Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #191  
Παλιά 26-06-15, 21:43
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικο πορισμα μετα απο το ψαξιμο και στο μεγαλο επισημο εξουσιοδοτημενο συνεργειο:
Ομοιο με το πορισμα που ειχε βγαλει το μη εξουσιοδοτημενο, αλλα εξειδικευμενο, που το ειχα παει αρχικα. Ακριβως τα ιδια!
Καποιο προβλημα στην πλακετα του εγκεφαλου δε δινει το σημα-την εντολη να τροφοδοτηθει η ηλεκτρομαγνητικη του μηχανισμου του VANOS εισαγωγης.
Λυση η ιδια που προταθηκε και απο τα αλλα συνεργεια και ηλεκτρονικους, δηλαδη αλλαγη εγκεφαλου.

Για καινουριο εγκεφαλο, 'φιλικη' τιμη στα 1200ευρω, ανταλλακτικο, εργασια, φπα, στο μεγαλο επισημο εξουσιοδοτημενο.

Μου πεσαν τ'αυτια το πηρα τ'αμαξι, εφυγα.

Για μεταχειρισμενο απο το αλλο συνεργειο τιποτα, κανενα νεο.

Πιθανες λυσεις τωρα:

1. Δινω κατι παραπανω απο ενα μηνιατικο μου στο μεγαλο επισημο και βαζω καινουριο κι εχω κι εγγυηση.

2. Ψαχνω απο μονος μου στο ιντερνετ και ψωνιζω απο εκει εναν μεταχειρισμενο. Μου αντιγραφουν προγραμμα και ιμομπιλαιζερ στο μη εξουσιοδοτημενο, αλλα εξειδικευμενο, απ το δικο μου εγκεφαλο στον μεταχειρισμενο. Δινω λιγοτερο απ τα μισα απ το να το εβαζα καινουριο στο επισημο συνεργειο, αλλα ρισκαρω να χω θεματα παλι στον εγκεφαλο, αλλα και στο ιμομπιλαιζερ. Παντα τετοιες εργασιες εχουν ορισμενα ρισκα. Με 'σκιωδεις' κι ασαφεις εγγυησεις να συμπληρωσω. Δηλαδη με κινδυνο να εχω δωσει περιπου 500ευρω και να μην κανω δουλεια και φτου κι απ την αρχη.

3. Το δινω 4-5χιλιαρικα το πολυ και παιρνω αλλο αυτοκινητο, μεταχειρισμενο φυσικα, ενα φτηνο καρουλι, να εχει 4 ροδες να τσουλαει απλα.

4. Οπως ειναι μπλε,παιρνω φορα στο νεο μωλο Δραπετσωνας που εχω κοντα και το φουνταρω..Επειτα κανω τη δουλεια μου μ'ενα ποδηλατο που εχω παροπλισμενο κατω στο υπογειο...

5. Δεν κανω τιποτα απο τα παραπανω, το κραταω οπως ειναι, απλα αντικαθιστώ το σηματακι 116i πισω με 114i και ομολογκαρω την πρωτη Ε87 114i, διοτι τωρα παει λες και εχω 200 κυβικα λιγοτερα ή καμμια 10-15αρια αλογα λιγοτερα...Να γνωριζουν οι απο πισω οτι το προπορευομενο bmw, δεν παει...2, οχι 1!



'Ντας βάς' που λένε κι οι φίλοι μας οι Γερμανοι. Αυτά δηλαδή...

ΥΓ: Θα ηθελα να σημειωσω πως στο μεγαλο εξουσιοδοτημενο-επισημο συνεργειο, παροτι ειχαν τ αμαξι μεσα απ την Τριτη ως και σημερα και το εψαξαν ενδελεχως, τελικα δε μου πηραν τιποτα! Δε με χρεωσαν για τις διαγνωσεις, τις δοκιμες και τις διαφορες μετρησεις που εκαναν, τιποτα! Οποτε απλα πηγα σημερα, μου ειπαν το πορισμα, πηρα τ αυτοκινητο, εφυγα, καμμια χρεωση!
Να πω την αληθεια περιμενα να πληρωσω καποια εργατικά ή καποια χρεωση για τις διαγνωσεις, δεν ειχα την αξιωση ή την απαιτηση, επειδη τους πηρε τοσες μερες ή επειδη δε μπορει να γινει κατι αμεσα να φτιαχτει, να μη πληρωσω τιποτα. Να ειμαστε και ρεαλιστες ετσι.. Τελικα δεν πληρωσα τιποτα!
Μπορει να με λυπηθηκαν οταν ειδαν τα μουτρα μου μολις μου ειπαν για το 1200αρι, τι να πω! :wacko
Παντως μπραβο τους απο μενα. Να λεμε και τα καλα κι οχι μονο να ειμαστε αρνητικοι κι επικριτικοι κι αυτο το γραφω εγω που μπορω να πω πως γεννηθηκα αρνητικος! Το καλο να λεγεται. Τους τιμαει σα 'μαγαζι' και συνεργειο. Ετσι κερδιζεις και κρατας πελατες.
1.είναι πολύ ακριβή αλλά η πιο σωστή λύση με 2 χρονάκια εγγύηση.
2.Είναι πολλά τα χρήματα για τέτοιο ρίσκο και ταλαιπωρία εκ νέου.
3.Προτίμησε τον μώλο της ΔΕΗ στην Ιχθυόσκαλα.Εχει άπλα και θα πάρεις περισσότερη φόρα...
4.Με τέτοιο θέμα θα χάσει κατά πολύ από την αξία του σε ενδεχόμενη μεταπώληση.Τα 5000 ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας για αυτοκίνητο που δε δουλεύει όπως πρέπει.
5.Από προσωπική πείρα θα έλεγα να μην το κάνεις γιατί το ένα πρόβλημα φέρνει το άλλο και κάποια στιγμή θα μαζευτούν τόσα που δε θα μπορέσεις να το συνεφέρεις...
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 27-06-15, 07:57
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
1.είναι πολύ ακριβή αλλά η πιο σωστή λύση με 2 χρονάκια εγγύηση.
2.Είναι πολλά τα χρήματα για τέτοιο ρίσκο και ταλαιπωρία εκ νέου.
3.Προτίμησε τον μώλο της ΔΕΗ στην Ιχθυόσκαλα.Εχει άπλα και θα πάρεις περισσότερη φόρα...
4.Με τέτοιο θέμα θα χάσει κατά πολύ από την αξία του σε ενδεχόμενη μεταπώληση.Τα 5000 ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας για αυτοκίνητο που δε δουλεύει όπως πρέπει.
5.Από προσωπική πείρα θα έλεγα να μην το κάνεις γιατί το ένα πρόβλημα φέρνει το άλλο και κάποια στιγμή θα μαζευτούν τόσα που δε θα μπορέσεις να το συνεφέρεις...
Δηλαδη με αλλα λογια...Ζησε Μαη να φας τριφυλλι!
Δε βγαινει ακρη, θα κανω δημοψηφισμα, οπως η κυβερνηση μας!
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 27-06-15, 12:55
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
σου εκανε κανεις update στον εγγεφαλο μην καλυτερεψη κατι?
θα ξεκινουσα απο εκει ισσος να φτιαξει με το φλασαρισμα

μετα θα εβαζα μεταχειρησμενο αλλα αν δεν φταίει ο εγγεφαλος θα σου πουνε μετα ο μεταχειρισμενος
εγγεφαλος φταει και ειναι χαλασμενος, οποτε αντε μετα να βγαλεις ακρι

σε καθε περιπτοση θα εβρισκα κανενα ηλεκτρονικο μηπως και εφτιαχνε τον δικο μου
δεν θα κατεθετα ευκολα τα οπλα, υπομονή θελει και καταληλες ενεργιες

το οτι δεν παει σημα στο καλοδιο του βανος το εχετε μετρηση ε?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 27-06-15, 15:07
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Εγώ θα εμπιστευόμουν την διάγνωση του εξουσιοδοτημένου. Νομίζω ότι είναι και οι μόνοι θα δώσουν και εγγύηση στο αν θα δουλεύει το αυτοκίνητο ή όχι την επόμενη ημέρα. Κάθε άλλη λύση (εκτός της ιχθυόσκαλας) ενέχει ρίσκο!

Επίσης από ένα γρήγορο ψάξιμο που είχα κάνει πριν λίγο καιρό για αντίστοιχης χρονολογίας Ε87 -και χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο- νομίζω ότι τοποθετείς τον πήχη αρκετά ψηλά. Νομίζω ότι αν θέλεις να το πουλήσεις αξιοπρεπώς, πρέπει να το φτιάξεις -έστω και με μεταχειρισμένο εγκέφαλο- και στη συνέχεια να το διώξεις... με το ρίσκο να σε κυνηγάει ο επόμενος βεβαίως βεβαίως -αν δεν παίζει όπως πρέπει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsalin : 27-06-15 στις 15:09
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 28-06-15, 11:42
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
Εγω θα πηγαινα σε σοβαρο εξειδικευμενο κ αφου εκανε διαγνωση για εγκεφαλο θα πηγαινα σε μεταχειρο..το σοβαρο εξειδικευμενο αν σ βαλει μαπα εγκεφαλο θα στον αλλαξει, ετσι τουλαχιστον εκτιμω εγω
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 28-06-15, 12:41
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
σου εκανε κανεις update στον εγγεφαλο μην καλυτερεψη κατι?
θα ξεκινουσα απο εκει ισσος να φτιαξει με το φλασαρισμα

μετα θα εβαζα μεταχειρησμενο αλλα αν δεν φταίει ο εγγεφαλος θα σου πουνε μετα ο μεταχειρισμενος
εγγεφαλος φταει και ειναι χαλασμενος, οποτε αντε μετα να βγαλεις ακρι

σε καθε περιπτοση θα εβρισκα κανενα ηλεκτρονικο μηπως και εφτιαχνε τον δικο μου
δεν θα κατεθετα ευκολα τα οπλα, υπομονή θελει και καταληλες ενεργιες

το οτι δεν παει σημα στο καλοδιο του βανος το εχετε μετρηση ε?
Και τα δυο συνεργεια, εξουσιοδοτημενο και μη, ηταν απολυτοι στο οτι δεν ειναι θεμα λογισμικου, αλλα καρτας και επαναπρογραμματισμο να καναμε δεν θα καταφερναμε κατι.

Εχω ηδη βρει εναν ηλεκτρονικο στον Πειραια στη Ρετσινα που επισκευαζει ηλεκτρονικα αυτοκινητων μονο. Μιλησα μαζι του στο τηλεφωνομ, ισως κι αυριο κιολας να παω απο το μαγαζι του να τα πουμε κι απο κοντα, να δουμε τι μπορει να κανει κι αυτος.
Εχω μιλησει και με ακομα εναν ηλεκτρονικο αυτοματισμων, μου εδωσε καποιες πληροφοριες. Το ψαχνω ακομα, δεν το εχω παρατησει.

Μετρηθηκαν ολα τα καλωδια ενα ενα, που αφορουν το VANOS. Ελεγχθηκαν ολες οι φυσες, ολες οι επαφες, ολα τα πιν, σε καλωδιωση και πανω στο κελυφος του εγκεφαλου. Το προβλημα ξεκιναει 'πολυ πριν, πολυ νωρις', προερχεται απο την πλακετα την ιδια. Ολα τα υπολοιπα ειναι οκ. Μαλιστα πολλα, αλλαχτηκαν απο αλλο αυτοκινητο με ιδιο μοτερ που ηταν οκ και επεμενε το προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 28-06-15, 12:46
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsalin Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα εμπιστευόμουν την διάγνωση του εξουσιοδοτημένου. Νομίζω ότι είναι και οι μόνοι θα δώσουν και εγγύηση στο αν θα δουλεύει το αυτοκίνητο ή όχι την επόμενη ημέρα. Κάθε άλλη λύση (εκτός της ιχθυόσκαλας) ενέχει ρίσκο!

Επίσης από ένα γρήγορο ψάξιμο που είχα κάνει πριν λίγο καιρό για αντίστοιχης χρονολογίας Ε87 -και χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο- νομίζω ότι τοποθετείς τον πήχη αρκετά ψηλά. Νομίζω ότι αν θέλεις να το πουλήσεις αξιοπρεπώς, πρέπει να το φτιάξεις -έστω και με μεταχειρισμένο εγκέφαλο- και στη συνέχεια να το διώξεις... με το ρίσκο να σε κυνηγάει ο επόμενος βεβαίως βεβαίως -αν δεν παίζει όπως πρέπει.
Ακομα το ψαχνω με ηλεκτρονικους, μηπως και καταφερουν και το επισκευασουν.Διαβασα μαλιστα οτι καποια 335 ειχαν ορισμενα προβληματα με τον εγκεφαλο κι ενω ηταν κατι πολυ απλο το οποιο μπορουσε να αντικατασταθει πανω στην πλακετα, η BMW αλλαζε και χρεωνε φυσικα ολοκληρους καινουριους εγκεφαλους, καποιοι πιο 'γατες' το ψαξανε, το βρηκανε και με ελαχιστα λεφτα και κοπο τους επισκευαζαν. Μακαρι να βρω κι εγω μια παρομοια ακρη.
Κοιταω καποια μικρα καρουλια στο car. Δε σκεφτομαι να το (ξανα)βαλω αγγελια ακομα, οχι αμεσα τουλαχιστον.
Επισης για το φουνταρισμα κρατιεμαι, εχω πιο σοβαρα να αγχωθω, οπως τι θα μας ξημερωσει αυριο μεθαυριο με την κατασταση στην Ελλαδα, με δημοψηφισματα, οικονομικα κλπ...
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 28-06-15, 12:53
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα πηγαινα σε σοβαρο εξειδικευμενο κ αφου εκανε διαγνωση για εγκεφαλο θα πηγαινα σε μεταχειρο..το σοβαρο εξειδικευμενο αν σ βαλει μαπα εγκεφαλο θα στον αλλαξει, ετσι τουλαχιστον εκτιμω εγω
Σωστα, συμφωνω. Εχω κανει τη διαγνωση 2 φορες σε συνεργεια που εμπιστευομαι, επισημο και οχι. Ειναι βεβαιο οτι φταιει η πλακετα. Θα το ψαξω λιγο ακομα με ηλεκτρονικους μπας και μπορεσει κανας γατος να το φτιαξει, αν δεν, τοτε θα δω τι θα κανω.
Προς το παρον καμμια κινηση που θα ειναι κοστοβορα γιατι βλεπω να ερχεται φουρτουνα απο βδομαδα, εχω ψιλοπηξει με την κατασταση πολιτικη κι οικονομικη και τ αμαξι μπαινει σε 2η-3η μοιρα.
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 28-06-15, 19:45
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προς το παρον καμμια κινηση που θα ειναι κοστοβορα γιατι βλεπω να ερχεται φουρτουνα απο βδομαδα, εχω ψιλοπηξει με την κατασταση πολιτικη κι οικονομικη και τ αμαξι μπαινει σε 2η-3η μοιρα.
Πολύ σωστά πράττεις!
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 12-07-15, 21:30
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Καλησπερα σας.
Επανερχομαι στο θεμα με το VANOS.
Ως τωρα δεν εκανα κατι με αυτο, το αυτοκινητο το δουλευω κανονικα, δεν εχει αλλαξει κατι. Συμπεριφερεται το ιδιο ασχημα.
Σκεφτομαι να παω σε καποιο μαγαζι που επισκευαζουν ηλεκτρονικα αυτοκινητου, μηπως και μπορεσουν κατι εκει.
Οπως εγραψα και παραπανω βρηκα ενα στον Πειραια, αλλα εκει πρεπει να του παω τον εγκεφαλο εγω καθως δε βαζει χερι στ'αμαξι, ουτε εχει καποιο διαγνωστικο. Μου ειπε πως αν παω τον εγκεφαλο, θα τον ανοιξει απλα και θα ελεγξει οτι μπορει στην πλακετα. Αυτο.
Εκανα και μια αναζητηση στο ιντερνετ, βρηκα αρκετα μαγαζια εντος Αττικης. Απ οτι ειδα οι περισσοτεροι απο αυτους εχουν διαγνωστικα, μηχανηματα και πας τ'αμαξι κι ασχολουνται αυτοι, να διαγνωσουν τον εγκεφαλο πανω στ'αμαξι κι επειτα να τον βγαλουν και να τσεκαρουν την πλακετα 'στον παγκο' που λεμε.

Το θεμα τωρα ειναι ποιον να εμπιστευτω, καθως δεν μου χει τυχει ποτε κατι τετοιο, ωστε να χρειαστω ενα τετοιο μαγαζι!

Γι αυτο και ρωταω εσας, αν καποιος γνωριζει καποιο μαγαζι να μου προτεινει να παω να παρω μια ιδεα κι απο εκει. Μην παω εντελως στα τυφλα στο πρωτο τυχαιο μαγαζι και κανω και χειροτερη ζημια απ οτι εχει ηδη τ αμαξι!

Ευχαριστω προκαταβολικα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.