)...

Στα συν: ότι μου έκαναν τον προφυλακτήρα όλο βαφή χρεώνοντάς με μόνο για τις 2 γωνίες που πάει 60 ευρώ η μία και ότι μου έκαναν πολή καλή τιμή στο καπώ, αλλά και στο φτερό που είχε όντως πολύ δουλειά (μεγαλούτσικο βαθούλωμα + ξέφτισμα το χρώμα). Συνολικά ήταν 30% πιο φθηνοί από τον αμέσως φθηνότερο (Chips away) kai 45% από τον πιό ακριβό (ένα άλλο paintbull επί της Δεκελείας).

Τους συνιστώ ανεπιφύλακτα....Κωνσταντίνος

ΥΓ: Κατά την επανατοποθέτηση του μπροστινού σήματος (σημ: το είχαν βγάλει για να βαφτεί το καπώ), μου το έγδαραν λίγο και ξέφτισε. Το παραδέχτηκαν όμως αμέσως. Επειδή έτσι και αλλιώς ήταν ταλαιπωρημένο το σηματάκι το άλλαξα με καινούριο (15 ευρώ από ebay) και μου το τοποθέτησαν (σε επόμενη επίσκεψή μου) δωρεάν.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-02-13, 00:34
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Θέλω να ρυθμίσω τα παράθυρα σε πόρτες Ε36 coupe, γιατί όταν κλείνει η πόρτα βρίσκουν τα τζάμια αρκετά στα λάστιχα με αποτέλεσμα να θέλει αρκετή δύναμη.

Υπάρχουν προδιαγραφές για αποστάσεις αρμούς κλπ, στο Bentley manual, αλλά δεν θα το δοκιμάσω μόνος μου. Θέλω να τον πάω σε κάποιον γνώστη.

Και ρωτώ...ο σωστός επαγγελματίας λογικά, δεν θα πρέπει να το κάνει σύμφωνα με αυτές τις προδιαγραφές;;; Δεν θέλω να το πάω σε κάποιον κ να μου το κάνει με το μάτι...

Εάν έχετε κάποιον γνωστό να προτείνετε...αναμένω!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg WINDOWS.jpg (112,6 KB, 10 εμφανίσεις)
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.