Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 15-05-08, 17:48
bmw330vasilis Ο χρήστης bmw330vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 2.452
bmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nice
μπραβο φιλε μου χαιρομαι που λυθηκε το προβλημα σου......οσο για τα καλωδια δεν θελω να μου τα επιστρεψεις,κανε ενα κοπο να βαλεις αγγελια οτι ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ σε καποιον που αντιμετωπιζει παρομοιο προβλημα μηπως του φανουν χρησιμα!!!!




Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zgouriazmenos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά πήγα και εγώ για προγραμματισμό.Σταμάτησε επιτέλους το "flickering" απο τα xenon και δεν έχασα και τη ρύθμιση πάνω-κάτω απο το εσωτερικό!!! Φίλε Βασίλη (bmw318vasilis) σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για το kit που μου έδωσες αλλά δεν το χρησιμοποίησα γιατί το πρόβλημά μου λύθηκε.Οπότε μου είναι άχρηστα.Αν θες στα επιστρέφω.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 15-05-08, 18:48
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Να κάνω μια ερώτηση και εγώ με τη σειρά μου στους ειδικούς των xenon αυτού του θρέντ? Είδα στο θρέντ για τοποθέτηση xenon kit σε φανάρια με projector και χωρίς projector, αλλά δεν είδα κάπου να χρησιμοποιούνται λάμπες D2R σε φανάρια απλά χωρίς projector (όπως πχ το δικό μου). Αν δεν κάνω λάθος, η συγκεκριμένη λάμπά έχει μαυρισμένα κάποια σημεία της, έτσι ώστε να αντιμετωπιστεί το φαινόμενο του glareing (όπως ειχε αναφερφεί σε παλιότερο πόστ). Και ερωτώ! Δεν βγαίνουν κίτ με τέτοιες λάμπες έτσι ώστε να μπορούν να τοποθετηθούν με ασφάλεια σε φανάρια χωρίς projectror? Προσωπικά δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να τυφλώνω τους υπόλοιπους με τα φώτα μου, αλλά παράλληλα θα ήθελα να αποδίδει σωστά το κιτ στο απλό φανάρι μου. Ο λόγος που σας ρωτάω έιναι γιατί μόλις ΄σημερα πρόσεξα σε ένα καινούργιο αυτοκίνητο (το νέο Forester) ότι έχει xenon εργοστασιακά σε απλό "κλασικό" φανάρι και είχε λάμπες D2R. Το βράδυ έβλεπα εξαιρετικά, δεν τύφλωνα κανένα, και το κυριότερο ήταν εργοστασιακή λύση.... Ποια η γνώμη σας?
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 15-05-08, 19:35
Το avatar του χρήστη spiros bmw
spiros bmw Ο χρήστης spiros bmw δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2007
Μηνύματα: 252
spiros bmw is on a distinguished road
Καλή ερώτηση με ενδιαφέρει και μένα η απάντηση.
__________________
Όλα είναι σχετικά!
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 15-05-08, 23:17
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κάνω μια ερώτηση και εγώ με τη σειρά μου στους ειδικούς των xenon αυτού του θρέντ? Είδα στο θρέντ για τοποθέτηση xenon kit σε φανάρια με projector και χωρίς projector, αλλά δεν είδα κάπου να χρησιμοποιούνται λάμπες D2R σε φανάρια απλά χωρίς projector (όπως πχ το δικό μου). Αν δεν κάνω λάθος, η συγκεκριμένη λάμπά έχει μαυρισμένα κάποια σημεία της, έτσι ώστε να αντιμετωπιστεί το φαινόμενο του glareing (όπως ειχε αναφερφεί σε παλιότερο πόστ). Και ερωτώ! Δεν βγαίνουν κίτ με τέτοιες λάμπες έτσι ώστε να μπορούν να τοποθετηθούν με ασφάλεια σε φανάρια χωρίς projectror? Προσωπικά δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να τυφλώνω τους υπόλοιπους με τα φώτα μου, αλλά παράλληλα θα ήθελα να αποδίδει σωστά το κιτ στο απλό φανάρι μου. Ο λόγος που σας ρωτάω έιναι γιατί μόλις ΄σημερα πρόσεξα σε ένα καινούργιο αυτοκίνητο (το νέο Forester) ότι έχει xenon εργοστασιακά σε απλό "κλασικό" φανάρι και είχε λάμπες D2R. Το βράδυ έβλεπα εξαιρετικά, δεν τύφλωνα κανένα, και το κυριότερο ήταν εργοστασιακή λύση.... Ποια η γνώμη σας?
Στεφανε, απο τους 5 μας που πηραμε xenon μονο o demis φοραει projector.

Αν πετυχεις τον KATSARAIO σε καμια συναντηση μπορεις να δεις πως φεγγουν.

Στο group buy ηταν και ενα φιλαρακι μου (argiris_compact λεγεται,αλλα μπαινει στο φορουμ και διαβαζει μονο, δεν εχει ποσταρει ποτε) με ενα compact σαν το δικο σου που τα βαλαμε και φεγγουν μια χαρα. Τα ρυθμιζεις εκει που πρεπει και ειναι οκ, δεν ενοχλεις κανενα...

Γιαυτο που ρωτας, δεν γνωριζω κατι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 16-05-08, 00:13
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Φίλε Ζαχαρία θα ήθελα να το δω απο κοντά η αλήθεια είναι, για να δω πως φαίνεται, πρώτα σε εμένα και μετά στους υπόλοιπους (αν τους στραβώνω). Όταν λες να το ρυθμίσεις εκεί που πρέπει τι εννοείς? Να χρησιμοποιήσεις το διακόπτη από την καμπίνα των επιβατών για να σημαδεύουν ποιο χαμηλά τα φώτα? Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει το θέμα πιο αναλυτικά, θα ήθελα να ακούσω την άποψη του...
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 16-05-08, 12:19
Το avatar του χρήστη Tsakirakos
Tsakirakos Ο χρήστης Tsakirakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Μηνύματα: 563
Tsakirakos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Ζαχαρία θα ήθελα να το δω απο κοντά η αλήθεια είναι, για να δω πως φαίνεται, πρώτα σε εμένα και μετά στους υπόλοιπους (αν τους στραβώνω). Όταν λες να το ρυθμίσεις εκεί που πρέπει τι εννοείς? Να χρησιμοποιήσεις το διακόπτη από την καμπίνα των επιβατών για να σημαδεύουν ποιο χαμηλά τα φώτα? Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει το θέμα πιο αναλυτικά, θα ήθελα να ακούσω την άποψη του...

φιλε συνονοματε...
αν δεν αρκει η ρυθμιση απο μεσα για να μην τυφλωνεις τους αλλους, εχει 2 ροδελες πανω στα φαναρια....
απο εκει ρυθμιζεισ το υψος δεσμης. εγω εχω φαναρι χωρις προτζεκτορα και δεν ενοχλω κανεναν. το δοκιμασα με αυτοκινητο φιλου μου.
__________________
μη τα συζητας αδερφε... μη τα συζητας....
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 16-05-08, 12:25
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsakirakos Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε συνονοματε...
αν δεν αρκει η ρυθμιση απο μεσα για να μην τυφλωνεις τους αλλους, εχει 2 ροδελες πανω στα φαναρια....
απο εκει ρυθμιζεισ το υψος δεσμης. εγω εχω φαναρι χωρις προτζεκτορα και δεν ενοχλω κανεναν. το δοκιμασα με αυτοκινητο φιλου μου.
Αυτό που λές δεν αποτελεί λύση για εμένα προσωπικά. Το να βάλω τα φαναρια να φεγουν 2 μετρα απο τον προφυλακτήρα γιαν να μην τυφλώνω τους υπόλοιπους απλα δεν είναι αποδεκτό. Υπάρχουν λάμπες xenon που μειώνουν πολύ αυτο το φαινόμενο (Η7R, D2R) αλλα δεν ξερω αν κυκλοφορυν σε κιτ αυτα...
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 16-05-08, 12:29
Το avatar του χρήστη Tsakirakos
Tsakirakos Ο χρήστης Tsakirakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Μηνύματα: 563
Tsakirakos is on a distinguished road
οχι φιλε μου!!!!
φεγγουν περιπου οσο η μεγαλη σκαλα!!!!
απλα....
ειναι αψογη η αποδοση τους...
εγω δε τα ρυθμισα απο το φαναρι. τα αφησα ως ειχαν.
ειναι πολυ δυνατο ΚΙΤ
__________________
μη τα συζητας αδερφε... μη τα συζητας....
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 16-05-08, 14:42
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Στεφανε... Και εγω και ο Αργυρης με το compact, πηγαμε σε ηλεκτρολογειο και μας τα ρυθμισαν (απο τις πλαστικες βιδες που υπαρχουν πανω στα φαναρια) στο σωστο υψος ωστε να μην ενοχλουμε τους αλλους..(το εχουμε τσεκαρει και μεταξυ μας με τον Αργυρη, δεν ενοχλουν ουτε τους απεναντι, ουτε τους μπροστα).

Φεγγουν πολυ ωραια, η διαφορα ειναι αισθητη και με το παραπανω..
Το κιτ ειναι καλο και η εταιρεια ειναι ψαγμενη και "ξηγημενη" (καποια θεματα με λαμπακια κτλ που ειχαν αυτα τα 46αρια που ειναι εισαγωγης, απευθειας εστειλαν αλλα ballast και ολα οκ)(Και ο Αργυρης με το compact ειχε προβλημα αλλα ολα οκ). Εμενα που ειναι ελληνικο δεν χρειαστηκε αλλα ballast, δουλεψαν απευθειας και χωρις κανενα προβλημα.

Σε καποια συναντηση δες του KATSARAIOS και του bmw318vasilis (που ειναι και πιο οικονομικο) και αποφασιζεις.

Βασιλη, το αμαξι σου ειναι ελληνικο ή εισαγωγης?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 16-05-08, 14:44
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Ti διαφορα εχει αν ειναι ελληνικο η εισαγωγης..????
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.