Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #161  
Παλιά 08-01-15, 20:21
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Απολυτα κατανοητο. Μια χαρα το εδωσες πιστευω. Με το καλο, οποτε θελησεις εσυ για το επομενο.
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 09-01-15, 18:09
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Τελικα με το θεμα που ειχα με το τρεμουλο στο λεβιε ταχυτητων ηταν βασεις κιβωτιου και ο ελαστικος συνδεσμος αξονα-κιβωτιου, ειδικα αυτος ειχε αρχισει και κοβοταν. Ειχε σκισιματα γυρω γυρω εκει που ειναι οι τρυπες που περνανε οι βιδες και ειχε γινει πολυ μαλακος και ελαστικος σε σχεση με τον καινουριο.
Αλλαχτηκαν ολα με καινουρια και πλεον η αισθηση του λεβιε επανηλθε στα φυσιολογικα επιπεδα απο αποψης τρεμουλου.

Eλέγχθηκε και η μεσαια τριβη, απ οτι ειπαν στο συνεργειο ηταν οκ και δεν ηθελε αλλαγη.

Μου ξαναναψε και το check engine, μονο το λαμπακι μοτερ στο καντραν, δεν αναψε καθολου στο Board Computer ενδειξη βλαβης, ουτε ειχε αλλα παρατραγουδα με ρεταρισματα κλπ. Αμεσως εβαλα ενα καθαριστικο στο ρεζερβουαρ (Wynn's injector cleaner) και γεμισα με Shell V Power Racing, το εκαψα, ξαναγεμισα με την ιδια βενζινη, περασα και ΚΤΕΟ μαλιστα, χωρις να εχω σβησει το λαμπακι με διαγνωστικο, ημουν περιεργος να δω αν θα βγαλει καρτα και τι θα γραψει και εβγαλε διχως κανενα θεμα.

Επειδη το λαμπακι ειχε μεινει, σημερα που πηγα για να μου αλλαξουν τα 'λαστιχακια' που προανεφερα, μου εσβησαν και την ενδειξη με το διαγνωστικο. Η διαγνωση εδειξε παλι αισθητηρα λ.

Λογικα θα προηλθε και αυτη τη φορα, απο παλιοβενζινη που ομως ειχα γεμισει απο υποτιθεται αξιοπιστο βενζιναδικο με μεγαλη κινηση κιολας, στην περιοχη του Σκαραμαγκα.
Οποιος θελει να του πω ποιο ακριβως πρατηρειο με π.μ.
Το συγκεκριμενο βενζιναδικο εφαγε απο μενα, 2 καταγγελιες στα καπακια, μια γιατι κατάφορα με εκλεψε στην ποσοτητα και η 2η φυσικα για την ποιοτητα του καυσιμου τους.
Για την ποσοτητα κι ενω δεν ειχα παει 'πάτος'-εντελως αδειος, αρα υπηρχε ποσοτητα βενζινης ανω των 5-8 λιτρων στο ρεζερβουαρ, γεμισα και εδειξε η αντλια 52 λιτρα, ενω στο εγχειριδιο γραφει μαξ ποσοτητα 50 λιτρα. Αφου εγραψα περιπου 200χλμ με αυτη τη βενζινη κυριως σε Αττ. Οδο και εθνικη, μου αναψε και το τσεκ εντζιν.
Δεν ξερεις απο που να φυλαχτεις με τους απατεωνες πια!

Να σημειωθει οτι για την εργασια για τα 'λαστιχακια', επρεπε να λυθει η εξατμιση, μια που ηταν σηκωμενο τ αμαξι και με λυμενη εξατμιση, ριξανε μια ματια και μεσα στον καταλυτη, τον ειδα κι εγω. Φαινοταν σε πολυ καλη κατασταση, ειχε ενα χρωμα προς λευκο, δεν ειχε μουτζουρα ή μαυριλες, σκονη ή αιθαλη, ουτε ιχνος λαδιλας και οι κυψελες του φαινονταν μια χαρα, χωρις ραγισματα, σπασιματα, λιωσιματα, βουλωμενες κλπ. Εχω τραβηξει και μια φωτο θα την ανεβασω να δειτε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis 116 : 09-01-15 στις 18:20
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 10-01-15, 01:28
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
το τρεμουλο με το λεβιε -αν ειναι αυτο που καταλαβαινω ως αυξημενος τζογος- το εχω δει σε bmw με αρκετα χιλιομετρα...
αυτο με τους βενζινοπωλεις ειναι το κατι αλλο πλεον. το αμαξι μου εκοψε απο οταν ηρθα ελλαδα και θερμοκρασιακα ειμασταν τα ιδια με εξω..
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 10-01-15, 09:24
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
το τρεμουλο με το λεβιε -αν ειναι αυτο που καταλαβαινω ως αυξημενος τζογος- το εχω δει σε bmw με αρκετα χιλιομετρα...
αυτο με τους βενζινοπωλεις ειναι το κατι αλλο πλεον. το αμαξι μου εκοψε απο οταν ηρθα ελλαδα και θερμοκρασιακα ειμασταν τα ιδια με εξω..
Οταν λες εκοψε τι εννοεις, το αισθανεσαι σα να μην τραβαει μηπως;..
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 20-01-15, 19:33
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Aνεβαζω μια φωτο απ τον καταλυτη μου! Αυτο το πραμα εχει στην πλατη του 10χρονια και κανα 3μηνο περιπου ζωης και κατι παραπανω απο 262.000χλμ. Δεν ξερω αν διακρινονται καλα οι κυψελες. Εστω απο αυτο που φαινεται θα θελα να μου πουν οι περισσοτερο εμπειροι και γνωστες πως το βλεπουν...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 09012015157.jpg (167,1 KB, 27 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 21-01-15, 11:57
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν λες εκοψε τι εννοεις, το αισθανεσαι σα να μην τραβαει μηπως;..
ναι, θυμαμαι οταν εφτασα εκει μεσα στην 1η βδομαδα το αμαξι ζωντανεψε ενα τικ κ εγινε λιγακι πιο προθυμο. οταν γυρισα ελλαδα παλι μεσα στην 1η-2η βδομαδα εγινε οπως το θυμομουν, λιγακι πιο απροθυμο. και παντα μεσα σε σχετικα παρομοιες συνθηκες θερμοκρασιας (εξαιρωντας φυσικα το 95-100% υγρασιας του "νησιου" ).
αυτο μπορει να μην το καταλαβει ενας τριτος, αλλα ο οδηγος το νιωθει.
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 21-01-15, 12:13
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Σε καταλαβαινω απολυτα, οπως το ιδιο δεν μπορω εγω να εξηγησω και να καταλαβει ενας 3ος πως γινεται και ακομα και στην Ιταλια πχ που κι αυτη δε φημιζεται για τις βενζινες της, τουλαχιστον στο προσφατο παρελθον, και παλι τ αμαξι ηταν και πιο ζωντανο και πιο οικονομικο σε σχεση με χρηση βενζινης στην Ελλαδα. Για βενζινες σε Γερμανια, Αυστρια κλπ δε θελω να το θυμαμαι καν! Η νυχτα με τη μερα, τ αμαξι ηταν λες κι ειχε αλλο μοτερ! Ειδικα αυτη η Αραλ η 100αρα, αντιστοιχη ΒP Ultimate, ηταν...Καυσιμο πυραυλων! Ακομα και με 5η και φορτωμενος και τραβαγε τ αμαξι, οχι οπως τωρα που με 1ες, 2ες και το νιωθω να μη τραβαει να ψιλορεταρει και ενιοτε να χω και κανα τσεκ εντζιν!
Αστα, τι να λεμε τωρα εδω στο Ελλαδισταν!
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 17-04-15, 15:18
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Καλησπέρες...

Ενω νομιζα οτι ειχα ξενοιαξει απο προβληματα εφοσον ειχε καιρο να με ταλαιπωρησει με το οτιδηποτε κι ενω τελικα ηταν να το δωσω, λογω του οτι δε βρηκα κατι αξιολογο για τα στανταρ που ειχα θεσει, για να το αντικαταστησω, ειπα να το κρατησω τελικα, του εκανα κι ολα τα σερβισακια του που ηταν να γινουν, τακακια, υγρα φρενων, λαδια, φιλτρα κλπ και ΤΣΟΥΠ, σημερα μου την εκανε παλι και μαλλον μιλαμε για χοντρη ζημια...

Κολλησε το σκιαδιο της ηλιοροφης, μετα ξεκολλησε, αλλα εκανε κινηση οχι τοσο ελευθερη και οταν πηγα να την ανοιξω, απ την αριστερη ραγα, λες και κατι εσπασε, τσακισε και παρεσυρε μαζι του ο μηχανισμος κατα την κινηση το λαστιχο που εχει που ειναι σαν 'φυσαρμονικα', κολλησε η ηλιοροφη μισανοιχτη, τελικα καταφερα τουλαχιστον να την κλεισω και μου μειναν στο χερι απ το μηχανισμο, το προαναφερθεν λαστιχο, ενα λαμακι, σαν οδηγο-ράγα κι ενα κομματι τεφλον που ουτε ξερω απο που ειναι αυτο ή τι κανει. Λογικα καποιο κομματι αντιτριβικο-'γλισιέρα' του μηχανισμου θα ηταν.

Τραβηξα 2-3 φωτος, δεν ξερω αν φαινεται καθαρα η ζημια. Δεν εκανα αλλη κινηση φοβουμενος μη μου κολλησει σε καμμια μισανοιχτη θεση, απο βδομαδα συνεργειο, με βλεπω να σκαω κανα μισθο περιπου ετσι κερατιάτικα!

Παραθετω και τις φωτος να δειτε, οτι φαινεται απ το χάλι αυτό...

Λογικα πηγαινει αλλαγη ολος ο μηχανισμος 'κασέτα' της ηλιοροφης σωστα;.. Κανα χιλιαρικακι ευκολα;..
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 17042015197.jpg (135,9 KB, 20 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 17042015198.jpg (115,7 KB, 18 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 17042015199.jpg (136,5 KB, 19 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 18-04-15, 16:13
Το avatar του χρήστη Α8hnaios
Α8hnaios Ο χρήστης Α8hnaios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-11-2005
Μηνύματα: 637
Α8hnaios will become famous soon enough
Oχι και 1000ρικο ρε Γιαννη.. εμενα ειχε φυγει ο ταμπλας απο κατω απο το τζαμι,σε 46αρι..

Πηγα σε αντιπροσωπια 125 Ευρω εκανε το σετακι και κανα 30αρι νομιζω εργατικα!

Πηγενε να ρωτησεις...
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 18-04-15, 16:21
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Λοιπον επειδη δε μου πηγαινε η καρδια να παω σε συνεργειο απ ευθειας και να μου πουν κανα 1-1μιση χιλιαρικο για την επισκευη της ηλιοροφης, εκατσα και το ψαξα λιγο με ηρεμια και ψυχραιμια σημερα μονος μου. Τι εγινε, τι εφταιξε, τι μπορω να κανω...

Διαπιστωσα τα εξης:
Το σκιαδιο εχει δυο κλιπς-'ολισθητηρες' μπροστα, ενα δεξια, ενα αριστερα. Το Νο.16 στο σχεδιο.
Για καποιο λογο το δεξι δε λειτουργει σωστα, εχει αποκτησει ελευθεριες-τζογο και κολλαει. Οταν λοιπον μου κολλησε και δεν εκλεινε, εγω το αφησα ανοιχτο κι εκανα τη βλακεια και πατησα το κουμπι να ανοιξει η οροφη.
Κάνοντας κινηση προς τα πισω ο μηχανισμος της οροφης κι εφοσον το κλιπ-'γλιστρα' που προανεφερα ειχε μαγκωσει, κρατησε κολλημενο το κατω τμημα της λαστιχενιας 'φυσαρμόνικας' με το Νο.17 στο σχεδιο.
Εφοσον ομως το τζαμι της ηλιοροφης συνεχιζε και εκανε την κινηση προς τα πισω, το λαστιχο απ τη φυσαρμονικα τσακισε και σκιστηκε πρωτα στο πανω μερος, το οποιο ειναι τοποθετημενο στο γυαλι της οροφης και κατοπιν κατω που ειναι στη ραγα της κασετας της οροφης κι ετσι απο 1 κομματι μου εμειναν στο χερι...3!
Η φυσαρμονικα που ειναι το μεσαιο κομματι και 2 λαστιχα σαν τσιμουχες που το ενα κουμπωνει στη ραγα κατω και υποτιθεται πρεπει να ολισθαινει και μια τσιμουχα πανω που πρεπει να συμπαρασυρεται απο το γυαλι της οροφης κατα τις κινησεις.
Δηλαδη το πανω τμημα-τσιμουχα κουμπωνει σε μεταλλικο μερος του σκελετου του γυαλιου της οροφης, σε αυτο ειναι κολλημενη και η τσιμουχα στεγανοτητας της, η φυσουνα δουλευει προφανως για καλυμα αεροδυναμικο και για να μη μπαινουν μεσα ξενα αντικειμενα, σκονη, νερο, μυγακια κλπ οταν η οροφη ειναι σε θεση ανακλιση.
Οταν η οροφη ανοιγει τελειως, το πανω μερος συμπαρασερνει το μεσαιο και το κατω μια που ειναι ολα μαζι κολλημενα και κρυβεται μαζι με το γυαλι πισω στην κασετα.
Εφοσον τωρα το σκιαδιο εμποδισε την σωστη ολισθηση αυτου, βρηκε κοντρα και μαμήθηκε!

Τωρα, απ οτι βλεπω δινονται κωδικοι για ολα αυτα τα κερατιλικια ξεχωριστα.
Οποτε εκτιμω οτι αντικαθιστανται ολα με σαφως μικροτερο κοστος απ το ν αλλαξω κασετα και μηχανισμο και γυαλι, ολα κομπλε κι επισης εφοσον εκανα δοκιμες, χωρις τη δεξια φυσουνα, ειχα βγαλει ολες τις τσιμουχες απ τις θεσεις τους, πλεον ουτως η αλλως ηταν αχρηστες, και η ηλιοροφη ανοιγε, εκλεινε, ερχοταν σε ανακλιση, ολα κομπλε κι ολα κανονικα χωρις προβληματα. Το σκιαδιο με λιγο προσοχη ανοιγοκλεινε ανετα, αν κι ενιωθα απ τη δεξια πλευρα εκανε 'κολπα', ειχε τζογο, ψιλοκολλαγε, αλλα χωρις το φιλετο της τσιμουχας της φυσουνας να το εμποδιζει εκανε κινηση κι αυτο και με το χερι και αυτοματα, απροβληματιστα.

Σκεφτομαι μεχρι να παραγγειλω τα εξαρτηματα αυτα και να κανω μια προσπαθεια να το φτιαξω και μονος μου ακομα καθως απ οτι βλεπω θα χρειαστω μονο το δεξι κλιπ-γλιστρα και τη δεξια φυσουνα. Εκει που κολλαω ειναι πως δεν ξερω πως να βγαλω το σκιαδιο για να αλλαξω το κλιπ! Απ οτι το παρατηρησα, ειναι μηχανισμος με ελατηριο και σα να ειδα και σαν κουμπωματα που λογικα αυτο θα κουμπωνει και θα ξεκουμπωνει. Μπορει καποιος με περισσοτερες γνωσεις απο μενα να δωσει καμμια ιδεα γι αυτο;..Αλλιως αν ειναι τοσο επιφοβο κι επικινδυνο να του κανω χειροτερη ζημια, θα το παω συνεργειο και θα δουμε κι εκει τι θα μου πουν...

Μια σημειωση μονο.
Στα κομματια που εβγαλα, ανεβασα φωτο και στο προηγουμενο ποστ, ηταν κι ενα κομματι σπασμενου, στρεβλωμενου τεφλον. Κατι μου λεει οτι αυτο προερχεται μεσα απο το κλιπ καθως δεν παρατηρησα καποιο κομματι τεφλον απ την καλη αριστερη πλευρα της οροφης, ουτε σε καποιο αλλο σημειο, οσο βλεπει το ματι. Επισης δε νομιζω να ειχαν να ολισθαινει μεταλλο με μεταλλο. Το κλιπ, οσο φαινεται ειναι μεταλλικο, αλλα πιο μεσα στη ραγα δε μπορουσα να κοιταξω. Κι αυτο εκτιμω οτι εκανε τη ζημια. Ελιωσε, εσπασε για καποιο λογο, ισως πχ λογω συσσωρευσης βρωμιας στη γλυστρα, λογω κοντρας του μηχανισμου αυτο εφυγε τελειως και γι αυτο δεν κουμπωνει σωστα, οπως πρεπει στη ραγα κι εγινε η στραβη.
Τι λετε κι εσεις, οσοι εχετε περισσοτερη γνωση κι εμπειρια;..Βεβαια αμα δεν ανοιχτει να δουμε τελικα τι εφταιξε μονο υποθεσεις μπορω να κανω.Η...αυτοψια θα δειξει λοιπον! Ελπιζω να μην καταληξει σε..νεκροτομη και κηδεια γιατι δεν ειμαστε για τετοια τετοιες εποχες!

Παραθετω και το σχετικο σχεδιο. Γνωμες αποψεις, ειδικα απο πιο εμπειρους και γνωστες θα μου ηταν πολυτιμες. http://www.etk.cc/bmw/EN/search/sele...CE/54/54_0341/

Ευχαριστω προκαταβολικα και να με συγχωρειτε για το μακρυσκελες ποστ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.