Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #2511  
Παλιά 01-01-12, 23:25
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Red face .....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVAN Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους σας και χρόνια πολλά με τις καλύτερες ευχές για τον καινούργιο χρόνο. Είμαι καινούργιο μέλος και γράφτηκα για την κοινή αγάπη τα μοντέλα Μ και ιδιαίτερα τα μ3 ε30. Από όσο διαβάζω έχετε πληροφόρηση των αυτοκινήτων της αγοράς (σταμπαρισμένα) και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Πωλείται κόκκινο μ3 ε30 από Χαλκίδα με αρκετά χιλιόμετρα( 200.000) ... και ο πωλητής λέει ότι είναι γνήσιο. Γνωρίζει κάποιος για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο οτιδήποτε χρήσιμο?
Σας ευχαριστώ.
Εχει πολυσυζητηθει αυτο το αυτοκινητο,καλα κανεις και ρωτας.

Ειναι οντως γνησιο το σασι του του αυτοκινητου,δεν εχει καθολου αριθμο πλαισιου γιατι ειναι σβησμενος (για αυτο κατασχεθηκε και περασε απο τον ΟΔΔΥ),εχει γινει καποια ανακατασκευη στο αυτοκινητο απο τους 2 τελευταιους ιδιοκτητες του (ο ενας παραγωγος της τηλεορασης).Πρεπει να το ελεγξεις πολυ καλα πριν κανεις την κινηση σου για να δεις τι μπορει να χρειαστει μελλοντικα.οτι αλλο μου λες αν μπορω να σε βοηθησω εγω ή καποιο απο τα υπολοιπα παιδια εδω μεσα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2512  
Παλιά 02-01-12, 11:46
Το avatar του χρήστη e30 1984
e30 1984 Ο χρήστης e30 1984 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Μηνύματα: 378
e30 1984 will become famous soon enough
11bq3o7.jpg

24DTM88_BMWs.jpg
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2513  
Παλιά 02-01-12, 17:00
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
US EDITION....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVAN Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους σας και χρόνια πολλά με τις καλύτερες ευχές για τον καινούργιο χρόνο. Είμαι καινούργιο μέλος και γράφτηκα για την κοινή αγάπη τα μοντέλα Μ και ιδιαίτερα τα μ3 ε30. Από όσο διαβάζω έχετε πληροφόρηση των αυτοκινήτων της αγοράς (σταμπαρισμένα) και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Πωλείται κόκκινο μ3 ε30 από Χαλκίδα με αρκετά χιλιόμετρα( 200.000) ... και ο πωλητής λέει ότι είναι γνήσιο. Γνωρίζει κάποιος για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο οτιδήποτε χρήσιμο?
Σας ευχαριστώ.
Θα σου δωσω μερικα tips για να σε βοηθησω με το αμερικανικο Μ3 Ε30 γιατι τετοιο ητανε οταν το ειχε στα χερια του ενας πρωην αμαρτωλος ιδιοκτητης.

Επειδη ειναι αμερικανικο,σε ολα του τα κομματια φανοποιιας θα πρεπει να εχει πανω του με αυτοκοκολλητο της BMW τον αριθμο πλαισιου του αυτοκινητου αλλα επειδη ειχε γινει παραποιηση του αριθμου πλαισιου τα ειχανε βγαλει.

Αν ομως ΔΕΝ εχει αλλαχθει ο original κινητηρας απο τοτε-δσκολο-τοτε και αυτος απανω του θα πρεπει να εχει ταμπελακι με τον αριθμο πλαισιου.Δυσκολο και αυτο αλλα αξιζει να του ριξεις μια ματια γιατι εγω οταν πηγα να το δω ητανε πολυ δυσκολο να το κοιταξω.Στο λεω μηπως ειναι ακομη το oem μπλοκ ακομα και βρεις ποιο πλαισιο ειναι οποτε αξιζει να ασχοληθεις παραπανω.

Αυτο με τα ταμπελακια του αριθμου πλαισιου σε ολα τα κομματια φανοποιιας του αυτοκινητου και στο μπλοκ του κινητηρα το ειχανε μονο τα αμερικανικα Μ3 Ε30 για να προστατευονται τα αυτοκινητα σε περιπτωση κλοπης και να εντοπιζονται τα ανταλλακτικα τους οταν τα κανανε κομματια και τα πουλουσανε.

Αν λοιπον καποιος εδω στην Ελλαδα ή εξω βρει αμερικανικο Μ3 Ε30 προς πωληση με ξεκαθαρο αριθμο πλαισιου τοτε μπορει να κανει εναν προχειρο ελεγχο φανοποιιας-αν εχει τρακαρει-με το να κοιταξει αν ολα τα κομματια πανω τους εχουνε ταμπελακι μαυρο με τον αριθμο πλαισιου σε λευκα γραμματα.Αυτα τα ταμπελακια τα αμερικανικα τα ειχανε απο το εργοστασιο και ΔΕΝ μπορει καποιος να τα βαλει εκ των υστερων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2514  
Παλιά 02-01-12, 20:03
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου δωσω μερικα tips για να σε βοηθησω με το αμερικανικο Μ3 Ε30 γιατι τετοιο ητανε οταν το ειχε στα χερια του ενας πρωην αμαρτωλος ιδιοκτητης.

Επειδη ειναι αμερικανικο,σε ολα του τα κομματια φανοποιιας θα πρεπει να εχει πανω του με αυτοκοκολλητο της BMW τον αριθμο πλαισιου του αυτοκινητου αλλα επειδη ειχε γινει παραποιηση του αριθμου πλαισιου τα ειχανε βγαλει.

Αν ομως ΔΕΝ εχει αλλαχθει ο original κινητηρας απο τοτε-δσκολο-τοτε και αυτος απανω του θα πρεπει να εχει ταμπελακι με τον αριθμο πλαισιου.Δυσκολο και αυτο αλλα αξιζει να του ριξεις μια ματια γιατι εγω οταν πηγα να το δω ητανε πολυ δυσκολο να το κοιταξω.Στο λεω μηπως ειναι ακομη το oem μπλοκ ακομα και βρεις ποιο πλαισιο ειναι οποτε αξιζει να ασχοληθεις παραπανω.

Αυτο με τα ταμπελακια του αριθμου πλαισιου σε ολα τα κομματια φανοποιιας του αυτοκινητου και στο μπλοκ του κινητηρα το ειχανε μονο τα αμερικανικα Μ3 Ε30 για να προστατευονται τα αυτοκινητα σε περιπτωση κλοπης και να εντοπιζονται τα ανταλλακτικα τους οταν τα κανανε κομματια και τα πουλουσανε.

Αν λοιπον καποιος εδω στην Ελλαδα ή εξω βρει αμερικανικο Μ3 Ε30 προς πωληση με ξεκαθαρο αριθμο πλαισιου τοτε μπορει να κανει εναν προχειρο ελεγχο φανοποιιας-αν εχει τρακαρει-με το να κοιταξει αν ολα τα κομματια πανω τους εχουνε ταμπελακι μαυρο με τον αριθμο πλαισιου σε λευκα γραμματα.Αυτα τα ταμπελακια τα αμερικανικα τα ειχανε απο το εργοστασιο και ΔΕΝ μπορει καποιος να τα βαλει εκ των υστερων.
Super ........ Τι είσαι εσύ ρε παιδάκι μου!
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #2515  
Παλιά 02-01-12, 22:06
Το avatar του χρήστη Enema
Enema Ο χρήστης Enema δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-07-2007
Μηνύματα: 1.080
Enema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the roughEnema is a jewel in the rough
Αυτο με τον αριθμο πλαισιου σε καθε κομματι φανοποιιας, ισχυει και σε αλλα //Μ? Αν ναι, σε ποια?
__________________

Καγκουριά δεν είναι η αεροτομή, καγκουριά είναι η υποκρισία και το ψεύτικο.
Το ευχαριστώ σε όσους μου έχουν αφήσει θετική ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. -
Απάντηση με παράθεση
  #2516  
Παλιά 03-01-12, 00:01
EVAN Ο χρήστης EVAN δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 20-12-2011
Μηνύματα: 3
EVAN is on a distinguished road
Καταρχήν Καλή χρονιά και Χρόνια Καλά όχι απαραίτητα Πολλά σε όλους.
Κατα δεύτερον σας ευχαριστω για την απάντηση.

Lunatic μπορώ να σε πάρω σε κάποιο τηλέφωνο για συγκεκριμένες πληροφορίες ???
Απάντηση με παράθεση
  #2517  
Παλιά 03-01-12, 08:50
Το avatar του χρήστη Vasilis M3
Vasilis M3 Ο χρήστης Vasilis M3 δεν είναι συνδεδεμένος
M3 E30...new target CSL!
 
Εγγραφή: 13-04-2010
Μηνύματα: 647
Vasilis M3 has a spectacular aura aboutVasilis M3 has a spectacular aura about
Τελικά μήπως αξίζει να προχωρήσει κάποιος στην αγορά του αυτοκινήτου και να κάνει ανακατασκευή τύπου Alpaneras.....??

Aποψή μου αξίζει....
__________________
Lunatic ζούμε,με Μ3 να σε δούμε!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vasilis M3 : 03-01-12 στις 08:52
Απάντηση με παράθεση
  #2518  
Παλιά 03-01-12, 10:01
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Red face .....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M3 E30 89' Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά μήπως αξίζει να προχωρήσει κάποιος στην αγορά του αυτοκινήτου και να κάνει ανακατασκευή τύπου Alpaneras.....??

Aποψή μου αξίζει....
Θα σου πω Βασιλη κατι που εχω συμπερανει απο λεγομενα ξενων μιας και δεν εχω εμπειρια απο ανακατασκευη πρακτικη αλλα αρκετη θεωρητικη μεχρι στιγμης και μπολικο διαβασμα.

Δεν μπορεις να ξερεις τιποτα για μια Μ3 Ε30 για το τι χρειαζεται μεχρι να την γδυσεις τελειως και αυτο ειναι ενα σημαντικος λογος που καθυστερησα να παρω Μ3 Ε30 τοσα χρονια.Το ακουγα και το διαβαζα παντου και ανησυχουσα.

Ετσι ειναι τελικα αλλα θα σου πω κατι που συμπερανα και ειναι αληθεια περα για περα.......ζουμε σε μια καταπληκτικη χωρα με θαυμασιο κλιμα και ο καιρος κανει πολυ καλο στα σασι των αυτοκινητων μας με αποτελεσμα η σκουρια και τα σαπισματα να ειναι λιγα συγκριτικα με αλλες χωρες οταν ερχεται η ωρα της ανακατασκευης.

Προσφατα καποιος πηρε στην Αμερικη ενα αβαφτο (αρα και ατρακαριστο) Μ3 Ε30.....καταλαβαινεις οτι πηρε οτι καλυτερο μπορουσε να παρει.

Οταν το εγδυσε για ολικη βαφη βρηκε σκουρια σε αρκετα σημεια (πιθανα ειχε ζησει το αμαξι σε περιοχη με πολυ χιονι-άλατι-υγρασια).....κατεληξε να αλλαξει φυλλο οροφης και να φτιαξει στο χερι και καποια μεταλλικα κομματια αλλα και να παραγγειλει μερικα κομματια απο την BMW που ητανε διαθεσιμα γιατι παρα πολλα εχουνε εξαντληθει.

Για αυτο και τα αμαξια που ειναι ανακατασκευασμενα πληρως κοστιζουνε μια περιουσια πλεον σε συγκριση με ενα που ειναι εντελως original........ο λογος απλος!

Τα χρονια πλεον ειναι παρα πολλα και το να ειναι το αμαξι original σε χρωμα (και εσωτερικα απο κατω απο την πλαστικοποιηση) δεν ειναι ατου.....πρεπει να ειναι ανακατασκευασμενο γιατι ειναι σιγουρο οτι απο κατω θα εχει σκουρια (πολυ-λιγο) δεν εχει σημασια.......θα εχει.

Η σκουρια ειναι σαν τον καρκινο (μακρυα απο εμας)...θελει ολικη αντιμετωπιση και οχι ημιμετρα.Βεβαια επειδη υπαρχουνε διαφορα σταδια αναλογα με το ποσο εχει προχωρησει σε καθε κομματι (το μετρανε σε 1/4....2/4.....3/4...4/4=θελει αλλαγη ολο το κομματι) βλεπεις και κρινεις κατα ποσο θελεις να ασχοληθεις.

Περισσοτερα οταν θα γδυσω τη δικια μου εντελως.....θα την ξεβρακωσω την ''αραπινα'' μου!Πότε ομως να δω.........
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2519  
Παλιά 03-01-12, 12:12
Το avatar του χρήστη alpaneras
alpaneras Ο χρήστης alpaneras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-06-2006
Μηνύματα: 493
alpaneras has a spectacular aura aboutalpaneras has a spectacular aura about
Γιάννη συμφωνώ και γω με αυτά που λές, θα πώ και γω τη γνώμη μου σε αυτό το θέμα.
Αν ποτέ ξαναέκανα ανακατασκευή, το αυτοκίνητο θα το έλυνα πάλι όλο και θα το βούταγα σε γαλβάνι. Μόνο τότε θα είσαι σίγουρος ότι η δουλειά που κάνεις θα πιάσει τόπο για αρκετά χρόνια. Που ξέρεις και το δικό μου μπορεί να ξανασκουριάσει σε καμια 5 ετία. Να σου δώσω να καταλάβεις, έχω ενα Golf και σε κάποιο σημείο από χτύπημα έχει φύγει το χρώμα εδώ και κάνα χρόνο και δεν έχει εμφανιστεί το παραμικρό ίχνος σκουριάς. Επίσης τα αυτοκίνητα συνήθως σκουριάζουν εκεί που έχουν επισκευαστεί λόγω κακής δουλειάς φανοποιείου.
Απάντηση με παράθεση
  #2520  
Παλιά 03-01-12, 12:23
Το avatar του χρήστη TSAF
TSAF Ο χρήστης TSAF δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Μηνύματα: 2.019
TSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the rough
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...&postcount=294

Το εχω πεια αλλα κανεις δεν ακουει. Αυτο ειναι για Π Α Ν Τ Α.
__________________


WRC is for boys
GROUP B WAS FOR MEN

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 07-01-12 στις 08:34
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
m3 30


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.