Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #271  
Παλιά 13-12-07, 15:35
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγώ αυτό που έχω να πω είναι οτί η facelift σειρά 1 είναι άθλια. Ένα αμάξι που δεν δικαιολογεί πουθενά τα χρήματα του, και που εξακολουθεί να είναι πολύ αργό. Το κυριότερο;; Η προ facelift σειρά 1 είχε ένα πολύ δυνατό σημείο, το τέλειο τιμόνι της, και όταν οδήγησα την facelift απογοητεύτηκα πλήρως. Το ότι το αμάξι δεν τρίζει και έχει καλή ποιότητα κύλισης δεν δικαιολογεί 24.000 ευρώ. Και μάλιστα με φτωχό εξοπλισμό. Μέχρι και το παιδί που την έχει, λέει οτί το Ε36 μου που του είχα δώσει και είχε οδηγήσει, πιο ωραίο τιμόνι έχει.
ρε φιλαράκι δεν σε καταλαβαίνω, μα το θεό σου μιλάω.
τι τρελό κόλλημα έχεις φάει με τον άσσο και πετάγεσαι συνέχεια?
βλέπεις κανέναν να έγραψε ότι θέλουμε να κάνουμε σύγκριση με κάποιο άλλο αμάξι.
είναι η δευτερη φορά που πας να χαλάσεις το συγκεκριμένο thread.
εκτός και αν γράφεις για να λες ότι κάτι κάνεις.
συγχαρητήρια για το αμάξι που έχεις διαλέξει, αλλά άσε και σε εμάς τους βλάκες που πήγαμε και δώσαμε τα λεφτά μας να μπορούμε να μιλάμε για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε, χωρίς να πετάγεται κάποιος και να λέει ότι άσχετο του έρχεται στο μυαλό.
σε παρακαλώ
Απάντηση με παράθεση
  #272  
Παλιά 13-12-07, 16:05
Το avatar του χρήστη sotirisl
sotirisl Ο χρήστης sotirisl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-03-2007
Μηνύματα: 171
sotirisl is on a distinguished road
ρε παιδια ξέρεις κανείς πως μπορούμε να δούμε θερμοκρασία κινητήρα?
Απάντηση με παράθεση
  #273  
Παλιά 16-12-07, 19:04
Το avatar του χρήστη antonis7_10
antonis7_10 Ο χρήστης antonis7_10 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2007
Μηνύματα: 143
antonis7_10 is an unknown quantity at this point
nomizw sen boroume
Απάντηση με παράθεση
  #274  
Παλιά 16-12-07, 20:18
Το avatar του χρήστη eliashan
eliashan Ο χρήστης eliashan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Μηνύματα: 252
eliashan is on a distinguished road
Μπορούμε! Είναι στο κρυφό μενού. Κάνε μία αναζήτηση στο φόρουμ για το πώς μπαίνουμε στο μενού αυτό αν δεν ξέρεις/θυμάσαι. Όταν μπεις, είναι στο μενού 7.

Δες και αναλυτικά εδώ: http://www.babybmw.net/forum/viewtopic.php?t=127
__________________
BMW 116i Exclusive (E87) A22 Sparkling Graphite

At school they taught me how to be so pure in thought and word and deed; they didn't quite succeed.
Απάντηση με παράθεση
  #275  
Παλιά 16-12-07, 20:32
Το avatar του χρήστη MICZ
MICZ Ο χρήστης MICZ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2004
Μηνύματα: 254
MICZ is on a distinguished road
Παίδες να ρωτήσω και γω κάτι? Το δικό μου το πήρα Ίούνιο του 2007 και είναι φυσικά με τους 115 ίππους και εξατάχυτο. Θεωρείται facelift ή τα facelift είναι με τον καινούργιο κινητήρα των 122 ίππων?
Παρεπιπτόντως εγώ ύστερα από σχεδόν 11.000 χιλ. είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και εκτός ενός μαύρου πλαστικού (που αλλάχτηκε στην εγγύηση) στο εσωτερικό πλαίσιο της πίσω πόρτας (οι χώροι όμως είναι απαράδεκτοι και ιδίως το έμπα και το έβγα) δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα (στις στροφές με την Μ ανάρτηση, τα πολυριθμιζόμενα buket καθίσματα και το άριστο τιμόνι είναι απόλαυση- νοιώθεις σαν να το φοράς το αμάξι και όχι ότι κάθεσαι πάνω του)
Απάντηση με παράθεση
  #276  
Παλιά 16-12-07, 21:14
Το avatar του χρήστη eliashan
eliashan Ο χρήστης eliashan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Μηνύματα: 252
eliashan is on a distinguished road
Μμμ πέσαμε στην περίπτωση με το δικό σου ( Μιχάλη; ). Κανονικά από την μπροστινή μάσκα ξεχωρίζει αμέσως αν είναι προ- ή μετά-facelift ο Άσσος (στους πρώτους τα νεφρά είναι πιο μυτερά, στους δεύτερους πιο στρογγυλεμένα). Αλλά εσύ όπως βλέπω στο garage το έχεις πάρει με το M-Pack των προ-facelift το οποίο έμπαινε απαράλλαχτο και στους facelift (που ως εκ τούτου διατηρούσαν τα παλιά νεφρά). Είσαι και στο χρονικό όριο μεταξύ προ- και μετά facelift και είναι δύσκολο να μαντέψω Αφού δεν έχεις φωτογραφίες του εσωτερικού να δω, θα σου πω πώς θα καταλάβεις: Στους facelift το ραδιόφωνο και ο κλιματισμός έχουν λεπτομέρειες σε ασημί/χρώμιο, στους παλιούς είναι σκέτα μαύρα τα κουμπιά. Ομοίως, αν έχεις δερμάτινο τιμόνι (που θεωρώ βέβαιο), στους νέους θα έχεις δύο λεπτές ασημί φέτες στο κάτω μέρος του μόνο, ενώ στους παλιούς θα έχεις όλο την καρδιά του τιμονιού (πλην του σήματος/αερόσακου) σε ασημί. Βοήθησα καθόλου; Δες και το γκαράζ μου για να καταλάβεις τι γράφω, εμένα είναι παλιός.
__________________
BMW 116i Exclusive (E87) A22 Sparkling Graphite

At school they taught me how to be so pure in thought and word and deed; they didn't quite succeed.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eliashan : 16-12-07 στις 21:18
Απάντηση με παράθεση
  #277  
Παλιά 17-12-07, 07:46
Το avatar του χρήστη MICZ
MICZ Ο χρήστης MICZ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2004
Μηνύματα: 254
MICZ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eliashan Εμφάνιση μηνυμάτων
Μμμ πέσαμε στην περίπτωση με το δικό σου ( Μιχάλη; ). Κανονικά από την μπροστινή μάσκα ξεχωρίζει αμέσως αν είναι προ- ή μετά-facelift ο Άσσος (στους πρώτους τα νεφρά είναι πιο μυτερά, στους δεύτερους πιο στρογγυλεμένα). Αλλά εσύ όπως βλέπω στο garage το έχεις πάρει με το M-Pack των προ-facelift το οποίο έμπαινε απαράλλαχτο και στους facelift (που ως εκ τούτου διατηρούσαν τα παλιά νεφρά). Είσαι και στο χρονικό όριο μεταξύ προ- και μετά facelift και είναι δύσκολο να μαντέψω Αφού δεν έχεις φωτογραφίες του εσωτερικού να δω, θα σου πω πώς θα καταλάβεις: Στους facelift το ραδιόφωνο και ο κλιματισμός έχουν λεπτομέρειες σε ασημί/χρώμιο, στους παλιούς είναι σκέτα μαύρα τα κουμπιά. Ομοίως, αν έχεις δερμάτινο τιμόνι (που θεωρώ βέβαιο), στους νέους θα έχεις δύο λεπτές ασημί φέτες στο κάτω μέρος του μόνο, ενώ στους παλιούς θα έχεις όλο την καρδιά του τιμονιού (πλην του σήματος/αερόσακου) σε ασημί. Βοήθησα καθόλου; Δες και το γκαράζ μου για να καταλάβεις τι γράφω, εμένα είναι παλιός.
Φίλε Εliashan ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, νομίζω ότι είναι ο ''παλιός'', αλλά άκου να δεις τώρα μπέρδεμα! Αν κρίνω από το ραδιοσιντί (από εκεί μόνο βγαίνει συμπέρασμα) είναι με μαύρα πλήκτρα. Κλιματισμό εγώ δεν έχω, έχω Α/C (με τους περιστροφικούς διακόπτες) και το τιμόνι είναι ακριβώς ίδιο με της καινούργιας 3άρας (Ε90,92,93 με Μ Pack), αφού είναι Μ Pack.
Άντε βγάλε άκρη
Απάντηση με παράθεση
  #278  
Παλιά 17-12-07, 09:49
Το avatar του χρήστη eliashan
eliashan Ο χρήστης eliashan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Μηνύματα: 252
eliashan is on a distinguished road
Το φαντάστηκα ότι θα είχες το Μ τιμόνι (και λεβιέ) αφού έγραψα το μήνυμα

Δεν απελπιζόμαστε όμως, υπάρχει και άλλος εύκολος τρόπος που δεν σηκώνει αμφισβήτηση: Το ντουλαπάκι του συνοδηγού! Είναι αρκετά διαφορετικό και ξεχωρίζει:

http://www.km77.com/marcas/bmw/serie...era/gra/16.asp
http://www.km77.com/00/bmw/1/gra/30.asp

Και γενικές φωτογραφίες όπου μπορείς να διακρίνεις διαφορές:

Σειρά 1 (E87) εξωτερικό: http://www.km77.com/marcas/bmw/serie...ra/galeria.asp
Σειρά 1 (E87) εσωτερικό: http://www.km77.com/marcas/bmw/serie...a/galeria2.asp
Σειρά 1 Facelift (E87 LCI) εξωτερικό: http://www.km77.com/00/bmw/1/g02.asp
Σειρά 1 Facelift (E87 LCI) εσωτερικό: http://www.km77.com/00/bmw/1/g03.asp
__________________
BMW 116i Exclusive (E87) A22 Sparkling Graphite

At school they taught me how to be so pure in thought and word and deed; they didn't quite succeed.
Απάντηση με παράθεση
  #279  
Παλιά 17-12-07, 10:10
Το avatar του χρήστη MICZ
MICZ Ο χρήστης MICZ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2004
Μηνύματα: 254
MICZ is on a distinguished road
A μάλιστα τώρα βγάλαμε άκρη. Το χερούλι στο ντουλαπάκι του συνοδηγού (το οποίο δεν κλειδώνει κιόλας!!!) είναι μικρό και τετράγωνο και όχι μεγάλο και μακρόστενο (όπως στην Ε93). Άρα είναι προ facelift μοντέλο και επομένως τα καινούργια είναι με τους κινητήρες efficient dynamics (αλλά το δικό μου πρέπει να είναι ενδιάμεσο μοντέλο. Αλήθεια πόσο κυκλοφόρησε άραγε? Ένα χρόνο?)
Μπράβο φίλε eliashan. Ήσουν κατατοπιστικότατος
Απάντηση με παράθεση
  #280  
Παλιά 17-12-07, 10:33
Το avatar του χρήστη eliashan
eliashan Ο χρήστης eliashan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Μηνύματα: 252
eliashan is on a distinguished road
Τι εννοείς ενδιάμεσο μοντέλο; Το δικό σου είναι ένας κανονικός Άσσος πρώτης γενιάς σαν τον δικό μου (με Μ-pack βέβαια), που κυκλοφορούσε 2,5 χρόνια (το δικό σου σίγουρα ήταν από τα τελευταία που κατασκευάστηκαν). Ενδιάμεσο μοντέλο, που κυκλοφόρησε στην κυριολεξία για 3-4-5 μήνες (καλοκαίρι), ήταν ο εμφανισιακά νέος Άσσος (E87 LCI) αλλά με τον παλιό κινητήρα (115hp). Ο οποίος από Σεπτέμβριο αντικαταστάθηκε από το πλήρως ανανεωμένο μοντέλο (δηλ. E87 LCI + 122hp).
__________________
BMW 116i Exclusive (E87) A22 Sparkling Graphite

At school they taught me how to be so pure in thought and word and deed; they didn't quite succeed.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.