Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-07-08, 16:14
wiserman29 Ο χρήστης wiserman29 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 242
wiserman29 is on a distinguished road
Ερωτησεις σχετικα με το facelift E46 coupe

Καλησπέρα σε όλους,
Σκέφτομαι επιτέλους να δώσω το 316 Ε46 sedan που έχω και να πάρω ένα coupe 320 2200 facelift. Θέλω όμως τα φώτα ως προς το εξής: το facelift στο sedan αφορούσε και μηχανικές αλλαγές π.χ. στο σύστημα διεύθυνσης και στο τιμόνι από ότι θυμάμαι. Το facelift στο coupe συνοδεύονταν από αντίστοιχες μηχανικές βελτιώσεις, ή είχαν ήδη γίνει δεδομένου ότι facelift έγινε πολύ αργότερα από το sedan? Για να το πω πιο απλά αξίζει να απορρίπτω τα προ facelift και να ψάχνω για facelift αποκλειστικά, ή μόνο η εμφάνιση αλλάζει??? Θα παρακαλούσα μόνο εμπεριστατωμένες απαντήσεις. Ευχαριστώ…
Παρεμπιπτόντως πόσο να ελπίζω για το δικό μου ( τέλη του 2000 μοντέλο) και πόσο περίπου θα βρω το 2200 coupe?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-07-08, 23:15
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Η σημαντικοτερη αλλαγη στα φεις-λιφτ της Ε46 ηταν το λανσαρισμα των valvetronic τα οποια αντικατεστησαν τα Μ43. Βεβαια υπαρχουν μοντελα προ φεις λιφτ με valvetronic μοτερ(κουπε) αλλα οχι το αντιθετο...Το σχεδιο ειναι υποκειμενικο αλλα για το μοτερ,πολλοι ειναι αυτοι που λενε πως τα Μ43 ηταν πιο αξιοπιστα απ τα βειλβτρονικ...Εσυ αποφασιζεις...
Ενα σενταν προ φεις-λιφτ 316 του 2000 κοστιζει γυρω στα 12000ευρω(λιγο πανω-λιγο κατω).Το 320 κουπε φεις-λιφτ ειναι ιδιαιτερα ακριβο ακομα.Κοστιζει στην Ελλαδα απο 24000ευρω και ανω, αναλογως χρονολογιας και εξοπλισμου...

Εdit: Τα εξακιλυνδρα μοτερ δεν αλλαξαν νομιζω στα 2200 κυβικα.Μονο τα διλιτρα που εγιναν 4κιλυνδρα...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelmaniac : 31-07-08 στις 23:18
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-08-08, 01:34
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Απο τον 9/2001 εγιναν οι αλλαγες στις αναρτησεις και στην κρεμαγιερα νομιζω και μετα το εξωτερικο facelift εγινε το 2003...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-08-08, 08:33
Το avatar του χρήστη daglas
daglas Ο χρήστης daglas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Μηνύματα: 591
daglas is on a distinguished road
καλημεερα ! Φιλε αποψη μου , ψαξε για coupe προ faselift , εαν βρεις 2002 μοντελο ειναι καλα , θα το βρεις πολυ πιο οικονομικο & ειναι σκυλι ο κινητηρας ! απλα κοιτα τα εxtra που εχει γιατι κοστιζουν ,παρα μονο την αρχικη τιμη , το καλο θα το πληρωσεις μονο την πρωτη φορα ! Εγω θα προτιμουσα καλυτερα τα Ελληνικα !
__________________

Ελεύθερος δεν είναι όποιος κάνει ότι θέλει, αλλά όποιος ξέρει τι θέλει.
Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του , ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη daglas : 01-08-08 στις 08:42
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-08-08, 19:10
wiserman29 Ο χρήστης wiserman29 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 242
wiserman29 is on a distinguished road
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Η αλήθεια είναι ότι δεν τρελαίνομαι για το θέμα της εμφάνισης μεταξύ facelift και προ-facelift. Μου αρέσει βέβαια περισσότερο το facelift, αλλά δεν με χαλάει και το προηγούμενο. Όμως θέλω να ξέρω εάν είναι κάποια προ-facelift που πρέπει να προτιμήσω ημερολογιακά γιατί είναι «αναβαθμισμένα» μηχανικά πέραν του κινητήρα που και εγώ από όσο ξέρω δεν είχε αλλαγές στα 2200κυβ. Για αυτό όποιος ξέρει σχετικά ας μου δώσει τα φώτα του….
Επίσης εάν κάποιος δει κάπου να πωλείται αυτοκίνητο με τα χαρακτηριστικά που ζητάω, ας μου στείλει mail.
Ευχαριστω…
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.