Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #181  
Παλιά 01-06-15, 08:16
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Λευτέρη το έχουμε ξαναπεί, το lifetime σημαίνει 100.000 χλμ.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #182  
Παλιά 01-06-15, 21:29
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
δεν ξερω Δημητρη, δεν λεω οτι δεν εχεις δικιο, αλλα lifetime και 60κ μιλια για αγγλακι κ κυριως αμερικανακι μαλλον δεν θα ακουστει καθολου καλα στα αυτια τους...κ ειναι νο1 κ νο2 αγορες οι συγκεκριμενες χωρες, ανεκαθεν. ξαναγραφω οτι δεν λεω πως δεν εχεις δικιο απλα δν μου καθεται καλα.
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #183  
Παλιά 01-06-15, 22:10
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Οταν το αλλαξα στις περιπου 100χιλ.χλμ, δε θυαμαμαι ακριβως, πρεπει να δω το βιβλιο σερβις που γραφω τα παντα, οτι αλλαζεται, το φιλτρο ειχε πανω του μουργα. Ηταν σαν μια κοκκινωπη γλιτσα, σαν καφεκοκκινο ιζημα, λασπη, λες κι ηταν μεσα σε χωμα ή σκουρια.
Σκεφτειτε πως απ τα 100.000χλ ας πουμε που ειχε το φιλτρο οταν αλλαχτηκε, τα...70.000χλμ ηταν με καυσιμα, 'Ευρωπαικα', που το χειροτερο που θα χε βαλει ηταν Ιταλικη βενζινη απλη 95αρα, καθως επειδη εμενα Β.Γερμανια τοτε, βενζινες εβαζα κατα 90% Γερμανια και το υπολοιπο 10% Δανια, Σουηδια, Ελβετια, Αυστρια κι Ιταλια.
Φανταστειτε τοσα χλμ με εγγυημενα καλες βενζινες, ειδικα οι Γερμανικες, πολυ λιγο Ελληνικες βενζινες κι ηταν σ αυτα τα χάλια!
Τωρα που μιλαμε εχει πανω απο 150.000χλμ με 100% Ελληνικες βενζινες να εχουν περασει τονοι απο μεσα του, εκτιμω οτι ισως να θελει κι ολο το ρεζερβουαρ πλυσεις, μην πω και καθαρισμα τουλαχιστον, αν οχι και η αντλια!
Το κινησα λιγο σημερα τα ιδια με μια μικρη υπονοια βελτιωσης, αν και σιγουρα δεν παει καλα τ'αμαξι. Κανει ενα κενο εκει στις 2-4μιση χιλιαδες στροφες με πιο εντονη 'γουβα', σα σκαλοπατι που κολλαει και δεν ανεβαζει με τιποτα στις 3-4 χιλιαδες στροφες, απ τις 4.300-4μιση χιλαδες ξεκολλαει και ανεβαζει κι επιταχυνει πιο καλα. Ειναι κι επικινδυνο, σε προσπεραση ακομα και με κατεβασματα ειναι χάρος, σουρνεται!

Υπαρχει περιπτωση να ειναι μηπως VANOS, λεω τωρα και κατι αλλο...
Απάντηση με παράθεση
  #184  
Παλιά 01-06-15, 22:43
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον επειδη δε μου πηγαινε η καρδια να παω σε συνεργειο απ ευθειας και να μου πουν κανα 1-1μιση χιλιαρικο για την επισκευη της ηλιοροφης, εκατσα και το ψαξα λιγο με ηρεμια και ψυχραιμια σημερα μονος μου. Τι εγινε, τι εφταιξε, τι μπορω να κανω...

Διαπιστωσα τα εξης:
Το σκιαδιο εχει δυο κλιπς-'ολισθητηρες' μπροστα, ενα δεξια, ενα αριστερα. Το Νο.16 στο σχεδιο.
Για καποιο λογο το δεξι δε λειτουργει σωστα, εχει αποκτησει ελευθεριες-τζογο και κολλαει. Οταν λοιπον μου κολλησε και δεν εκλεινε, εγω το αφησα ανοιχτο κι εκανα τη βλακεια και πατησα το κουμπι να ανοιξει η οροφη.
Κάνοντας κινηση προς τα πισω ο μηχανισμος της οροφης κι εφοσον το κλιπ-'γλιστρα' που προανεφερα ειχε μαγκωσει, κρατησε κολλημενο το κατω τμημα της λαστιχενιας 'φυσαρμόνικας' με το Νο.17 στο σχεδιο.
Εφοσον ομως το τζαμι της ηλιοροφης συνεχιζε και εκανε την κινηση προς τα πισω, το λαστιχο απ τη φυσαρμονικα τσακισε και σκιστηκε πρωτα στο πανω μερος, το οποιο ειναι τοποθετημενο στο γυαλι της οροφης και κατοπιν κατω που ειναι στη ραγα της κασετας της οροφης κι ετσι απο 1 κομματι μου εμειναν στο χερι...3!
Η φυσαρμονικα που ειναι το μεσαιο κομματι και 2 λαστιχα σαν τσιμουχες που το ενα κουμπωνει στη ραγα κατω και υποτιθεται πρεπει να ολισθαινει και μια τσιμουχα πανω που πρεπει να συμπαρασυρεται απο το γυαλι της οροφης κατα τις κινησεις.
Δηλαδη το πανω τμημα-τσιμουχα κουμπωνει σε μεταλλικο μερος του σκελετου του γυαλιου της οροφης, σε αυτο ειναι κολλημενη και η τσιμουχα στεγανοτητας της, η φυσουνα δουλευει προφανως για καλυμα αεροδυναμικο και για να μη μπαινουν μεσα ξενα αντικειμενα, σκονη, νερο, μυγακια κλπ οταν η οροφη ειναι σε θεση ανακλιση.
Οταν η οροφη ανοιγει τελειως, το πανω μερος συμπαρασερνει το μεσαιο και το κατω μια που ειναι ολα μαζι κολλημενα και κρυβεται μαζι με το γυαλι πισω στην κασετα.
Εφοσον τωρα το σκιαδιο εμποδισε την σωστη ολισθηση αυτου, βρηκε κοντρα και μαμήθηκε!

Τωρα, απ οτι βλεπω δινονται κωδικοι για ολα αυτα τα κερατιλικια ξεχωριστα.
Οποτε εκτιμω οτι αντικαθιστανται ολα με σαφως μικροτερο κοστος απ το ν αλλαξω κασετα και μηχανισμο και γυαλι, ολα κομπλε κι επισης εφοσον εκανα δοκιμες, χωρις τη δεξια φυσουνα, ειχα βγαλει ολες τις τσιμουχες απ τις θεσεις τους, πλεον ουτως η αλλως ηταν αχρηστες, και η ηλιοροφη ανοιγε, εκλεινε, ερχοταν σε ανακλιση, ολα κομπλε κι ολα κανονικα χωρις προβληματα. Το σκιαδιο με λιγο προσοχη ανοιγοκλεινε ανετα, αν κι ενιωθα απ τη δεξια πλευρα εκανε 'κολπα', ειχε τζογο, ψιλοκολλαγε, αλλα χωρις το φιλετο της τσιμουχας της φυσουνας να το εμποδιζει εκανε κινηση κι αυτο και με το χερι και αυτοματα, απροβληματιστα.

Σκεφτομαι μεχρι να παραγγειλω τα εξαρτηματα αυτα και να κανω μια προσπαθεια να το φτιαξω και μονος μου ακομα καθως απ οτι βλεπω θα χρειαστω μονο το δεξι κλιπ-γλιστρα και τη δεξια φυσουνα. Εκει που κολλαω ειναι πως δεν ξερω πως να βγαλω το σκιαδιο για να αλλαξω το κλιπ! Απ οτι το παρατηρησα, ειναι μηχανισμος με ελατηριο και σα να ειδα και σαν κουμπωματα που λογικα αυτο θα κουμπωνει και θα ξεκουμπωνει. Μπορει καποιος με περισσοτερες γνωσεις απο μενα να δωσει καμμια ιδεα γι αυτο;..Αλλιως αν ειναι τοσο επιφοβο κι επικινδυνο να του κανω χειροτερη ζημια, θα το παω συνεργειο και θα δουμε κι εκει τι θα μου πουν...

Μια σημειωση μονο.
Στα κομματια που εβγαλα, ανεβασα φωτο και στο προηγουμενο ποστ, ηταν κι ενα κομματι σπασμενου, στρεβλωμενου τεφλον. Κατι μου λεει οτι αυτο προερχεται μεσα απο το κλιπ καθως δεν παρατηρησα καποιο κομματι τεφλον απ την καλη αριστερη πλευρα της οροφης, ουτε σε καποιο αλλο σημειο, οσο βλεπει το ματι. Επισης δε νομιζω να ειχαν να ολισθαινει μεταλλο με μεταλλο. Το κλιπ, οσο φαινεται ειναι μεταλλικο, αλλα πιο μεσα στη ραγα δε μπορουσα να κοιταξω. Κι αυτο εκτιμω οτι εκανε τη ζημια. Ελιωσε, εσπασε για καποιο λογο, ισως πχ λογω συσσωρευσης βρωμιας στη γλυστρα, λογω κοντρας του μηχανισμου αυτο εφυγε τελειως και γι αυτο δεν κουμπωνει σωστα, οπως πρεπει στη ραγα κι εγινε η στραβη.
Τι λετε κι εσεις, οσοι εχετε περισσοτερη γνωση κι εμπειρια;..Βεβαια αμα δεν ανοιχτει να δουμε τελικα τι εφταιξε μονο υποθεσεις μπορω να κανω.Η...αυτοψια θα δειξει λοιπον! Ελπιζω να μην καταληξει σε..νεκροτομη και κηδεια γιατι δεν ειμαστε για τετοια τετοιες εποχες!

Παραθετω και το σχετικο σχεδιο. Γνωμες αποψεις, ειδικα απο πιο εμπειρους και γνωστες θα μου ηταν πολυτιμες. http://www.etk.cc/bmw/EN/search/sele...CE/54/54_0341/

Ευχαριστω προκαταβολικα και να με συγχωρειτε για το μακρυσκελες ποστ...


Λοιπον, γυρναω λιγο 'πισω στο χρονο', καθως ειχα αφησει σε εκκρεμοτητα το θεμα με την ηλιοροφη.
Γραφω τωρα γι αυτο καθως σημερα επιτελους βγηκε ακρη.
Το ιστορικο του πως βγηκε ακρη εχει ως εξης:

Το παω σε μεγαλο εξουσιοδοτημενο στην Αθηνα. Μιλαω με το τμημα φανοποιειου. Τους εξηγω πως και τι, τους δειχνω τα σπασμενα κομματια που τα ειχα κρατησει ολα, το συζηταμε τι μπορει να φταιει.
Μου ειπαν θα αλλαξουν μονο τη λαστιχενια 'φυσαρμονικα' οπως κι εγινε. δΔεν υπηρχε ανταλλακτικο στην Ελλαδα, παραγγελθηκε, μετα απο λιγες μερες , πηγα μου το αλλαξαν, το παρελαβα τ'αμαξι, με το που φευγω απ το συνεργειο, κανω μια δοκιμη μονος μου, χραπ! Ξανακοβεται, τα ιδια! Με κολλημενο το τζαμι και τσακισμενη τη νεα φουσκα, πισω στο συνεργειο, μιλαμε σα να εκανα ενα γυρο το τετραγωνο.
Το βλεπει ο τεχνικος, φυσικα και δεχεται οτι οντως εξακολουθει και υφισταται δυσλειτουργια στην οροφη, την ξεκολλαει, βγαζει τα 3 κομματια που χε γινει η φυσαρμονικα, οπως η αρχικη βλαβη δηλαδη.
Αυτη τη φορα παραγγελνει παλι τη φυσαρμονικα να αλλαχτει, προφανως γιατι ειχε σκιστει, αλλα και τους οδηγους που ειχα αναφερει αρχικα στο πιο πανω ποστ με το σχεδιο, για το σκιαδιο, τους οποιους τους ειχα υποδειξει και στο συνεργειο οτι ισως να προκαλουσαν αυτο, αλλα δεν αλλαχτηκαν.
Τελος παντων, παλι επειδη ανταλλακτικα δεν υπηρχαν στην Ελλαδα, παραγγελνονται και 1 βδομαδα παλι μετα, πηγα σημερα, αλλαχτηκε παλι η φυσουνα και οι βασεις οδηγοι του σκιαδιου και δουλεψε σαν καινουριο στην κυριολεξια!
Το σκιαδιο πριν μου εκανε κατι κολληματα, 'σκαλοπατακια' και σκαλωνε και γι αυτο προφανως και μου κανε τη ζημια. Οι οδηγοι του ειχαν φαγωθει κι ειχαν λιωσει, ειχε αποκτησει ελευθεριες και παταγε μονοπαντα με αποτελεσμα να γινει οτι εγινε.

Ελπιζω να μη με ξαναενοχλησει η ηλιοροφη.

Κοστος όλου αυτου, πέριπου 31 ευρω, υλικα, εργασια, φπα. Πληρωθηκαν την 1η φορα. Τη 2η φορα και προς τιμην τους, αν και λογικα ειναι υποχρεωμενοι, λογω εγγυησεων, δε μου πηρε τιποτα.
Που λεει ο λογος θα μπορουσε σημερα, να ειχε χρεωσει τους οδηγους του σκιαδιου που αλλαχτηκαν 1η φορα σημερα και δεν ειχαν αλλαχτει την προηγουμενη και τελικα αυτα φταιγανε,αλλα τα περασε ολα σαν εγγυηση και σημερα δεν ειχα κανενα κοστος και για μενα μπραβο τους, τους τιμα σαν αντιπροσωπεια και ετσι θα επρεπε να δουλευουν ολα τα επισημα!
Επισης θα θελα να πω μπραβο τους που δεχτηκαν χωρις να πω εγω κατι, παρα μονο που το ειδαν τ'αμαξι, οταν τους το επεστρεψα την 1η φορα, οτι οντως εξακολουθουσε να υπαρχει το προβλημα και κατσανε και ασχοληθηκαν και το εφτιαξαν χωρις περαιτερω χρεωση δικη μου. Να δουλευαν ολα τα συνεργεια κι οι υπηρεσιες ετσι...

Μοναδικο θα λεγα μελανο σημειο, αν και δε φταιει γι αυτο ο αντιπροσωπος ειναι η ανυπαρξια υλικων κι ανταλλακτικων στην Ελλαδα. Απ οτι καταλαβαινω ανταλλακτικα μη αναλωσιμα και που δε χρησιμοποιουνται συχνα, δε στοκαρονται και γενικα υπαρχει μια ελλειψη και λογω του γενικοτερου κλιματος στην αγορα λογω κρισης, μνημονιου, αβεβαιοτητας κλπ. Οποτε μπορει να ημουν αρκετες μερες στο περιμενε μεχρι να ρθουν τα ανταλλακτικα, αλλα δε μπορει κανεις να κατηγορησει την αντιπροσωπεια γι αυτο. Βλεπουμε πως εχει πατωσει η αγορα τον τελευταιο καιρο.
Απλα σαν σημειωση αυτο για να ξερει ο κοσμος, οτι αν χρειαστει καποιος καποιο υλικο, ανταλλακτικο απ την αντιπροσωπεια, οχι τοσο συνηθισμενο, θα περιμενει λιγακι.

Τελος καλο με την ηλιοροφη λοιπον, εκτιμω. Μενει να δουμε με το θεμα του στροφαρισματος του μοτερ τι θα βρεθει...Θα σας κραταω ενημερους και γι αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #185  
Παλιά 03-06-15, 15:22
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει περιπτωση να ειναι μηπως VANOS, λεω τωρα και κατι αλλο...
Δεν ελεγα 5+1 νουμερα την περασμενη Κυριακη;!

Το πηγα σημερα, το βαλανε στο διαγνωστικο και εμφανισε βλαβη VANOS εισαγωγης.

Αλλαξαν μεταξυ τους τη βαλβιδα του VANOS εισαγωγης με αυτην της εξαγωγης και το προβλημα παρεμεινε στο εισαγωγης.
Επειτα αλλαξανε με καινουρια τα O Rings και στις δυο βαλβιδες και καθαρισαν με καθαριστικο υγρο και πιεση μεσα τις βαλβιδες.

Η βλαβη εξακολουθουσε να υπαρχει μετα απο δοκιμη. Το καταλαβαινες και στο δρομο, το εβγαζε και το διαγνωστικο.

Απ'οτι ειπαν, το πιο πιθανο ειναι να εχει χαλασει το μηχανικο μερος του VANOS εισαγωγης που ειναι πιο μεσα απ την ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα.
Στο σχεδιο τα Νο.14 και 5 http://www.etk.cc/bmw/EN/search/sele...CE/11/11_3189/
Αλλάζεται μαζι και η βίδα στο σχεδιο Νο.15.

Γνησια καινουρια και εισαγωγης και εξαγωγης, αυτοι οι μηχανισμοι κοστιζουν κατι λιγοτερο απο 900 ευρω.

Ειπαμε με το συνεργειο μηπως και βρουμε μεταχειρισμενα απο καποιο μοτερ και δοκιμασουμε αυτα με σαφως λιγοτερο κοστος.
Σκοπος μου ειναι να αλλαξω και εισαγωγης και εξαγωγης τους μηχανισμους, με μεταχειρισμενους, μαζι με καινουριες βιδες και καινουριο τεντωτηρα καδενας. Ελπιζω μονο να μη βρουμε τιποτα αλλα σε καδενα και 'κόκκαλα'-γλίστρες, γιατι τοτε θα τα αλλαξω ολα με καινουρια να χω το κεφαλι μου ησυχο. Μηχανισμους VANOS, βιδες, τεντωτηρα, καδενα, κοκκαλα-γλιστρες και οτι φλατζα, ο ρινγκ κλπ απαιτηθουν.

Οποτε στο περιμενε να βρεθουν μεταχειρισμενοι μηχανισμοι VANOS και μετα παμε, λυνοντας και βλεποντας τι μας περιμενει παρακατω...
Απάντηση με παράθεση
  #186  
Παλιά 24-06-15, 16:18
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Update γιατι ειχαμε εξελιξεις πολλες ολη αυτη την περιοδο που δεν εχω γραψει, δυστυχως οχι καλες.

Update I:

Το αυτοκινητο εμεινε μια βδομαδα μεσα στο συνεργειο. Αλλαχτηκαν τα 'στροφεια' των VANOS και εισαγωγης κι εξαγωγης με αλλα μεταχειρισμενα. Αλλαχτηκαν ολοι οι μηχανισμοι και ηλεκτρομαγνητικες βαλβιδες vanos απο αλλο αμαξι-δοτη με την ιδια μηχανη.
Εξακολουθησε να κανει το ιδιο προβλημα.
Εγινε περαιτερω διερευνηση απο ηλεκτρονικο και διαπιστωθηκε οτι κατι δεν παει καλα στον εγκεφαλο της μηχανης, ο οποιος δινει την τροφοδοσια στην ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα του VANOS εισαγωγης και γι αυτο αυτο δε λειτουργει καθολου και δεν εφταιγαν τα μηχανικα του μερη, ουτε το πηνιο της ηλεκτρομαγνητικης.
Το πορισμα ηταν οτι το αμαξι χρειαζεται εγκεφαλο...Εγινε ερευνα αγορας για μεταχειρισμενο εγκεφαλο, δε βγηκε ακρη καμμια. Αλλοι δεν ειχαν, αλλοι ειχαν αλλα δεν επαιρναν το ρισκο να δωσουν καμμια μορφη εγγυησης οτι θα δουλεψει μετα απο αντιγραφη προγραμματος του εγκεφαλου που φοραει τωρα και του του imobiliser και μπαιναμε μετα σε περιεργα κι επικινδυνα μονοπατια.

Update II:

Το πηρα τ' αμαξι οπως ηταν με τον παλιο εγκεφαλο και το προβλημα να εξακολουθει και το πηγα σε αλλο συνεργειο, μεγαλο επισημο αυτη τη φορα, να παρω αλλη μια γνωμη και απο αυτους.
Τ' αμαξι ειναι μεσα απο χθες το πρωι κι ολη μερα σημερα, απ οτι μου ειπαν το σφαλμα στο vanos ειδαν οτι δεν υφισταται πια, αλλα υπηρξε και τους βγαζει τωρα μονιμο σφαλμα στον καταλυτη.
Θα τον κατεβασουν να δουν μεσα τις κυψελες αν ειναι σπασμενες ή μπουκωμενες..
Ρωταω τωρα, υπαρχει περιπτωση το ενα να εφερε το αλλο, δηλαδη κακη λειτουργια vanos, κακα καυσαερια, βλαβη καταλυτη;..
Οκ το μπουκωμα αυτο και η αδυναμια ν ανεβασει στροφες πες οτι μπορει να προερχεται και απο καταλυτη, αλλα δε μου ειχε αναψει ποτε καποια ενδειξη, λαμπακι, τσεκ εντζιν που συνηθως αναβει απο λ κι ασχημα καυσαερια...

Τι να πω εχω αρχισει να απογοητευομαι παλι και να σκεφτομαι παλι την αντικατασταση του με καποιο καρούλι, απλα να κανω τη δουλεια μου...

Σας παρακαλω πολυ, οποιος εχει καποια, την παραμικρη ιδεα κι ειδικοτερα τους πιο γνωστες κι ειδικους επι τετοιων θεματων, με γνωσεις κι εμπειρια, αν μπορειτε να γραψετε και τις δικες σας ιδεες-προτασεις, πιθανες λυσεις, θα μου ηταν πολυτιμη βοηθεια, γιατι εχω πελαγωσει πραγματικα και με τα υποτιθεται καλα συνεργεια, γι αλλη μια φορα δε βγαζω ακρη και χανω χρονο, παλι χρημα και πολυ διαθεση!

Σας ευχαριστω προκαταβολικα...
Απάντηση με παράθεση
  #187  
Παλιά 24-06-15, 18:41
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
εγω το μονο που μπορώ να σου πω ειναι οτι εισαι λαθος στην επιλογη αυτοκινητου

300.000 χιλιομετρα και συνεχιζουμε δεν το λες και πηρα ενα αυτοκίνητο να κανω την δουλεια μου
θα πρεπει καπως τα κριτιρια σου να αλλαξουνε λιγο

1 να παρεις δοκιμασμενο αξιοπηστο μοντελο και οχι ενα που δεν εχει κυκλοφοριση
οποτε δεν ξερεις και τι θα βγαλει

2 να παρεις και 5-6 γνωμες απο κατοχους ταξι η εστω απο επαγγελματιες που κανουν
αντίστοιχα χιλιομετρα

εύχομαι να λυθουν συντομα τα προβληματα σου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #188  
Παλιά 24-06-15, 23:06
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω το μονο που μπορώ να σου πω ειναι οτι εισαι λαθος στην επιλογη αυτοκινητου

300.000 χιλιομετρα και συνεχιζουμε δεν το λες και πηρα ενα αυτοκίνητο να κανω την δουλεια μου
θα πρεπει καπως τα κριτιρια σου να αλλαξουνε λιγο

1 να παρεις δοκιμασμενο αξιοπηστο μοντελο και οχι ενα που δεν εχει κυκλοφοριση
οποτε δεν ξερεις και τι θα βγαλει

2 να παρεις και 5-6 γνωμες απο κατοχους ταξι η εστω απο επαγγελματιες που κανουν
αντίστοιχα χιλιομετρα

εύχομαι να λυθουν συντομα τα προβληματα σου
Οταν το αγορασα ηταν σχεδον 11 χρονια πριν, τωρα ειμαι 36, τοτε 25.
Αλλα μυαλα, διαφορετικος τροπος σκεψης και κριτικης. Εντελως διαφορετικες υποχρεωσεις και οικονομικη κατασταση!
11 χρονια λοιπον πριν, στις χρυσες εποχες των Ολυμπιακων αγωνων, του Euro και...της Παπαριζου, ενας μεσος Ελληνας, αλλαζε αμαξι σε λιγοτερο απο 5ετια, οποτε δεν ειχα σκοπο τοτε να το κρατησω 10 χρονια και βαλε.
Τα χρονια περασαν ομως, τα μυαλα αλλαξαν, αλλα ηταν αργα, οι συνθηκες αλλαξαν προς το χειροτερο και το 'παντρευτηκα' το ρημαδι!
Ακομη, αν και ειχε περασει απ τη σκεψη μου μηπως να μην το επαιρνα, γιατι δεν ειχε κυκλοφορησει και δεν ηξερα αν θα μου εβγαζε παιδικες ασθενειες, καθυσηχασα τον εαυτο μου λεγοντας οτι ειναι BMW, μεγαλο ονομα, τεραστια φιρμα, μαρκα με πρεστιζ, υποτιθεται με αξιοπιστα μηχανηματα κι οτι αυτα τα πραγματα συμβαινουν σε Κορεατικα μονο...Που να ξερα.
Βεβαια να πω και του στραβου το δικιο, τα προβληματα ξεκινησαν μετα την παρελευση της εγγυησης, απ τον 3ο χρονο κι επειτα. Τα 2 πρωτα του χρονια, μονο βενζινη και τα σερβις του!
Οποτε καταληγω στο να το σκοτωσω και να παρω τυχαιο φτηνο καρουλι με 4 ροδες να τσουλαει, να κανω τη δουλεια μου μονο. Ουτως η αλλως ταξιδια εκτος εχουν κοπει.
Ή να το κρατησω, να επισκευασω την παρουσα βλαβη και να συνεχισω να το οδηγαω φοβουμενος την επομενη βλαβη κ.ο.κ.

Οσο για τα ταξι, δεν εχω δει πουθενα ταξι σειρα 1, για την ακριβεια δεν εχω δει πουθενα απο κοντα ταξι bmw, οποτε μαλλον ακυρη η προταση. Ειναι σα να συγκρινουμε λεμονια με μελιτζανες, ενα ταξι Τογιοτα, Σκοντα ή Μερσεντες που ειναι ως επι το πλειστον, με μια bmw σειρα 1, για την οποια ειναι και το θεμα.

Για να συνοψισουμε.
Πλεον της φιλοσοφικης συζητησης περι αξιοπιστιας, πρωτοβγαλτες σειρες, αδοκιμαστα αμαξια, παιδικες ασθενειες, ταξι κλπ, καποια προταση, ιδεα επι του/των προβληματων τα οποια εχω αναφερει, αν θα μπορουσα να διαβασω, θα μου ηταν πολυ χρησιμη.
Ευχαριστω και παλι.
Απάντηση με παράθεση
  #189  
Παλιά 25-06-15, 22:15
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Σημερινο update. Εχει καταντησει σαν..τα eurogroup, σηριαλ!

Αλλη μια μερα σημερα μεσα τ αμαξι χωρις αποτελεσμα κι επισης χωρις καμμια ενημερωση. Τους ξαναπηρα τηλεφωνο απο μονος μου, οπως εκανα και χθες. Επανεμφανιστηκε το προβλημα με το vanos εισαγωγης κι εχει παραμεινει το προβλημα με τον καταλυτη. Τον καταλυτη δε τον κατεβασαν να τον δουν, ουτε εχουν λυσει να ψαξουν παραμεσα για χρονισμο ή κατι αλλο. Ηθελα να ξερα τι ψαχνουν και ποσο χρονο θελει;! Μιλαμε παει απο την Τριτη και ξημερωνει Παρασκευη! Το διαστημικο λεωφορειο να καναν διαγνωση θα χε βγει ακρη εκτιμω!
Πραγματικα εκνευριζομαι κι απογοητευομαι!
Καταλαβαινω οτι αυτα θελουν χρονο κι ησυχια και ψαξιμο και σε ενα μεγαλο συνεργειο που περνανε 10αδες αμαξια δε μπορει ολο το συνεργειο να ναι ολη μερα πανω απ το δικο σου, αλλα ελεος καποια στιγμη! Και σιγα το πολυπλοκο μοντελο! Λες κι ειναι κανα Μ τελευταιας γενιας με πολλαπλασιους εγκεφαλους και ηλεκτρονικα πανω!
Αυριο θα παω απο εκει να μιλησω κατ ιδιαν γιατι απ το τηλεφωνο ακρη δε βγαζω.
Τι να πω, παλι σκασιμο γμτ!
Απάντηση με παράθεση
  #190  
Παλιά 26-06-15, 20:40
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Τελικο πορισμα μετα απο το ψαξιμο και στο μεγαλο επισημο εξουσιοδοτημενο συνεργειο:
Ομοιο με το πορισμα που ειχε βγαλει το μη εξουσιοδοτημενο, αλλα εξειδικευμενο, που το ειχα παει αρχικα. Ακριβως τα ιδια!
Καποιο προβλημα στην πλακετα του εγκεφαλου δε δινει το σημα-την εντολη να τροφοδοτηθει η ηλεκτρομαγνητικη του μηχανισμου του VANOS εισαγωγης.
Λυση η ιδια που προταθηκε και απο τα αλλα συνεργεια και ηλεκτρονικους, δηλαδη αλλαγη εγκεφαλου.

Για καινουριο εγκεφαλο, 'φιλικη' τιμη στα 1200ευρω, ανταλλακτικο, εργασια, φπα, στο μεγαλο επισημο εξουσιοδοτημενο.

Μου πεσαν τ'αυτια το πηρα τ'αμαξι, εφυγα.

Για μεταχειρισμενο απο το αλλο συνεργειο τιποτα, κανενα νεο.

Πιθανες λυσεις τωρα:

1. Δινω κατι παραπανω απο ενα μηνιατικο μου στο μεγαλο επισημο και βαζω καινουριο κι εχω κι εγγυηση.

2. Ψαχνω απο μονος μου στο ιντερνετ και ψωνιζω απο εκει εναν μεταχειρισμενο. Μου αντιγραφουν προγραμμα και ιμομπιλαιζερ στο μη εξουσιοδοτημενο, αλλα εξειδικευμενο, απ το δικο μου εγκεφαλο στον μεταχειρισμενο. Δινω λιγοτερο απ τα μισα απ το να το εβαζα καινουριο στο επισημο συνεργειο, αλλα ρισκαρω να χω θεματα παλι στον εγκεφαλο, αλλα και στο ιμομπιλαιζερ. Παντα τετοιες εργασιες εχουν ορισμενα ρισκα. Με 'σκιωδεις' κι ασαφεις εγγυησεις να συμπληρωσω. Δηλαδη με κινδυνο να εχω δωσει περιπου 500ευρω και να μην κανω δουλεια και φτου κι απ την αρχη.

3. Το δινω 4-5χιλιαρικα το πολυ και παιρνω αλλο αυτοκινητο, μεταχειρισμενο φυσικα, ενα φτηνο καρουλι, να εχει 4 ροδες να τσουλαει απλα.

4. Οπως ειναι μπλε,παιρνω φορα στο νεο μωλο Δραπετσωνας που εχω κοντα και το φουνταρω..Επειτα κανω τη δουλεια μου μ'ενα ποδηλατο που εχω παροπλισμενο κατω στο υπογειο...

5. Δεν κανω τιποτα απο τα παραπανω, το κραταω οπως ειναι, απλα αντικαθιστώ το σηματακι 116i πισω με 114i και ομολογκαρω την πρωτη Ε87 114i, διοτι τωρα παει λες και εχω 200 κυβικα λιγοτερα ή καμμια 10-15αρια αλογα λιγοτερα...Να γνωριζουν οι απο πισω οτι το προπορευομενο bmw, δεν παει...2, οχι 1!



'Ντας βάς' που λένε κι οι φίλοι μας οι Γερμανοι. Αυτά δηλαδή...

ΥΓ: Θα ηθελα να σημειωσω πως στο μεγαλο εξουσιοδοτημενο-επισημο συνεργειο, παροτι ειχαν τ αμαξι μεσα απ την Τριτη ως και σημερα και το εψαξαν ενδελεχως, τελικα δε μου πηραν τιποτα! Δε με χρεωσαν για τις διαγνωσεις, τις δοκιμες και τις διαφορες μετρησεις που εκαναν, τιποτα! Οποτε απλα πηγα σημερα, μου ειπαν το πορισμα, πηρα τ αυτοκινητο, εφυγα, καμμια χρεωση!
Να πω την αληθεια περιμενα να πληρωσω καποια εργατικά ή καποια χρεωση για τις διαγνωσεις, δεν ειχα την αξιωση ή την απαιτηση, επειδη τους πηρε τοσες μερες ή επειδη δε μπορει να γινει κατι αμεσα να φτιαχτει, να μη πληρωσω τιποτα. Να ειμαστε και ρεαλιστες ετσι.. Τελικα δεν πληρωσα τιποτα!
Μπορει να με λυπηθηκαν οταν ειδαν τα μουτρα μου μολις μου ειπαν για το 1200αρι, τι να πω! :wacko
Παντως μπραβο τους απο μενα. Να λεμε και τα καλα κι οχι μονο να ειμαστε αρνητικοι κι επικριτικοι κι αυτο το γραφω εγω που μπορω να πω πως γεννηθηκα αρνητικος! Το καλο να λεγεται. Τους τιμαει σα 'μαγαζι' και συνεργειο. Ετσι κερδιζεις και κρατας πελατες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.