Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-05-18, 17:05
Various.t Ο χρήστης Various.t δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-05-2018
Μηνύματα: 10
Various.t is on a distinguished road
Αγορά bmw e46 1.6

καλησπέρα είμαι νέος στο forum.θα ήθελα να ρωτήσω άμα αξίζει ακόμα και σήμερα η αγορά της 46ξαρας την 1.6 με βάσει την τιμή σαν μεταχειρισμένο.και αν ναι θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο και τη να προσέξω γενικά στο αμάξι πανω (κινητήρα βασικά.ειδα κάτι n40 n45 που λέγατε αλά δεν κατάλαβα σε τι μοντέλο αντιστοιχεί.)εχω ακούσει ότι δεν έχει της καλύτερες επιδόσεις υπάρχει τρόπος από τα 115hp να πάει στα 140-160 άλογα με φυσιολογικές τιμές?(σαν μαμά επιδόσεις ειναι γενικά ικανοποιητικό? γενικά είναι ένα αμάξι που μου αρέσει το εχω ερωτευτεί και δεν βρίσκω κάτι καλύτερο κατά την δική μου άποψη σε στήσιμο και ποιότητα εσωτερικού και ομορφιάς στα λεφτά που το πουλάνε μεταχειρισμένο 4.000-7.000 χιλιάρικα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Various.t : 19-05-18 στις 17:07
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-18, 09:39
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Various.t Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα είμαι νέος στο forum.θα ήθελα να ρωτήσω άμα αξίζει ακόμα και σήμερα η αγορά της 46ξαρας την 1.6 με βάσει την τιμή σαν μεταχειρισμένο.και αν ναι θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο και τη να προσέξω γενικά στο αμάξι πανω (κινητήρα βασικά.ειδα κάτι n40 n45 που λέγατε αλά δεν κατάλαβα σε τι μοντέλο αντιστοιχεί.)εχω ακούσει ότι δεν έχει της καλύτερες επιδόσεις υπάρχει τρόπος από τα 115hp να πάει στα 140-160 άλογα με φυσιολογικές τιμές?(σαν μαμά επιδόσεις ειναι γενικά ικανοποιητικό? γενικά είναι ένα αμάξι που μου αρέσει το εχω ερωτευτεί και δεν βρίσκω κάτι καλύτερο κατά την δική μου άποψη σε στήσιμο και ποιότητα εσωτερικού και ομορφιάς στα λεφτά που το πουλάνε μεταχειρισμένο 4.000-7.000 χιλιάρικα
Αν θες 140 άλογα θα πας σε 318, 2000 κυβικών...
Δεν θα πάρεις 316 γιατί δεν υπάρχει τρόπος να ανεβάσεις τα άλογα..
Σαν μαμά επιδόσεις το 316 ήταν βασικό όχημα ούτε αργό το λές, ούτε γρήγορο απλά επαρκές.
Για την εμφάνιση, είναι καθαρά υποκειμενικό.
Για την ποιότητα εσωτερικού και το στήσιμο θα σου πω τα ακόλουθα..
1) Η ποιότητα των υλικών γενικά είναι μέτρια. (πρόσεξε όμως οι χώροι του είναι μικροί).
2) Το αυτοκίνητο στο δρόμο είναι καλό σε φυσιολογικούς ρυθμούς..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-18, 19:58
nikos_m3 Ο χρήστης nikos_m3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-08-2016
Μηνύματα: 31
nikos_m3 is on a distinguished road
καλησπέρα φίλε μια χαρά είναι το e46 σαν αυτοκίνητο μονο που στα 1.600 κυβικά είναι σχετικά αργό.
Aλογα δεν παίρνει το μοτέρ από περιφερειακά σε ατμοσφαιρική μορφή ο μονος τρόπος να πάει στα 150-160 είναι το turbo αν και δεν θα στο πρότεινα.
Tώρα αν δεν έχεις πρόβλημα με τα τέλη που είναι 630-660€ πας σε 2λίτρο αλλιώς η μονη λύση του λίγο ποιο γρήγορου είναι το 1.800 με τα 118 άλογα αλλα και πάλι για την καρότσα του e46 είναι αργό,βεβαια το ποσο γρήγορο η αργό είναι ένα αυτοκίνητο εξαρτάται και απ τις απαιτήσεις του οδηγού καλο θα ήταν να κανεις μια βόλτα ένα 1.600cc να δεις αν σε καλύπτει.
Σχετικά με τους κινητήρες απ όσο ξέρω τα πρώτα έβγαιναν με τα μοτέρ που φορούσαν και τα e36 το m43b16 στα 1.600cc και m43b19 στα 1.800 τα οποια είναι ποιο αξιόπιστα απ τα valvetronic n40/n42 που έχουν την φήμη του ζημιάρικου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikos_m3 : 20-05-18 στις 20:02
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-18, 23:57
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Μια μικρη διορθωση!τα n40 ηταν 1.600 κυβικα (116 ιππους)κ δεν ειχαν βαλβιτρονικ!μονο βανος!το n42b18 ηταν 1.800 (116 ιππους) ή n42b20 2.000 (143 ιππους)κ τα δυο ηταν βαλβιτρονικ κ βανος
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-05-18, 10:38
Various.t Ο χρήστης Various.t δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-05-2018
Μηνύματα: 10
Various.t is on a distinguished road
Cool

Ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σας.το θέμα είναι να βρώ και κάνα 46ξαρι να οδηγήσω😛
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-05-18, 14:55
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Βασικά νομίζω να έχεις στο μυαλό σου (που μάλλον θα το έχεις) ότι πρόκειται για αυτοκίνητα 13ων έως 19 ετών. Επίσης στα περιφερειακά του κινητήρα έχουν γενικά θέματα, όπως και μια σειρά άλλα ζητήματα κυρίως του εσωτερικού. Όλα αυτά είναι μάλλον αναμενόμενα λόγω ηλικίας και αναλυτική πληροφορία μπορείς να τα βρεις στο φόρουμ. Νομίζω ότι το σημαντικότερο που θα πρέπει να δεις είναι το σασί στο πίσω μέρος, γιατί έχουν παρατηρηθεί κοψίματα.

Στα θετικά είναι ότι είναι ευχάριστα οδηγικά -ακόμα και στις ψιλοβασικές εκδόσεις- ταξιδιάρικα και έχουν διαφορετικό χαρακτήρα από τον μέσο όρο της κατηγορίας. Οι βασικοί κινητήρες είναι σκυλιά (ο δικός μου 1.9 έχει ήδη 305Κ και συνεχίζει ακάθεκτος). Δες καλύτερα μετά το 2004 που είναι και Facelift (φλασάκια στο πάνω μέρος του φτερού, διαφορετική μάσκα και φώτα εμπρός & πίσω)...

Ελπίζω να βρεις ότι ψάχνεις αν και είναι γενικά συζητήσιμο αν στα λεφτά αυτά μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο σε άλλη μάρκα -εγώ νομίζω ότι μπορείς...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-05-18, 23:12
Various.t Ο χρήστης Various.t δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-05-2018
Μηνύματα: 10
Various.t is on a distinguished road
Ευχαριστώ για την απάντηση.ναι λογικά θα υπάρχει και καλύτερη πρόταση.ναι για Facelift κοιτάω.απλσ μου αρέσει σαν αυτοκίνητο και γενικά θα του έκανα μεγάλο restore.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-05-18, 23:22
nikos_m3 Ο χρήστης nikos_m3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-08-2016
Μηνύματα: 31
nikos_m3 is on a distinguished road
γενικά αυτά τα αυτοκίνητα δεν έχουν θέματα άμα βρείς ένα σχετικά προσεγμένο μέχρι 200.000km θα το έχεις για αλλα τόσα τουλάχιστον...το μονο κακό με τα facelift είναι ότι έχουν τα "αδύναμα" μοτέρ από θέμα αντοχής καλύτερα βρεις κάποιο με κωδικό κινητήρα m43 αν θες 1.600 αλλιώς αν πας σε 2λίτρο κοίτα να πάρεις το εξακύλινδρο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-05-18, 15:44
mixalhs Ο χρήστης mixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 07-03-2005
Μηνύματα: 1.263
mixalhs is on a distinguished road
316 με το 18αρι μοτερ νομιζω οτι θα σου ειναι οτι πρεπει. Αν αντέχει η τσέπη σου και η διαθεση σου αν ανεβεις σε κυβικά να το κανεις ,θα το ευχαριστηθείς περισσοτερο !
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-05-18, 19:29
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Κουμπιά στο τιμόνι κοίτα να έχει, αυτά θα ευχαριστηθείς πολύ, κυρίως το cruise control.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.