Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-02-20, 01:40
Johnrom95 Ο χρήστης Johnrom95 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 16-02-2020
Μηνύματα: 3
Johnrom95 is on a distinguished road
Προβληματισμός για αγορά BMW E46

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum. Είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας. Λατρεύω τις BMW και τις θεωρώ κομμάτι της ζωής μου καθώς έχω μεγαλώσει μέσα σε ΒΜW χάρη στον αγαπημένο μου παππου (πρώην κάτοχο Ε21, Ε30, Ε36) και τον θείο μου (Ε36 και Ε46 Μ3 που δυστυχως εκλάπη). Πραγματικά έχω μεγαλώσει μέσα στο Ε36. Το Ε46 για μενα είναι παιδικός έρωτας και το θεωρώ απο τα πιο όμορφα και διαχρονικά μοντέλα της εταιρείας και ήρθε επιτέλους η ώρα να αποκτήσω και εγώ το δικό μου μέσα στον επόμενο μήνα, αλλά κολλάω σε πιο μοντέλο να επιλέξω. Έχω διαβάσει πάρα πολλές συζητήσεις στο forum και μου έχουν λυθεί πολλές απορίες σχετικά με τα μοντέλα και τις εκδόσεις. Με ενδιαφέρει το facelift μοντέλο coupe το οποίο απ'ότι έμαθα απο εσάς κυκλοφόρησε σε 316 (1600cc) και μετά απευθείας σε 318(2000cc) χωρίς έκδοση 1800cc. Το σημείο που κολλάω είναι οτι ακούω και διαβαζω γενικότερα οτι τα 1600 είναι σχετικά αργά και όχι και ότι καλύτερο σε συνάρτηση με τα 1800 κιλά που κουβαλάνε. Το ερώτημα μου είναι αν επιλέξω ένα 318 ή ενα 6κύλινδρο 320 μιας και κυμαίνονται στο ίδιο εύρος τιμής, θα είναι πολύ μεγαλύτερα τα έξοδα συντήρησης του αυτοκινήτου ή το μόνο που θα με επιρρεάσει αισθητά είναι το σήμα των 630€? Να κάνω ένα βήμα παραπάνω ή να επιλέξω ένα 316 με την πιθανότητα όμως να το μετανιώσω αργότερα?
Περιμένω με χαρά τις πολύτιμες συμβουλές - γνώμες σας.
Συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο κείμενο.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και καλώς σας βρήκα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-02-20, 03:27
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Εξαρταται ποσο ''γκαζακιας'' εισαι... προσωπικα πιστευω οτι το ε46 για να κινηθει αξιολογα θελει μοτερ 2200 170 αλογα και πανω. αν δεν το κυνηγας το αμαξι τοσο πολυ παρε 4κυλινδρο 1900
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-02-20, 09:53
Το avatar του χρήστη DiMiTrIs_
DiMiTrIs_ Ο χρήστης DiMiTrIs_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Μηνύματα: 679
DiMiTrIs_ will become famous soon enoughDiMiTrIs_ will become famous soon enough
τα εξτρα εξοδα ειναι τα τελη και οι βενζινες (20% παραπανω) που θα καις.
ασφαλειες αμελητεα η διαφορα
σερβις αν ασχολεισαι λιγο και παιρνεις εσυ τα ανταλλακτικα δεν εχει μεγαλη διαφορα
εκτος και αν εισαι απο αυτους που το αφηνουν απλα συνεργειο και του λες κανε μου σερβις και σ λεει επειδη ειναι εξακυλινδρο θα πληρωσεις...
και εγω είμαι στην ίδια φάση με εσενα...αλλα μου φαινονται πολλα τα χρηματα που ζητανε για τα 20ετιας πλεον 316 με τοσα λιγα αλογα και παραλογα τα τελη του 320 απο την αλλη....
__________________
τα bmw καινε,δεν πανε και πετανε κωλους!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-02-20, 10:01
Johnrom95 Ο χρήστης Johnrom95 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 16-02-2020
Μηνύματα: 3
Johnrom95 is on a distinguished road
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση, γενικα δεν καίω την άσφαλτο, αλλα θελω να εχει διαθέσιμη δύναμη το αμαξι όταν την χρειαστώ. Θα χρησιμοποιηθεί λίγο μεσα στην πόλη και περισσότερο σε εκδρομές-ταξίδια. Το θεμα ειναι οτι το facelift που με ενδιαφέρει πηγαινει απευθείας απο τα 1600 στα 2000 κυβικά. Πιστεύεις οτι πέραν του σήματος θα έχει πολλα επιπλέον έξοδα σαν αμάξι ή αξίζει αυτό το παραπάνω βήμα?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-02-20, 10:12
Το avatar του χρήστη DiMiTrIs_
DiMiTrIs_ Ο χρήστης DiMiTrIs_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Μηνύματα: 679
DiMiTrIs_ will become famous soon enoughDiMiTrIs_ will become famous soon enough
λοιπον αυτο που λες εσυ 2000 κυβικα ειναι το 318ci και ειναι τετρακυλινδρο 143 αλογα...
δεν συμφερει για εμενα να πληρωνεις 630 για αυτο το μοτερ μιας και με τα ιδια τελη παιρνεις το 320ci που ειναι 6κυλινδρο 170 αλογα
πολλοι νομίζουν οτι το 320 ειναι 2000 κυβικα και αλλοι οτι το 318 ειναι 1800 και γινονται μπερδέματα
οπ'οτε θέλει προσοχή
ανακεφαλαιώνω:
316ci ειναι 1600 κυβικα και καπου 115 αλογα τελη 260 ευρω
318ci ειναι 2000 κυβικά και καπου 143 άλογα τελη 630 ευρω
320ci ειναι 2200 κυβικα και καπου 170 άλογα τελη 630 ευρω
απο το nickname σου καταλαβαίνω οτι εισαι γύρω στα 25.....δεν ειναι σοφό να παρεις πανω απο 1600 απο όλες τις απόψεις.....
__________________
τα bmw καινε,δεν πανε και πετανε κωλους!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DiMiTrIs_ : 20-02-20 στις 10:21
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-02-20, 10:19
Johnrom95 Ο χρήστης Johnrom95 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 16-02-2020
Μηνύματα: 3
Johnrom95 is on a distinguished road
Ναι το γνωρίζω και συμφωνώ απόλυτα, απο τη στιγμή που θα κινηθείς στα 2.000 ειναι προτιμότερο να πας σε 2200 εφόσον και το σήμα ειναι το ιδιο, μονο κέρδος θα εχει καποιος. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-02-20, 10:43
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Και το 316Ci μια χαρά είναι. Έχει και πιο κοντή σχέση διαφορικού (3.64 αντί για 3.38) και είναι ζωντανό.
Είχα 318Ci (2.0-143) και ήταν μια χαρά, πήγαινε ακριβώς το ίδιο με το 2.0 6i 150ps μέχρι τα 210.
Είχε όμως καλύτερη ροπή στις πολύ χαμηλές rpm και αν οδηγούσες οικονομικά μπορούσες να πετύχεις τρελή οικονομία...
Μην κοιτάς τοσο τα νούμερα. Αν βρείς καλό 316 είναι μια χαρά αμάξι και θα μπορείς εύκολα να το κρατήσεις σε κυκλοφορία. Να το οδηγείς και να το χαίρεσαι. Και να το πουλήσεις κάπως εύκολα κάποια στιγμή αν επιθυμείς.
Αν πάρεις 2λιτρο+ θα το παντρευτείς και όταν θα έρχεται η ώρα για τα τέλη θα θέλεις 250 αντί για 630...Έχει και πολύ μεγαλύτερο τεκμήριο.
Από συντήρηση δεν έχουν διαφορά, όλα τα αναλώσιμα ίδια είναι πάνω κάτω.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-02-20, 10:47
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Στο Ε46 υπάρχουν αρκετά μοτέρ για να διαλέξεις
Τα πρώτα έβγαιναν με Μ43 4κύλινδρα και M52TU 6κύλινδρα και είναι παλιάς τεχνολογίας.
Από το 2001 κατασκευή (πριν το face lift) χρησιμοποιήθηκαν τα Ν μοτέρ για τα 4κύλινδρα και τα Μ54 για τα 6κύλινδρα.
Από φορολογικής άποψης αλλά και αξιοπιστίας όντως το 2,2 είναι καλή επιλογή μιας και έχει τα ίδια τέλη αλλά λίγο αυξημένη συντήρηση και κατανάλωση σε σχέση με το 2,0 4κύλινδρο.
Το 1,6 είναι πολύ αργό και ειδικά το Ν μοτέρ έχει αρκετά θέματα.
__________________


www.bmw-motorsport.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 20-02-20 στις 10:58
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-02-20, 21:54
Το avatar του χρήστη koukesiotis
koukesiotis Ο χρήστης koukesiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2011
Μηνύματα: 135
koukesiotis is on a distinguished road
Καλησπερα. Μιας και ειμαι και εγω της χρονιας του 95 και εχω στην κατοχη μου 12 χρονια μια e46 2.0 valvetronic ( απο το 2008-2013 στην οικογενεια και απο το 2013 μεχρι σημερα καθαρα δικια μου) θα σου ελεγα το εξης. Το αμαξι ειναι πολυ καλυτερο απο τα 1600-1900 σε θεμα γκαζιου. Σε βενζινες επισης πιο οικονομικο απο τα προαναφερθεντα. Τωρα απο εκει και περα εγω ειμαι ο τυπος που δεν μπορει να να φανταστει το εαυτο του σε αμαξι τυπου πολης που ειναι οικονομικα. Ετσι ολα αυτα τα χρονια σπουδαζα και δουλευα παραλληλα για να εχω το αμαξι μου. Το βασικο ειναι να το πληρωνεις και να μην το μετανιωνεις (εφοσον εχεις την ανεση βεβαια). Απο θεμα γκαζιου δεν σε καλυπτει σιγουρα σε σχεση με τα 6κυλινδρα. Οι διαφορες στην συντηρηση και τις βενζινες ειναι πανω κατω 20% οπως προαναφερθηκε. Επειδη ειναι παλιο το αμαξι να κοιταξεις πολυ καλα το τι συντηρηση εχει γινει και οχι τοσο τα χιλιομετρα μιας και κατα μεσο ορο θα εχουν 200 χιλ. Σιγουρα να παρεις facelift και mpack. Εγω αν αγοραζα κατι σε αυτα τα λεφτα ισως κοιταγα κανα e90 320si για καλυτερες επιδοσεις. Το βασικο σου εξηγω ειναι να ξερεις το λογο για τον οποιο παιρνεις αυτο το αμαξι και να μην το μετανιωσεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.