Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-08-06, 10:18
Το avatar του χρήστη tsambu
tsambu Ο χρήστης tsambu δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2006
Μηνύματα: 234
tsambu will become famous soon enough
E39 στα 2.2 lit και λαδια.

Εχει ειπωθει απο αρκετους φιλους ο,τι η αγορα μεταχειρισμενου ειναι δικοπο μαχαιρι. Εχω το παραπανω μοντελο (10ος 2000 ) εδω και 6.000 χιλ, αγορασμενο απο επισημο αντιπροσωπο στην Γερμανια. Αψογη κατασταση,90.000 χιλ, λουλουδακι.
Οι πρωτες υποψιες, μου μπηκανε οταν οδηγωντας το κατα την επιστροφη για Ελλαδα, εξω απο την Κοζανη, μου αναψε την κιτρινη ενδειξη λαδιων.Δε βαριεσαι λεω, βρισκω ενα βενζιναδικο, προσθετω λαδια, και μολις ερχομαι Θεσσαλονικη πριν το service, ασε λεω να εχω το κεφαλι μου ησυχο, του αλλαζω τα λαδια με συνθετικα της AVIN 5-40.Απο τοτε κυριοι, εχω κανει 6-7 χιλ χιλιομετρα και εχω προσθεσει
1.5 λιτ. Το αυτοκινητο κυκλοφορει κατα βαση εκτος πολης, οχι ξεσκισμα, αλλα μεταξυ 120-160.
Παρακαλω τη γνωμη σας
1. Δεν σας φαινεται αρκετη η ποσοτητα λαδιου που καιει?
2.Πιθανα αιτια?
3. Συμβουλες αντιμετωπισης?

Υ.Γ Ο μηχανικος μου ( πολυ καλος) και χωρις να του αναφερω τιποτε( ηταν νωρις ακομη) μου ειπε οτι "αυτο το μοτορι θα σου καιει λιγο παραπανω λαδακι..
Απο την μανα τους το εχουν αυτο το κουσουρακι." Ισχυει κατι τετοιο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-08-06, 13:53
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Σε καμιά περίπτωση δεν έχουν αυτό το "κουσουράκι" από την μάνα τους. Το μοτέρ σου καίει πολύ λάδι, πολύ πάνω από το φυσιολογικό!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-08-06, 13:55
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Δεν παίζει αυτό...τα μοτέρ αυτά καίνε ελάχιστο λάδι και μόνο αν το σκίζεις το αμάξι.

Λυπάμαι αλλά κάτι άλλο φταίει. Αρχικά ψάξε για διαροές...
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-08-06, 14:53
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
οταν πηρα εγω το αμαξη μου ηθελε αρκετα συχνα σημπληρωμα

πιος ξερη τη λαδια ειχε μεσα...

μετα απο 2 αλαγες και με τα λαδια που βαζη η αντιπροσοποια στο δικο μου ΤWS τωρα δεν μου καιει τιποτα

στα 9000 με 10000 χιλιομτερα βαζω μισο λιτρο (οτι εχει περισεψη απο την αλλαγη) και στα 12000 κανο αλαγη λαδιον και στα 24000 το φουλ σερβις με λαδια παλη φυσικα

μηπος φορας τα γερμανικα λαδια για χαμηλες θερμοκρασιες και τωρα που ειναι το αμαξη στη ελλαδα με τις θερμοκρασιες που εχουμαι τα καιει γιατι ειναι πολη λεπτορευστα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-08-06, 18:56
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Θα συμφωνήσω και εγώ, δεν είναι απλά πολύ το λάδι που καίει, είνα υπερβολικό. Πολλά μπορούν να ευθύνονται αλλά αν δεν είναι κάτι πολύ απλό σε βλέπω για άνοιγμα μοτέρ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-08-06, 22:16
Το avatar του χρήστη tsambu
tsambu Ο χρήστης tsambu δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2006
Μηνύματα: 234
tsambu will become famous soon enough
Συμφωνω με ολους.Θα κοιταξω να μιλησω με επισημη αντιπροσωπεια στη Θεσσαλονικη για τα αιτια και τι θα μου στοιχισει αρχικα το ψαξιμο.Σας ευχαριστω ολους για τις αποψεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-08-06, 16:33
Το avatar του χρήστη millionairesteam
millionairesteam Ο χρήστης millionairesteam δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2006
Μηνύματα: 142
millionairesteam is on a distinguished road
στο 530 που ειχα και με μετατροπη ποτε δεν εκαψε τοσο λαδι!ΣΤΑ 32000 ΚΜ του συμπληρωσα περιπου 600ml!κι εσενα καιει τοσο;;;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-08-06, 00:44
Το avatar του χρήστη tsambu
tsambu Ο χρήστης tsambu δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2006
Μηνύματα: 234
tsambu will become famous soon enough
Μοιαζει απιστευτο , και ομως ναι.1,5 λιτ κυριοι!
Αλλα φαινεται ο,τι ουτε αυτο ηταν αρκετο.Σημερα τα "εφτυσε" και ο κλιματισμος.Ξερετε, ο γνωστος διζωνικος κλπ κλπ.Το μεσημερι σημερα εφημερευα,( ειχα τα νευρα μου δεκαπενταυγουστος γαρ),μπαινω νταλα μεσημερι 3.30η ωρα, παω ν'αναψω το κλιμα, τιποτε.Βρε αμαν, ελεος, τιποτε!Τα μπουτον ειχαν ενδειξη ο,τι δουλευε, απο αερα ομως τιποτε.
Ουτε ζεστο ουτε κρυο.Τον προηγουμενο μηνα, σαν κατι να πηρε το αυτι μου, οτι εκανε κατι ψιλοδιακοπες αλλα νομιζα ο,τι ειναι η ιδεα μου.
Σημερα καπουτ.
Το αυτοκινητο δεν το εχω 6 μηνες και εβγαλε δισκους φρενων μπρος πισω, λαδια, και τωρα κλιματισμο.Τριτωσε το κακο. Αντε να δουμε.
Τωρα για το κλιμα, αν εχει καμμια ιδεα κανεις απο τα πιο απλα, ας την ριξει please(εδω δεν ξερω ουτε τις ασφαλειες που εχει),μπας και δουμε ασπρο φως.Ειδαλως ειλικρινα αρχισε να μου την δινει το θεμα.
Παρεπιπτοντως παιδες ειχα ενα φιατ 132 ( ναι εκεινα τα παλια) ολοι τα πετουσαν για σαπιλες και λαδια, εμενα ουτε σταγονα, ειχα ενα corolla
αλλαξα τακακια φρενων στις 202.000 χιλ,( σας ορκιζομαι, στην τιμη μου), ειχα ενα avensis, καλα αυτο το κρατησα δυο χρονια, τι να βγαλει...
Και τωρα το BMW μου τα βγαζει ολα μαζι...Τι να πω.Λες και το εκλεψα ρε γμτ.
Ας ειναι, ευχαριστω για την υπομονη σας.Καθε βοηθεια δεκτη.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-08-06, 08:09
Το avatar του χρήστη psimos
psimos Ο χρήστης psimos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-08-2004
Μηνύματα: 354
psimos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsambu
Και τωρα το BMW μου τα βγαζει ολα μαζι...Τι να πω.Λες και το εκλεψα ρε γμτ.
Ας ειναι, ευχαριστω για την υπομονη σας.Καθε βοηθεια δεκτη.
Μην αγχωνεσαι φιλε μου και εμενα κατι τετοια ψιλολοϊδια βγαζει το δικο μου και βλαστιμαω και σκεφτομαι..."γιατι πρεπει να λεω οτι τα BMW δε χαλανε";
Ομως δεν ειναι ετσι...

Εαν εξαιρεσεις το θεμα του λαδιου που ακουγεται λιγακι περιεργο ομολογουμενως (και ελπιζω μη πεσεις και εσυ στη "διαδικασια ψαξιματος" και να βρεις αμεσως τι φταιει) τα αλλα ειναι πτεσματα (τους δισκους π.χ θα τους θεωρουσα αναλωσιμο ανταλακτικο) και δυστυχως η ευτυχως απο τα αυτοκινητα που ενεφερες και απο πολλα αλλα την οδηγικη απολαυση που σου προσφερει το τουτου σου σε λιγα τη βρισκεις.


Αντιστοιχο προβλημα με το κλιμα εμφανισε και σε μενα (Ε36) και δε ξερω εαν ειναι η ιδια "φτιαξιά" με το Ε39 αλλα στο Ε36 ειναι απο την πλακετα του κλιματισμου που ξεκωλαει συνηθως καποια κολληση απο καποιο πυκνωτακι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-08-06, 18:31
Το avatar του χρήστη tsambu
tsambu Ο χρήστης tsambu δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2006
Μηνύματα: 234
tsambu will become famous soon enough
Simos ειναι αληθεια οτι οντως η ποιοτητα κυλισης στο Ε39 ειναι απολαυστικη.Και το δευτερο οτι το design του με τρελλαινει. Παντως απο το λιγο που ρωτησα σημερα, εβγαλα τα εξης
1. Κλιμα, προκειται για θερμοστατη, θα αλλαχθει με κοστος ανταλλακτικου γυρω στα 80 ευρω.
2. Λαδια, ανοιγμα κλεισιμο μηχανης ψαξιμο και αλλαγη στανταρ στοιχειων προς στεγανοποιηση , με την δουλεια περι τα 1000 ευρω.(?)
3. Εναλλακτικη λυση, αναβαθμιση του κινητηρα στα 2,5 λιτρα, το μοτορι απο τριαρι με τα 192ps, γυρω στα 3 me 3,5 χιλιαρικα.
Προς το παρον θα μετρησω τι καιει απο λαδια και θα κατσω στα αυγα μου.
Α να μην ξεχασω, ο μηχανικος μου παρηγγειλε 3! θερμοστατες γιατι ειχαν το ιδιο προβλημα αλλα δυο Ε46.Ειναι γνωστο το προβλημα μου ειπε και οι νεοι θερμοστατες ειναι καλυτερης ποιοτητας.Αυτα μου ειπε αυτα μεταφερω.Εννοειται οτ το κλιμα θα επισκευασθει αμεσα....Αυτα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.