Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 26-12-16, 23:55
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Καλα δικιο εχεις..αλλα σαν μαρκα ειναι καλη!οποια μαρκα κ να βαλεις(απ τις γνωστες) 3-4 χρονια θα σου κρατησει σιγουρα..οποτε οκ!προσωπικα εγω δε θα το εψαχνα παραπανω..
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-12-16, 01:28
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
....και μια αναλαμπή που είχα μόλις τώρα:

υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιο άλλο το πρόβλημα και να μην χρειάζεται αλλαγή μπαταρίας και τζάμπα το ψάξιμο;;;

Πως να ελέγξω εάν η μπαταρία είναι στα τελευταία της και χρειάζεται όντως αλλαγή;
ένας έλεγχος στην αντιπροσωποία είναι αρκετός έχουν μηχανηματάκι και βλέπουν άν φορτίζει και σε τη φάση είναι η μπαταρία στα γρήγορα γρήγορα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-12-16, 21:53
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
ένας έλεγχος στην αντιπροσωποία είναι αρκετός έχουν μηχανηματάκι και βλέπουν άν φορτίζει και σε τη φάση είναι η μπαταρία στα γρήγορα γρήγορα
Σε ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη!!

Νεότερα λοιπόν για το θέμα, σήμερα επισκέφτηκα την αντιπροσωπεία που συντηρώ εδώ και χρόνια το αμάξι και αφού με ρώτησε ο τεχνικός για τις συνθήκες που παρουσίασε το πρόβλημα μπαταρίας (ένδειξη & μηδενισμός ώρας), είπε να μετρήσει την μπαταρία με ένα φορητό μηχανάκι (με δυνατότητα εκτύπωσης) για να δει την κατάσταση της.

Να σημειωθεί ότι το αμάξι ήταν σχεδόν 1 εβδομάδα σε στάση και μετά εμφανίστηκε αυτό το θέμα με την μπαταρία, που δεν διορθώθηκε ούτε με 2ημερο σύνδεσης στον συντηρητή μπαταρίας που έχω, με μόνιμη εγκατάσταση στο πάρκινγκ μου.

Επίσης, να αναφέρω ότι διένυσε περίπου 100ΚΜ το αμάξι έως ότου φτάσει στην αντιπροσωπεία όπου έγινε ο έλεγχος μπαταρίας.

Με την σύνδεση λοιπόν στην μπαταρία, με όλα τα ρεύματα κλειστά, έδειξε:

Α) Voltage = 12,47 V
B) Start Capacity = 51%

Για δεδομένα λοιπόν μπαταρίας σχεδόν 9 ετών, είπε, ότι είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται αλλαγή (κάτω από 12 V θέλει αλλαγή). Απλά να το κουμπώνω - μιας και έχω ήδη τον εξοπλισμό - στον συντηρητή μπαταρίας και να κάνω λίγο μεγάλες διαδρομές (όχι μόνο εντός πόλης) για να δίνει δύναμη στην μπαταρία. Κατά τα άλλα, τα ξαναλέμε για το θέμα "μπαταρία" σε 2-3 χρόνια..... Είπε.

Διάβασα και ένα πολύ ωραίο και αναλυτικό άρθρο για τις μπαταρίες εδώ πριν λίγο, όπου γράφει (για τις AGM ειδικά):

State of Charge - Voltage
100% - 12,9 V
75% - 12,6 V
50% - 12,4 V
25% - 12,2 V
Discharged - 11,9 V

Οπότε επιβεβαιώνει ουσιαστικά αυτά που είπε ο τεχνικός της BMW και έδειξε η μέτρηση της μπαταρίας του αυτοκινήτου μου.

Νομίζω ότι την γλιτώνω την 200αρα € προς το παρόν.
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-12-16, 06:04
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
κοίτα το μηχανηματάκι που έχεις είναι καλό για συντήρηση αλλά στην φάση που είναι η μπαταρία σου νομίζω ότι θέλει ένα πιο εξειδικευμένο φορτιστή για να αναζωογονηθεί κάπως
και να την φορτώσει για τα καλά και μετά την συντηρείς εσύ πιο εύκολα με τον φορτιστή πού έχεις, στην εδώ αντιπροσωπεία φέρανε ένα καλό τέτοιο φορτιστή οπότε έχε στο νου σου να της κάνεις καμιά φόρτιση καλή σε κάποιο καλό μηχάνημα που θα την αφήσεις τουλάχιστον 1 μέρα μην πω παραπάνω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-12-16, 08:37
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοίτα το μηχανηματάκι που έχεις είναι καλό για συντήρηση αλλά στην φάση που είναι η μπαταρία σου νομίζω ότι θέλει ένα πιο εξειδικευμένο φορτιστή για να αναζωογονηθεί κάπως
και να την φορτώσει για τα καλά και μετά την συντηρείς εσύ πιο εύκολα με τον φορτιστή πού έχεις, στην εδώ αντιπροσωπεία φέρανε ένα καλό τέτοιο φορτιστή οπότε έχε στο νου σου να της κάνεις καμιά φόρτιση καλή σε κάποιο καλό μηχάνημα που θα την αφήσεις τουλάχιστον 1 μέρα μην πω παραπάνω
Ευχαριστώ για την απάντηση, αυτή η φόρτιση που λες, πρέπει να γίνει:

α) Σε ειδικό φορτιστή και όχι σε γενικό φορτιστή μπαταριών αυτοκινήτου (δηλαδή με συγκεκριμένες λειτουργίες);

β) Με την μπαταρία βγαλμένη από το αμάξι;

γ) Με σύνδεση απευθείας στην μπαταρία ή στις συνδέσεις που έχει στον χώρο της μηχανής;
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-12-16, 10:49
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Η μπαταρία σου, είναι κοντά στο τέλος ζωής της.

Σίγουρα μέσα σε 1-2 χρόνια ακόμα και αν τη φορτίζεις κάθε βράδυ, θα χρειαστεί αλλαγή.
Θα έχεις ξοδέψει και ρεύμα (δεν είναι τσάμπα)...

Το θέμα είναι ότι αφού άρχισε να κάνει ''νερά'', θα σε αφήσει στα κρύα του λουτρού κάποια μέρα.

Πού θα είναι αυτό? Κανείς δεν ξέρει. Μπορεί να έχεις πάει επίσκεψη ας πούμε κάπου όχι πολύ μακριά και να μη μπορείς να φύγεις μετά τις 00:00. Να πάρεις ένα ωραίο ταξάκι και να δώσεις ένα 50άρι. Και 180 η Varta 230. Θα έβαζες τη γνήσια...

Εγώ θα σου έλεγα να σου υπογράψει υπεύθυνη δήλωση/συμφωνητικό ο μηχανικός ότι αν σε αφήσει ΠΡΙΝ τα 2 χρόνια η μπαταρία, σου πληρώνει τα έξοδα μετακίνησης σου από το σημείο που σε άφησε, στο σπίτι, καθώς και τη μεταφορά του οχήματος στο συνεργείο.

Πραγματικά αστεία απάντηση...για μπαταρία 9 ετών.

Για την απορία σου για μπαταρίες και επειδή και εμένα πριν 3 χρόνια ακριβώς έμεινε έτσι ξαφνικά το Ε200 στο υπόγειο γκαράζ και επειδή έχει και αυτό παρόμοια AGM μπαταρία.
Το πήγα για βενζίνη μερικές μέρες πριν και ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ότι τρεμόπαιξε ο φωτισμός του καντράν...(Είχε βγάλει και το μήνυμα χαμηλής μπαταρίας όπου απενεργοποιεί από μόνο του το αυτοκίνητο πολλά από τα ηλεκτρικά συστήματα άνεσης, αλλά αυτό το κάνει συχνά για μερικά δευτερόλεπτα όταν έχει μείνει ακινητοποιημένο για πάνω από ένα διάστημα).
Στην επόμενη φορά λοιπόν (μετά το έξτρα τρεμόπαιγμα) δεν ξαναπήρε.

Πήγα και πήρα τη Varta (Η Varta που πήρα είναι AGM, αυτή που προτείνει η Varta για Ε-class w211. Start stop plus 595 901 085 B51 2 G14 019AGM 95Ah, cold cranking Amps 850. 353x175x190).

Δεν θα κρατήσει 10.5 χρόνια όπως η γνήσια, για διάφορους λόγους.
Δεν κάνει συχνά μεγάλες διαδρομές και ταξίδια το αυτοκίνητο. Πάλιωσαν οι καλωδιώσεις, το δυναμό, κάνω με αυτό 4000χλμ/χρόνο αντί για 20000 οπότε τι να φορτίσει. Δεν έχει σημασία.

Σημασία έχει να κάνει καλά τη δουλειά της για τουλάχιστον 3-4-5 χρόνια. Από εκεί και πέρα βλέπεις.
Ακόμα και την πιο φτηνή του κόσμου να πάρεις και να κρατήσει 2 χρόνια καλύτερα θα είναι από το να προσπαθείς να κρατήσεις στη ζωή την 9ετή μπαταρία...που μπορεί και πάλι να μείνει την άλλη βδομάδα.

Υ.Γ. Αν πάρεις AGM, θα σου κρατήσει πάντως.
Υ.Γ.2 Τώρα το χειμώνα, η μπαταρία δυσκολεύεται πολύ περισσότερο...Αν ήταν Απρίλιος μπορεί(δύσκολο αλλά όχι αδύνατον αν είναι στην αρχή του τέλους) και να το γλύτωνες μέχρι τον Νοέμβριο...
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 28-12-16 στις 10:54
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-12-16, 23:04
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για την απάντηση, αυτή η φόρτιση που λες, πρέπει να γίνει:

α) Σε ειδικό φορτιστή και όχι σε γενικό φορτιστή μπαταριών αυτοκινήτου (δηλαδή με συγκεκριμένες λειτουργίες);

β) Με την μπαταρία βγαλμένη από το αμάξι;

γ) Με σύνδεση απευθείας στην μπαταρία ή στις συνδέσεις που έχει στον χώρο της μηχανής;
Καλύτερα είναι να είναι εκτός αυτοκινήτου και το μηχάνημα να είναι κάποιο σύχρονο που κάνουν αναζοωγώνηση στην μπαταρία και γενικός την συνηφέρουν κάπως

Και για να κάνουμε μια σούμα στο τέλος δεν θα πρέπει να ξεχνάς το ενδεχόμενο ότι σε περίπτωση που μείνεις και βάλεις με καλώδια μπροστά το αυτοκίνητο ενδέχεται αν δεν τηρήσεις ακριβώς το πως πρέπει να συνδέεις τα καλώδια (ή ακόμα και αν τα τηρήσεις σωστά )να κάψεις κανένα εγγεφαλάκη στο αυτοκίνητο και η ζημιά να είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από ότι θα έβαζες την πιο φτηνή του εμπορίου για να κάνεις την δουλειά σου αλλά χωρίς ζημιά.

Μου είχε τύχη μετά πού έδωσα ρεύμα σε αυτοκίνητο κάηκε η σιντιέρα η το ράδιο δεν θυμάμαι γιατί έχουν περάσει χρόνια και το κόστος ήταν πάνω από 500 €

ορίστε και αυτό που έχω εύκαιρο στο τηλ μου όταν έρχεται η ώρα σε οποιοδήποτε όχημα να μην κάνω ξανά ζημιά σε κάτι

Μπαταρια
Αφαιρεση αρνητικο πρωτα
Τοποθετηση θετικο πρωτα

άν χρειαστεί ποτέ να βάλεις το δικό σου αυτοκίνητο με καλώδια να έχεις την υπομονή μετά που θα τα συνδέσεις να έχεις την θέση διακόπτη στο δύο και να το αφήσεις αρκετή ώρα έτσι για να πάρει ρεύμα η μπαταρία αρκετό πρίν πατήσεις την μίζα, έτσι θα χρειαστεί να περάσει λιγότερο ρεύμα από το καλώδιο την στιγμή που δίνεις την μιζιά
(εννοείτε ράδιο σιντιά ναβιά πρέπει να είναι κλειστά για ευνόητους λόγους)
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MZ3 : 28-12-16 στις 23:11
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-12-16, 23:42
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μπαταρία σου, είναι κοντά στο τέλος ζωής της.

Σίγουρα μέσα σε 1-2 χρόνια ακόμα και αν τη φορτίζεις κάθε βράδυ, θα χρειαστεί αλλαγή.
Θα έχεις ξοδέψει και ρεύμα (δεν είναι τσάμπα)...

Το θέμα είναι ότι αφού άρχισε να κάνει ''νερά'', θα σε αφήσει στα κρύα του λουτρού κάποια μέρα.

Πού θα είναι αυτό? Κανείς δεν ξέρει. Μπορεί να έχεις πάει επίσκεψη ας πούμε κάπου όχι πολύ μακριά και να μη μπορείς να φύγεις μετά τις 00:00. Να πάρεις ένα ωραίο ταξάκι και να δώσεις ένα 50άρι. Και 180 η Varta 230. Θα έβαζες τη γνήσια...

Εγώ θα σου έλεγα να σου υπογράψει υπεύθυνη δήλωση/συμφωνητικό ο μηχανικός ότι αν σε αφήσει ΠΡΙΝ τα 2 χρόνια η μπαταρία, σου πληρώνει τα έξοδα μετακίνησης σου από το σημείο που σε άφησε, στο σπίτι, καθώς και τη μεταφορά του οχήματος στο συνεργείο.

Πραγματικά αστεία απάντηση...για μπαταρία 9 ετών.

Για την απορία σου για μπαταρίες και επειδή και εμένα πριν 3 χρόνια ακριβώς έμεινε έτσι ξαφνικά το Ε200 στο υπόγειο γκαράζ και επειδή έχει και αυτό παρόμοια AGM μπαταρία.
Το πήγα για βενζίνη μερικές μέρες πριν και ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ότι τρεμόπαιξε ο φωτισμός του καντράν...(Είχε βγάλει και το μήνυμα χαμηλής μπαταρίας όπου απενεργοποιεί από μόνο του το αυτοκίνητο πολλά από τα ηλεκτρικά συστήματα άνεσης, αλλά αυτό το κάνει συχνά για μερικά δευτερόλεπτα όταν έχει μείνει ακινητοποιημένο για πάνω από ένα διάστημα).
Στην επόμενη φορά λοιπόν (μετά το έξτρα τρεμόπαιγμα) δεν ξαναπήρε.

Πήγα και πήρα τη Varta (Η Varta που πήρα είναι AGM, αυτή που προτείνει η Varta για Ε-class w211. Start stop plus 595 901 085 B51 2 G14 019AGM 95Ah, cold cranking Amps 850. 353x175x190).

Δεν θα κρατήσει 10.5 χρόνια όπως η γνήσια, για διάφορους λόγους.
Δεν κάνει συχνά μεγάλες διαδρομές και ταξίδια το αυτοκίνητο. Πάλιωσαν οι καλωδιώσεις, το δυναμό, κάνω με αυτό 4000χλμ/χρόνο αντί για 20000 οπότε τι να φορτίσει. Δεν έχει σημασία.

Σημασία έχει να κάνει καλά τη δουλειά της για τουλάχιστον 3-4-5 χρόνια. Από εκεί και πέρα βλέπεις.
Ακόμα και την πιο φτηνή του κόσμου να πάρεις και να κρατήσει 2 χρόνια καλύτερα θα είναι από το να προσπαθείς να κρατήσεις στη ζωή την 9ετή μπαταρία...που μπορεί και πάλι να μείνει την άλλη βδομάδα.

Υ.Γ. Αν πάρεις AGM, θα σου κρατήσει πάντως.
Υ.Γ.2 Τώρα το χειμώνα, η μπαταρία δυσκολεύεται πολύ περισσότερο...Αν ήταν Απρίλιος μπορεί(δύσκολο αλλά όχι αδύνατον αν είναι στην αρχή του τέλους) και να το γλύτωνες μέχρι τον Νοέμβριο...
Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση, έχεις δίκιο σε όλα..... Η Varta μπαταρία που έβαλες στο MB σου, είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο που ταιριάζει και στο δικό μου.
Νεότερα επί του θέματος γράφω στο τέλος του ποστ αυτού.... .

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα είναι να είναι εκτός αυτοκινήτου και το μηχάνημα να είναι κάποιο σύχρονο που κάνουν αναζοωγώνηση στην μπαταρία και γενικός την συνηφέρουν κάπως

Και για να κάνουμε μια σούμα στο τέλος δεν θα πρέπει να ξεχνάς το ενδεχόμενο ότι σε περίπτωση που μείνεις και βάλεις με καλώδια μπροστά το αυτοκίνητο ενδέχεται αν δεν τηρήσεις ακριβώς το πως πρέπει να συνδέεις τα καλώδια (ή ακόμα και αν τα τηρήσεις σωστά )να κάψεις κανένα εγγεφαλάκη στο αυτοκίνητο και η ζημιά να είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από ότι θα έβαζες την πιο φτηνή του εμπορίου για να κάνεις την δουλειά σου αλλά χωρίς ζημιά.

Μου είχε τύχη μετά πού έδωσα ρεύμα σε αυτοκίνητο κάηκε η σιντιέρα η το ράδιο δεν θυμάμαι γιατί έχουν περάσει χρόνια και το κόστος ήταν πάνω από 500 €

ορίστε και αυτό που έχω εύκαιρο στο τηλ μου όταν έρχεται η ώρα σε οποιοδήποτε όχημα να μην κάνω ξανά ζημιά σε κάτι

Μπαταρια
Αφαιρεση αρνητικο πρωτα
Τοποθετηση θετικο πρωτα

άν χρειαστεί ποτέ να βάλεις το δικό σου αυτοκίνητο με καλώδια να έχεις την υπομονή μετά που θα τα συνδέσεις να έχεις την θέση διακόπτη στο δύο και να το αφήσεις αρκετή ώρα έτσι για να πάρει ρεύμα η μπαταρία αρκετό πρίν πατήσεις την μίζα, έτσι θα χρειαστεί να περάσει λιγότερο ρεύμα από το καλώδιο την στιγμή που δίνεις την μιζιά
(εννοείτε ράδιο σιντιά ναβιά πρέπει να είναι κλειστά για ευνόητους λόγους)
Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, στο δικό μου δεν ενδείκνυται η αφαίρεση της μπαταρίας για φόρτιση, παρά μόνο επάνω στο αμάξι.

UPDATE

Λοιπόν, μετά από 2 μέρες σχεδόν στον συντηρητή μπαταρίας Ctek MXS 5.0 που το είχα, σήμερα το έβγαλα και το πήγα σε τοπικό ηλεκτρολόγο για επανέλεγχο της κατάστασης της μπαταρίας, χωρίς να έχει διανύσει χιλιόμετρα το αμάξι (που να βελτιώνουν την κατάσταση της μπαταρίας), για να πάρω και μια 2η γνώμη.

Η μέτρηση της, με παρόμοιο μηχάνημα με αυτό της αντιπροσωπείας BMW που την έλεγξα προχθές, έδειξε τα παρακάτω:


Α) Voltage = 12,46 V
B) State of Health = 46%
Γ) State of Charge = 66%
Δ) Rated 900A - Measured 419A

Μια από τα ίδια λοιπόν, εδώ δείχνει ότι αν και πλήρως φορτισμένη (για τα δεδομένα της), δεν γεμίζει πάνω από το 70% πλέον και είναι κάτω από τα μισά της ζωής της.

Το πιο ανησυχητικό όμως είναι η δύναμη της, από 900Α έχει πέσει στα 419Α, ξαναλέω φορτισμένη όπως είναι. Πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να με αφήσει εύκολα, εάν ταξιδέψω και διανυκτερεύσω μακριά από την έδρα μου, χωρίς να την κουμπώνω δηλαδή πάνω στον συντηρητή μπαταρίας Ctek MXS 5.0 που έχω (και κάνω εδώ και 4 χρόνια).

Η δε διάγνωση του ήταν ότι δεν βγάζει με τίποτα το 2017, αφού θα καταπονηθεί τόσο από τα κρύα του χειμώνα τώρα, όσο και από τη ζέστη του καλοκαιριού. Ιδανική περίοδος για αλλαγή (είπε), μέσα στην άνοιξη, εφόσον δεν σε αφήσει εντός του χειμώνα (μόνο με το συντηρητή μπαταρίας σώζεται).

Τέλος, για αγορά νέας μπαταρίας, πρότεινε Exide ή Varta και αυτός.

Αυτά τα ολίγα με το "σήριαλ" της AGM μπαταρίας μου.... που επιβεβαιώνουν ουσιαστικά αυτά που γράφει πιο πάνω ο Dim77.. .
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-12-16, 09:10
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Δεν είναι στα μισά ή στο 60 ή 70%....Είναι στην εντατική διασωληνωμένη....

Το τέλος θα είναι απροσδόκητο. Και λόγω των κρύων του χειμώνα δεν θα φτάσει την άνοιξη.

Εγώ σου λέω με σιγουριά ότι δεν βγάζει τον Ιανουάριο του 2017...

Φοβάσαι τη διαφορά των 900Α με 850Α εκκίνησης και δεν έχεις ούτε τα μισά.
Είναι θέμα ημερών να σε αφήσει.
Με το συντηρητή την ''ξεγελάς'' και βάζεις μπροστά, μετά επειδή δουλεύει καλά το δυναμό σου πας στο δρόμο σου...

Δεν είναι κάτι που θα κερδίσεις ή θα κάνεις οικονομία κρατώντας το λίγο ακόμα.
Ούτως ή άλλως θα την αλλάξεις. Τι τώρα, τι σε 1 μήνα, τι σε 2. Θα σε πάει 5-8 χρόνια. Δεν μπορείς να το υπολογίσεις ή να κάνεις κάτι πρακτικά για αυτό. Μετά δεν ξέρεις τι θα κάνεις με το αυτοκίνητο.
Το να την κρατάς με το στανιό (ενώ είναι ήδη προβληματική) το μόνο που μπορείς να καταφέρεις είναι να ταλαιπωρηθείς και να ξοδέψεις λεφτά σε μετακινήσεις.
Δεν ξέρω, πολύ το σκέφτεσαι για κάτι που απλά το αλλάζεις και ξεμπερδεύεις.
(Και δεν χρειάζεται να σκας και για τη μάρκα τόσο, δεν είναι πανάκεια ότι θα κρατήσει ανάλογα με την τιμή). Βάλε μια από αυτές που διάλεξες (καλές και γνωστές εταιρείες) και ευχαριστήσου το αυτοκίνητο σου.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-12-16, 14:59
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι στα μισά ή στο 60 ή 70%....Είναι στην εντατική διασωληνωμένη....

Το τέλος θα είναι απροσδόκητο. Και λόγω των κρύων του χειμώνα δεν θα φτάσει την άνοιξη.

Εγώ σου λέω με σιγουριά ότι δεν βγάζει τον Ιανουάριο του 2017...

Φοβάσαι τη διαφορά των 900Α με 850Α εκκίνησης και δεν έχεις ούτε τα μισά.
Είναι θέμα ημερών να σε αφήσει.
Με το συντηρητή την ''ξεγελάς'' και βάζεις μπροστά, μετά επειδή δουλεύει καλά το δυναμό σου πας στο δρόμο σου...

Δεν είναι κάτι που θα κερδίσεις ή θα κάνεις οικονομία κρατώντας το λίγο ακόμα.
Ούτως ή άλλως θα την αλλάξεις. Τι τώρα, τι σε 1 μήνα, τι σε 2. Θα σε πάει 5-8 χρόνια. Δεν μπορείς να το υπολογίσεις ή να κάνεις κάτι πρακτικά για αυτό. Μετά δεν ξέρεις τι θα κάνεις με το αυτοκίνητο.
Το να την κρατάς με το στανιό (ενώ είναι ήδη προβληματική) το μόνο που μπορείς να καταφέρεις είναι να ταλαιπωρηθείς και να ξοδέψεις λεφτά σε μετακινήσεις.
Δεν ξέρω, πολύ το σκέφτεσαι για κάτι που απλά το αλλάζεις και ξεμπερδεύεις.
(Και δεν χρειάζεται να σκας και για τη μάρκα τόσο, δεν είναι πανάκεια ότι θα κρατήσει ανάλογα με την τιμή). Βάλε μια από αυτές που διάλεξες (καλές και γνωστές εταιρείες) και ευχαριστήσου το αυτοκίνητο σου.
Για μια ακόμη φορά έχεις απόλυτο δίκιο, και πολύ "ψειριζω την μαϊμού" όπως λένε στα μέρη μου, δεν θα αγοράσω δα και σπίτι!!

Παραγγελία σήμερα λοιπόν μια Exide EK950 (95Ah - 850A) με 167€ (+ μεταφορικά) και τοποθέτηση εντός της επόμενης εβδομάδας.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον κόπο σας να γράψετε την άποψή σας για το θέμα μου αυτό, με ιδιαίτερη μνεία στις αναλύσεις του dim77.

ΥΓ: Ίσως έδωσα λανθασμένη εντύπωση σε ορισμένους για το πολύ ψάξιμο στο θέμα αυτό, αλλά όταν έχεις πολύτεκνη οικογένεια, οι προτεραιότητες σου είναι άλλες.
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.