Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > GPS και Car PC

GPS και Car PC Συζητήσεις γύρω από το θέμα του GPS και των Car PCs. Σχόλια, τεχνική υποστήριξη, εφαρμογές, λειτουργικά προγράμματα κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 15-09-09, 20:54
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Γενικά Ανατολικές χώρες έχω δει ότι δεν υπάρχει καλή χαρτογράφηση.
Σύστημα GPS φυσικά και δεν είναι μόνο η χαρτογράφιση αλλά επειδή παίζει μεγάλη σημασία στα Βαλκάνια (αφου δυτική Ευρώπη με όλα καλά πας) ποιά μέρη έχουν την καλύτερη χαρτογράφηση? Σερβία, FYROM, Βουλγαρία και Ρουμανία με destinator που έχω πάει ήταν της πλάκας (όχι πως δεν το περίμενα) αλλά τουλάχιστων είχε τους βασικούς δρόμους
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-09-09, 20:57
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

Ζω και εργάζομαι εδώ και 3 χρόνια στη Γερμανία, έχω το Becker Traffic Assist 7827 και το software του είναι απλά καλό....

Πέρασα όμως μέσα και το iGO 8.3 και είναι κατά πολύ ανώτερο με πολύ περισσότερες επιλογές και πληροφορίες.....

Πολύ καλά είναι και τα Navigon επίσης.....
Τελικά πιστεύω ότι Δυτική και κεντρική Ευρώπη όλα καλά είναι και απλά σημασία έχει η συσκευή (ευκολία χρήσης, αναβαθμίσεις, ταχύτητα κτλ) και η ευκολία του προγράμματος πλοήγησης. Γι αυτό είχα ρωτήσει για συγκεκριμένες συσκευές. Αφού μέχρι και εγώ με destinator μια χαρά έχω πάει Δυτική Ευρώπη.
Ανατολικά όμως?
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-09-09, 21:03
Το avatar του χρήστη anemosgr
anemosgr Ο χρήστης anemosgr δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-12-2008
Μηνύματα: 65
anemosgr is on a distinguished road
Exω γυρίσει τις περισσότερες χώρες της Δ.Ευρώπης με destinator χωρίς κανένα πρόβλημα.Πλέον εχω περάσει το IGO8.3 για Σερβία,Βουλγαρία που απο οτι είδα τις έχει παρα πολύ καλά!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-09-09, 00:36
tomiss Ο χρήστης tomiss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-03-2009
Μηνύματα: 172
tomiss is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά πιστεύω ότι Δυτική και κεντρική Ευρώπη όλα καλά είναι και απλά σημασία έχει η συσκευή (ευκολία χρήσης, αναβαθμίσεις, ταχύτητα κτλ) και η ευκολία του προγράμματος πλοήγησης. Γι αυτό είχα ρωτήσει για συγκεκριμένες συσκευές. Αφού μέχρι και εγώ με destinator μια χαρά έχω πάει Δυτική Ευρώπη.
Ανατολικά όμως?
Κανε λιγη υπομονη και θα ρωτησω αυριο τον αδερφο μου που θα ειναι και στην δουλεια..Δηλαδη για να καταλαβω ποιες χωρες θελεις εσυ κυριως?Ανατολικες?Πες μου οταν μπορεσεις να τον ρωτησω συγκεκριμενα η μπορω αν θες να σου στειλω με πμ το κινητο του να τον ρωτησεις δεν υπαρχει προβλημα..Απλα πες μου για να ξερω
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-09-09, 01:22
bmw330vasilis Ο χρήστης bmw330vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 2.452
bmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nice
για iphone.....χωρις χρεωση μεσω 3G.....μπορεις να ρωτησεις αν υπαρχει κατι??
ευχαριστω εκ των προτερων..........



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tomiss Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανε λιγη υπομονη και θα ρωτησω αυριο τον αδερφο μου που θα ειναι και στην δουλεια..Δηλαδη για να καταλαβω ποιες χωρες θελεις εσυ κυριως?Ανατολικες?Πες μου οταν μπορεσεις να τον ρωτησω συγκεκριμενα η μπορω αν θες να σου στειλω με πμ το κινητο του να τον ρωτησεις δεν υπαρχει προβλημα..Απλα πες μου για να ξερω
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-09-09, 08:22
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tomiss Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανε λιγη υπομονη και θα ρωτησω αυριο τον αδερφο μου που θα ειναι και στην δουλεια..Δηλαδη για να καταλαβω ποιες χωρες θελεις εσυ κυριως?Ανατολικες?Πες μου οταν μπορεσεις να τον ρωτησω συγκεκριμενα η μπορω αν θες να σου στειλω με πμ το κινητο του να τον ρωτησεις δεν υπαρχει προβλημα..Απλα πες μου για να ξερω
FYROM, Σερβία, Ρουμανία, Βουλγαρία
Thanks
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-05-10, 15:37
Το avatar του χρήστη M_enzo
M_enzo Ο χρήστης M_enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Μηνύματα: 402
M_enzo will become famous soon enoughM_enzo will become famous soon enough
navigon σε iphone με αυτη τη βαση http://www.navigon.com/portal/int/sh...duktId=6964612
απλα εξαιρετικο προγραμμα που ανανεωνει τους χαρτες του παρα πολυ συχνα (ακομα και τα ελληνικα ορια "βραδυτητας"). και η βαση εξαιρετικα ποιοτικη(made in germany γαρ).
εχω εγκατεστημενο και το tom tom αλλα για δεν με βολευει καθολου. επισης εχω την αισθηση-οχι βεβαιοτητα βαριεμαι να κανω πειραματα αφου ουτως ή αλλως δν με βολευει- οτι ειναι λιγο πιο αργο και στο σημα και στην αναπροσαρμογη της διαδρομης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη M_enzo : 29-05-10 στις 15:45
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-01-11, 15:13
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Καλησπέρα...
Εγώ προσωπικά (και οι συνταξιδεύοντες μαζί μου στα συγκεκριμένα ταξίδια) έχω τραβήξει απίστευτη ταλαιπωρία με destinator...
Αλλά δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο thread είναι το κατάλληλο για να το πώ...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-01-11, 15:23
george316 Ο χρήστης george316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 803
george316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the rough
ειχα στο κινητο μου (pda miodigialker) το destinator 6.
δεν εχω βγει εκτος ελλαδας,συνεπως δεν μπορω να πω γνωμη..
το χρειαστηκα μετρημενες 4 φορες γιατι ειχα να παω σε ραντεβου που οχι μονο δεν ηξερα διαυθυνση,αλλα δεν ηξερα ουτε που βρισκονταν...
με πηγε ακριβως εξω απο την πορτα...
υποθετω οτι ολες οι συσκευες δεχονται αναβαθμισεις σε χαρτες κλπ.
μια συσκευη που να τα κανει ολα δε νομιζω να υπαρχει.αρα αναλογα με το που θες να πας αναλογα πρατεις..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-01-11, 16:17
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Δεν έχω κάποιο παράπονο...Οι χάρτες του είναι πολύ καλοί-και μάλιστα οι ευρωπαικοί (όσους δοκίμασα τουλάχιστον) καλύτεροι από τον Ελληνικό -και υπάρχει και εξήγηση: Στην Ευρώπη έχουν κατασταλάξει εδώ και χρόνια οι πιο πολλοί δρόμοι, ενώ εδώ 1) φτιάχνουμε συνεχώς νέους δρόμους οπότε δεν γίνεται να τους έχει προβλέψει η τελευταία αναβάθμιση-πχ το καλοκαίρι του 09 ταξίδευα στην Εγνατία και με έδειχνε να πηγαίνω μέσα από τα χωράφια!!) και 2) ο κάθε π@π@ρ@ς δήμαρχος όπου του κ...κάνει και από μία-δυο μονοδρομίσεις οπότε μου έχει τύχει στην Αργυρούπολη να προσπαθεί να με βάλει σε δρόμο ΑΝΑΠΟΔΑ!!!!!
Αλλά όλα αυτά ΟΚ, είναι απολύτως κατανοητά και δεν μπορεί να ευθύνεται ο χάρτης του GPS...
Όμως, κοίτα τι μου έτυχε εμένα στην Ευρώπη, με τους χάρτες του μηχανήματος να είναι οι πιο πρόσφατοι που υπήρχαν τότε (το είχα ΜΟΛΙΣ αγοράσει, εξάλλου):

Ταξιδεύω συχνά στην 3εθνή περιοχή της Basel (Ελβετία-Γερμανία-Γαλλία). Όταν λοιπόν μένεις εκτός Βασιλείας και πρέπει να κάνεις κάποια μετακίνηση προς ένα άλλο σημείο πάλι εκτός Βασιλείας περνώντας (επειδή βολεύει) μέσα από την πόλη, είναι δυνατόν να περάσεις 2 και περισσότερες φορές σύνορα για διαδρομή ενός τετάρτου της ώρας. Π.χ., εγώ έμενα σε ένα ξενοδοχείο σε ένα μικρό χωριό (Inzlingen) που βρίσκεται έξω ακριβώς από τη Βασιλεία (από το κέντρο της πόλης φτάνεις σε λιγότερο απο 10') αλλά είναι Γερμανία. Στη μια άκρη του χωριού πρνάς τα σύνορα, και μπαίνεις στην Ελβετία, στο χωριό Riehen - ουσιαστικά Riehen και Inzlingen αποτελούν προάστια της Basel.
Σε πάρα πολλά μικρά και ασήμαντα δρομάκια όπως η σύνδεση δύο μικρών χωριών,υπάρχουν-αφύλακτα, φυσικά-σύνορα...
Οι φίλοι μου τους οποίους καθημερινά επισκεπτόμουν, ζούν σε ένα χωριό-επίσης προάστιο της Basel ουσιαστικά, λέγεται Hegenheim, αλλά ανήκει στη Γαλλία!!!!Οπότε για να τους επισκεφθώ έπρεπε να περνάω 2 φορές τα σύνορα, μια φορά Γερμανο-Ελβετικά και μια φορά Ελβετο-Γαλλικά...
Η διαδρομή αυτή διαρκεί κυριολεκτικά ένα τέταρτο, και συμφέρει να περάσεις μέσα από τη Βασιλεία. Μπορεί κανείς να μετακινηθεί και από τις Autobahn (από το χωριό που έμενα, αν φύγει κανείς προς την αντίθετη κατεύθυνση, μετά από λίγο βρίσκει autobahn, οπότε μπορεί και να κινηθεί έτσι...)αλλά δεν συμφέρει χρονικά για τη συγκεκριμένη διαδρομή-πιο πολλή ώρα θα χάσει έτσι σε σχέση με το να πήγαινε μέσω Βασιλείας.

Λοιπόν, το destinator, επέμενε να με πάει από την autobahn- και αυτό συνέβαινε Ο,ΤΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥ ΕΒΑΖΑ!!!(ακόμα και "αποφυγή αυτοκινητοδρόμων").
Όταν πλησίαζα τα σύνορα, επεμενε να κάνω αναστροφή. Αφού με μπέρδεψε στην αρχή (που το εμπιστευόμουν) πολλές φορές έτσι, όταν άρχισα να μην το ακούω και να κάνω τα δικά μου, διαπίστωνα ότι αφου περνούσα τα σύνορα, οπότα φόρτωνε το χάρτη της άλλης χώρας, τότε άρχιζε πάλι να λειτουργεί σωστα. Όταν πλησίαζα σύνορα, προσπαθούσε να με πάει απο τον πλησιέστερο μεγάλο αυτοκινητόδρομο...
Κατάλαβα λοιπόν ότι κάτι δεν πάει καλά με τη σύνδεση μεταξύ των χωρών (δηλ με τα Euro Roads, δεδομένου ότι το σύστημα του Destinator είναι να φορτώνει κάθε φορά την εκάστοτε χώρα αυτόματα...)
Στην Αθήνα, λοιπόν, την επόμενη χρονιά(-έτυχε να έχουν βγεί και κάποιες αναβαθμίσεις) ζήτησα να μου αναβαθμίσουν τους χάρτες και εξήγησα το πρόβλημα στον τεχνικό και μου αναβάθμισε και τα euro roads, και ξαναταξίδεψα....και πάλι τα ίδια, δυστυχώς...
Δοκίμασα να κάνω εικονικά (απο το σπίτι μου) τη διαδρομή με garmin που έχει όλη την Ευρώπη και όχι χώρα-χώρα, και μου την έδειξε σωστά, όπως θα έπρεπε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη petroscf : 18-01-11 στις 16:21
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.