Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 06-12-13, 20:02
george kimosabe Ο χρήστης george kimosabe δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-11-2013
Μηνύματα: 11
george kimosabe is on a distinguished road
ξέχασα να σου πω και οι πολλαπλασιαστες και τα μπουζι και τα μπεκ αφου τα αλλαξα εκει εχουν 2 χρονια εγγυηση αυτος ηταν και ο βασικος λογος που πηγα στην bmw .. το προβλημα μου είναι πως αυτος που το είχε δεν ξερω που το πηγαινε μιας και το παιδι μτου συνεργειου μου ειπε πως δεν βρήσκει τον αρηθμο πλαισιου μου στα συνεργεια της bmw οποτε δεν το πηγε ποτε εκει αυτος που το ειχε.. αλλα μου εξηγησε πως περα απο τα συνηθησμενα γι αυτον προβληματα της σειρας ενα το αμαξι είναι παντακαθαρο..
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 06-12-13, 20:39
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george kimosabe Εμφάνιση μηνυμάτων
το παλικαρι μου ειπε θα στείλει μηνυμα στην bmw και θα μου πει εαν γίνεται να κόψουν κάτι.. ειναι δυνατόν 1000 ευρω??? και εκπτωση να κάνουν ποσο δηλαδη θα ειναι παλι πολλα μου φαίνονται... τι κανουμε σε αυτη την περίπτωση?????????? εεε?? !!!! κοντευω να σκάσω ρε παίδια ειναι δυνατον?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george kimosabe Εμφάνιση μηνυμάτων
τις προαλλες που πηγα για το προβλημα που σε ειπα.. μου λεει το παλικαρι ειναι 1000 ευρω οι 4 ψεκαστηρες και ο αισθητηρας νοχ λ δεν το καταλαβα καλα αυτο ... μου λεει θα παρω στην bmw και θα σου πω τι μπορεις να γλητώσεις μετα απο 4 ημερες μου είπε για τους ψεκαστήρες δεν θα πληρώσεις τιποτα αλλα θα πληρώσεις για τον αισθητήρα.. λεω οκ ασε τον αισθητήρα για μετα τα χριστούγεννα και αλλαξε μου δωρεάν τα μπεκ και μου λεει ειναι 145 τα μηχανικά .. τι να έκανα τα έδωσα..
To ένα απο το άλλο έχουν μια μέρα διαφορά..
Οπως είναι γραμμένο το πρώτο, περιμένεις απάντηση.
Οπως είναι γραμμένο το δεύτερο έχουν περάσει σε 20 ώρες 4 ημέρες και μία για επίσκεψη
στο συνεργείο 5..
145 ευρώ για εργασία αλλαγής μπέκ είναι υπερβολικά. (νομίζω)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 07-12-13, 11:06
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
145 ευρώ για εργασία αλλαγής μπέκ είναι υπερβολικά. (νομίζω)
Κι εμενα μου φαινονται πολλα... Μπορεις να μου στειλεις πμ σε ποιο συνεργειο πηγες;

Οσο για τους αισθητηρες που λες, αυτοι συνηθως ειναι ακριβοι και κανουν εκει περιπου 350-500ευρω, μπορεις να ψαξεις να βρεις αισθητηρα οχι μαμα BMW αλλα της Bosch, συνηθως αυτη η εταιρια τους φτιαχνει και χρεωνεται πιο χαμηλα, οχι ομως και τζαμπα, μη νομιζεις! Ρωτα το μηχανικο σου και γι αυτο. Παντως αν ειναι βεβλαμενος ο αισθητηρας πρεπει να αλλαχτει αλλιως παλι θα χεις προβληματα αλλα και υψηλη καταναλωση, ισως να μη μπορεις να βγαλεις και καρτα καυσαεριων κι αλλα τετοια. Ασε αμα μπλεξεις με αυτα τα ρημαδια σου τρωνε τη ψυχη και το πορτοφολι δυστυχως! Επισης διαπιστωση ειναι οτι αμα ξεκινησουν προβληματα με μπεκ παιρνει 'τραινο' και πολλαπλασιαστες, μπουζι κι αισθητηρες καυσαεριων, ειναι σαν το ενα να συμπαρασερνει το αλλο σε βλαβη!
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 07-12-13, 18:35
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Ο λ είναι φθηνός πλέον έξω.. Μόνο εγώ σαν μακάκας τον είχα πληρώσει 300-400 μέσα στην αντιπροσωπεία.. Βρες ένα καλό εξειδικευμένο bmw και άλλαξε εκεί τον λ..
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 08-12-13, 15:51
george kimosabe Ο χρήστης george kimosabe δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-11-2013
Μηνύματα: 11
george kimosabe is on a distinguished road
λοιπον παιδια.. σας ευχαριστω που μου απαντατε και θα ξανα πω για να το ξεκαθαρισω.. μετα την απαντηση της αντιπροσωπειας οτι θα πληρώσω μονο τα μηχανκα 145 ευρω και θα μου καλύψουν το κόστος των μπεκ τα αλλαξα και τα πλήρωσα επίσεις πριν κανενα μηνα αλλαξα δωρεαν στην ιδια αντιπροσωπεια και πολλαπλασιαστες ολους δωρεαν και αυτους αφου οπως μου είπε ηταν σε ανάκληση,, αυτο που ειχα πληρώσει ηταν τα μπουζι που έκαναν 40 ευρω.. τωρα πλεόν μου μένει ο αισθητηρας νοχ αν καταλαβα καλα.... και σκεφτομαι μιας και είναι το τελευταιο για να είμαι ήσυχος και να πάρω και τα 2 χρονια εγγύηση απο την εταιρία να το αλλάξω εκεί η να παω κάπου αλλου για πιο φθηνά!!!! Γιάννη φίλε μου σε καθε τι που άλλαξα απο την αντιπροσωπεία θα εχω 2 χρονια εγγύηση αυτο δεν είναι καθησυχαστικό πλεον αν ξανα βγάλει κατι σε αυτα τα υλικά απλα θα παω να τα αλλάξουν!!! θεσσαλονικη ειμαι στον τρικαλιώτη πηγα
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 08-12-13, 15:54
george kimosabe Ο χρήστης george kimosabe δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-11-2013
Μηνύματα: 11
george kimosabe is on a distinguished road
και επίσεις να προσθέσω πως δεν μου έχει βγάλει ακόμα ενδηξη κινητήρα για τον αισθητηρα καυσαερίων νοχ δουλευει μια χαρα το αμαξι.. να τον αλλάξω σιγουρα η να τον αφήσω μεχρι να μου βγάλει ενδηξη!!! ειναι σοβαρό το προβλημα θα προκαλέσω μεγαλύτερη ζημια εαν δεν τον αλλάξω ακόμα?
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 08-12-13, 16:17
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Αν σου ειπαν οτι ειναι να αλλαχτει, αλλαξε τον να τελειωνεις και με αυτον τι να πω!
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 11-12-13, 17:22
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Ο ανεμιστηρας της καμπινας ξανασταματησε χθες βραδυ, βρηκε κι αυτος την πιο κρυα μερα! Λες και το κανει επιτηδες και σταματαει ειτε οταν βρεχει ειτε οταν κανει κρυο! Μηχανηματα του σατανα ετσι να με βουρλιζουνε! Ξανα σημερα ανοιγμα το καπακι απο κατω, δεν κοιταξα καν τις ασφαλειες, εβγαλα τη φυσα την ξαναβαλα επαιξε. Λες κι εχουν χαλαρωσει οι επαφες ξερω γω! Αμα μου το ξανακανει λεω να κλεισω λιγο τις επαφες με κανα μικρο κατσαβιδακι ή να το πιασω και με καμμια ισχυρη μονωτικη για να σταματησει να μου σπαει τα νευρα. Βεβαια αυτη τη φορα η διαδικασια εγινε σε πολυ λιγο χρονο, practice makes better που λενε και οι Αγγλοσαξονες!
Η σημερινη εργασια αποκαλυψε κι αλλη μια βλαβη, εκει που ημουν χωμενος κατω απ το ταμπλω, διαπιστωσα πως η μοκετα και το πατακι του συνοδηγου ηταν βρεγμενα ελαφρως. Σα να μου βρωμαγε μουχλα μετα απο βροχες αλλα δεν ειχα δωσει σημασια μηπως και ειχα καμμια διαρροη και μετα βρωμαγε στεγνωνωντας οπουδηποτε, αν και μου ειχε περασει απ το μυαλο, δεν το ειχα ερευνησει.
Σημερα εμφανιστηκε αυτο κατα λαθος.
Μου ειχε συμβει το ιδιο αλλα στην πλευρα του οδηγου το 2009 και με πολυ μεγαλυτερη διαρροη οποτε αυτη τη φορα ημουν ψυχραιμος, προετοιμασμενος καπως και ψυλλιασμενος απο που μπορει να πηρε τα νερα.
Εριξα κανα δυο μπουκαλια νερο στην πορτα και αμεσως εδειξε οτι εχανε νερο απ το κατω μερος του πλαστικου της πορτας του συνοδηγου και σουρωνε μεσω των πλαστικων του μαρσπιε απο μεσα στο πατακι.
Αυτο ειναι ξεκαθαρο οτι φταιει η μεγαλη τσιμουχα που εχει μεσα η πορτα και στεγανοποιει το νερο να μην παιρνει τον δρομο που πηρε τωρα και να το οδηγει προς τις υδροροες της πορτας. Αυτες οι τσιμουχες με τα χρονια ξεραινονται ή/και ξεκολλανε με αποτελεσμα πλημμελη στεγανοτητα.
Απ οσο θυμαμαι δεν ειναι και πολυ ακριβη και αλλαζεται σχετικα γρηγορα κι ευκολα. Παρηγγειλα μια να την αλλαξω...
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 11-12-13, 18:44
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ανεμιστηρας της καμπινας ξανασταματησε χθες βραδυ, βρηκε κι αυτος την πιο κρυα μερα! Λες και το κανει επιτηδες και σταματαει ειτε οταν βρεχει ειτε οταν κανει κρυο! Μηχανηματα του σατανα ετσι να με βουρλιζουνε! Ξανα σημερα ανοιγμα το καπακι απο κατω, δεν κοιταξα καν τις ασφαλειες, εβγαλα τη φυσα την ξαναβαλα επαιξε. Λες κι εχουν χαλαρωσει οι επαφες ξερω γω! Αμα μου το ξανακανει λεω να κλεισω λιγο τις επαφες με κανα μικρο κατσαβιδακι ή να το πιασω και με καμμια ισχυρη μονωτικη για να σταματησει να μου σπαει τα νευρα. Βεβαια αυτη τη φορα η διαδικασια εγινε σε πολυ λιγο χρονο, practice makes better που λενε και οι Αγγλοσαξονες!
Η σημερινη εργασια αποκαλυψε κι αλλη μια βλαβη, εκει που ημουν χωμενος κατω απ το ταμπλω, διαπιστωσα πως η μοκετα και το πατακι του συνοδηγου ηταν βρεγμενα ελαφρως. Σα να μου βρωμαγε μουχλα μετα απο βροχες αλλα δεν ειχα δωσει σημασια μηπως και ειχα καμμια διαρροη και μετα βρωμαγε στεγνωνωντας οπουδηποτε, αν και μου ειχε περασει απ το μυαλο, δεν το ειχα ερευνησει.
Σημερα εμφανιστηκε αυτο κατα λαθος.
Μου ειχε συμβει το ιδιο αλλα στην πλευρα του οδηγου το 2009 και με πολυ μεγαλυτερη διαρροη οποτε αυτη τη φορα ημουν ψυχραιμος, προετοιμασμενος καπως και ψυλλιασμενος απο που μπορει να πηρε τα νερα.
Εριξα κανα δυο μπουκαλια νερο στην πορτα και αμεσως εδειξε οτι εχανε νερο απ το κατω μερος του πλαστικου της πορτας του συνοδηγου και σουρωνε μεσω των πλαστικων του μαρσπιε απο μεσα στο πατακι.
Αυτο ειναι ξεκαθαρο οτι φταιει η μεγαλη τσιμουχα που εχει μεσα η πορτα και στεγανοποιει το νερο να μην παιρνει τον δρομο που πηρε τωρα και να το οδηγει προς τις υδροροες της πορτας. Αυτες οι τσιμουχες με τα χρονια ξεραινονται ή/και ξεκολλανε με αποτελεσμα πλημμελη στεγανοτητα.
Απ οσο θυμαμαι δεν ειναι και πολυ ακριβη και αλλαζεται σχετικα γρηγορα κι ευκολα. Παρηγγειλα μια να την αλλαξω...


έτσι έτσι
μπαίνεις στο κλίμα
εκτός απο καλό οδηγό που σε κάνει μια bmw σε κάνει και καλό μάστορα και είσαι πλέον γνώστης της αυτοκινησεις και μικρά θεματακια δεν σε φοβίζουν πλεον και τα ξεπετάς μόνος σου

απλά πρέπει να χαιρεσε
μην σε ξανακούσω να γκρινιαξεις για τυχών επόμενη βλάβη!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 19-12-13, 14:16
Το avatar του χρήστη kapetanios
kapetanios Ο χρήστης kapetanios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2009
Μηνύματα: 111
kapetanios is on a distinguished road
Μάγκες το πούλησα το καταραμένο αμάξι καλά ηταν 75000 χλμ κ 5 χρόνια συνεχούς ταλαιπωρίας.Επιτέλους λευτεριά!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.