Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-05-07, 21:14
Το avatar του χρήστη giannisarv
giannisarv Ο χρήστης giannisarv δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Μηνύματα: 52
giannisarv is on a distinguished road
Αναβάθμιση εγκεφάλου

Καλησπέρα παιδιά.Μόλις σήμερα γράφτηκα στο club και πραγματικά είμσι πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.Πριν ανοίξω το πρώτο μου thread είπα να ρίξω μια ματιά να δω τι θέματα συζητιούνται και έμεινα παραπάνω από ικανοποιημένος.Το γιατί δε γράφτηκα πιο νωρίς είναι γιατί πρόσφατα έγινα κάτοχος μιας "Μπέμπας" (βασικά όχι εγώ, ο πατέρας μου).Πήρε ένα μεταχειρισμένο 318i 2λιτρο 143 ίπποι 12ου/2003 με 19000 χιλ. σε πολύ κατάσταση και με πολλά έξτρα.Έχει τόσα πολλά έξτρα που θα ζήλευαν πάρα πολλοί.Τέλος πάντων, θέλω να ρωτήσω το εξής:Ένας φίλος μου μου είπε ότι η BMW έχει να αναβάθμιση προγράμματος του εγκεφάλου που την κάνει με 50ευρώ και αυτό που σου δίνει είναι να μην γονατίζει και να μην αργεί να "πάρει" στα χαμηλά.Διάβασα σε ένα thread για Valvetronic και μη.Δεν ξέρω αν είναι ή όχι.
Θα σας παρακαλούσα αν ξέρετε να μου απαντήσετε και στα 2.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε σχόλια.Κάθε άποψη δεκτή και προς διόρθωσιν.

Υ.Γ.:Sorry για την έκταση...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-05-07, 21:17
Το avatar του χρήστη giannisarv
giannisarv Ο χρήστης giannisarv δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Μηνύματα: 52
giannisarv is on a distinguished road
Λόγω ταχύτητας ξέχασα κάτι να διευκρινίσω:Δεν ξέρω αν το αυτοκίνητο το δικό μου είναι Valvetronic ή όχι και δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει καθόλου την αναβάθμιση αυτή, αν τελικά υπάρχει.
Και πάλι να με συγχωρείτε να την έκταση αν τυχόν σας κούρασα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-05-07, 21:56
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Αν εννοείς απλή αναβάθμιση του προγράμματος (από την αντιπροσωπεία της BMW) κανονικά πρέπει να το κάνουν στο τέλος του σέρβις (inspection κατά τη BMW) χωρίς χρέωση.
Τώρα αν είναι κάτι έξτρα που υποσχονται καλύτερη λειτουργία άστο....
Το αν είναι valvetronic ή όχι δεν έχει σχέση καθώς η BMW βγάζει κατά καιρούς ανανεώσεις προγραμμάτων διάφορων κινητήρων (ανάλογα με το αν θέλει να διορθώσει κάτι που μπορεί να αντιλήφθηκαν ότι έχει πρόβλημα ή να υπάρχει μια λίγο βελτιωμένη λειτουργία).
Αν υπάρχει η αναβάθμιση κανονικά θα την περάσουν στο σέρβις.
Τώρα αν εννοείς για πρόγραμμα που να βελτιώνει την απόδοση...Αποκλείεται να κάνει 50 ευρώ.
Ψάξε λίγο στο φόρουμ έχει αναλυθεί το θέμα της βελτίωσης του 2.0 valvetronic.
Αν και αφού τώρα το πήρε καλύτερα αστο όπως είναι για μερικούς μήνες να το συνηθίσει (o πατέρας) και να δεί τι χρειάζεται ή τι τον προβληματίζει.
Πάντως ο 2,0 Valvetronic ΣΙΓΟΥΡΑ δεν έχει πρόβλημα στις χαμηλές στροφές όπως αναφέρεις.
Η ελαστικότητα του ακόμα και από τις 1000 στροφές είναι πολύ καλή.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.