Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-06-11, 23:48
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
ασφάλιση αυτοκινήτου

Μετά απο πολύ ψάξιμο (οικογενειακώς) για ασφάλεια είχαμε καταλήξει ότι η φθηνότερη που να προσφέρει όλες τις καλύψεις - πλην μικτής - ήταν η μινέττα(όντως ούτε interamerican ούτε εθνική, ούτε υδρόγειος ούτε καμία άλλη σε όποια ασφαλιστικά γραφεία κ να ρώτησα δεν ήταν πιο φθηνή !) και έτσι είχαμε ασφαλισμένα απο πέρσι και τα 3 αυτοκίνητα της οικογένειας στη μινεττα(στρογγυλομάτα corolla 1.3 sedan 9/1998 golf 3d 4 1400 5/2003 bmw coupe 318 01/2002).Πριν κάνα μήνα που ρώτησα σε πολλά γραφεία πάλι η μινέττα ήταν η πιο φθηνη στην ασφαλίση όσον αφορά το πακετο με όλες τις καλύψεις πλην μικτής. Μέχρι που η διαφήμιση της θυγατρικής της interamerican any time μου κίνησε το ενδιαφερον και αποφασίσαμε να τα ασφαλίσουμε εκεί κ τα 3 οχηματα. Η anytime είναι ουσιαστικά η ίδια η interamerican και προσφέρει στο 2ο πακέτο τη ασφαλισης της(auto value) - 3οπακετο η μικτη γ αυτοκινητα μεχρι 10ετια – ακριβώς ότι προσφερει κ η interamerican(αυτή το ίδιο τελευταίο καλό της πακετο -πλην μικτης- το ονομαζει extra) πλην νομικής βοήθειας(+17,5 ευρώ/εξάμηνο) και ενοικίαση αυτοκινητου που ουσιαστικα είναι άχρηστη κατά 90%(η 2η μη περιλαμβανομενη αυτή παροχη σε σχεση με interamerican).Η διαφορά αν ασφαλιζόταν το αυτοκίνητο σε interamerican αντι anytime (παρολο που ειναι οι ιδιες) είναι πολύ μεγάλη(40+ευρώ/εξαμηνο) σε κάθε αμάξι.
Για να μην φλυαρώ πληρώναμε στο toyota 236 ευρώ(θα δίναμε 228 αν κατεβαζαμε την αντικειμενική αξία όσο τώρα που το ασφαλίσαμε στην anytime με αξία 4000) κ τώρα δίνουμε 173.Και νομική να βάζαμε θα δίναμε 190/εξαμηνο δηλαδή 40 ευρώ διαφορά το εξάμηνο!
Στο golf 245,7ευρώ(θα δίναμε 237 αν κατεβαζαμε την αντικειμενική αξία όσο τώρα που το ασφαλίσαμε στην anytime με αξία 6000) κ τώρα δίνουμε 203.Και νομική να βάζαμε θα δίναμε 220/εξαμηνο δηλαδή 17 ευρώ διαφορά το εξάμηνο με την αιγίδα μιας σοβαρής εταιρίας σαν της ιντεραμερικαν!Για την ακρίβεια λόγω ενος μικρού ατυχήματος πουχαμε περσι στο golf πληρώσαμε +13 ευρώ αφού αν εχεις προκαλεσει εστω κ 1 μικρο ατυχημα στα τελευταια 5 χρονια για να πας απο οποιαδηποτε ασφαλεια στην ιντεραμερικαν πληρώνεις +13 ευρω απο όσο αν δεν προκαλουσες κανενα ατυχημα.Τεσπα στο golf δεν πολυκερισαμε τπτ απο θεμα τιμης αλλα εξηγησα το γιατι...
Στο bmw 272 ευρώ(θα δίναμε 262 αν κατεβαζαμε την αντικειμενική αξία όσο τώρα που το ασφαλίσαμε στην anytime με αξία 11500)χωρις οδικη κ τώρα δίνουμε 235 με οδικη.Και νομική να βάζαμε θα δίναμε 252/εξαμηνο δηλαδή 36 ευρώ διαφορά το εξάμηνο αφού η οδική χρεωνεται 26ευρώ!
Για να δουν αναλυτικα αυτα που λεω( κ να διαπιστωσουν διαφορες της anytime vs interamerican παραθετω κ μια ασφαλεια ενος peugeot) τα μελη θα παραθεσω αυριο κ εικονες(χωρις πινακιδες,ονοματα κτλ γ ευνοητους λογους)...
Y.Γ 1) ΔΕΝ ΔΙΑΦΗΜΙΖΩ ΚΑΜΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΟΥΤΟΣΩΣΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΝΑ ΨΑΧΝΟΝΤΑΙ ΔΙΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΑ.......
2)AN EIXAME Α.Φ.Μ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ Η ΚΙΛΚΙΣ (Η ΜΟΝΙΜΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ Η ΚΙΛΚΙΣ) ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΑΜΕ ΠΕΡΙ ΤΑ 20-30 ΕΥΡΩ/ΕΞΑΜΗΝΟ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ....ΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ, ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-06-11, 00:00
Το avatar του χρήστη HULK
HULK Ο χρήστης HULK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2009
Μηνύματα: 151
HULK is on a distinguished road
Εχω ασφαλισει και εγω καποια αυτοκινητα εκει επειδη και στο πιο φθηνο πακετο εχει οδικη βοηθεια και ερχοταν πιο φθηνα απο αλλες ,που για να εχεις οδικη σε υποχρεωναν να πληρωσεις και αλλες καλυψεις που πιθανον να μην ηθελες.Η καλυψη που δεν δινει η anytime εαν δεν κανω λαθος σε κανενα πακετο ειναι η νομικη προστασια για οσους τους ενδιαφερει.Συνεβει ομως το εξης σε φιλο το οποιο δεν το εχω ψαξει καλα.Φιλος λοιπον ειχε ασφαλισει το αυτοκινητο του στην anytime πριν αρχισει να διαφημιζεται αυτη η εταιρια.Το αυτοκινητο λοιπον ηταν ασφαλισμενο για 200 ευρω περιπου δεν θυμαμαι ακριβως.Παει λοιπον στο site και κανει μονος του τον υπολογισμο και του βγαινει λιγοτερο π.χ 180.Τους παιρνει τηλεφωνο και τους λεει να προχωησει στην ανανεωση με 180 ευρω αφου τοσο το βγαζει στο site.Η απαντηση τους ηταν οτι αυτες οι τιμες (το 180 π.χ) ισχυουν μονο για οσους ασφαλιζονται πρωτη φορα!!! Εαν λοιπον του χρονου μου ερθουν τα ασφαλιστρα παραπανω τοτε θα τους αποχαιρετησω μονο και μονο επειδη δεν το αναφερουν πουθενα και μπορει να το εχουν καπου με ψιλα γραμματα.Οποιος μπορει ας το ψαξει να δουμε εαν πραγματι ισχυει ετσι θα το κοιταξω και εγω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-06-11, 00:12
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Η νομικη βοηθεια ειναι +17 ευρω το εξαμηνο αλλα αν την επιλεξεις ως εξτρα σε οποιο πακετο εχεις πληρωνεις αναγκαστικα 34 ευρω κ θα εχεις γ ενα χρονο!δε μπορεις να βαλεις νομικη δηλαδη μονο γ ενα εξαμηνο!κ παλι να βαζαμε νομικη οπως ειπα πιο φτηνα θα μας εβγαινε!το αν αναιβουν οι τιμες το αλλο εξαμηνο δε ξερω!θα το δουμε!ας μας αναφερει κ καποιος που ξερει
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HULK Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω ασφαλισει και εγω καποια αυτοκινητα εκει επειδη και στο πιο φθηνο πακετο εχει οδικη βοηθεια και ερχοταν πιο φθηνα απο αλλες ,που για να εχεις οδικη σε υποχρεωναν να πληρωσεις και αλλες καλυψεις που πιθανον να μην ηθελες.Η καλυψη που δεν δινει η anytime εαν δεν κανω λαθος σε κανενα πακετο ειναι η νομικη προστασια για οσους τους ενδιαφερει.Συνεβει ομως το εξης σε φιλο το οποιο δεν το εχω ψαξει καλα.Φιλος λοιπον ειχε ασφαλισει το αυτοκινητο του στην anytime πριν αρχισει να διαφημιζεται αυτη η εταιρια.Το αυτοκινητο λοιπον ηταν ασφαλισμενο για 200 ευρω περιπου δεν θυμαμαι ακριβως.Παει λοιπον στο site και κανει μονος του τον υπολογισμο και του βγαινει λιγοτερο π.χ 180.Τους παιρνει τηλεφωνο και τους λεει να προχωησει στην ανανεωση με 180 ευρω αφου τοσο το βγαζει στο site.Η απαντηση τους ηταν οτι αυτες οι τιμες (το 180 π.χ) ισχυουν μονο για οσους ασφαλιζονται πρωτη φορα!!! Εαν λοιπον του χρονου μου ερθουν τα ασφαλιστρα παραπανω τοτε θα τους αποχαιρετησω μονο και μονο επειδη δεν το αναφερουν πουθενα και μπορει να το εχουν καπου με ψιλα γραμματα.Οποιος μπορει ας το ψαξει να δουμε εαν πραγματι ισχυει ετσι θα το κοιταξω και εγω.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-06-11, 06:40
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HULK Εμφάνιση μηνυμάτων
.Το αυτοκινητο λοιπον ηταν ασφαλισμενο για 200 ευρω περιπου δεν θυμαμαι ακριβως.Παει λοιπον στο site και κανει μονος του τον υπολογισμο και του βγαινει λιγοτερο π.χ 180.Τους παιρνει τηλεφωνο και τους λεει να προχωησει στην ανανεωση με 180 ευρω αφου τοσο το βγαζει στο site.Η απαντηση τους ηταν οτι αυτες οι τιμες (το 180 π.χ) ισχυουν μονο για οσους ασφαλιζονται πρωτη φορα!!!
Εμένα στην anytime, στην ανανέωση είχα -10€ έκπτωση από την τιμή του internet. Μπορεί να άλλαξε κάτι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.