Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 15-05-14, 08:18
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Ο Παναγιώτης έχει δίκαιο. Άλλο είναι το γεγονός ότι σε ένα λαό που τον έχει ρημάξει το κράτος και η εφορία τον κλέβει φανερά, υπάρχει η έμφυτη αντίδραση....

Εγώ περνάω από τα διόδια των Αφιδνών για το ένα σπίτι μου στον Ωρωπό.

Μια ζωή περνάγαμε και πληρώναμε.
Μέχρι και στο απαράδεκτο 2.10 ευρώ για 3.5 χιλιόμετρα εώς την έξοδο.

Στα 3.35 είπα φτάνει.
Δεν πληρώνω διόδια πια. Πηγαίνω από τον παράδρομο 8 στις 10 φορές που δεν βιάζομαι.
Πηγαίνω δε από τον παράδρομο εν γνώση μου ότι είναι χειρότερος ο δρόμος και χαμηλότερη η ταχύτητα και ένα μέρος των διοδίων θα το πληρώσω με άλλο τρόπο (βενζίνη, φθορά, χρόνος κλπ).
Έχω και μηχανάκι σε όλα τα αυτοκίνητα που έχει και χρήματα μέσα. Το αφήνω για ώρες που βιάζομαι ή θα έχει φοβερή κίνηση.
Αλλά το ότι δεν πληρώνω διόδια δε σημαίνει ότι περνάω από τον Εθνικό δρόμο και σηκώνω μπάρα.
Κανονίζω όμως εκεί που θα πέρναγα 100 φορές δίνοντας 210 ευρώ, να περάσω τώρα 5 φορές δίνοντας 17 ευρώ....

Αλλά το ότι σηκώνοντας την μπάρα είναι παρανομία, ναι έχει δίκαιο. Όπως είναι και παράνομες (παράλογες μέχρι σημείου παρανομίας) οι τιμές των διοδίων. Αλλά δε σημαίνει ότι με την δική τους παρανομία νομιμοποιούμε και τη δική μας.

Και για τα τέλη και τα αδήλωτα το ίδιο είναι.
Κάνεις παρανομία. Το ότι το κράτος είναι ΛΑΘΟΣ, δε σημαίνει ότι δεν είναι παράνομο και άδικο για αυτούς που είναι νόμιμοι.

Τέλοσπάντων, όχι ότι έχει και πολύ σημασία.
Ούτε δικάζουμε κανέναν, τη γνώμη του λέει ο καθένας.
Από τους καλύτερους μου φίλους έχει τέτοιο πράγμα. Καλά κάνεις του είπα, άσχετα που εγώ δεν θα το έκανα για τους δικούς μου λόγους.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-05-14, 09:41
Το avatar του χρήστη P.kwstas E36
P.kwstas E36 Ο χρήστης P.kwstas E36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2011
Μηνύματα: 227
P.kwstas E36 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, εδώ ο καλός ο ανακατοσούρας που έχει διώξει με την συμπεριφορά του
500 άτομα, και έχει κατακρίνει άλλα τόσα..
Η προσωπική μου άποψη για μια μετατροπή είναι δεδομένη.
Πρέπει να δηλώνεται κανονικά.
Οτι δεν είναι δηλωμένο, δεν είναι νόμιμο, με αποτέλεσμα να επιβαρύνει όλους τους υπόλοιπους.
Ασχέτως απο την συγκυρία των εποχών όπου δεν μπορούμε πλέον να κάνουμε μα μετατροπή
με νόμιμο τρόπο, κατά το παρελθόν, οι 99% των αδήλωτων μετατροπών γινόταν απο άτομα
τα οποία δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα, ή δεν ήθελαν απο ιδεολογία να πληρώνουν το τίμημα που αντιστοιχούσε σε αυτό που κατείχαν.
Θεωρώ, οτι όποιος δεν μπορεί νομίμως να κατέχει κάτι, και βρίσκει δικαιολογία για να το αποκτήσει παράνομα, παρανομεί και με κλέβει.
Τον θεωρώ λοιπόν κλέφτη. Απατεώνα, υπεύθυνο για πάρα πολλά απο τα στραβά του τόπου.
Αυτός που δίνει ας πούμε 50ε για να περάσει κτεο είναι απατεώνας, και συνεισφέρει ενεργά
και έμπρακτα στο χάλι της Ελλάδος.
Αυτός που σήκωνε την μπάρα απο τα διόδια, ακριβώς το ίδιο. Ενας κλέφτης που κλέβει μια σοκολάτα απο το περίπτερο και δεν την πληρώνει.
Οχι επειδή δεν έχει, αλλά απο νοοτροπία.
Κλέφτης, απατεώνας, ψεύτης και ψευτόμαγκας..
Οποιος θεωρεί οτι το οικονομικό είναι δυσβάσταχτο, μπορεί να σταματήσει να κυκλοφορεί με το αυτοκίνητο του. Δεν έχουν όλοι δικαίωμα στο αυτοκίνητο εφόσον δεν μπορούν να το κατέχουν νόμιμα.
Δεν είναι δικαίωμα η κατοχή ενός αυτοκινήτου, ήταν είναι και θα είναι προτέρημα.
Εάν μπορείς το έχεις, εάν δεν μπορείς δεν το έχεις.
Το ότι δεν έχω λεφτά να αγοράσω καινούριο αυτοκίνητο, επειδή μου πήρε όλες τις οικονομίες ο Στουρνάρας για ένα σπίτι, ένα αυτοκίνητο και έναν γάμο που έκανα, δε σημαίνει οτι έχω το δικαίωμα να αυτοδικήσω και να κλέψω ένα αυτοκίνητο απο μια υπηρεσία του δημοσίου ή τον γείτονα και να το κυκλοφορώ.
Το ότι καταθέτω τις πινακίδες απο το αυτοκίνητο μου, επειδή δεν έχω τα 660 +400 +400 κάθε χρόνο για τέλη ασφάλεια και έκτακτη εισφορά πολυτέλειας, σημαίνει οτι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να το κυκλοφορώ.
Εφόσον τα οικονομικά μου φτάνουν για ζάσταβα, με ζάσταβα θα την βγάλω.
Κατανοητό οτι έχουν οι 99% απο αυτούς που θα το διαβάσουν αντίθετη άποψη.
Και σεβαστό..
Κατανοητό οτι έχουν γίνει αδικίες, και σεβαστό. Αλλά η ζωή δεν είναι δίκαιη.
Δεν είναι όλα για όλους, δεν είναι όλοι για όλα..
Οποιος νομίζει οτι σε άλλες χώρες τα πράγματα είναι καλύτερα, ας πάρει το διαβατήριο του και ας πάει στην ευχή του θεού.
Ολος ο πλανήτης μας ανήκει, κάπου θα υπάρχει ένα μέρος όπου όλοι θα ταιριάξουν.
Ετσι οπως το θετεις εχεις δικιο ΑΛΛΑ για να εχω ενα 2.0 και πανω και να πληρωνω νομιμα τα τελη 1500+ ευρο το χρονο ΑΠΑΙΤΩ να περπαταω πανω σε ''πουπουλα'' με το αμαξι μου και οχι να θελω αμορτισερ καθε χρονο,να βλεπω κανονικα ακομα και στο πιο απομονομενο σωκακι τις Ελλαδας το βραδυ.Δεν μιλαμε τι γινεται σε περιπτωση που εγω ειμαι νομιμος με το 2 λιτρακι μου και πλερωνω και τις ασφαλειες μου (φτηνες φτηνες) και ερθει ο καραγκιοζης χωρις καν πινακιδες και πεσει πανω μου...ο χαμενος ειμαι εγω...το ιδιο το κρατος λοιπον δεν νοιαζεται εστω να δικαιολογισει τα τρελα τελη σ'αυτον που τα πληρωνει οποτε..και μην μου πεις οτι με τα τελη αυτα αποκτησαμε πρωτογενες πλαιωνασμα...
αποψη μου παντα αλλα θα γινω νομιμος οταν τα τσουτσεκια τις βουλης θα περνουν βασικο μισθο και θα πληρωνουν τα τελη για τα Μ5 που τους πηγενο φερνουν..εδω ο Λιαπης που αυτος ειχε ανεβασει τα τελη και σιγουρα δεν περνει τον μισθο που περνω,δεν ξερω για εσας,και τι του εκαναν??
Σε μια χωρα μπανανία ολοι γινομαστε πιθηκια εκτος και αν περισευουν σε καποιους η εχουν το ηθικο πατριοτισμο μεσα τους για το Ελλαντα ρε γαμωτο...μπορω να πληρωνω τα τελη αυτου που εχω αλλα απο την στιγμη που δεν εισπρατω ΤΙΠΟΤΑ απο το κρατος οχι δεν τα δινω,θα τα βαλω βενζινη (στο νησι μου 1.86/L η απλη) και θα μου περησεψουν κιολας να παρω πανες
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-05-14, 10:17
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Το όλο κείμενο μου γράφτηκε με αφορμή ένα πραγματικό γεγονός..
Περνούσα τα διόδια Αιγινίου, κινούμενος απο Θεσσαλονίκη προς Κατερίνη.
Ο πίσω μου, με ένα βυσσινί Ε36 316, πέρασε απο την ίδια λωρίδα με εμένα, προσπαθώντας
να με εκμεταλλευτεί για να γλυτώσει τα 2.20€
Ετσι ακριβώς ένοιωσα και πάτησα φρένο.
316, μετατροπή σε Μ3, με πινακίδες, χωρίς να έχει πληρώσει τέλη, χωρίς να το έχει ασφαλισμένο. (απο αυτά που ανακάλυψε η τροχαία)
Οι ποδιές και τα ζαντολάστιχα του κοστίζουν περισσότερο απο το αυτοκίνητο μου.
Οσο και αν με παρακάλεσε, ότι και αν είπε, όσο και αν έβαλε τα κλάματα, ακόμα και όταν
είπε οτι θα μου χαρίσει το αυτοκίνητο του για να μην καλέσω την αστυνομία, εγώ την κάλεσα.
Ηταν μάλιστα τόσο έξυπνος και μάγκας που παρά τα κλάματα, πήγε να την κοπανήσει όταν τηλεφωνούσα δοκιμάζοντας να σπρώξει το αμάξι μου για να απεγκλωβιστεί, μιας και πίσω
είχε νταλίκα.
Αυτό έγινε την Δευτέρα. Σήμερα είναι πέμπτη, έχω αλλάξει τον πίσω προφυλακτήρα και τα 2
αμορτισέρ, και το κόκαλο, και 2 αισθητήρες απόστασης, έχω πληρώσει απο την τσέπη μου
1190 ευρώ μέχρι τώρα, 135 ευρώ την μήνυση αυτός συνελήφθη στα πλαίσια αυτόφωρου για το ανασφάλιστο αυτοκίνητο δεν ξέρω τι άλλα πρόστιμα έχει απο τον ΚΟΚ,
και την Δευτέρα έχει το αυτόφωρο δικαστήριο για την μήνυση μου.
Και συνέχεια τηλεφωνάει να λυπηθώ τα 2 παιδιά του και να αποσύρω την μήνυση γιατί θα τον καταστρέψω..
Οταν δοκίμασε να σπρώξει το αυτοκίνητο μου, με κίνδυνο να το στείλει φάτσα κάρτα στην
νταλίκα που περνάει απο την απέναντι πλευρά τα διόδια (οποιος πέρασε Αιγίνιο καταλαβαίνει τι λέω) και μέσα ήταν η γυναίκα μου αβοήθητη, ήταν καλά??
Και ερωτώ εσάς όλους..
Να αποσύρω την μήνυση επειδή το κράτος τον εξώθησε να... παρανομήσει??
Οχι κύριοι, θα του πάρω και το γάλα των παιδιών του...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-05-14, 11:32
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
OΚ, διαβάζοντας στην αρχή το post σου, είχα και έχω μερικές διαφωνίες που αφορούν γενικά την αντιμετώπιση του νόμου. Ο νόμος δεν είναι θέσφατο και δεν είναι φτιαγμένος για την "γενική" οργάνωση της κοινωνίας, αλλά για την λειτουργία του κράτους, που είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα κατά την γνώμη μου. Οπότε η στάση του καθενός μας απέναντι του εξαρτάται από την στάση που έχει απέναντι στο κράτος γενικά.

Τώρα για το συγκεκριμένο, προφανώς η αδήλωτη μετατροπή είναι πρώτα από όλα αντικοινωνική συμπεριφορά, και όχι γιατί το κράτος χάνει έσοδα, ή γιατί εσύ που μπορεί να είσαι νομοταγής πληρώνεις παραπάνω από κάποιον που δεν είναι, αλλά γιατί πρώτιστα αφορά την ασφάλεια όλων των υπολοίπων που μοιράζονται τον δρόμο. Αδήλωτη μετατροπή κατά την γνώμη μου σημαίνει στις περισσότερες των περιπτώσεων καγκουριά με επικίνδυνα αποτελέσματα για όλους τους υπόλοιπους.

Επίσης, το περιστατικό που περιγράφεις αποτελεί τυπική κουτοπονηριά Νεοέλληνα που δεν έχει ούτε καν τα απαραίτητα για να σηκώσει την μπάρα ρισκάρωντας φωτογραφία και επίσκεψη στο σπίτι. Ανήκει στην ίδια κατηγορία που κάνει ότι κάνει γιατί ΑΥΤΟΣ είναι πάνω από όλους τους άλλους. Είναι το ίδιο είδος ανθρώπου(?) που ΔΕΝ περιμένει στην ουρά, λαδώνει από άποψη και θεωρεί ότι είναι ΜΑΓΚΙΑ η επιβίωση σε βάρος των άλλων. Κυκλοφορεί ανασφάλιστος, όχι γιατί δεν έχει (αδιάφορο αν έχει ή όχι), αλλά γιατί μπορεί και μάλλον θα τον βρεις ολημερίς να ξύνεται στις καφετέρειες της παραλίας (Θεσσαλονίκης ή Αθήνας) κομπάζοντας για τα Χ άλογα της "αμαξάρας" του. Όταν δε ζορίζεται δεν έχει καν την αξιοπρέπεια να πληρώσει τις επιλογές του και βάζει τα παιδιά του μπροστά...

Αυτός λοιπόν ο τύπος, ακόμα και αν έχει θεωρητικοποιήσει τη στάση ζωή του με ένα περιτύλιγμα μιας δήθεν αντίστασης απέναντι στο "κακό" κράτος, είναι αυτός που του δίνει ζωή και ύπαρξη.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-05-14, 11:33
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
αυτον να τον πηδηξεις ορθιο για τον χαρακτηρα του, την αντιδραση του και για το ανασφαλιστο και την κουτοπονηρια του.......
Δεν ειναι ολοι ομως ετσι, δεν ειναι αυτος ο κανονας και εσυ πανω στα δικαιολογημενα νευρα σου, βαζεις τους παντες στο ιδιο καζανι......

Εκει ειναι η δικη μου ενσταση.
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-05-14, 11:35
Το avatar του χρήστη PANOS320
PANOS320 Ο χρήστης PANOS320 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-11-2007
Μηνύματα: 62
PANOS320 is on a distinguished road
Εσύ απλά έπεσες στην περίπτωση. Δεν σημαίνει ότι όλοι είναι ίδιοι και ότι σε αντίστοιχο περιστατικό θα αντιδρούσαν με αυτόν τον τρόπο. Αυτός που σε χτύπησε δεν φοβήθηκε το αδηλωτο,όσο το ανασφάλιστο και τα απληρωτα τέλη.Και με τον τρόπο του το έχεσε τελείως το θέμα. Αλλά και πάλι, με συγχωρείς κιόλας, με τον τρόπο που γράφεις στα διάφορα ποστ δεν μου δίνεις και την εντύπωση του πιο ευελικτου χαρακτήρα. Με το συμπάθιο κιόλας.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-05-14, 11:46
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PANOS320 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ απλά έπεσες στην περίπτωση. Δεν σημαίνει ότι όλοι είναι ίδιοι και ότι σε αντίστοιχο περιστατικό θα αντιδρούσαν με αυτόν τον τρόπο. Αυτός που σε χτύπησε δεν φοβήθηκε το αδηλωτο,όσο το ανασφάλιστο και τα απληρωτα τέλη.Και με τον τρόπο του το έχεσε τελείως το θέμα. Αλλά και πάλι, με συγχωρείς κιόλας, με τον τρόπο που γράφεις στα διάφορα ποστ δεν μου δίνεις και την εντύπωση του πιο ευελικτου χαρακτήρα. Με το συμπάθιο κιόλας.
Δεν είμαι ευέλικτος χαρακτήρας..
Ούτε έχω ευέλικτα ήθη όμως..
Σωστά το θέτεις, και δεν υπάρχει λόγος να το γράφεις με το συμπάθιο.. Δεν τρέχει τίποτε.
Η πραγματικότητα είναι..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-05-14, 12:03
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Όσο ψήνεσαι στη ζωή, όντας εντάξει στις υποχρεώσεις σου απέναντι στους άλλους, τόσο μειώνεται η ευελιξία σου στις ατασθαλίες των άλλων....
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-05-14, 12:12
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Συγνωμη εγω προσωπικα ειτε ζω στην μπανανια ειτε ζω σε ανεπτυγμενη χωρα πιθηκος δεν δεχομαι να γινω. Αν εσας σας αρεσει να λετε οτι γινοσαστε πιθηκοι λογω μπουρδελου κρατους τοτε πολυ φοβαμαι οτι δεν θα αλλαξει τπτ...εμεις οι πολιτες ειμαστε η κοινωνια και κατ' επεκταση εμεις ειμαστε και οι πολιτικοι μας...

Και μην το παιρνει ο καθενας προσωπικα...στο συνολο ο μεσος ορος σκατα ειμαστε. Οταν ολοι εχουν την νοοτροπια της μαζας δεν αλλαζει τπτ...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-05-14, 12:41
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο ψήνεσαι στη ζωή, όντας εντάξει στις υποχρεώσεις σου απέναντι στους άλλους, τόσο μειώνεται η ευελιξία σου στις ατασθαλίες των άλλων....
μεγαλη αληθεια φιλε..........
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.