Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-12-16, 15:53
georgesa Ο χρήστης georgesa δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 07-04-2009
Μηνύματα: 2
georgesa is on a distinguished road
LPG ή CNG

Καλησπέρα στην παρέα…

Σκέφτομαι να τοποθετήσω φυσικό αέριο (CNG) ή σύστημα υγραεριοκίνησης (LPG) σε bmw E46 318 δεν έχω οριστικοποιήσει την απόφαση μου αν και κλείνω προς το (CNG) θέλω την βοήθεια από γνώστες στα παραπάνω (μειονεκτήματα - πλεονεκτήματα κτλ). Τα χιλιόμετρα που κάνω είναι 20.000 ετησίως, έχω διαβάσει σε ανάλογα πόστ για το (LPG) αλλά θέλω σύγκριση σε αυτά τα δύο ευχαριστώ..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-12-16, 14:32
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgesa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα στην παρέα…

Σκέφτομαι να τοποθετήσω φυσικό αέριο (CNG) ή σύστημα υγραεριοκίνησης (LPG) σε bmw E46 318 δεν έχω οριστικοποιήσει την απόφαση μου αν και κλείνω προς το (CNG) θέλω την βοήθεια από γνώστες στα παραπάνω (μειονεκτήματα - πλεονεκτήματα κτλ). Τα χιλιόμετρα που κάνω είναι 20.000 ετησίως, έχω διαβάσει σε ανάλογα πόστ για το (LPG) αλλά θέλω σύγκριση σε αυτά τα δύο ευχαριστώ..
Τι CNG συζητάς ρε φίλε στο Ε46??
Θα κουβαλάς φιάλη ίση με το χώρο αποσκευών με βάρος 130 κιλά για να έχεις 15 κιλά αέριο
και αυτονομία 180 χιλιόμετρα...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-12-16, 08:39
georgesa Ο χρήστης georgesa δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 07-04-2009
Μηνύματα: 2
georgesa is on a distinguished road
Καλημέρα... Φίλε rapid γι αυτό ζητάω τις γνώμες από άτομα πού έχουν γνώση πάνω σε αυτά να μάθω πλεονέκτημα μειονεκτήματα , αυτό πού είπες δεν μου το είχε αναφέρει κανείς και είναι σημαντικό μειονέκτημα για cng σε E46.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-12-16, 12:21
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgesa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα... Φίλε rapid γι αυτό ζητάω τις γνώμες από άτομα πού έχουν γνώση πάνω σε αυτά να μάθω πλεονέκτημα μειονεκτήματα , αυτό πού είπες δεν μου το είχε αναφέρει κανείς και είναι σημαντικό μειονέκτημα για cng σε E46.
Ω!!
εχει δεκάδες πέρα απο αυτό...
Το βασικότερο οτι δεν θα μπορείς να βρείς να γεμίσεις φυσικό αέριο σχεδόν πουθενα στην ελλάδα....
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-12-16, 23:27
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
να κανω μια χαζη και offtopic ερωτηση...

εφοσον ειναι φυσικο αεριο δεν ειναι το ιδιο που ερχεται και στις πολυκατοικιες?

Με μια αντλια υψηλης πιεσης και συνδεση στο δικτυο φυσικου αεριου δε θα μπορεις να γεμισεις την μπουκαλα του αυτοκινητου απο εκει? Η μηπως δεν ειναι το ιδιο καυσιμο? Η μηπως κοστιζει απειρα μια τετοια αντλια? Η μηπως το κοστος ειναι ιδιο με το να το εβαζες σε βενζιναδικο με cng?
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-12-16, 02:43
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Δεν ξέρω ποιός πουλάει μετατροπή σε CNG, αλλά μου φαίνεται χαζό να το κάνει κάποιος... Εκτός των άλλων έχεις προβληματική αυτονομία, προβληματικό ανεφοδιασμό, χαμηλότερες (κατά πολύ) επιδόσεις και τελικά δεν ξέρω και τι αντίκτυπο έχεις στον κινητήρα.

Με το LPG έχεις μεγαλύτερη αυτονομία (με δεξαμενή 45lt κάνεις από 350 έως 400+ χιλιόμετρα), έχεις περίπου ίδιες επιδόσεις με τη βενζίνη (-10%), άπειρες επιλογές τοποθέτησης και επισκευής και επίσης σχετική σιγουριά σε ότι αφορά βλάβες του κινητήρα. Από προσωπική εμπειρία με τον 1.9 μπορώ να σου πω ότι εδώ και 100Κ χιλιόμετρα, εκτός από μία αλλαγή στον πνεύμονα δεν είχα άλλη βλάβη που να οφείλεται στο αέριο. Θέλει προσοχή στον εγκαταστάτη και κατανόηση ότι αλλάζεις τα δεδομένα του οχήματος σου, όπως επίσης ότι σε τελική ανάλυση παίρνεις ένα ρίσκο...

Αν είσαι ΟΚ με αυτό προχωράς, αν όχι αλλάζεις όχημα με κάτι μικρότερο και οικονομικότερο... Εγώ γενικά είμαι ευχαριστημένος...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-12-16, 02:48
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
να κανω μια χαζη και offtopic ερωτηση...

εφοσον ειναι φυσικο αεριο δεν ειναι το ιδιο που ερχεται και στις πολυκατοικιες?

Με μια αντλια υψηλης πιεσης και συνδεση στο δικτυο φυσικου αεριου δε θα μπορεις να γεμισεις την μπουκαλα του αυτοκινητου απο εκει? Η μηπως δεν ειναι το ιδιο καυσιμο? Η μηπως κοστιζει απειρα μια τετοια αντλια? Η μηπως το κοστος ειναι ιδιο με το να το εβαζες σε βενζιναδικο με cng?
Χωρίς να το έχω ψάξει, είναι πολύ πιθανό το κόστος/όφελος να είναι μηδαμινό... Επίσης προφανώς θα είσαι ΕΝΤΕΛΩΣ παράνομος και προφανώς απολύτως επικίνδυνος για όλη τη γειτονιά ... Ήδη σκέφτομαι τα δελτία ειδήσεων μετά την έκρηξη... "Γειτονιά της Αθήνας γκρεμίστηκε συθέμελα από έκρηξη φυσικού αερίου..." Επιτήδειος είχε μετατρέψει το γκαράζ του σε βενζινάδικο....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-12-16, 14:45
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
να κανω μια χαζη και offtopic ερωτηση...

εφοσον ειναι φυσικο αεριο δεν ειναι το ιδιο που ερχεται και στις πολυκατοικιες?

Με μια αντλια υψηλης πιεσης και συνδεση στο δικτυο φυσικου αεριου δε θα μπορεις να γεμισεις την μπουκαλα του αυτοκινητου απο εκει? Η μηπως δεν ειναι το ιδιο καυσιμο? Η μηπως κοστιζει απειρα μια τετοια αντλια? Η μηπως το κοστος ειναι ιδιο με το να το εβαζες σε βενζιναδικο με cng?
Οχι, δεν είναι το ίδιο..
Η μεταφορά του φυσικού αερίου στο σπίτι είναι σε αέρια μορφή..
Στα βενζινάδικα είναι σε υγρή μορφή..
Κατα τον ανεφοδιασμό, εκτονώνουν το υγρό σε αέρια μορφή και η πίεση διοχετεύει το αέριο
στο ρεζερβουάρ..
Στο οικιακό δίκτυο δεν έχεις τέτοια πίεση, και θα γεμίζεις 6 φορές λιγότερο άρα θα έχεις
αυτονομία κάπου 30 χλμ...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-12-16, 01:31
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
γι αυτο ειπα αν υπαρχει ειδικη αντλια που τη βαζεις και ανεβαζει την πιεση χωρις να γιενι μπαμ. Οχι πως προκειται να το κανω , δεν εχω καν υγραεριο, απλα για το επιστημονικο της υποθεσης
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.