Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-04-13, 21:15
Το avatar του χρήστη lawman.911
lawman.911 Ο χρήστης lawman.911 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 65
lawman.911 is on a distinguished road
Ρύθμισμα ηλεκτρονικών μονάδων E46

Μετα απο χρόνια ταλαιπωρίας με το αριστερό παράθυρο της μπεμπας μου (δεν λειτουργουσε αυτοματα στο ανεβασμα) βρηκα επιτέλους τη λυση και ειπα να τη μοιραστώ μαζί σας γιατί πιστέυω θα την βρέιτε χρήσιμη.

Λοιπον, για να σας τα παρω απο την αρχή:
Οταν το είχα πρωτοπάρει το αμαξι, ειχε καποια θεματακια με τα ηλεκτρονικά του. Ο εργοστασιακος συναγερμός δεν ηχούσε, μονο αναβοσβηναν τα φλας, το παραθυρο του συνοδηγού δεν ανεβαινε αυτόματα και το ενα απο τα δυο κλειδία ηταν νεκρο.

Πηγα λοιπον τοτε στην bmw να μου κοιταξει τον συναγερμό, να φτίαξει το κλειδι και να δεί και το παραθυρο. Οι τεχνογνώστες εκει μέσα ταίριαξαν το κλειδί με το αυτοκίνητο, ενεργοποίησαν τον συναγερμό να ηχεί, αλλα για το παραθυρο μου είπαν πως επειδή το αυτοκινητο ειναι πριν το 2004 δεν εχει αυτοματο ανεβασμα του παραθυρου του συνοδηγου. Εγω τους αμφισβητησα λογω του οτι ειχα δει αλλο να λειτουργεί κανονικά και συν τοις αλλοις εσεις απο εδω μεσα μου ειχατε πει πως έχει αυτοματο ανεβασμα. Ωστόσο λυση δεν μου εδωσαν. Πληρωσα την λυπητερή μου και δεν ξανασχοληθηκα με το θεμα γιατι εκει παει επισκεψη και 30αρι.

Προσφατα βρήκα εναν τυπο στο car.gr που εχει διαγνωστικο και κανει παπαδες, πηγα σε αυτον και προγραμματισα ολο το αυτοκινητο οπως ακριβως ηθελα!
Ενεργοποιησα το αυτοματο στο παραθυρο του συνοδηγου που η bmw δεν μπορούσε να κανει, έβαλα ηχητικές προειδοποιήσεις στο κλείδωμα και στο ξεκλείδωμα του αυτοκινήτου, έμαθα οτι το αυτοκινητό μου εχει ελεγχο πιεσης ελαστικών αλλα ηταν απενεργοποιημένος λόγω του ότι είχαν αλλαχτεί οι ζάντες, εφτιαξα την μαγκια να κατεβαινουν τα παραθυρα με το παρατεταμενο πατημα του ξεκλειδωματος και να ανεβαινουν με το περατετεμμενο πατημα του κλειδωματος, εσβησα κατι μικροβλάβες που είχαν εμφανιστει οταν εβαζα-εβγαζα το ραδιοcd και αλλα που δεν ανακαλω τωρα... Είχαμε μια ώρα και ασχολούμασταν. Το παλικάρι φάνηκε εχει "τρέλα" και να ξέρει πολλα για τα bmw και τα ηλεκτρονικά τους. Πλήρωσα σχεδόν τα ίδια αλλα τώρα αμάξι ειναι κομπλέ. Δεν υπάρχει τίποτα που να παίρνει ρυθμιση και να μην το έχω ταιριάξει στις ανάγκες μου! Μέχρι και το ποια πίσω φώτα θα ανάβουν για φλάς ή φρένο μπορούσε να μου πειράξει, αλλα δεν ηθελα! Α! Κλεισαμε και το canbus στα ψειρακια μπροστα που είχα βαλει ledakia και αναβαν φωτακια στο καντραν για καμμενη λαμπα. Και μου εξηγησε πως μπρορεί να κάνει και αλλα "πονηρά" που οι αντιπροσωπίες δεν κάνει γιατί δεν τους επιτρεπεται, τους το απαγορευει η μαμα!

Για να μην μακρυγορω...να απολυθουν οι ασχετοι απο τις αντιπροσωπείες!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-04-13, 21:29
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Όλα αυτά γίνονται με το NCS expert, τίποτα εξωπραγματικό
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-05-13, 09:12
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lawman.911 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα απο χρόνια ταλαιπωρίας με το αριστερό παράθυρο της μπεμπας μου (δεν λειτουργουσε αυτοματα στο ανεβασμα) βρηκα επιτέλους τη λυση και ειπα να τη μοιραστώ μαζί σας γιατί πιστέυω θα την βρέιτε χρήσιμη.
Έχεις pm lawman.911
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-05-13, 10:07
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lawman.911 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο εργοστασιακος συναγερμός δεν ηχούσε, μονο αναβοσβηναν τα φλας,
Kαλημέρα,όύτε ο δικός μου ο συναγερμός ηχεί κατά το κλείδωμα-ξεκλείδωμα.Μάλλον είναι εργοστασιακή προρύθμιση.Εντάξει,πόσο ενοχλητικό μπορεί να είναι αυτό?Εμένα πχ δε με απασχόλησε ποτέ,γιατί αν δεν κλειδώσω το αυτοκίνητο και απομακρυνθώ,απλά το ξεχνάω ξεκλείδωτο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-05-13, 14:07
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα αυτά γίνονται με το NCS expert, τίποτα εξωπραγματικό
ειναι και το πιο δυσκολο απο ολα το ncs απλα πρεπει και να ξερει αυτος που παταει τα κουμπακια τι να κανει και συνηθως αυτο ειναι το πιο δυσκολο κοματι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-06-17, 17:14
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Καλησπερα!δεν ξερω αν γραφω στο σωστο θεμα,αλλα εχω παρει κ εγω ενα διαγνωστικο που κανει τις αναλογες ρυθμισεις..το προβλημα το δικο μου ειναι οτι αρχικα το παραθυρο του συνοδηγου δεν ειχε το αυτοματο ανεβασμα αλλα ουτε κ κατεβασμα!(του οδηγου τα ειχε κ τα δυο)βαζω λοιπον αυτο το μηχανημα κ βρισκω οτι δεν ηταν εργοποιημενο το συγκεκριμενο παραθυρο..το ενεργοποιω εγω(μεσω αυτου του διαγνωστικου)αλλα δουλευει μονο το αυτοματο ανεβασμα..το κατεβασμα δεν λειτουργει αυτοματα!ρωτωντας καποιον γνωστο μου ειπε οτι τα e46 ειχαν εξαρχης το αυτοματο κατεβασμα του παραθυρου(συνοδηγου)ανεβασμα δεν ειχαν..αρα μου λεει ειναι χαλασμενος ο διακοπτης!το ερωτημα μ ειναι..τι μπορω να κανω-τσεκαρω για να δω αν ειναι οκ?
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-06-17, 22:32
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Θα αλλάξεις τον δεξη με τον αριστερό διακόπτη
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-06-17, 15:37
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Δεν ταιριαζουν..
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-06-17, 04:13
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
είναι και θέμα καλωδίωσης και με πόσες φίσες είναι το μοτέρ του παραθύρου
εμένα στα 2 κόμπακτ έχουν διαφορετικά μοτέρ και διαφορετικές φύσες στο ένα ανεβαίνει αυτόματα και στο άλλο κατεβαίνει αυτόματα, μέχρι να καταλάβω τι παίζεται μου πήρε λίγο καιρό, τελευταία στο πιο παλιό που κατέβαινε μόνο του του συνοδηγού τώρα έπαψε να λειτουργεί έτσι, ίσως να χάλασε ο διακόπτης γιατί έχει ένα ραγισματάκι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-06-17, 11:22
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Παντως εμενα απ οταν το πηρα του συνοδηγου δεν ειχε αυτοματο ουτε ανεβασμα αλλα ουτε κ κατεβασμα..με το διαγνωστικο ενεργοποιησα το ανεβασμα κ δουλεψε!το καταβασμα ηταν ηδη ενεργοποιημενο,αλλα δεν δουλευε ποτε!κ εμενα παντος ο διακοπτης του συνοδηγου ειναι ψιλοσπασμενος..παιζει πανω κατω το μπουτονακι αν το κουνας με το δακτυλο..
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.