Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #451  
Παλιά 08-10-05, 16:02
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Μια ξανθιά πάει με τον αραβωνιαστικό της να δουν ένα σπίτι που θέλουν
> >>>> να
> >>>> αγοράσουν. Καθώς μελετούν το σπίτι ο αραβωνιαστικός λέει στον μεσίτη
:
> >>>> - Ωραίο το σπίτι και σε καλή τιμή. Αλλά παρατηρώ ότι βρίσκεται κοντά
σε
> >>>> σιδηρόδρομο. Δεν θα'χει πολύ θόρυβο ;
> >>>> - Θα έχει, αλλά ύστερα από μια βδομάδα θα τον συνηθίσετε και δεν θα
> >>>> έχετε πρόβλημα, του απαντάει ο μεσίτης.
> >>>> Και η ξανθιά :
> >>>> - Αχ να το πάρουμε αγάπη μου και δεν πειράζει, την πρώτη βδομάδα,
> >>>> μένουμε σε ξενοδοχείο !
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
  #452  
Παλιά 11-10-05, 12:41
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Talking

Λοιπόν...δέν είναι ανέκδοτο αλλά είναι αρκετά αστεία τα παραδείγματα...



Είναι γνωστό και κοινά αποδεκτό ότι η Ελληνική γλώσσα είναι η πλουσιότερη στον κόσμο. Τι συμβαίνει όμως στις περιπτώσεις που θέλουμε να εκφράσουμε τα αρνητικά μας αισθήματα απέναντι σε κάποιον; Τότε έρχεται η στιγμή που ολόκληρο το μεγαλείο της γλώσσας μας ξεδιπλώνεται και το αντικείμενο του σχολιασμού μας εύχεται να ανοίξει η γη και να τον καταπιεί. Είναι η στιγμή που ο Ελληνάρας ανοίγει το στόμα του και αρχίζει να καντηλιάζει…



Ξεκινώντας μια προσπάθεια ταξινόμησης των ύβρεων που όλοι μας (ναι, όλοι μας και μην κάνετε τις Οσίες Μαρίες μερικοί – μερικοί) χρησιμοποιούμε, θα ήταν καλό να επιχειρήσουμε μία κατάταξή τους σε επιμέρους κατηγορίες έτσι ώστε να μπορέσουμε να τις εξετάσουμε και να τις αναλύσουμε καλύτερα. Οι γενικότερες κατηγορίες ύβρεων, λοιπόν, είναι οι εξής: η ερωτική πράξη, τα γενετικά όργανα, το στοματικό σεξ, η ομοφυλοφιλία, οι σωματικές λειτουργίες, τα Θεία (προσοχή, όχι Η θεία, αυτή περιλαμβάνεται – συνήθως – στην κατηγορία της ερωτικής πράξης μαζί με λοιπούς συγγενείς όλων των βαθμών).


ΜΕΡΟΣ 1ο: Η ΕΡΩΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ


Πρόκειται για τη γνωστή σε όλους (ή σχεδόν σε όλους) συνουσία. Αυτή όμως είναι και η έκφραση που θα ακούσετε να αναφέρεται λιγότερο συχνά μιας και τις περισσότερες φορές χρησιμοποιούνται λέξεις όπως: διείσδυση, σεξ, γ**ίσι (και όλα του τα παράγωγα), πήδημα, κάρφωμα, ζμπρώξιμο, περτικολλάρισμα, κουτούπωμα, φιρίκωμα, σφίξιμο, εμβολισμός και πάει λέγοντας.


Διείσδυση: καθαρά ιατρικός όρος που θα είναι καλό να αποφεύγεται, αφού δεν επιφέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα, π.χ.


Γιάννης: Ρε φιλαράκο, δεν κλείνεις τη μουσική; Μας έχεις πάρει τα αυτιά…

Ιάσονας: Ίσα ρε μη σου τραβήξω καμιά διείσδυση…


Αντίθετα, είναι πολύ επιτυχημένη η χρήση του όρου όταν χρησιμοποιείται σε τηλεοπτικά πάνελ.


Θάνος: Τι μπορώ να κάνω για εσάς αγαπητή φίλη;

Λουκία: Κύριε Ασκητή μου, ο σύζυγος μου δεν μπορεί να επιτύχει διείσδυση.


Σεξ: ξενόφερτη έννοια που απέχει πολύ από το να εκφράσει το μεγαλείο της πράξης που περιγράφει, π.χ.


Σώτος: Τι φωνάζεις καλέ κύριος;

Φώντας: Τραβάς κάνα ζόρι κύριος; Ψήνεσαι να κάνουμε σεξ εδώ μέσα;



Και εδώ, η έκφραση αυτή βρίσκει την ιδανική της χρήση σε τηλεοπτικές εκπομπές.

Θάνος: Και πόσο καιρό έχετε να κάνετε σεξ με το σύντροφό σας;

Λουκία: Σεξ κάνουμε γιατρέ μου. Απλά δεν γ**μιόμαστε πια.


Γ**μίσι (και όλα του τα παράγωγα): ίσως ο πιο προσφιλής – στον νεοέλληνα – όρος. Χρησιμοποιείται κυριολεκτικά για να εκφράσει την πράξη αυτή – καθαυτή και μεταφορικά για την περιγραφή μίας δύσκολής – δυσάρεστης – στριμώκωλης κατάστασης. Ας εξετάσουμε και τις δύο περιπτώσεις ταυτόχρονα.


Στέλλα: Σας παρακαλώ κύριε, έχετε κόψει την κυκλοφορία. Μπορείτε να μετακινήσετε το όχημά σας λίγο πιο δεξιά ή θα πρέπει να καλέσω την τροχαία;

Οδηγός νταλίκας: Αει γ**ίσου μωρή… (μεταφορική έννοια που υποδηλώνει ότι ο συνομιλητής δεν επιθυμεί να συνδιαλεχθεί μαζί μας )


Παμείνος: Γ*μώ τη μάνα σου…

Μιστόκλας: Γ*μώ το γούστο σου… (το δεύτερο γ**ίσι είναι καθαρά συμβολικό, εκφράζοντας αποτροπιασμό για τις ερωτικές προτιμήσεις του συνομιλητή μας)


Παύλος: Θα θέλατε να ενισχύσετε τον αγώνα για την διάσωση της Μεσογειακής συναγρίδας συνεισφέροντας κάτι από το υστέρημά σας;

Φώτης: Δε πας να γ**ηθείς;


Ρένος: Θα με βοηθήσεις στην μεθαυριανή μου μετακόμιση;

Μάνος: Ρε, άντε και καταγ**ήσου…


Ντίνος: Καιτούλα, θες να πάμε σπίτι μου να γ**ηθούμε;

Καιτούλα: Δε γ**ιέσαι; (εδώ, το γ**ίσι της απάντησης εκφράζει ισχυρή άρνηση)


Μιχάλης: Τι ωραία που είναι και φέτος στη Μύκονο…

Βασίλειος: Ναι… Να βρίσκαμε και κανέναν να μας γ**ήσει… (κυριολεξία)


Στράτος: Με τσάκωσε χθες ο Λοχαγός να κοιμάμαι στη σκοπιά.

Γιάννης: Και;

Στράτος: Με γ**ησε… (μεταφορική έκφραση που συμβολίζει αυστηρή τιμωρία. Στον στρατό πάντως δεν απέχει και πολύ από την πραγματικότητα)


Γιατρός: Πώς νιώθουμε σήμερα;

Θύμα τροχαίου: Γ**μησέ με γιατρέ μου… (μεταφορά που υποδηλώνει δυσάρεστη κατάσταση)


Κώστας: Καλημέρα μωράκι μου…

Ισμήνη: Γ**μησέ με μωράκι μου… (κυριολεξία)

Κώστας: Καλημέρα μωράκι μου…

Ισμήνη: Γ**μησέ με ρε Κώστα… (μεταφορά που υποδηλώνει τσαντίλα και νεύρα)


Διονύσης: Πως τα περάσατε χθες στο Privilege;

Τάσος: Γ*μα τα… (μεταφορά που υποδηλώνει μια άσχημη προηγούμενη εμπειρία)

Διονύσης: Φιλαράκο, με παίζουνε δυο γκομενάκια, άλλο πράγμα…Τάσος: Γ*μα τα… (κυριολεξία)


Λοχαγός: Για έλα εδώ παιδί μου Καραμήτρο που σε θέλω για μια δουλειά.

Καραμήτρος: (χαμηλόφωνα) Γ**ησέ με τώρα… (μεταφορική έννοια που υποδηλώνει αγανάκτηση)


Καραμήτρος: Με θέλεις κούκλα μου;

Σύζυγος Λοχαγού: (δυνατά) Γ**ησέ με τώρα!!! (κυριολεξία)


Πήδημα: εξίσου δημοφιλής έκφραση, αγνώστου προελεύσεως η οποία χρησιμοποιείται κατά κόρον. Έχει και αυτή, τόσο κυριολεκτική όσο και μεταφορική χρήση, π.χ.


Νίκος: Τι έκανες χθες;

Σταύρος: Είχαμε πάει Χαλκίδα για bungee. Λιώσαμε στο πήδημα. (κυριολεξία που υποδηλώνει πολλά άλματα πάνω από τη γέφυρα)


Νίκος: Τι έκανες χθες;

Σταύρος: Ήμασταν με τη Μελπομένη σπίτι μου. Λιώσαμε στο πήδημα. (μεταφορά που υποδηλώνει πολλά άλματα πάνω στη Μελπομένη


Πέτρος: Πώς πέρασες το τριήμερο;

Παναγιώτης: Άστα. Ήμουν και πήδαγα τη Γιάννα, ώσπου έσκασε μύτη ο άντρας της. Τα μάζεψα και άρχισα να πηδάω από μπαλκόνι σε μπαλκόνι. Με τσάκωσε όμως και με πήδηξε… (μεταφορά, κυριολεξία, μεταφορά χωρίς άλλα σχόλια)


Κάρφωμα: υποτιμητικός – συνήθως – όρος που εκφράζει και μια έλλειψη σεβασμού ως προς το πρόσωπο στο οποίο αναφέρεται, π.χ.


Σάββας: Ήμουν προχθές στη γκαλερί της Μαρκέλλας και καρφώναμε κάδρα από το πρωί.

Νότης: Και;

Σάββας: Ε, κατά το μεσημεράκι δεν άντεξα άλλο και την κάρφωσα και αυτή.


Ζμπρώχνω: έκφραση άμεσα προερχόμενη από την χαρακτηριστική κίνηση. Χρησιμοποιείται μεν, άλλα όχι σε πολύ μεγάλο βαθμό, π.χ.


Αντώνης: Τι έγινε ρε με εκείνη την κυρία που σου είχε ζητήσει να τη βοηθήσεις να σπρώξει το αυτοκίνητό της; Πήρες τηλέφωνο;

Σωτήρης: Ναι.

Αντώνης: Και;

Σωτήρης: Την έζμπρωξα χθες. (σ.σ. εδώ χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή προκειμένου να καταλάβει ο συνομιλητής σας ότι ζμπρώξατε την κυρία και όχι το αυτοκίνητο)


Περτικολλάρισμα: Αλλά μια έκφραση άγνωστης προέλευσης, με μικρή χρηστική αξία, η οποία – μολαταύτα – καταφέρνει να αποδώσει στο έπακρο την ουσία αυτού που εννοεί ο χρήστης, π.χ.


Σύλβια: Πω, πω, σκυλοβαριέμαι.

Λεονάρδος: Και εγώ. Δεν ρίχνουμε κάνα περτικολλάρισμα να περάσει η ώρα;


Κουτούπωμα: άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου, όπως και άβυσσος η Ελληνική γλώσσα. Άλλη μια έννοια πλήρως κατανοητή από όλους χωρίς όμως πληροφορίες για την πηγή προέλευσής της, π.χ.


Ροζάννα: Πολύ ωραίο παιδί ο Ερμόλαος. Πως τα πήγατε χθες στο πρώτο ραντεβού;

Σουζάννα: Μια χαρά. Κουτουπωθήκαμε κιόλας.


Φιρίκωμα: συνώνυμο και αυτό με όλες τις προαναφερθείσες λέξεις, εκφράζει σε απλή γλώσσα την πραγματοποίηση (ή την προσπάθεια πραγματοποίησης) της αναπαραγωγικής διαδικασίας, π.χ.


Ερνέστος: Πολύ ωραίο παιδί η Ροζαλία…

Μήτσος: Ναι, αλλά το παίζει πολύ κάπως.

Ερνέστος: Μπα… Θα την φιρικώσω και θα πει και ένα τραγούδι… (εδώ βέβαια το τραγούδι είναι καθαρά συμβολικό)


Σφίγγω: όρος που προέρχεται από τον θερμό εναγκαλισμό των εραστών που συνήθως προηγείται της συνουσίας. Χρησιμοποιείται για να περιγράψει την σφοδρή ερωτική επιθυμία ή την εξαντλητική ερωτική πράξη, π.χ.


Γιώργος: Αμάν… Τσέκαρε το εργαλείο με το άσπρο μπουστάκι στη στάση…

Ιορδάνης: Το ‘σφιγγα!!!


Εμβολίζω:έξυπνα παιδιά είστε, βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει και βρείτε μόνοι σας την προέλευση της φράσης, π.χ.


Καθηγητής Ιστορίας: Και σύμφωνα με έγκυρες ιστορικές πηγές μετά την πυρπόληση της τούρκικης ναυαρχίδας από τον Κ. Κανάρη ακολούθησε και ένας εμβολισμός της Μ. Μαυρογένους από τον ίδιο.


Είναι βέβαια από πολύ δύσκολο έως εντελώς αδύνατο να καταγραφούν όλες οι εκφράσεις και οι πολυσύνθετες προτάσεις που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να εκφράσουμε τις ερωτικές μας εμπειρίες ή επιθυμίες, γι’ αυτό παρατίθενται μερικές από τις πιο αντιπροσωπευτικές χωρίς καμία ανάλυση. ‘Βρέχω το μπισκότο’, ‘Πάω / φέρνω / γράφω το γράμμα’, ’Βάζω το νερό στ’ αυλάκι’, ’Μπάζω τον συρτή’, ‘Κουνάω την αχλαδιά’, ‘Καπακώνω το ταπεράκι’, ‘Παίζω τον γιατρό’, ’Πνίγω τον κούνελο’, ‘Αλευρώνω τον μπακαλιάρο’, ‘Τσακώνω τον καράφλα’, ‘Βάζω την κάλτσα στο συρτάρι’, ‘Χτενίζω το κανταΐφι’, ’Βάζω τη βάρκα στο λιμάνι’, ’Ξεμπουκώνω τις υδρορροές’, ‘Τρίβω το πιπέρι’, ‘Κανελώνω την μπουγάτσα’, ’Πλανάρω το μαόνι’, ‘Σφίγγω το παξιμάδι’, ‘Γρασάρω τον κινητήρα’, ’Φουλάρω το ρεζερβουάρ’, ‘Τρώω το κεράσι’ και όρεξη να έχετε να λέτε…
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
  #453  
Παλιά 11-10-05, 23:29
papajim Ο χρήστης papajim δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2005
Μηνύματα: 697
papajim is on a distinguished road
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosm3
Είναι βέβαια από πολύ δύσκολο έως εντελώς αδύνατο να καταγραφούν όλες οι εκφράσεις και οι πολυσύνθετες προτάσεις που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να εκφράσουμε τις ερωτικές μας εμπειρίες ή επιθυμίες, γι’ αυτό παρατίθενται μερικές από τις πιο αντιπροσωπευτικές χωρίς καμία ανάλυση. ‘Βρέχω το μπισκότο’, ‘Πάω / φέρνω / γράφω το γράμμα’, ’Βάζω το νερό στ’ αυλάκι’, ’Μπάζω τον συρτή’, ‘Κουνάω την αχλαδιά’, ‘Καπακώνω το ταπεράκι’, ‘Παίζω τον γιατρό’, ’Πνίγω τον κούνελο’, ‘Αλευρώνω τον μπακαλιάρο’, ‘Τσακώνω τον καράφλα’, ‘Βάζω την κάλτσα στο συρτάρι’, ‘Χτενίζω το κανταΐφι’, ’Βάζω τη βάρκα στο λιμάνι’, ’Ξεμπουκώνω τις υδρορροές’, ‘Τρίβω το πιπέρι’, ‘Κανελώνω την μπουγάτσα’, ’Πλανάρω το μαόνι’, ‘Σφίγγω το παξιμάδι’, ‘Γρασάρω τον κινητήρα’, ’Φουλάρω το ρεζερβουάρ’, ‘Τρώω το κεράσι’ και όρεξη να έχετε να λέτε…
Και μη ξεχναμε φυσικα,τα περιφημα:
"Μαστιγωνω το δελφινι"
"Τσιμεντωνω το πηγαδι"

Περα απο τη πλακα,ο πλουτος της ελληνικης γλωσσας φαινεται και απο τις υβρεις.Προσωπικα,κανοντας συγκριση με τις λιγοστες ξενες γλωσσες που γνωριζω,τετοια "ποικιλια" δεν την βρισκω πουθενα.
  #454  
Παλιά 12-10-05, 00:52
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Σε ένα θάλαμο γυναικολογικής κλινικής ήταν τέσσερεις ξανθιές λεχώνες
> >>>> και
> >>>> ένας γιατρός ρωτά:
> >>>> - Εσείς πότε γεννήσατε;
> >>>> - Στις 20 Ιανουαρίου,του απαντά.
> >>>> - Εσείς;
> >>>> - Κι εγώ στις 20 Ιανουαρίου γιατρέ.
> >>>> - Εσείς;
> >>>> - Στις 20 Ιανουαρίου κι εγώ.
> >>>> Γυρνάει ο γιατρός στην τέταρτη:
> >>>> - Μη μου πείτε οτι γεννήσατε κι εσεις στις 20 Ιανουαρίου!
> >>>> - Όχι γιατρέ, του απαντά, εγώ δεν είχα πάει σ'αυτό το πάρτυ.
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
  #455  
Παλιά 12-10-05, 11:50
alexcsl Ο χρήστης alexcsl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-08-2004
Μηνύματα: 1.367
alexcsl will become famous soon enough
Exclamation Overloaded!!!

Βάλτε τα δυνατά σας, έρχονται τα "Πολλά γέλια ΙΙ".

ΥΓ stef δώσε δύναμη!!
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.