Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 16-12-14, 14:35
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Έγινε διάγνωση χθες με GT1 αλλά δεν έβγαζε maf.. Είχε μόνο ένα σφάλμα cas a122 βραχυκύκλωμα hall.. Τα σβήσαμε και πήγα βόλτα με βενζίνη από άλλο βενζινάδικο.. Εδώ και 1 χρόνο έβαζα αποκλειστικά στο ίδιο βενζινάδικο που άνοιξε πριν 1 χρόνο.. Το καλοκαίρι επειδή ήμουν αλλού έβαζα αλλού και δεν είχα θέμα..

Μετά από χθεσινή βόλτα και κατανάλωση στην πόλη 9 λίτρα πιστεύω ότι είναι όντως η βενζίνη.. Θα το παρακολουθώ και ενημερώνω.. Αύριο έτσι κι αλλιώς έχω ΚΤΕΟ οπότε θα δω και τι καυσαέρια θα έχει..
τσέκαρε τη πεταλούδα/κλαπέτο που υπάρχει στην εισαγωγή αέρα του κινητήρα. αυτή όταν χαλάσει δεν μπορείς να τη διαγνώσεις με το διαγνωστικό καθώς δεν ενάβει βλάβη κάπου αλλά ευθύνεται για μεγάλη κατανάλωση. συνήθως χαλάει το μοτέρ που την ανοιγοκλείνει ή ίδια η πεταλούδα χαλαρώνει και κάνει θόρυβο. στη φωτό είναι το νούμερο 17. δεν ξέρω τι μοτέρ φοράς και αν έχεις τέτοιο...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: png 1.png (96,2 KB, 14 εμφανίσεις)
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 16-12-14, 15:56
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Έχει πεταλούδα και θα το τσεκάρω αυτό που είπες.. Θα αλλάξω και φίλτρο αέρα προληπτικά μπας και παραβρώμισε το καλοκαίρι.. Επισυνάπτω φωτό της εισαγωγής και της πεταλούδας μπας και υπάρχει καμιά άλλη ιδέα..


Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 17-12-14, 10:10
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει πεταλούδα και θα το τσεκάρω αυτό που είπες.. Θα αλλάξω και φίλτρο αέρα προληπτικά μπας και παραβρώμισε το καλοκαίρι.. Επισυνάπτω φωτό της εισαγωγής και της πεταλούδας μπας και υπάρχει καμιά άλλη ιδέα..


η πεταλούδα που ανέφερα παραπάνω είναι άλλη και είναι στη πολλαπλή εισαγωγής!
αυτή που εννοείς εσύ είναι η πεταλούδα γκαζιού στο ποτενσιόμετρο γκαζιού.
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 17-12-14, 10:56
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Αυτή εννοείς?

Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 17-12-14, 12:49
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή εννοείς?

oxi, δες τη φωτό που έχω βάλει...

ξαναλέω οτι ίσως το δικό σου να μην έχει αν είναι παλαιότερης χρονολογίας απο τα πρώτα
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 24-12-14, 11:01
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Καλημερα και καλα Χριστουγεννα να εχετε ολοι.

Αλλο ενα θεματακι που ηθελα να παραθεσω ειναι το εξης:

Τον τελευταιο καιρο εχω διαπιστωσει οτι η χροια του κινητηρα εχει γινει πιο 'τραχεια' και πιο 'αγρια' απ οτι ηταν αρχικα. Ακουγεται πιο θορυβωδης και 'αγριος', ειδικοτερα οσο αυξανονται οι στροφες. Παραλληλα κι επισης οσο αυξανονται οι στροφες του μοτερ, βλεπω και νιωθω, αν ακουμπησω και αρκετους κραδασμους στο λεβιε των ταχυτητων. Πιο αισθητο ειναι το φαινομενο απο 4500σαλ και πανω. Τρεμουλο στο τιμονι δεν εχω καθως κι ειδικα μετα την αλλαγη που εκανα στο αριστερο ημιμπαρο, ευθυγραμμιση και ζυγοσταθμιση που ηθελε, πλεον πηγαινει 'βελουδο', απο θεμα κραδασμων απο τιμονι, αξονες και τροχους.

Εχω αλλαξει δισκο πλατω και βολαν εδω και δυο χρονια περιπου κι εχω αλλαξει και βαλβολινες κιβωτιου, διαφορικου οχι πριν και τοσο πολυ καιρο.
Υπαρχει περιπτωση το βολαν ή/και το σετ συμπλεκτη να μην 'εκατσε' σωστα και να μεταδιδονται κραδασμοι και να ζοριζει-μουγκριζει το μοτερ;.. Το μοτερ τραβαει απροβληματιστα κι απο καταναλωση ειμαι καλα, κατω απο 10 μεσα στην πολη με ηρεμη οδηγηση.

Τελος ενα ακομα που εχω παρατηρησει ειναι οτι 'γλυφει' λιγο λαδακι απ το μοτερ απ την πλευρα της μεταδοσης, τσιμουχα στροφαλου προφανως;.. Δεν εχω μεγαλη διαρροη, δηλαδη να τρεχει ή να σταζει, απλα μου εχει λερωσει την πλαστικη ποδια κατω απο εκεινο το σημειο. Το παρατηρησαμε στο συνεργειο κατα την τελευταια αλλαγη λαδιων. Υπαρχει περιπτωση κατι εκει να εχει ελευθεριες και να περιστρεφεται ατσαλα, να μου εχει φαει την τσιμουχα και να μεταδιδει και κραδασμους;..
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 27-12-14, 14:00
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Επανερχομαι σε αυτο το θεμα. Θα ελεγχθουν οι βασεις μηχανης και κιβωτιου, αλλα καποιος, καμμια αλλη ιδεα μηπως;..
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 06-01-15, 19:19
nikosdov116i Ο χρήστης nikosdov116i δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Μηνύματα: 96
nikosdov116i is on a distinguished road
Θα'θελα φίλοι μου συμforites να σας χαιρετίσω για το λόγο ότι δεν είμαι πια από χθές κάτοχος BMW 116i.Σίγουρα αυτό το αυτοκίνητο θα μου λείψει αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θα γείνει στο μέλον.Πάντως θα προτιμούσα το επόμενο να είναι πετρέλαιο.Τέλος πάντων ας μην πολυλογώ.Θα είμαι ενεργό μέλος και θα βοηθάω οσω μπορώ.Εις το επανιδείν.
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 06-01-15, 19:56
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Το εδωσες ε;..Δεν πειραζει, σου ευχομαι να αποκτησεις συντομα οτι εσυ επιθυμεις!
Αν θελεις, μπορεις να γραψεις λιγα λογια το ιστορικο του. Ποτε το πηρες, καινουριο, μτχ, ποσο, ποσο το κρατησες, χρονολογια του, ποσα χλμ και τελικα γιατι, που και ποσο το εδωσες; Με ενδιαφερει καθως και εγω δεν εχω ξεγραψει ακομα την ιδεα πωλησης και του δικου μου για να παρω ενα μικροτερο, πολης.
Θα με βοηθουσαν οι απαντησεις σου.
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 07-01-15, 09:38
nikosdov116i Ο χρήστης nikosdov116i δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-02-2006
Μηνύματα: 96
nikosdov116i is on a distinguished road
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εδωσες ε;..Δεν πειραζει, σου ευχομαι να αποκτησεις συντομα οτι εσυ επιθυμεις!
Αν θελεις, μπορεις να γραψεις λιγα λογια το ιστορικο του. Ποτε το πηρες, καινουριο, μτχ, ποσο, ποσο το κρατησες, χρονολογια του, ποσα χλμ και τελικα γιατι, που και ποσο το εδωσες; Με ενδιαφερει καθως και εγω δεν εχω ξεγραψει ακομα την ιδεα πωλησης και του δικου μου για να παρω ενα μικροτερο, πολης.
Θα με βοηθουσαν οι απαντησεις σου.
Καλημέρα φίλε giannis και Χρόνια Πολλά.Το είχα πάρει 02/2005 καινούργιο ήταν η Exclusive έκδοση και με κάτι έξτρα μου είχα κοστίσει 29500€.Είχε 89000χλμ δεν μου παρουσίασε ποτέ τίποτα,το πρόσεχα σαν τα μάτια μου,το είχα πάντα στο γκαράζ και συχνά σκεπασμένο με κουκούλα.Το έδωσα 7700€ και οι λόγοι ήταν και οικονομικοί και γιατί υπάρχει και δεύτερο αυτοκίνητο στην οικογένεια.Να σου πώ την αλήθεια δεν μου περνάει απ'το μυαλό αυτή τη στιγμή να πάρω κάτι μέχρι να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα.Βασικά βαρέθηκα να πληρώνω για ένα αυτοκίνητο το οποίο κάθετε και δεν μπορώ να το χαρώ όπως εγώ θέλω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.