Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 06-10-08, 16:24
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spyros75 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μανο δεν νομιζω να αλλαξει ο ηχος,τα σκασιματα θα σταματησουν ομως!
Σπυρο, αν βαλει μεσαιο καζανι θα μειωθει αρκετα ο ηχος... (εγω το λεω εγγυημενα γιατι το ειχα βγαλει δοκιμαστικα στο δικο μου).

Αν θες να μειωσεις τον ηχο Μανο, με μεσαιο θα κανεις δουλεια πιστευω... Και παλι ωραιο ηχο θα βγαζει... (Ολα τα 6κυλινδρα 36αρια αλλαζοντας μονο ενα τελικο κελαηδανε!)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-10-08, 17:39
nickcompact Ο χρήστης nickcompact δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-12-2006
Μηνύματα: 27
nickcompact is an unknown quantity at this point
καλησπερα παιδα....απο προσωπικη μου εμπειρια η αλλαγη καταλυτη πρεπει να γινει μονο αν οντως χρειαζεται αλλαγη ο καταλυτης.αφου δουμε οτι πρεπει να τον αλλαξουμε βαζουμε μονο μαμα bmw.προσφατα πηγα και εγω για βελτιωση καταλυτη (αλλαγη μαμα με after-market) και μετανοιωσα την ωρα και την στιγμη που το εκανα.το check engine αναβε,καρτα καυσαεριων δεν μπορουσα να βγαλω ,ασε και το ψυχολογικο να ειναι οκ το αμαξι και μετα να εχεις προβλημα...
η αλλαγη εγινε γιατι και εμενα με επεισε ο εξατμισας να τον αλλαξω για να παρει αερα ο κινητηρας(και δεν ειχα προβλημα με τον καταλυτη)...βαλαμε γυρω στους 6 καταλυτες πανω και με ολους ειχα προβλημα..μονο οταν εβαλα τον μαμα πανω τον δεχτηκε το αμαξι και μπορουσα να βγαλω καρτα...
και μετα απο αυτη την εμπειρια αυτο που εχω να πω ειναι μακρια απο εξατμισαδες
υ.γ. το αμαξι ειναι bmw-compact 1800 e46.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lil : 06-10-08 στις 18:21 Αιτία: αναφορα - κατηγορία επωνυμου επαγγελματια....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-10-08, 18:18
Το avatar του χρήστη Dark_Niaou
Dark_Niaou Ο χρήστης Dark_Niaou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-07-2004
Μηνύματα: 3.515
Dark_Niaou has a spectacular aura aboutDark_Niaou has a spectacular aura about
Νικο> δεν μπορεις να κατηγορεις ετσι καποιον χωρις στοιχεια.
__________________


E46 330ci cabrio

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-10-08, 18:20
Το avatar του χρήστη Lil
Lil Ο χρήστης Lil δεν είναι συνδεδεμένος
Just a Dreamer...
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Μηνύματα: 3.885
Lil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickcompact Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα παιδα....απο προσωπικη μου εμπειρια η αλλαγη καταλυτη πρεπει να γινει μονο αν οντως χρειαζεται αλλαγη ο καταλυτης.αφου δουμε οτι πρεπει να τον αλλαξουμε βαζουμε μονο μαμα bmw.προσφατα πηγα και εγω για βελτιωση καταλυτη (αλλαγη μαμα με after-market) και μετανοιωσα την ωρα και την στιγμη που το εκανα.το check engine αναβε,καρτα καυσαεριων δεν μπορουσα να βγαλω ,ασε και το ψυχολογικο να ειναι οκ το αμαξι και μετα να εχεις προβλημα...
η αλλαγη εγινε γιατι και εμενα με επεισε ο εξατμισας να τον αλλαξω για να παρει αερα ο κινητηρας(και δεν ειχα προβλημα με τον καταλυτη)...βαλαμε γυρω στους 6 καταλυτες πανω και με ολους ειχα προβλημα..μονο οταν εβαλα τον μαμα πανω τον δεχτηκε το αμαξι και μπορουσα να βγαλω καρτα...
και μετα απο αυτη την εμπειρια αυτο που εχω να πω ειναι μακρια απο εξατμισαδες
υ.γ. το αμαξι ειναι bmw-compact 1800 e46.
στα 46αρια ειναι λογικο να αναβει το check αφου ο/οι "λ" ειναι μετα τον/τους καταλυτες!
και αμα τους ελευθερωνεις πολυ διαβαζει μεγαλυτερο "back-flow" - περισσοτερα καυσαερια!
κατι τετοιο διορθωνεται μονο με προγραμματισμο νομιζω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-10-08, 18:23
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lil_Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
στα 46αρια ειναι λογικο να αναβει το check αφου ο/οι "λ" ειναι μετα τον/τους καταλυτες!
και αμα τους ελευθερωνεις πολυ διαβαζει μεγαλυτερο "back-flow" - περισσοτερα καυσαερια!
κατι τετοιο διορθωνεται μονο με προγραμματισμο νομιζω!
Ο φίλος μας όμως δεν ήταν υποχρεωμένος να το ξέρει, ήταν υποχρεωμένος όμως να το ξέρει ο "επαγγελματίας" ο οποίος έκανε την δουλειά και δημιούργησε πρόβλημα στο αμάξι του φίλου μας. Μόνο και μόνο αυτό φτάνει.

Υ.Γ. Δεν διαβάζει περισσότερα καυσαέρια αλλά λιγότερο φιλτράρισμα. Ο δεύτερος λ ελέγχει την αποτελεσματικότητα του καταλύτη, και όταν τα καυσάερια εξέρχονται από αυτόν "βρώμικα", ανάβει λαμπάκι κινητήρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_compact : 06-10-08 στις 18:25
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-10-08, 18:30
Το avatar του χρήστη Lil
Lil Ο χρήστης Lil δεν είναι συνδεδεμένος
Just a Dreamer...
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Μηνύματα: 3.885
Lil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to behold
ΑΑΑΑ μαλιστα... thanx nick!
ομολογω δεν ειμαι πολυ τον τεχνικων!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-10-08, 23:48
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lil_Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
στα 46αρια ειναι λογικο να αναβει το check αφου ο/οι "λ" ειναι μετα τον/τους καταλυτες!
και αμα τους ελευθερωνεις πολυ διαβαζει μεγαλυτερο "back-flow" - περισσοτερα καυσαερια!
κατι τετοιο διορθωνεται μονο με προγραμματισμο νομιζω!
εμενα μια που μπηκαν και δεν αναψε ποτε κανενα λαμπακι,απλα μπηκαν σωστα οι λ
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-10-08, 00:49
nickcompact Ο χρήστης nickcompact δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-12-2006
Μηνύματα: 27
nickcompact is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dark_Niaou Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικο> δεν μπορεις να κατηγορεις ετσι καποιον χωρις στοιχεια.
καταλαβαινω οτι οντως δεν μπορεις να κατηγορεις καποιον χωρις στοιχεια,ομως το δικο μου παθημα πρεπει να γινει μαθημα οχι μονο για μενα αλλα και για εσας.ο συγκεκριμενος εξατμισας με επεισε να αλλαξουμε τον καταλυτη και μετα προσπαθουσε να με πεισει οτι το αμαξι μου εχει προβλημα και δεν φταιει ο καταλυτης.βεβαια οταν του πηγα το χαρτι απο το διαγνωστικο της bmw που ελεγε (γερασμενος καταλυτης) γιατι ετσι το διαβαζε ο εγκεφαλος,ο εξατμισας μασαγε τα λογια του.και το κακο ειναι οτι μεσα στο δικο μου το αγχος να ξαναφτιαξω το αμαξι ,αυτος ο αλητης ηταν τοσο ψυχραιμος και τοσο απαθης που οχι το ονομα του πρεπει να αναφερω εδω αλλα δεν ξερω και εγω τι....σκεφτητε οτι στο τελος μου εφερε και μεταχειρισμενο καταλυτη mercedes μπας και σβησει το λαμπακι.παντως σαν forum που λειτουργει καλοπροαιρετα και προφυλασσει τους χρηστες του νομιζω αυτοι οι αλητες <επαγγελματιες εξατμισαδες> πρεπει να τους αναφερουμε για να μην την πατησει και καποιος αλλος.

υ.γ. αυτο που με πειραξε περισσοτερο ειναι οτι στην αρχη οταν βαλαμε τον 1ο καταλυτη,τον μετραμε για καυσαερια (εμενα με εβαλε στο αμαξι να παταω γκαζι) και μου λεει εισαι ενταξει μια χαρα ειναι το εργαλειο(ενω δεν ηταν ενταξει,βγαζαμε καυσαερια)....και φευγω και εγω ανυποψιαστος.ειναι επαγγελματιας αυτος ρε παιδια..???
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-10-08, 01:55
Το avatar του χρήστη Lil
Lil Ο χρήστης Lil δεν είναι συνδεδεμένος
Just a Dreamer...
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Μηνύματα: 3.885
Lil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to beholdLil is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από shido Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα μια που μπηκαν και δεν αναψε ποτε κανενα λαμπακι,απλα μπηκαν σωστα οι λ
Γιαννη ειχα διαβασει σε ενα περιοδικο, οτι βαζουν κατι σαν ανταπτορακια στους "λ" για να διαβαζουν σωστα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-10-08, 10:31
nickcompact Ο χρήστης nickcompact δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-12-2006
Μηνύματα: 27
nickcompact is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lil_Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννη ειχα διαβασει σε ενα περιοδικο, οτι βαζουν κατι σαν ανταπτορακια στους "λ" για να διαβαζουν σωστα!
αυτο οντως ισχυει μπαινει ανταπτορακι το οποιο απομακρυνει τον ''λ'' απο τον καταλυτη με αποτελεσμα κατα καποιο τροπο να τον κοροιδευει.το προβλημα του check engine μπορει να λυθει ετσι.τι γινεται ομως με τα καυσαερια...???
το προβλημα δεν ειναι τοσο το check engine οσο τα καυσαερια τα οποια ειναι αυξημενα και τα προβληματα που δημιουργουνται ειναι
1.δεν μπορεις να περασεις κτεο
2.σε μπλοκο για ελεγχο καυσαεριων την πατησες
3.μολυνση στο περιβαλλον
4.καθαρος καρκινος για αυτους που κινουνται απο πισω σου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.