Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 04-05-10, 14:27
Το avatar του χρήστη HULK
HULK Ο χρήστης HULK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2009
Μηνύματα: 151
HULK is on a distinguished road
Να υποθεσω οτι μιλαμε για κατι τετοιο? http://www.car.gr/classifieds/cars/view/59511/ Μπορει να μην εχει κατω απο 16.000 αλλα ειναι χειροκινητο θεωρητικα ειναι πιο ακριβα σαν μεταχειρισμενα απο τα αυτοματα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-05-10, 14:53
Το avatar του χρήστη bmwlover
bmwlover Ο χρήστης bmwlover δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 215
bmwlover is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HULK Εμφάνιση μηνυμάτων
Να υποθεσω οτι μιλαμε για κατι τετοιο? http://www.car.gr/classifieds/cars/view/59511/ Μπορει να μην εχει κατω απο 16.000 αλλα ειναι χειροκινητο θεωρητικα ειναι πιο ακριβα σαν μεταχειρισμενα απο τα αυτοματα.
Ναι για κάτι τέτοιο μιλάμε το οποι το έχω δεί και εγώ αλλα το απεριψα για δυο λόγους.
Πρώτον είναι μαύρο δευτερόν εχει 120.000 χλμ.
Πρωτου με κράξεται να πω οτι επειδή σαν ανθρωπος και εγω δεν μου περισευούν και επειδη εχω κανει υπομονη αρκετό καιρο και εχω ξεπατωθεί για να μαζεψω αυτα τα λεφτα δεν θέλω να κάνω υποχωρήσεις σε θέματα που δεν αλλάζουν όπως χρώμα και ηλιοροφή.

Hulk σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και το κόπο.
Κάθε αλλη συμβουλή η υπόδειξη καλοδεχουμενη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-05-10, 15:05
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι καλησπέρα έχω μία απορία και θέλω τα φώτα σας.
Έχει ένας φίλος μία Ε46 320ι 2.2 μοντ 2004 την οποία και πουλάει και με έχει βάλει σε σκέψεις γιατί είναι πολυ προσεγμένη και πολλά έξτρα και σε κάλη τιμή.
Υπάρχει όμως ένα μείον (για εμένα τουλάχιστον για αλλους μπορεί να είναι συν) είναι αυτόματη.
Και εδώ μπαίνουν οι ερωτήσεις μου:
1) αν τη πάρω μπόρω να τη μετατρέψω σε χειροκίνητη;
2) τι θα χρειαστεί;
3) θα είναι αξιόπιστη και εύκολη μετατροπή ή θα εχω θέματα;
4)κόστος;
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρον για τις απαντήσεις σας.
1) Ναι, και αν δεν μπορείς εσύ, μπορεί ο μηχανικός σου....
2) Κιβώτιο, κεντρικός, μεσαία τριβή, σύστημα λεβιέ, πετάλ συμπλέκτη, μια τρύπα, δύο βαρελάκια, 2 σωλήνες , 4 σφικτήρες, 2 βάσεις κιβωτίου.... Μήπως και διαφορικό??? (δεν ξέρω τα βήματα, θα σε γελάσω)
3) Εύκολη αλλαγή είναι, αλλά δε γίνεται σε μια ώρα... Ολες οι μετατροπές εχουν θέματα αξιοπιστίας, όπως ακριβώς και τα ολοκαίνουργια αυτοκίνητα...
4) Από 600 ευρώ έως 4500+ ευρώ τα ανταλλακτικά σε μεταχειρισμένα.. (δεν περιμένω η μετατροπή να κοστίσει πάνω από 1800 ευρώ πάντως)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-05-10, 15:14
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε hulk το αμάξι ο γνωστός το αφήνει 16000.
Ποσο λες να είναι το κόστος στη δικία μου περίπτωση για να το μετατρέψω σε manual;
Εσυ σε τι αμάξι έκανες τη μετατροπή και τη χρειαστηκες;
Χωρίς να θέλω να το παίξω εξυπνάκιας,
χωρίς να θέλω να χαλάσω την πιάτσα...
και εκφράζοντας μόνο την προσωπική μου άποψη....
Τα 16.000 ευρώ, είναι πάρα, μα πάρα, μα πάρα, μα υπερβολικά πάρα πολλά χρήματα για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο..
Κλείστε με 13.800-14.500...
Με την αλλαγή του κιβωτίου εχεις φύγει στο εικοσάρι... σκέψου το... Εχεις πάει σε τιμές 320 2007 μοντέλο...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-05-10, 15:17
Το avatar του χρήστη bmwlover
bmwlover Ο χρήστης bmwlover δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 215
bmwlover is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Ναι, και αν δεν μπορείς εσύ, μπορεί ο μηχανικός σου....
2) Κιβώτιο, κεντρικός, μεσαία τριβή, σύστημα λεβιέ, πετάλ συμπλέκτη, μια τρύπα, δύο βαρελάκια, 2 σωλήνες , 4 σφικτήρες, 2 βάσεις κιβωτίου.... Μήπως και διαφορικό??? (δεν ξέρω τα βήματα, θα σε γελάσω)
3) Εύκολη αλλαγή είναι, αλλά δε γίνεται σε μια ώρα... Ολες οι μετατροπές εχουν θέματα αξιοπιστίας, όπως ακριβώς και τα ολοκαίνουργια αυτοκίνητα...
4) Από 600 ευρώ έως 4500+ ευρώ τα ανταλλακτικά σε μεταχειρισμένα.. (δεν περιμένω η μετατροπή να κοστίσει πάνω από 1800 ευρώ πάντως)
Σε ευχαριστώ για την απαντησή σου αλλα ρε αδερφε αν θες εξηγησε λιγο το 4) γιατι ξεκινησες με 600 εφτασες στα 4500 και εκει καπου ζαλίστηκα και αρχισα να συνέρχομε στα 1800 αλλα τελικα μπερδευτηκα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-05-10, 13:54
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ για την απαντησή σου αλλα ρε αδερφε αν θες εξηγησε λιγο το 4) γιατι ξεκινησες με 600 εφτασες στα 4500 και εκει καπου ζαλίστηκα και αρχισα να συνέρχομε στα 1800 αλλα τελικα μπερδευτηκα.
Αν αγοράσεις ένα κιβώτιο μεταχειρισμένο, κοστίζει κάπου στα 1000-1500 ευρώ..
Ένας μεταχειρισμένος κεντρικός κάνει 100-200 ευρώ..
Λεβιες 25-30 ευρώ
Βάσεις 15 ευρώ.
Διαφορικό (αν χρειάζεται) 500-600 ευρώ
Εργασια 250-600 ευρώ..
Σύνολο 600+600+15+30+200+1500=3000
Αν κανονίσεις να δώσεις το δικό σου σαν ανταλλαγή, θα πάρεις 600-1000 ευρώ πίσω..
Έτσι πέσαμε στα 2000 με τις μέγιστες τιμές..
Αν δε χρειαστείς διαφορικό, γλυτώνεις ακόμα περισσότερα.....
Σε οποιαδήποτε περίπτωση πάντως, μείνε με το αυτόματο, και δε θα το μετανιώσεις...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-05-10, 14:35
Το avatar του χρήστη gregE36
gregE36 Ο χρήστης gregE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-11-2008
Μηνύματα: 1.072
gregE36 is on a distinguished road
η μεγαλυτερη πατατα που θα κανεις ειναι να το κανεις χειροκινητο παρτο οδηγα το κανα 3μηνο και μετα πεσμου αν θα το κανεις χειροκινητο (γουδοχερι)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-05-10, 11:16
george316 Ο χρήστης george316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 803
george316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the rough
το αυτοματο ειναι πολυ ανετο και ξεκουραστο...μακαρι και το δικο μου να ηταν.βεβαια ακομα καλυτερα να ηταν smg.....αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
καλο το χειροκινητο για καποιες ταρζανιες,αλλα ...αυτοματο νομιζω πιο ανετο...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-05-10, 17:55
Το avatar του χρήστη drum
drum Ο χρήστης drum δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Μηνύματα: 701
drum is on a distinguished road
τα ιδια ελεγα κ εγω περσι τετοιο καιρο.. δεν ηθελα αυτοματο με τπτ....
μιλαμε για τσακωμο με τον φιλο που το κατεβαζε απο Γερμανια...
μεχρι που μου ειπε αντε κ ****σου ρε κωστα θα το κρατησω για παρτυ μου...
ηταν η πρωτη μερα λιγο δυσκολη... μεχρι να μαθω οτι το αριστερο μου ποδι ειναι μονο για να βαραω κανα κορνερ..χαχαχααα...

δεν το αλλαζω με τπτ το αυτοματο.. ειναι πολυ βολικο κ σε ταξιδι κ μεσα στην κινηση.
κ για ταρζανιες το κανεις ενα κλικ αριστερα κ παιζεις πολυ καλα... μα πααααρα πολυ καλα σου λεω.
__________________
..δεν υπάρχουν πολλοί τρόποι να αγαπάς τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ...μόνο ένας, ο απόλυτος!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.