Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 26-06-15, 01:11
Το avatar του χρήστη fourna7
fourna7 Ο χρήστης fourna7 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2014
Μηνύματα: 81
fourna7 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλιστα αντε καλοριζικα το νεο χειροφρενο.
Μα καλα, ο προηγουμενος ιδιοκτητης φρεναρε με αυτο;! Ποσα χλμ ειναι το αυτοκινητο θυμησε μου;..
Εγω με σχεδον 270.000 και δεν εχει τυχει να τα αλλαξω ποτε αυτα τα θερμουιτ του χειροφρενου, εναν καθαρισμο και καποια ρεγουλαρισματα εχω κανει, αλλα οχι να τα αλλαξω, βεβαια τα 2 πρωτα χρονια στο εξωτερικο δεν τραβαγα χειροφρενο ποτε, το παρκαρα μονο με ταχυτητα γιατι λογω κρυου, παγου κι υγρασιας υπηρχε φοβος να κολλησουν, αλλα και παλι στην Ελλαδα δε τα ξεπατωνω!
Ευχαριστώ φιλε μ να σαι καλά,
σχεδόν 75000 έχει το αυτοκίνητο, και εγώ παραξενεύτηκα και ρώτησα μήπως είχαν μπει κάπως ώστε να τρίβονται μονίμως με το εξωτερικό από κάποιο λάθος, η απάντηση που πήρα ήταν ότι έτσι κι αλλιως τρίβονται ελάχιστα τα θερμουίτ με τις επιφάνεις που πιάνουν οταν φρενάρεις ακόμα κ όταν δν χρησιμοποιούνται τα φρένα.
Λές η κόρη του γιατρού που το είχε να εμπαινε με χειρόφρενα και μπαντες????
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-06-15, 08:02
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fourna7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ φιλε μ να σαι καλά,
σχεδόν 75000 έχει το αυτοκίνητο, και εγώ παραξενεύτηκα και ρώτησα μήπως είχαν μπει κάπως ώστε να τρίβονται μονίμως με το εξωτερικό από κάποιο λάθος, η απάντηση που πήρα ήταν ότι έτσι κι αλλιως τρίβονται ελάχιστα τα θερμουίτ με τις επιφάνεις που πιάνουν οταν φρενάρεις ακόμα κ όταν δν χρησιμοποιούνται τα φρένα.
Λές η κόρη του γιατρού που το είχε να εμπαινε με χειρόφρενα και μπαντες????
Θα μου επιτρεψεις να μη συμφωνησω με αυτο. Οταν το χειροφρενο ειναι ελευθερο, ειναι ελευθερο, τελος!
Οι σιαγωνες δεν πιανουν και σκεψου το λογικα. Αν επιαναν εστω κι ελαχιστα και πηγαινες ενα ταξιδι, οχι πολλων χλμ τοτε απ την τριβη που θα αναπτυσσοταν θα επαιρνε φωτια!
Εχει τυχει να συμβει αυτο σε Ε36 συναδελφου, του κολλησαν στον εναν απ τους δυο τροχους οι σιαγωνες του χειροφρενου κι εν κινησει εβγαζε καπνους μεσα στην Αθηνα, οχι εξω εθνικη και με πολλα χλμ!
Επισης το φρενο δεν εχει καμμια σχεση με το χειροφρενο, αλλο συστημα με δικο του κυκλωμα υγρου, αντλια, εμβολα, δαγκανες, δισκους κλπ, αλλο το χειροφρενο. Οποτε οταν πατας φρενο δεν επενεργεις στο χειροφρενο!

Μου φαινεται οι μαστορατζες θα μας τρελανουν μ αυτα που λενε στον κοσμο! Μπορει καποιοι απ αυτους να ναι καλοι, αλλα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-06-15, 14:13
Το avatar του χρήστη fourna7
fourna7 Ο χρήστης fourna7 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2014
Μηνύματα: 81
fourna7 is on a distinguished road
Λογικο μου ακουγεται αυτο που λες...αλλα ετσι κ αν δεν εξηγειται η φθορα των σιαγωνων
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-06-15, 14:39
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fourna7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογικο μου ακουγεται αυτο που λες...αλλα ετσι κ αν δεν εξηγειται η φθορα των σιαγωνων
Δικη μου αποψη οτι ισως το χειροφρενο να ηταν λαθος ρυθμισμενο και να νομιζε οτι ηταν ελευθερο ενω επιανε λιγο ή αλλιως οτι μπορει να το ξεχναγε συχνα πυκνα και μπορει να μην το κατεβαζε τελειως. Μετραει ακομα και που παρκαρε, γιατι αν παρκαρε σε καμμια ανηφορα με μεγαλη κλιση, τοτε λογικο να τρωγεται χειροφρενο αλλα και συμπλεκτης!
Τεσπα, δεν εχει και τοσο σημασια πλεον, ετσι να χουμε να λεμε, για την ιστορια.
Απροβληματιστο να ναι απο εδω κι εμπρος να μη σου ξαναβγαλει τιποτα!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-06-15, 14:48
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Ή έχεις άπειρα χλμ. ή το είχε τρελάνει στα χειρόφρενα ο προηγούμενος
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-06-15, 21:34
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή έχεις άπειρα χλμ. ή το είχε τρελάνει στα χειρόφρενα ο προηγούμενος
Συμφωνω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.