Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-05-21, 10:44
RuSt Ο χρήστης RuSt δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 30-06-2010
Μηνύματα: 9
RuSt is on a distinguished road
Question Απόκτηση μεταχειρισμένου ε46

Καλημέρα στο forum!!!!
Μετά από μία 10ετία αποχής, ήρθε ο καιρός να πάρω ξανά ένα bmw.

Έχω βρει ένα 3.20 ε46 cabrio valvetronic του 2004.
Η τιμή του είναι 8.000€ και είναι το πιο καθαρό που έχω βρει έως τώρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω τι πρέπει να προσέξω πριν προχωρήσω και πως θα μπορούσα να ελέγξω την κουκούλα.
Μαζί μου θα είναι και κάποιος φίλος μηχανικός χωρίς όμως εξειδίκευση στα bmw.

Τέλος, μένω στο κέντρο της Αθήνα και ψάχνω να βρω ένα καλό συνεργείο για bmw.
Δε με ενοχλεί η απόσταση, με ενδιαφέρει μόνο να είναι γνώστης και να μην ζητάει 'τον ουρανό με τα άστρα'.

Μετά το e36 3.18 is coupe που είχα, ανυπομονώ να επιστρέψω !!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-05-21, 14:22
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Αρχικά καλώς επέστρεψες στην οικογένεια της BMW.

Το 46 είναι ένα πολύ ποιοτικό αυτοκίνητο αλλά τα περισσότερα δεν είναι συντηρημένα σωστα καθώς έχουν αλλάξει πάρα πολλά χέρια. Πρέπει να το πας για έλεγχο σε ένα συνεργείο που να γνωρίζει τα BMW για να διαπιστώσεις τις ελλείψεις και τα όποια προβλήματα μπορεί να έχει.

Το συγκεκριμένο μοτέρ έχει διάφορα θέματα που σχετίζονται με την στεγανοποίηση, από φλάντζες που με τα χρόνια σκληραίνουν και υπάρχουν διαρροές.

Επίσης γενικά θέματα του 46 ανεξαρτήτως μοτέρ είναι διαρροή από τις σωληνώσεις του υδραυλικού τιμονιού και κάποια στιγμή θα χρειαστεί αλλαγή το δοχείο διαστολής ψυκτικού.

Η κουκούλα πρέπει να έχει αδιάλειπτη λειτουργία και θα πρέπει να ελέγξεις τόσο το μηχανισμό όσο και το ύφασμα και την επένδυση.

Αυτό είναι? https://www.car.gr/classifieds/cars/...456689-bmw-320

Αυτή είναι μια τυπική λειτουργία κουκούλας:
__________________


www.bmw-motorsport.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 24-05-21 στις 14:30
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-05-21, 18:41
RuSt Ο χρήστης RuSt δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 30-06-2010
Μηνύματα: 9
RuSt is on a distinguished road
Καλησπέρα,
ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!
Ναι αυτό είναι!
Φαίνεται καλοσυντηρημένο και γι' αυτό το σκέφτομαι.

Δυστυχώς ο άνθρωπός μου που ήταν γνώστης στα bmw δεν είναι πλέον στην Ελλάδα και δεν ξέρω κάποιον μηχανικό να γνωρίζει καλά το θέμα.
Αν έχετε κάποιο συνεργείο μηχανικό να μου προτείνετε ώστε να το ελέγξει και έπειτα να το πηγαίνω και για service, θα ήταν το καλύτερο.
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-05-21, 07:30
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=25209
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-05-21, 13:54
RuSt Ο χρήστης RuSt δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 30-06-2010
Μηνύματα: 9
RuSt is on a distinguished road
Τέλεια!!
Συγχαρητήρια για την άψογη δουλειά!!!
Θα μιλήσω με κάποια από τα συνεργεία στη λίστα και θα προσπαθήσω να κλείσω ραντεβού να το δούμε.

Όσο για το συγκεκριμένο στην αγγελία με μια ματιά πως το βλέπετε;
Θα ελέγξω όσα μου είπατε σε προηγούμενη απάντηση

Φαίνεται καθαρό.
Είναι κάτι άλλο που θα έπρεπε να προσέξω;

Ευχαριστώ και πάλι,

Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-05-21, 19:29
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Εκτός των παρεμβάσεων, ειδικά της αεροτομής που είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα, φαίνεται καλό από τις φωτογραφίες.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-05-21, 14:26
RuSt Ο χρήστης RuSt δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 30-06-2010
Μηνύματα: 9
RuSt is on a distinguished road
Η αεροτομή ήταν το μεγάλο μου θέμα, οπότε και το ανέφερα γιατί θα έπρεπε να μπω στη διαδικασία επισκευής του πορτ μπαγκάζ.
Ο άνθρωπος που το έχει μου είπε πως έχει μια άβαφη πόρτα πορτ μπαγκάζ οπότε αυτό κα΄νει αυτομάτως πιο εύκολη την επισκευή.
Ούτε και εγώ μπορώ να τη βλέπω αυτή την αεροτομή.
Κανονίζω με τεχνικό να το δούμε και ήδη έχω τονίσει τα σημεία που ανέφερες πιο πάνω.
Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τη βοήθεια!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-05-21, 16:11
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Παρακαλώ!

Ελπίζω να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις σου.

Αν και λογικά το γνωρίζεις, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο από τα παρακάτω link, όπου με τον αριθμό πλαισίου να δείς πότε παρήχθει και τι εξοπλισμό έχει από το εργοστάσιο.

https://bimmer.work/
https://bimmercat.com/bmw/el/vin/decoder/online

τέλος έλεγξε και την γνωστή τελεία στα όργανα που σημαίνει ότι τα χλμ δεν είναι τα σωστά σύμφωνα με τα 3 διαφορετικά σημεία όπου τα αποθηκεύει το αυτοκίνητο (όργανα, DME και μονάδα φώτων)

__________________


www.bmw-motorsport.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 27-05-21 στις 16:21
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-05-21, 08:38
RuSt Ο χρήστης RuSt δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 30-06-2010
Μηνύματα: 9
RuSt is on a distinguished road
Καλημέρα!
Όχι δεν το γνώριζα!! Κοίτα να δεις!!
Το μόνο που ξέρω είναι το engine check με το διακόπτη στο καντράν.
Η τελεία εμφανίζεται σε αυτή τη διαδικασία ή θα είναι μονίμως αναμένη;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-05-21, 15:55
Το avatar του χρήστη Vassilis E46 Cabrio
Vassilis E46 Cabrio Ο χρήστης Vassilis E46 Cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Αντιπεριφερειάρχης
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Μηνύματα: 691
Vassilis E46 Cabrio will become famous soon enoughVassilis E46 Cabrio will become famous soon enough
Καλησπέρα. . .
Eκ πρώτης όψεως θα πρέπει να έχει aftermarket φανάρια απ'ότι βλέπω και όχι γνήσια...
Αυτό προυποθέτει έλεγχο σε όλο το μπροστινό μέρος για τυχόν τρακάρισμα μιας και τα γνήσια φώτα στοιχίζουν ακριβά . . .

Δεύτερον έλεγξε πίσω πάτωμα...σήκωσε για αρχή τη μοκέτα του πορτ μπαγκαζ για να δεις για ρογμές στο σασί...
Λίγο σπάνιο σε cabrio αμάξωμα λόγο πιο ενισχυμένου σασί σε σχέση με τα coupe. . .
Τρίτον οπωσδήποτε βιβλίο servise για να έχεις μία σειρά πραγμάτων της συντήρησης του αυτοκινήτου. . .
Πρέπει και η οθόνη να είναι aftermarket να ξέρεις. . . έλεγξε αν λειτουργεί. . .
Όπως και οι καθρέφτες είναι ημιτασιόν. . .
Αυτοί συνήθως οι κινητήρες έπασχαν από τσίμπημα λαδιού μετά από κάποια χλμ και αυτό οφείλονταν κατά μεγάλο βαθμό στα τσιμουχάκια βαλβίδων οπότε ρώτησε τον άνθρωπο αν έχει κάνει τέτοιου είδους εργασία...

Για να ελέγξεις την κουκούλα στο άνοιξε-κλείσε δες από την εσωτερική μεριά αν είναι όλα τα σχοινιά της πιασμένα και όχι κομμένα... δες επίσης και πίσω στο χώρο του πορτ μπαγκαζ εσωτερικά της επένδυσης από τη πλευρά του οδηγού αν έχει λάδι το δοχείο της κουκούλας γτ είναι ηλεκτρουδραυλική. . .

Τέλος έλεγξε ανοίγωντας το καπό εμπρός τους θόλους αν έχουν σχιστεί ή φουσκώσει σύνηθες πρόβλημα σε όλα τα 46αρια...

Καλή αγορά !!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vassilis E46 Cabrio : 30-05-21 στις 15:57
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αγορά, cabrio, e46, μεταχειρισμένο

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.