Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-11-10, 11:38
Toli67 Ο χρήστης Toli67 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-11-2010
Μηνύματα: 12
Toli67 is on a distinguished road
Δεν τραβάει!!! Πρόβλημα Ρυθμιστή Αέρα?

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω ένα BMW X3 2000cc Diesel μοντέλο 2006. Έκανα αλλαγή λαδιών κάθε 30.000χλμ όπως γράφει το manual αν και στην BMW μου είχαν πει να τα αλλάζω κάθε 10-15.000χλμ γιατί στην Ελλάδα τα πετρέλαια δεν είναι τόσο καλά και οι δρόμοι μας έχουν σκόνη κλπ.

Στα 60.000 χλμ έκανα στην BMW το κανονικό σέρβις χωρίς να παρευρίσκομαι. Δεν ξέρω τι ακριβώς λάδια (τι ΣΑΕ κλπ) μου βάλανε.

Στα 76.000 χλμ περίπου μου άναψε για λίγο 2-3 φορές το λαμπάκι του κινητήρα, ενώ ήδη από πιο πριν είχα αρχίσει να νιώθω ότι αργεί να “αρπάξει” στις χαμηλές στροφές. Το πήγα σε άλλο (όχι στην αντιπροσωπεία) εξειδικευμένο (όχι εξουσιοδοτημένο) συνεργείο που φτιάχνει όλο BMW. Όταν το πήγα το λαμπάκι ήταν σβηστό. To έβαλε στον εγκέφαλο και μου είπε ότι ήταν καμένοι 2 από τους 4 προθερμαντήρες. Επειδή δεν μπορούσα να το αφήσω για φτιάξιμο μου είπε ότι δεν έχει πρόβλημα να το κυκλοφορώ και ότι ενδεχομένως το χειμώνα να μην έπαιρνε τόσο εύκολα μπροστά. Όντας αρχές καλοκαιριού το άφησα για να το φτιάξω όταν θα είχα ευχέρεια χρόνου κατά το φθινόπωρο. Παράλληλα έκανα και μια αλλαγή λαδιών γιατί εκεί που κινούμουν το καλοκαίρι είχε όντως πολύ χώμα και σκόνη.

Για ένα – ενάμισι μήνα το κινούσα ενώ το λαμπάκι άναβε όλο πιο συχνά και για πολύ μεγαλύτερα διαστήματα ενώ και το “άρπαγμα” επιδεινωνόταν. Ξαναπάω στο ίδιο συνεργείο με το λαμπάκι αναμμένο. Το κοιτάζει ο άλλος μηχανικός (είναι 2 συνεταίροι) και μου λέει ότι ο εγκέφαλος του λέει ότι είναι ο αισθητήρας-ρυθμιστής αέρα (το οποίο το επιβεβαίωσα και με μια επίσκεψη στην αντιπροσωπεία της BMW).

Αλλάζουμε τον ρυθμιστή αέρα και τους 2 προθερμαντήρες. Μόλις το δοκιμάζουμε, πήγαινε ακόμη χειρότερα.
Το κρατάει μέσα 1-2 μέρες και ανοίγει την πολλαπλή εισαγωγής αέρα. Είχε πιάσει 1 δάχτυλο (κυριολεκτικά) μάκα, λίγδα. Την έβγαζε με το κατσαβίδι. Καθαρίζει την πολλαπλή εισαγωγής και εξαγωγής αλλά σίγουρα λίγδα θα είχε πιάσει και μέσα στον κινητήρα. Για εκεί έβαλε ένα υγρό (βελτιωτικό καυσίμου) στο πετρέλαιο για να καθαρίσει (αν καθαρίσει ποτέ) σιγά σιγά. Μου είπε ότι όλο αυτό έγινε επειδή δεν άλλαζα τα λάδια πιο συχνά (μου πρότεινε κάθε 10000χλμ)

Μόλις πήρα το αυτοκίνητο ήταν όπως και πριν όσον αφορά το τράβηγμα όμως μετά από 30 χλμ το λαμπάκι του κινητήρα ξανάναψε (ανάβει για 50-100 χλμ, σβήνει για άλλα τόσα και ξανανάβει) . Μου είπε ότι το φαντάστηκε ότι θα γίνει αυτό καθώς ο κινητήρας θα “καθαρίζει” σιγά σιγά και να παρατηρώ αν τα διαστήματα γίνονται πιο αραιά (δηλαδή βελτιώνεται) ή μικραίνουν και ότι το αυτοκίνητο δεν έχει πρόβλημα και μπορώ να χρησιμοποιώ άφοβα. Τελικά βλέπω ότι τα διαστήματα μάλλον μικραίνουν παρά αραιώνουν ενώ αρχίζω να διαβλέπω μια μείωση στο “άρπαγμα”.

Τώρα έβαλα ακόμη ένα μπουκαλάκι βελτιωτικό καυσίμου (της Wurth) για καθάρισμα στο πετράλαιο. Αγόρασα και άλλο ένα (Wurth επίσης) πολύ πιο ισχυρό καθαριστικό κινητήρα, το οποίο το ρίχνεις μέσα στο λάδι, δουλεύεις τον κινητήρα για 10 λεπτά και αμέσως κάνεις αλλαγή λαδιών. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη καθώς περιμένω να δω αν θα βελτιωθεί η κατάσταση με το 2ο βελτιωτικό που έβαλα στο πετρέλαιο.

Έχει κανείς καμιά ιδέα που μπορεί να οφείλετε το όλο πρόβλημα; Αυτά τα βελτιωτικά καυσίμου και καθαριστικά κινητήρα είναι ασφαλή ή μήπως το κάνω χειρότερα.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-11-10, 13:26
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Ο ανεξάρτητος μηχανικός έκανε σωστή δουλειά,
και όλα αυτά που σου είπε είναι ακριβέστατα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-11-10, 13:44
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Εγω παντως πιστευω πως η αλλαγη λαδιων ανα 30.000 ειναι σκοτωμα. Οχι ομως τοσο που να σου καταστρεψει τον κινητηρα και να πεσει η αποδοση μετα απο 76.000 μονο.

Εισαι σιγουρος πως σου εβαλαν τα σωστα long life λαδια?

Αν ναι το δευτερο που μπορω να φανταστω ειναι η τουρμπινα.

Παρακολουθησε το πως θα παει, και απο εδω και περα ανα 10.000-15.000 το πολυ να αλλαζεις λαδια.
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-11-10, 22:02
Toli67 Ο χρήστης Toli67 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-11-2010
Μηνύματα: 12
Toli67 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων

Εισαι σιγουρος πως σου εβαλαν τα σωστα long life λαδια?
Dizman,
ούτε αυτό το ξερω και πολύ φοβάμαι ότι στην BMW δεν μου έβαλαν καλά λάδια για να μη πω μήπως δεν αλλάξαν και καθόλου. Άκου να δεις τι έγινε:

Το 2008 είχα τρακάρει. Άν και δεν ήταν πολύ μεγάλη ζημιά, άνοιξαν αερόσακοι "χάλασε" (δεν έκλεινε σωστά) και η ηλιοροφή κλπ. Το πήγα στην αντιπροσωπεία. Το ποσό έβγαινε περί τα 9000Ε. Τους είπα να κάνουν καμιά έκπτωση και μου λένε ότι αφού θα τα πληρώσει η ασφαλιστική (έφταιγε ο άλλος) δεν έχει νόημα. Και μου είπαν ότι θα μου κάνουν το επόμενο σερβις δωρεάν. Όταν το πήγα για σερβις στα 60000χλμ, τους το θύμησα, τσίνισαν λίγο αλλά τελικά το "θυμήθηκαν" κι έτσι μου το έκαναν δωρεάν. Τώρα αν αλλάξαν λάδια και τι λάδια βάλανε ...ο θεός κι η ψυχή τους το ξέρουν.

Πολύ φοβάμαι όμως ότι κάτι δεν πήγε καλά σ' αυτό σέρβις. Μάλλον μου βάλανε τίποτα τελείως μάπα λάδια. Γιατί τελικά αυτά τα λάδια δεν τα κράτησα 30000χλμ. Τα άλλαξα στα 76000χλμ, αφού όμως μου είχαν κάνει τη ζημιά. Αν είναι βέβαια αυτό. Γιατί όντως τα 30000χλμ που άλλαζα τα λάδια είναι πάρα πολλά. Οπότε το πρόβλημα μπορεί να είχε γίνει από πιο πριν. Τώρα θα τα αλλάζω κάθε 10000χλμ.

Για τα βελτιωτικά καυσίμου έχεις καθόλου άποψη?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-11-10, 23:32
Το avatar του χρήστη giorgos_f1
giorgos_f1 Ο χρήστης giorgos_f1 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 68
giorgos_f1 is an unknown quantity at this point

αυτο το εξαρτιμα το αλαξες? ειναι η βαλβιδα αναθυμιασεων της τουρμπινας. Μπορει ομως στο δικο σου μοντελο να μην το εχει, αν υπαρχει πρεπει να αλαζετε καθε εξιντα χιλιαδες χιλιομετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-11-10, 23:18
Toli67 Ο χρήστης Toli67 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-11-2010
Μηνύματα: 12
Toli67 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos_f1 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο το εξαρτιμα το αλαξες? ειναι η βαλβιδα αναθυμιασεων της τουρμπινας. Μπορει ομως στο δικο σου μοντελο να μην το εχει, αν υπαρχει πρεπει να αλαζετε καθε εξιντα χιλιαδες χιλιομετρα.
Γιώργο

Ναι. Άλλαξα και τη η βαλβιδα αναθυμιασεων όταν έγινε το καθάρισμα της πολλαπλής.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-11-10, 08:47
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Εγω αυτο που μπορω να σκεφτω ειναι πως τα λαδια δε λιπαινουν σωστα την τουρμπινα και αυτη υπολειτουργει. Δε spoolαρει ευκολα.


Βασικα πρεπει καπως να καθαριστουν ολα σου τα εξαρτηματα απο το παλιο λαδι και αν τοτε συνεχισεις να εχεις προβλημα να κανουμε νεες υποθεσεις.


Με το καθαριστικο που εβαλες ειδες διαφορα?
__________________
αλλαξα υπογραφη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimzan : 22-11-10 στις 08:52
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-11-10, 13:15
Toli67 Ο χρήστης Toli67 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-11-2010
Μηνύματα: 12
Toli67 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων

Με το καθαριστικο που εβαλες ειδες διαφορα?
Δεν μπορώ να πω ότι είδα κάποια διαφορά. Από τότε που το αυτοκίνητο καθαριστηκε έχω κάνει 3 γεμίσματα. Το 1ο με βελτιωτικό-καθαριστικό καυσίμου, το 2ο χωρίς και το 3ο, που τωρα έχω μέσα, πάλι με βελτιωτικό καυσίμου.
Το άλλο καθαριστικό κινητήρα που το ρίχνεις μέσα στο λάδι, το αγόρασα αλλά δεν το χρησιμοποίησα ακόμη. Θέλω να συμβουλευτώ τον μηχανικό πριν το χρησιμοποιήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-11-10, 13:22
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Σε ποιά πόλη είναι ο μηχανικός που πάς φίλε??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-11-10, 13:45
Toli67 Ο χρήστης Toli67 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-11-2010
Μηνύματα: 12
Toli67 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ανεξάρτητος μηχανικός έκανε σωστή δουλειά,
και όλα αυτά που σου είπε είναι ακριβέστατα..
Rapid_Fast
έχεις κάποια ιδιαίτερη σχέση με τα αυτοκίνητα? Είσαι μηχανικός?

Μήπως μπορείς να εξηγήσεις γιατί συνεχίζει να ανάβει το λαμπάκι του κινητήρα? Φοβάμαι μήπως είναι κάτι άλλο που "απορυθμιζει" το όλο σύστημα και απλά το αποτέλεσμά του είναι να δίνει "ερέθισμα" στον ρυθμιστή αέρα.

Εδώ να σημειώσω ότι αφου είδαμε ότι και με τον καινούριο ρυθμιστή αέρα είχαμε τα ίδια συμπτώματα, συμπεράναμε ότι δεν φταίει ο ρυθμιστής αλλά το μπούκωμα που είχε επέλθει στην πολλαπλή. Τελικά μετά το καθάρισμα του κινητήρα κρατήσαμε για καμιά εβδομάδα τον καινούριο ρυθμιστή και μετά ξαναβάλαμε πάλι πάνω τον παλιό ρυθμιστή (είχε 300Ευρώ). Όπως αναβε και έσβυνε το λαμπάκι με τον καινούριο το ίδιο ακριβώς γινότανε και με τον παλιό. Από τράβηγμα το ίδιο καλά και οι δύο, για να μην πω ότι ο παλιός (που είχε από τη μάνα του) πήγαινε και λίγο καλύτερα.

Υπάρχει περίπτωση να ήταν και οι δύο ελλατωματικοί και τελικά να είναι όντως χαλασμένος ο ρυθμιστής που φορά?
Φοβάμαι ότι αν συνεχίσω να το κυκλοφορώ με το ρυθμιστή (ή ότι άλλο είναι) να μη δουλεύει σωστά, θα ξανασυμβεί το ίδιο μπούκωμα στον κινητήρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.