Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #251  
Παλιά 03-03-16, 16:24
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
νιώθεις πως αρκετά χρήματα είναι απλώς "κερατιάτικα"...
Ναι, ειναι, πολυ κερατιατικα και τζαμπα λεφτα, με ποιοτητα προιοντος και υπηρεσιων. πολυ κατωτερα απο αυτα που δινει η πελατης. Αλλα απο μοστρα και φιγουρα και brand και λεζαντα, αλλο τιποτα...
Απάντηση με παράθεση
  #252  
Παλιά 03-03-16, 20:18
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στο ''ποιοτικό και ασφαλές αυτοκίνητο'' και στην ''ακριβή εργατοώρα λόγω εκπαίδευσης,βρωμιάς και γραντζουνιών''.Δηλαδή ένα hyundai i30 (Τυχαίο το παράδειγμα) δεν είναι ασφαλές αυτοκίνητο?Η θα πας στην hyundai και οι τεχνικοί θα είναι ανεκπαίδευτοι και θα πάρεις πίσω ένα αμάξι με μαύρες δαχτυλιές στο τιμόνι και γρατζουνιές?
Τα υπέρογκα ποσά που ζητάνε σε κάποιες μάρκες για αυτοκίνητα της σειράς όπως είναι ένα 116 ή 316 κλπ είναι καθαρή εκμετάλλευση του κολλήματος που έχουν κάποια άνθρωποι με ένα brand και το υποτιθέμενο κύρος της έλικας ή του αστεριού της Μερκ και λοιπά.

Αναμενόμενο να παρεξηγηθεί το γραπτό μου..και εξηγώ:

1) Ποτέ μα ΠΟΤΕ δεν ήμουν της "μάρκας" και της "μούρης"....αν ήθελα μούρη πρώτα φροντίζω να ακούει η τσέπη μου σε χρήμα και μετά σε αμάξι....τι να τη κάνω τη χλιδάτη ρόδα αν δεν έχω λεφτά για βενζίνα...
2) Αγόρασα αυτό το αμάξι βασικά γιατί το παλιό καλό μου φιέστα δε μας χώραγε πια,και για τη χρονιά που ήθελα αμάξι στα λεφτά που το πήρα (24600€) τόσο είχαν κάτι όπελ και φόκους...Ήθελα το Civic σα τρελός αλλά είχε παράδοση 6 μήνες ο ακατανόμαστος...

3) Η ευγένεια των πωλητών,το πεντακάθαρο σέρβις του Σπανού και τα πολύ αραιά διαστήματα σέρβις,το πολύ καλό "πάτημα" του αμαξιού στο δρόμο ήταν αυτά που με έκαναν να το επιλέξω,άλλωστε δεν αγόρασα και κάτι το εξωπραγματικό! Ένα ταπεινό και ψόφιο 1600άρι...απλά έτυχε αντί για φόκους ή σιβίκ να λέει Bmw στο καπώ...Η εργατώρα που χρεώνουν καθώς και τα ανταλλακτικά είναι αδικαιολόγητα υψηλά,ακόμα και αν οι μηχανικοί έχουν μάστερ στο αντικείμενο...Το κακό ελιναι πως η εργατώρα δεν τηρελιται πάντα,πχ σε αλλαγή μόνο λαδιών που δεν έκαναν πάνω από 15 λεπτά χρέωσαν ολόκληρη ώρα-όπως κάνουν όλοι οι εξουσιοδοτημένοι πάνω κάτω...
4) το ξενέρωμα ήρθε όταν άρχισαν οι ασθένειες στα πρώτα 5000 κμ...λαμπάκι κινητήρα,3 φορές τρόμπα τιμονιού,έσπασε ο λεβιές των ταχυτήτων,πλεξούδα,κλπ κλπ κλπ...με λίγα λόγια ούτε στο πιο φτηνιάρικο Lada δε συμβαίνουν τέτοια σκηνικά....Και όσο υπήρχε η εγγύηση δε σε ένοιαζε,όταν όμως λήξει;Απλά τους κάνεις πλουσιότερους σε κάθε επίσκεψη...
5) Δε βλέπω τόσο τον πελάτη σαν κολλημένο "μπεμβεδάκια" ή "φορντάκια" κλπ αλλά σαν ένα πελάτη που εμπιστεύτηκε αυτή τη χ.ψ φίρμα και ακούμπησε τα ωραία του λεφτά,γιατί κακά τα ψέμματα,όσο και να σε φτιάχνει το αμάξι από σουλούπι γκάζια κρατήματα φρένα κλπ αν σου μαδάει τη τσέπη ακόμα και αν δε σε νοιάζει κάποια στιγμή σιχτιρίζεις...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #253  
Παλιά 03-03-16, 23:55
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναμενόμενο να παρεξηγηθεί το γραπτό μου..και εξηγώ:

1) Ποτέ μα ΠΟΤΕ δεν ήμουν της "μάρκας" και της "μούρης"....αν ήθελα μούρη πρώτα φροντίζω να ακούει η τσέπη μου σε χρήμα και μετά σε αμάξι....τι να τη κάνω τη χλιδάτη ρόδα αν δεν έχω λεφτά για βενζίνα...
2) Αγόρασα αυτό το αμάξι βασικά γιατί το παλιό καλό μου φιέστα δε μας χώραγε πια,και για τη χρονιά που ήθελα αμάξι στα λεφτά που το πήρα (24600€) τόσο είχαν κάτι όπελ και φόκους...Ήθελα το Civic σα τρελός αλλά είχε παράδοση 6 μήνες ο ακατανόμαστος...

3) Η ευγένεια των πωλητών,το πεντακάθαρο σέρβις του Σπανού και τα πολύ αραιά διαστήματα σέρβις,το πολύ καλό "πάτημα" του αμαξιού στο δρόμο ήταν αυτά που με έκαναν να το επιλέξω,άλλωστε δεν αγόρασα και κάτι το εξωπραγματικό! Ένα ταπεινό και ψόφιο 1600άρι...απλά έτυχε αντί για φόκους ή σιβίκ να λέει Bmw στο καπώ...Η εργατώρα που χρεώνουν καθώς και τα ανταλλακτικά είναι αδικαιολόγητα υψηλά,ακόμα και αν οι μηχανικοί έχουν μάστερ στο αντικείμενο...Το κακό ελιναι πως η εργατώρα δεν τηρελιται πάντα,πχ σε αλλαγή μόνο λαδιών που δεν έκαναν πάνω από 15 λεπτά χρέωσαν ολόκληρη ώρα-όπως κάνουν όλοι οι εξουσιοδοτημένοι πάνω κάτω...
4) το ξενέρωμα ήρθε όταν άρχισαν οι ασθένειες στα πρώτα 5000 κμ...λαμπάκι κινητήρα,3 φορές τρόμπα τιμονιού,έσπασε ο λεβιές των ταχυτήτων,πλεξούδα,κλπ κλπ κλπ...με λίγα λόγια ούτε στο πιο φτηνιάρικο Lada δε συμβαίνουν τέτοια σκηνικά....Και όσο υπήρχε η εγγύηση δε σε ένοιαζε,όταν όμως λήξει;Απλά τους κάνεις πλουσιότερους σε κάθε επίσκεψη...
5) Δε βλέπω τόσο τον πελάτη σαν κολλημένο "μπεμβεδάκια" ή "φορντάκια" κλπ αλλά σαν ένα πελάτη που εμπιστεύτηκε αυτή τη χ.ψ φίρμα και ακούμπησε τα ωραία του λεφτά,γιατί κακά τα ψέμματα,όσο και να σε φτιάχνει το αμάξι από σουλούπι γκάζια κρατήματα φρένα κλπ αν σου μαδάει τη τσέπη ακόμα και αν δε σε νοιάζει κάποια στιγμή σιχτιρίζεις...
Master δεν έχει κανένας από δαύτους με τα χλιδάτα συνεργεία,τα ταμπελάκια στον ουρανό με τη σειρά προτεραιότητας και τα 88 ευρώ εργατοώρα στην Ελλάδα του 2016.Επισκευαστές είναι,όχι μηχανικοί και θα το καταλάβεις όταν θα τύχει ένα πρόβλημα που θέλει μαστοριά για να λυθεί που αλλάζουν το μισό αυτοκίνητο και το πρόβλημα παραμένει.Τη χλιδή πληρώνεις.Πάντως από προσωπική εμπειρία η εργατοώρα τουλάχιστον παλιότερα τηρείτο αυστηρά.Σπάει την εργατοώρα σε 12 5λεπτα και χρεώνει αναλόγως...Πχ τελευταία φορά που πήγα μια αλλαγή φίλτρου βενζίνης στοίχισε 42 ανταλλακτικό + 20 λεπτά αλλαγή(24 ευρώ).76 ευρώ!!!Η εργατοώρα τότε είχε 72 ευρώ.
Απάντηση με παράθεση
  #254  
Παλιά 04-03-16, 01:00
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Για να μην αναμασάμε τα ίδια,ένα βασικό για μένα σε οτιδήποτε όχημα, είναι να μην βγάζει βλάβες από το πουθενά....Δέχομαι το ακριβό και ποιοτικό όχημα να έχει αντίστοιχα ακριβά και ποιοτικά υλικά,αλλά δεν δέχομαι να θέλει όπως έγραψα πολλαπλασιαστές και λοιπά πιο γρήγορα από μπουζί ή δισκόπλακες!
Άλλο ένα εξωφρενικό σε όλες σχεδόν τις μάρκες είναι το ανταλλακτικό βραδείας κίνησης,που για ευνόητους λόγους (δε πουλάει σαν τα μπουζί) το χρεώνουν πανάκριβα...Παράδειγμα ο αισθητήρας θερμοκρασίας του βεντιλατέρ που στο ταπεινό Fiesta κοστίζει 160€ χωρίς τοποθέτηση,και δεν είναι τίποτα άλλο από μια αντίσταση με ένα θερμίστορ,που ζήτημα να έχουν κόστος πάνω από 1 €....
Η βιομηχανία του αυτοκινήτου είναι μια πολύ επικερδής μπίζνα...με ασήμαντο κόστος θησαυρίζουν όλοι εκτός από τον καταναλωτή...Θα προσφέρουν φτηνά αμάξια και θα βαράνε στα ανταλλακτικά/αναλώσιμα και το αντίστροφο ανάλογα τις συνθήκες και τις διαθέσεις της αγοράς....
Και μη μου πείτε πως τα "μοντέρνα"αμάξια πεικείουν ένα σωρό τεχνολογίες γιατί ένα τάμπλετ του 200άρικου κάνει χιλιάδες πράγματα πιο γρήγορα και πιο πολύπλοκα από όλα τα ηλεκτρονικά ενός αμαξιού.
Σόρρυ για το σεντόνι (πάλι)αλλά δεν είναι θέμα αφραγκίας η γκρίνια (που είναι σε αρκετό κόσμο),αλλά οι υπομονές και οι αντοχές μου απλά εξαντλήθηκαν...


υγ.: Όσο για τη " μοστρα και φιγουρα και brand και λεζαντα, ναι,άλλο τίποτα...". Η αλήθεια είναι πως θα πρέπει να είναι πολύ "κούλ" κατάσταση όταν βλέπεις να έρχεται η οδική βοήθεια στη μέση του χωριού ή στη ταβέρνα και να σε φορτώνει,και να αποχαιρετάς καμαρωτός-καμαρωτός ψηλά από τη θέση του συνοδηγού στο φορτηγό....
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nassosbmw1 : 04-03-16 στις 01:06
Απάντηση με παράθεση
  #255  
Παλιά 04-03-16, 10:42
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην αναμασάμε τα ίδια,ένα βασικό για μένα σε οτιδήποτε όχημα, είναι να μην βγάζει βλάβες από το πουθενά....Δέχομαι το ακριβό και ποιοτικό όχημα να έχει αντίστοιχα ακριβά και ποιοτικά υλικά,αλλά δεν δέχομαι να θέλει όπως έγραψα πολλαπλασιαστές και λοιπά πιο γρήγορα από μπουζί ή δισκόπλακες!
Άλλο ένα εξωφρενικό σε όλες σχεδόν τις μάρκες είναι το ανταλλακτικό βραδείας κίνησης,που για ευνόητους λόγους (δε πουλάει σαν τα μπουζί) το χρεώνουν πανάκριβα...Παράδειγμα ο αισθητήρας θερμοκρασίας του βεντιλατέρ που στο ταπεινό Fiesta κοστίζει 160€ χωρίς τοποθέτηση,και δεν είναι τίποτα άλλο από μια αντίσταση με ένα θερμίστορ,που ζήτημα να έχουν κόστος πάνω από 1 €....
Η βιομηχανία του αυτοκινήτου είναι μια πολύ επικερδής μπίζνα...με ασήμαντο κόστος θησαυρίζουν όλοι εκτός από τον καταναλωτή...Θα προσφέρουν φτηνά αμάξια και θα βαράνε στα ανταλλακτικά/αναλώσιμα και το αντίστροφο ανάλογα τις συνθήκες και τις διαθέσεις της αγοράς....
Και μη μου πείτε πως τα "μοντέρνα"αμάξια πεικείουν ένα σωρό τεχνολογίες γιατί ένα τάμπλετ του 200άρικου κάνει χιλιάδες πράγματα πιο γρήγορα και πιο πολύπλοκα από όλα τα ηλεκτρονικά ενός αμαξιού.
Σόρρυ για το σεντόνι (πάλι)αλλά δεν είναι θέμα αφραγκίας η γκρίνια (που είναι σε αρκετό κόσμο),αλλά οι υπομονές και οι αντοχές μου απλά εξαντλήθηκαν...


υγ.: Όσο για τη " μοστρα και φιγουρα και brand και λεζαντα, ναι,άλλο τίποτα...". Η αλήθεια είναι πως θα πρέπει να είναι πολύ "κούλ" κατάσταση όταν βλέπεις να έρχεται η οδική βοήθεια στη μέση του χωριού ή στη ταβέρνα και να σε φορτώνει,και να αποχαιρετάς καμαρωτός-καμαρωτός ψηλά από τη θέση του συνοδηγού στο φορτηγό....
Θα πω την άποψη μου...
Μπορείτε να τη δεχτείτε, ή απλά να την προσπεράσετε...
Εχω Ε46..
Εχει βγάλει του κόσμου τα θέματα, του κόσμου τα θέματα...
Αλλά ποτέ δεν με άφησε στο δρόμο..(ακόμα)
Πάντα έδινε ένδειξη για την επερχόμενη βλάβη, την οποία και άμεσα επισκεύαζα..
Να μην αναφέρω πόσες φορές με διώχνανε απο το συνεργείο λέγοντας οτι είναι σποραδική η βλάβη και θα το παρακολουθήσουμε για να μην χρεωθώ την επισκευή...
Ποτέ όμως δεν έφυγα, ποτέ δεν παρακολούθησα..
Αν δεν άλλαζα το εξάρτημα που έπρεπε δεν έβγαινα, ούτε ποτέ θα βγώ απο το συνεργείο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #256  
Παλιά 04-03-16, 11:03
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πω την άποψη μου...
Μπορείτε να τη δεχτείτε, ή απλά να την προσπεράσετε...
Εχω Ε46..
Εχει βγάλει του κόσμου τα θέματα, του κόσμου τα θέματα...
Αλλά ποτέ δεν με άφησε στο δρόμο..(ακόμα)
Πάντα έδινε ένδειξη για την επερχόμενη βλάβη, την οποία και άμεσα επισκεύαζα..
Να μην αναφέρω πόσες φορές με διώχνανε απο το συνεργείο λέγοντας οτι είναι σποραδική η βλάβη και θα το παρακολουθήσουμε για να μην χρεωθώ την επισκευή...
Ποτέ όμως δεν έφυγα, ποτέ δεν παρακολούθησα..
Αν δεν άλλαζα το εξάρτημα που έπρεπε δεν έβγαινα, ούτε ποτέ θα βγώ απο το συνεργείο..
Ναι,οκ και γω μαζί σου,αλλά άλλο να έχεις προειδοποιήσεις ή υποψία πως κάτι ακούς, και άλλο να ξεμένεις στα καλά καθούμενα...
Έχουμε στην οικογένεια το Fiesta 1,25 Si και το 116...(το πρώτο και το δεύτερό μου αμάξι αντίστοιχα...)Το φιέστα έχει ΠΑΝΩ ΑΠΟ 700.000 ΚΜ ένα τρακάρισμα ελαφρό (ψαλίδι/πόρτα κλπ)με απίστευτες κακοτεχνίες και πατέντες μηχανικών και φανοποιών για να αποκατασταθεί....Όσο ήταν μαμά,(380000 κμ) δε με άφησε ποτέ,δεν έκαψε ούτε λαμπάκι.ΠΟΤΕ!Αλλάχτηκε το μοτέρ με μεγαλύτερο,και συνεχίζει απτόητο,με κακοσυντήρηση,καθημερινό σκίσιμο (ξάδερφος)και με μέση κατανάλωση που δε ξεπερνάει τα 7 λίτρα εδω μέσα...Το 116 με έχει αφήσει 3 φορές...μία από πολλάπλασιαστή( πλεξούδα; δεν αποσαφηνίστηκε ποτέ... φυσικά δε ρίσκαρα,φώναξα την οδική,μία από τα περίφημα ρανφλατ που έγιναν κουρέλια,και μία από λεβιέ ταχυτήτων που μου έμεινε κυριολεκτικά στο χέρι!!!
.Από κει και πέρα τι να συζητάω για BMW...Καλύτερα να είχα Ιταλικό ή κορεάτικο,ή οποιοδήποτε άλλο.Και τα ίδια να έβγαζε,θα κόστιζε λιγότερο...Η πλάκα είναι πως όλοι μου λένε πως το 116 μου είναι πολύ αξιόπιστο από άλλους άσσους...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #257  
Παλιά 04-03-16, 11:28
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
μία από λεβιέ ταχυτήτων που μου έμεινε κυριολεκτικά στο χέρι!!!
.Από κει και πέρα τι να συζητάω για BMW...Καλύτερα να είχα Ιταλικό ή κορεάτικο,ή οποιοδήποτε άλλο.Και τα ίδια να έβγαζε,θα κόστιζε λιγότερο...Η πλάκα είναι πως όλοι μου λένε πως το 116 μου είναι πολύ αξιόπιστο από άλλους άσσους...
Νάσο, συνεχίζεις με το σίδερο ρε συ...αντρικά πράγματα

Πέραν της πλάκας, είναι πολύ λίγα παραπάνω αυτά που σου προσφέρει μια μικρή BMW σε σχέση με ότι παραπάνω πληρώνεις συνολικά (αγορά, συντήρηση, χρήση) σε σχέση με άλλα αυτοκίνητα.

Επίσης, όχι Ιταλικά με Ιαπωνικά-κορεάτικα και Ford στην ίδια πρόταση για αξιοπιστία...δεν ταιριάζουν
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #258  
Παλιά 04-03-16, 16:18
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι,οκ και γω μαζί σου,αλλά άλλο να έχεις προειδοποιήσεις ή υποψία πως κάτι ακούς, και άλλο να ξεμένεις στα καλά καθούμενα...
Έχουμε στην οικογένεια το Fiesta 1,25 Si και το 116...(το πρώτο και το δεύτερό μου αμάξι αντίστοιχα...)Το φιέστα έχει ΠΑΝΩ ΑΠΟ 700.000 ΚΜ ένα τρακάρισμα ελαφρό (ψαλίδι/πόρτα κλπ)με απίστευτες κακοτεχνίες και πατέντες μηχανικών και φανοποιών για να αποκατασταθεί....Όσο ήταν μαμά,(380000 κμ) δε με άφησε ποτέ,δεν έκαψε ούτε λαμπάκι.ΠΟΤΕ!Αλλάχτηκε το μοτέρ με μεγαλύτερο,και συνεχίζει απτόητο,με κακοσυντήρηση,καθημερινό σκίσιμο (ξάδερφος)και με μέση κατανάλωση που δε ξεπερνάει τα 7 λίτρα εδω μέσα...Το 116 με έχει αφήσει 3 φορές...μία από πολλάπλασιαστή( πλεξούδα; δεν αποσαφηνίστηκε ποτέ... φυσικά δε ρίσκαρα,φώναξα την οδική,μία από τα περίφημα ρανφλατ που έγιναν κουρέλια,και μία από λεβιέ ταχυτήτων που μου έμεινε κυριολεκτικά στο χέρι!!!
.Από κει και πέρα τι να συζητάω για BMW...Καλύτερα να είχα Ιταλικό ή κορεάτικο,ή οποιοδήποτε άλλο.Και τα ίδια να έβγαζε,θα κόστιζε λιγότερο...Η πλάκα είναι πως όλοι μου λένε πως το 116 μου είναι πολύ αξιόπιστο από άλλους άσσους...
Νάσο,δεν είπε κανείς πως έχεις άδικο.Οπως σου είπε και ο Δημήτρης παραπάνω πληρώνεις πολλά λεφτά και δε σου προσφέρει τίποτα ιδιαίτερο σε σχέση με ένα μη premium 1.6 της σειράς.Αν θες αξιόπιστο αυτοκίνητο λυπάμαι που θα το πω αλλά μάλλον έχεις επιλέξει λάθος εταιρεία.Δεν είναι πλέον η BMW που ξέραμε στο παρελθόν...Τώρα για να είμαι ειλικρινής με ε46 δεν έχω μείνει ποτέ στο δρόμο(ούτε με ε36 παλιότερα),δεν έχω καν οδική βοήθεια,αλλά δεν έχω ούτε τους πολλαπλασιαστές σου,ούτε run flat και αν ποτέ σπάσει στο δρόμο ο λεβιές θα το φέρω πίσω ακόμα και με πρώτη και ας είμαι στη Θεσσαλονίκη.Αλλά έχει βγάλει αρκετά θέματα το 46άρι μου τα τελευταία χρόνια που πάλιωσε.Το δικαιολογώ επειδή είναι πλέον παλιό και το ξεχνάω εντελώς όταν πάω ταξίδι...
Απάντηση με παράθεση
  #259  
Παλιά 08-03-16, 21:35
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Μπορει να την εχω αποχωριστει την 1 εδω και κανα μηνα περιπου, ομως εξακολουθω να μαθαινω νεα της, οπως ενας ερωτευμενος ρωταει ακομα για την πρωην του κι ειναι κολλημενος!

Τα νεα της εξακολουθουν να μην ειναι και τοσο καλα και η καταρα των προβληματων, παιδευουν το νεο ιδιοκτητη της!
Απο τη μια λυπαμαι και νιωθω και λιγο τυψεις, απο την αλλη βεβαια νιωθω ανακουφισμενος που πλεον δεν ειναι δικα μου προβληματα!

Update λοιπον:
Του κλειδωσε το κλειδι στην εσοχη και δεν ξεκλειδωνε να βγει κι αναγκαστηκε κι αλλαξε εσοχη-κλειδαρια!
Δεν ρωτησα μηπως εγινε καποιο λαθος, πχ μπηκε αναποδα το κλειδι, κρεμαστηκε βαρος, χτυπηθηκε, κουνηθηκε βιαια, τραβηχτηκε αποτομα ενω ηταν στην κλειδαρια, ή κατι αλλο που μπορει να το προκαλεσε αυτο. Οπως και να χει, εγινε και αυτο!
Κι η πλακα ειναι οτι ακομα και γι αυτο το σημειο την προσεχα! Δεν κρεμαγα αλλα κλειδια βαρια μαζι, ουτε μπρελοκ, ουτε τραβαγα αποτομα το κλειδι, περιμενα να ακουσω το κλειδωμα στην εσοχη και μετα να ενεργοποιησω ηλεκτρονικα με το μπουτον και να ξεκινησω, ουτε να το μετακινω, κουναω, χτυπαω ενω ηταν στην κλειδαρια, τιποτα! Ακομα κι εκει προσοχη, ακομα κι εκει να σε κρεμασει παρα τ αυτα!!

Επισης μου ειπε οτι του καπνιζει η εξατμιση καμενο λαδι ντουμανι και πως θα προχωρησει σε αλλαγη τσιμουχακια βαλβιδων.
Τετοια ακουω και πραγματικα, οσο και να με στεναχωρησε ο αποχωρισμος, αλλο τοσο με ανακουφιζει οτι πλεον δεν το εχω!
Απάντηση με παράθεση
  #260  
Παλιά 08-08-16, 11:04
Το avatar του χρήστη fourna7
fourna7 Ο χρήστης fourna7 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2014
Μηνύματα: 81
fourna7 is on a distinguished road
Μεταφέρω εδώ το παρακάτω θέμα αφου προβλέπω να έρχεται λυπητερή.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fourna7 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα, επαναφέρω το θέμα με αφορμή το παρακάτω περιστατικό.
Γεμίζω με 100αρα racing (45lt απο τα 52 που χωράει το ντεποζιτο) στη shell της γειτονιας όπου βάζουμε όλη η οικογένεια βενζίνη για χρόνια χωρίς προβλήματα, καθώς έφυγα για το σαββατοκύριακο εκτός αττικής.
Την επόμενη μέρα το πρωί που εβαλα μπροστά το αμάξι κρύο ανεβοκατέβαζε στροφές και αναβόσβηνε το check engine, ώσπου έσβησε. Ξαναβάζω μπροστά, όλα καλά χωρίς check engine και το αμάξι όπως είναι συνήθως.
Αυτό συνεχίστηκε κυριακή και δευτέρα. Εντωμεταξύ είχαν γίνει 250km, οπότε πριν την επιστροφή συμπλήρωσα 25ε απλή στο βενζινάδικο του χωριού.
Σήμερα που έβαλα το αμάξι μπροστά το πρωί δεν είχα κανένα θέμα.
Υπάρχει περίπτωση να φταίει η 100αρα???
Ενημέρωση λοιπόν: Παρασκευή και ενώ η εβδομάδα πέρασε με το αμάξι να έχει μια δυσκολία να πάρει αλλά χωρίς λαμπάκια κλπ, βάζω μπροστά για να φύγω από τη δουλειά. Ανάβει μόνιμα το λαμπάκι τσεκ εντζιν, και το αμαξι δεν ανέβαζε στροφές (ενδεικτικά δεν μπορούσε να ανέβει μια ανηφόρα για να βγει από το γκαράζ στη δουλειά).
Το σβήνω, πάω να ξαναβάλω μπροστά, μιζάρει αλλά δεν παίρνει.
Τηλεφωνώ στον μηχανικό μου, ο οποίος είναι διακοπές, του περιγράφω τα γεγονότα και κάνει εκτίμηση για χαλασμένη τρόμπα βενζίνης (αφού δεν παίρνει μπροστα το αμάξι).
Μετά από αρκετές προσπάθειες το αυτοκίνητο τελικά παίρνει μπροστά και το πάω στον Σπανό.
Σήμερα πάω στο Σπανό για να μιλήσω με το μηχανικό καθώς ήταν το σ-κ στη μέση και ήταν κλειστά. Το βάζει μπροστά, παίρνει κανονικά αλλά στο ρελαντί έτρεμε παραπάνω από το κανονικό.Τα πρώτα συμπτώματα δείχνουν πρόβλημα με τα μπεκ, μου λέει. Ρωτάω για τρόμπα βενζίνης, μου απαντάει ότι αν ήταν η τρόμπα βενζίνης δύσκολα θα ξαναέπαιρνε μπροστά.
Ρωτάω περί 100ρασ βενζίνης, μου απαντάει ότι το αμάξι είναι χαρτογραφημένο για βενζίνη >91 οκτανίων και ότι θεωρητικά η 100αρα είναι καλύτερη.

Αναμένω τηλέφωνο με τα αποτελέσματα της διάγνωσης μέσα στη μέρα...ιδέες και σχόλια δεκτά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.