Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 07-02-16, 20:14
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Αναβάθμιση Φρένων

Καλησπέρα παιδιά,

ενδιαφέρομαι για αναβάθμιση εμπρός φρένων στο αμάξι της υπογραφής μου και θα ήθελα οι γνώστες του αντικειμένου να μου πουν τη γνώμη τους για τα παρακάτω....

Επειδή η εργοστασιακή BWM Performance εμπρός είναι ακριβή, στράφηκα σε μεταχειρισμένη λύση από 335i. Δεν ξέρω όμως εάν ταιριάζει να μπει χωρίς μετατροπές και εάν χωράει σε 17" ζάντες.

Η εργοστασιακή που έχω τώρα είναι 312Χ24 και μπαίνει σε 16" ζάντες και άνω. Την διάσταση αυτή δίσκων χρησιμοποιεί η σειρά Ε90 (και όχι μόνο) με μοτέρ έως και 328i, οπότε θεωρείται επαρκής για το αμάξι μου (άσχετο που εγώ θέλω κάτι δυνατότερο).

Η BWM Performance είναι 338Χ26 (6πίστονα όμως) και μπαίνει σε 17" ζάντες και άνω.

Τα φρένα που θέλω να βάλω (με δαγκάνες), είναι από 335i διαστάσεων 348Χ30. Στο Realoem, ψάχνοντας, δείχνει ότι τα 335i φοράνε ζάντες από 17" και άνω, οπότε να υποθέσω ότι χωράει ως προς το μέγεθος της ζάντας στο δικό μου με τις 17άρες?

Σε γενικές γραμμές, θα υπάρξει εμφανής αίσθηση στη δύναμη φρεναρίσματος? Ρωτάω διότι έχω οδηγήσει ολόϊδιο με το δικό μου Ε90 με BWM Performance φρένα και πραγματικά είναι πολύ δυνατότερα από τα δικά μου, χαίρεσαι να τα πατάς!!! Υπάρχει περίπτωση να πλησιάσει στην αίσθηση αυτών (BWM Performance) με τα φρένα από 335i? Η διαφορά τους είναι ότι δεν θα είναι 6πίστονα αυτά (335i) αλλά θα είναι σαφώς μεγαλύτερα (348Χ30 αντί 338Χ26........και φυσικά όχι 312Χ24 όπως τα εργοστασιακά μου τώρα!).

Ακούω γνώμες.....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
 

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.