Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-04, 00:43
Το avatar του χρήστη e30
e30 Ο χρήστης e30 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-07-2004
Μηνύματα: 28
e30 is on a distinguished road
ε30 λαδάκι.. σπορέλαιο ή αραβοσιτέλαιο?

σας έχω ταράξει με τις ερωτήσεις μου αλλά υπόμονή... που θα πάει θα μάθει και ο νέος..

λοιπον σήμερα που έκανα μπανάκι το μωρό μου είδα και τα λάδια και παρατήρησα ότι έχει φτάσει ο δείκτης στη μέση. ΤΡΟΜΑΞΑ! πριν ένα μήνα που το πήρα ήταν φουλ. Ωστόσο το αυτοκίνητο έχει κάνει κοντά στα 1800κμ εκ των οποίων τα περισσότερα ήταν σε υψηλές στροφές... όπως έχω πει έχω ε30 318 89'.

ερώτηση 1. με τι λάδι θα μου προτείνατε να το συμπληρώσω?
και ερώτηση 2: είναι λογικη αυτή η κατανάλωση λαδιού? αν λάβουμε υπόψιν ότι γενικά όλα τα μπεμπε τσιμπάνε?

ευχαριστώ...
__________________
Δώσε κλότσο να γυρίσει το e30 να σβουρίσει...
:p :p

ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ ΕΧΩ ΑΛΗΤΕΨΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ Μ3 ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΠΑΙΖΕΨΕΙ

Μαύρο Μ3 φέρτε μου στο τάφο να με πάτε και με μπαντιλίκια στις στροφές να με μοιρολογάτε.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-04, 10:27
Το avatar του χρήστη M5-Matzos
M5-Matzos Ο χρήστης M5-Matzos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Μηνύματα: 139
M5-Matzos is on a distinguished road
Wink

Τα BMW τσιμπάνε λαδάκι αλλά το πόσο εξαρτάται και από την οδική σου συμπεριφορά. Το να έχει φτάσει στη μέση το λάδι στα 1800 km μου φαίνεται παραπάνω από το κανονικό. Αν σκέφτεσαι να συμπληρώσεις λάδια εννοείται ότι θα βάλεις από αυτά που ήδη έχει μέσα, αν σκέφτεσαι να βάλεις καινουρια έχεις πολλές επιλογές !
__________________
Dear Lord why my M5 has been crashed ?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-04, 10:34
Το avatar του χρήστη aVog
aVog Ο χρήστης aVog δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Μηνύματα: 196
aVog is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M5-Matzos
Τα BMW τσιμπάνε λαδάκι αλλά το πόσο εξαρτάται και από την οδική σου συμπεριφορά.
Κατσε λίγο ρε δημητρη δηλαδή παιζει να τσιμπάει και το δικό μου. Εγω έχω την αίσθηση οτι όλο και κατι κάνει!!! ΄Καθε κάποιο χρονικο διάστημα μου αναβει λαμπακι πορτοκαλι με το σημα για λάδια, αλλα δεν το κρατάει μια το ανάβει μια το σβήνει!!! Ξέρεις μήπως τι μπορεί να έιναι (και όποιος αλλος αν ξέρεις ας μου πει).
__________________
The Sum of all the Senses
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-04, 11:08
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
H BMW διακαιολογεί ακόμα και 1,5 λίτρο στα 1000 χλμ. Συμφωνώ βέβαια ότι αυτό το νούμερο είναι υπερβολικό. Στην περίπτωσή σου φρόντισε να ΜΗΝ πατάς ποτέ το αμάξι πριν ζεσταθούν τα λάδια, γιατί αλλιώς δεν λιπαίνουν σωστά (προσοχή ΟΧΙ να ζεσταθεί το νερό, αλλά τα λάδια)! Αυτό είναι συνήθως η νούμερο ένα αιτία που ένα αμάξι καταναλώνει λάδι αλλά και έχει πρόωρες φθορές στον κινητήρα. Θα μου πεις πότε θα ξέρω ότι έχουν ζεσταθεί τα λάδια, αφού δεν έχω θερμακρασία λαδιού?? Υπολόγισε ότι τα λάδια θέλουν περίπου 10-15 λεπτά να φτάσουν στην φυσιολογική θερμοκρασία λειτουργίας τους ανάλογα και με την εξωτερική θερμοκρασία. ΑΝ τηρείς αυτόν τον κανόνα και ακόμα έχεις πρόβλημα με κατανάλωση, τότε μπορείς να αρχίζεις να παίζεις με διαφορους τύπους λαδιού, μέχρι να βρεις αυτό που ταιριάζει στον κινητήρα σου. Προς το παρόν συμπλήρωσε με αυτά που έχει ήδη μέσα, παρατήρησε την κατάσταση και εδώ είμαστε εμείς.

@Avog. Η ένδειξη αυτή είναι ότι η στάθμη λαδιού είναι στο απολύτως μίνιμουμ φυσιολογικό, οπότε με πρώτη ευκαιρία συμπλήρωσε λαδάκι. Στην περίπτωση που η ίδια ένδειξη ανάψει κόκκινη, τότε σημαίνει ότι έχεις χαμηλή πίεση λαδιού και πρέπει να σταματήσεις ΑΜΕΣΩΣ το αμάξι! ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΤΑΤΕ ΚΡΥΟ!!! ΕΥΛΑΒΕΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-04, 12:29
Το avatar του χρήστη Z3 Fat Bastard
Z3 Fat Bastard Ο χρήστης Z3 Fat Bastard δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 161
Z3 Fat Bastard is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax
@Avog. Η ένδειξη αυτή είναι ότι η στάθμη λαδιού είναι στο απολύτως μίνιμουμ φυσιολογικό, οπότε με πρώτη ευκαιρία συμπλήρωσε λαδάκι. Στην περίπτωση που η ίδια ένδειξη ανάψει κόκκινη, τότε σημαίνει ότι έχεις χαμηλή πίεση λαδιού και πρέπει να σταματήσεις ΑΜΕΣΩΣ το αμάξι! ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΤΑΤΕ ΚΡΥΟ!!! ΕΥΛΑΒΕΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ!
Και για να το θυμαστε παρτε και ενα ποιηματακι

"Οταν ειναι κρυο το λαδι στο καρτερ
μη πατατε το BMW μοτερ

δωστε λιγο γκαζι το πρωτο τεταρτο
και μετα κοφτες μεχρι αυριο"
__________________
HELLO , My name is NicK, I am unemployed and I live with my parents ......
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-09-04, 13:09
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Z3 Fat Bastard
Και για να το θυμαστε παρτε και ενα ποιηματακι

"Οταν ειναι κρυο το λαδι στο καρτερ
μη πατατε το BMW μοτερ

δωστε λιγο γκαζι το πρωτο τεταρτο
και μετα κοφτες μεχρι αυριο"

Αγαπητέ Z3 Fat Bastard, το ξέρω ότι από σήμερα θα τρέφεσαι μόνο με καφέ και αλκοόλ και ότι πήρες την μεγάλη απόφαση να ξυρίσεις τις τελευταίες τρίχες που έχουν μείνει από τον λαιμό και πάνω. Αυτό όμως δεν σου δίνει το δικαίωμα να γράφεις πρωινές ανοησίες (βλέπε ποιηματάκια χωρίς ρήμα). Έλεος προσπαθώ να πιω τον πρωινό μου καφέ και δεν μπορώ.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-09-04, 15:00
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Z3 Fat Bastard
Και για να το θυμαστε παρτε και ενα ποιηματακι

"Οταν ειναι κρυο το λαδι στο καρτερ
μη πατατε το BMW μοτερ

δωστε λιγο γκαζι το πρωτο τεταρτο
και μετα κοφτες μεχρι αυριο"
Χαχαχαχαχαχαχα Λοιπον Fat bastard... εδώ είναι η δική μου εκδοχή του πιηματακίου σου

" κρύο λάδι
θέλει χάδι "

" κι άμα φτάσει 100
βάλ το κόφτη να σφυρίξει
την ουρά να σου γυρίσει "
__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-09-04, 15:08
Το avatar του χρήστη DoctorAbo
DoctorAbo Ο χρήστης DoctorAbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-08-2004
Μηνύματα: 1.106
DoctorAbo has a spectacular aura aboutDoctorAbo has a spectacular aura about
Και για να σοβαρευτώ και λίγο....... Σχετρικά με τα λάδια του Ε 30, ο Strax τα λέει θαυμάσια. Όταν το μοτέρ ζορίζεται κρύο (κρύα λάδια) και λάδια καίει και φθείρεται πολύ. Όμως το αυτοκίνητο του Ε 30 είναι προφανώς δουλεμένο από άλλον και με αρκετά χιλιόμετρα. Μια ανάλυση καυσαερίων θα απαντούσε κατευθείαν για το τι συμβαίνει.

Παρεμπιπτόντως, να προσθέσω και το εξής: Ξέρω ότι η 320 Ci του αδελφού μου όταν ήταν καινούργια (2003) έκαιγε λαδάκι για τα πρώτα 30.000 χιλιόμετρα. Σταδιακά αυτή η κατανάλωση μειωνόταν (ξεκίνησε από περίπου ενάμισι λίτρο στα 5.000 km και έφτασε σιγά σιγά κοντά στο "0". Όσο δηλαδή έστρωνε ο κινητήρας έκαιγε και στη συνέχεια σταμάτησε να καίει λάδι.
Αυτάαααααααα - Νύσταξα.
__________________
Καπ καπ κει κατ, κατ καν γκαπ γκαπ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-09-04, 15:15
Το avatar του χρήστη e30
e30 Ο χρήστης e30 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-07-2004
Μηνύματα: 28
e30 is on a distinguished road
thn ekana th m@l@ki@

Όντως αυτό φταίει... μέσα σε αυτό τον μήνα τα περισσότερα κμ έγιναν με κρύα λάδια μιας και με το που τελειώνα τη δουλειά το πλάκωνα για να προλάβω μαθήματα οδήγησης... μιλάμε για διαδρομή 15λεπτών...
οπότε.. πάθαμε και μάθαμε... thnx guys..
__________________
Δώσε κλότσο να γυρίσει το e30 να σβουρίσει...
:p :p

ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ ΕΧΩ ΑΛΗΤΕΨΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ Μ3 ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΠΑΙΖΕΨΕΙ

Μαύρο Μ3 φέρτε μου στο τάφο να με πάτε και με μπαντιλίκια στις στροφές να με μοιρολογάτε.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-09-04, 15:18
Το avatar του χρήστη Ripper
Ripper Ο χρήστης Ripper δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 180
Ripper is on a distinguished road
Ma pios ise o Bougas?!?!?!??! xexeeex :p
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.