Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 09-05-09, 22:32
Το avatar του χρήστη bill987
bill987 Ο χρήστης bill987 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.573
bill987 will become famous soon enoughbill987 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανεις ρε παιδια;;; Καποιος που να ξερει απο ηχοσυστηματα κτλ να μας πει, ή να εχει προβει σε αλλαγη των "μαμα" ηχείων;;;
Ζαχαρία και Άγγελε τι περιμένετε με το ραδιοσιντι της bmw αφού βγάζει αν θυμάμαι καλά 4Χ15 watt!!!
Δεν πα να βάλετε τα πιο σουπερντουπερ ηχεία, δεν θα κάνετε τίποτα χωρίς ενισχυτή!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-05-09, 23:12
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bill987 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζαχαρία και Άγγελε τι περιμένετε με το ραδιοσιντι της bmw αφού βγάζει αν θυμάμαι καλά 4Χ15 watt!!!
Δεν πα να βάλετε τα πιο σουπερντουπερ ηχεία, δεν θα κάνετε τίποτα χωρίς ενισχυτή!!!!!!!!!!
Εχεις δικιο φιλε Βασιλη.. Thanks για τη βοηθεια..

Μιλησα και μ'ενα φιλο σημερα που ψιλοασχολοειται απο χομπυ με τον ηχο γενικα και μου ειπε οτι καλυτερα αποτελεσματα δεν προκειται να δουμε με την αλλαγη ηχειων, μαλλον χειροτερα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-07-09, 23:56
axmpempis Ο χρήστης axmpempis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-01-2006
Μηνύματα: 33
axmpempis is on a distinguished road
'Εχω ακριβώς την ίδια απορία
Αλλά μάλλον, μονόδρομος είναι τα ηχεία μαζί με τον ενισχυτή.

Θα πω κ μια αλήθεια:
νομίζω πως τα εργοστασιακά μας ηχεία (Ε46), κ η ένταση είναι καλή προς αρκετά καλή, αν υπάρχει ποιοτική αναμετάδοση των μουσικών κομματιών. Κάτι που κατάλαβα πως δεν υπάρχει με επιπρόσθετο αυθεντικό AUX-καλώδιο (παράσιτα από το ραδιόφωνο κατά το muting του mp3-player).

Μετά τα 180 km/h ίσως να ήθελα κάτι παραπάνω από ένταση. Εννοείται για μένα κ όχι για τις γειτονιές που θα περνάω.
Έτσι πιστεύω πως είναι αρκετός ο ήχος προς το παρόν.
__________________
πήγαινε αργά για να φτάσεις αργά
πήγαινε γρήγορα για να φτάσεις γρήγορα
πήγαινε σίγουρα όσο γρήγορα κ αν πας...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-07-09, 09:51
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Για να πετυχετε καλο ηχητικο αποτελεσμα απαιτειται ενισχυτης και ενα καλο σετ διαιρουμενων μεγαφωνων. Πολυ πιαθανο για τους πιο ενθουσιωδης και ενα μικρο υπογουφερ. Πολυ πιθανο να αναιρεθουν και οι εργοστασιακες θεσεις του αυτοκινητου μιας και τα BMW εχουν απαραδεκτες θεσεις μεγαφωνων και ειναι και μικρου μεγεθους 13cm.

Εδω σε αυτο το θεμα λεω καποιες πληροφοριες για Ε36. Πανω κατω τα ιδια ισχυουν και τα Ε46. Μελετηστε το καθως εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα ηχος-αυτοκινητο σε επιπεδο διαγωνισμων ΕΜΜΑ Quality.
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...E7%EC%E1%F4%E1
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...24&postcount=2
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-07-09, 19:02
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ πιθανο να αναιρεθουν και οι εργοστασιακες θεσεις του αυτοκινητου μιας και τα BMW εχουν απαραδεκτες θεσεις μεγαφωνων και ειναι και μικρου μεγεθους 13cm.
μηπως κανεις καποιο λαθος? Σε ποιο μοντελο αναφερεσαι?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-07-09, 21:18
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Για Ε36 μιλαω απο προηγουμενο post αλλα και στο Ε46 kick panel θεσεις εχει. Τωρα για μεγεθος δεν νομιζω να εχει αλλαξει. Στα 13cm νομιζω ισχυει
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-07-09, 22:19
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
16cm διαιρουμενα μπροστα και 16cm ομοαξονικα πισω.Στην εκδοση harman kardon εχει μπροστα tweeter ,mid range , kai woofer ,και συνοδευεται και απο δυο υπογουφερ στον χωρο των αποσκευων.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-07-09, 23:57
Το avatar του χρήστη panos90
panos90 Ο χρήστης panos90 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-12-2007
Μηνύματα: 212
panos90 is on a distinguished road
καλησπερα,

μπορει να μας πει καποιος περισσοτερα για τα harman kardon? πχ εγω δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος απο τον ηχο της compact (e46) , το mini cooper εχει καλυτερο ηχο και ψαχνω απεγνωσμενα μια σιγουρη λυση σε λογικα πλαισια (500-800 ευρω)

διαβαζω συνεχεια για harman kardon.

1)υπαρχει καποιο μαγαζι που να τα περναει και να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εχω τριγμους και τετοια μετα?
2)τι κοστος εχουν?
3)βγαζει ειδικο συστημα για bmw?
3)εχουν πολλες εκδοσεις η ειναι ενα συγκεκριμενο σετ και αυτο βαζουμε?

αυτες ειναι μερικες απο τις πρωτες αποριες μου.
αν γινεται καποιος να μας δωσει περισσοτερες πληροφοριες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-07-09, 01:37
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
16cm διαιρουμενα μπροστα και 16cm ομοαξονικα πισω.Στην εκδοση harman kardon εχει μπροστα tweeter ,mid range , kai woofer ,και συνοδευεται και απο δυο υπογουφερ στον χωρο των αποσκευων.
Στο vehicle guide της polk audio που συμβουλευομαι για 13 αρια τα λεει.
http://www.polkaudio.com/caraudio/fi...hp?carid=18685 Τωρα εαν το λες εκ πειρας παω πασο. Αλλωστε εγω σε Ε 36 εχω εξελιξει το συστημα που αναφερω.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-07-09, 02:06
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maaldak Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα,

μπορει να μας πει καποιος περισσοτερα για τα harman kardon? πχ εγω δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος απο τον ηχο της compact (e46) , το mini cooper εχει καλυτερο ηχο και ψαχνω απεγνωσμενα μια σιγουρη λυση σε λογικα πλαισια (500-800 ευρω)

διαβαζω συνεχεια για harman kardon.

1)υπαρχει καποιο μαγαζι που να τα περναει και να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εχω τριγμους και τετοια μετα?
2)τι κοστος εχουν?
3)βγαζει ειδικο συστημα για bmw?
3)εχουν πολλες εκδοσεις η ειναι ενα συγκεκριμενο σετ και αυτο βαζουμε?

αυτες ειναι μερικες απο τις πρωτες αποριες μου.
αν γινεται καποιος να μας δωσει περισσοτερες πληροφοριες!!!
Δικη μου αποψη φιλε μου μιας και ασχολουμαι με το θεμα ηχος (σπιτι ,αυτοκινητο, μαλιστα στα σπιτιου αλλα και PA ειναι και το επαγγελμα μου) πολυ σοβαρα θα σε συμβουλευα να μην πας στα Harman τα οποια δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο. Μην σε εντυπωσιαζει το ονομα. Μπορει να σε ικανοποιησει το αποτελεσμα αναλογα τις απαιτήσεις σου. Απλα με την σωστη επιλογη προιοντων με πιο καλα specs θα παρεις πολλαπλασιο αποτελεσμα σε ποιότητα-ενταση με το ιδιο κοστος ισως και λιγοτερο.

Μπορεις καταρχας να μαθεις το στα σιγουρα το μεγεθος των μεγαφωνων που δεχεται το αυτοκινητο σου. Καθως και τις θεσεις. Μπορω να ψαξω και να μαθω με ακριβεια αλλα μπορεις να μας πεις και εσυ πιο ευκολα. Χρησιμο θα ηταν και το μεγιστο βαθος που εχουν οι τρυπες υποδοχης μεγαφωνων.

Πχ εαν το mid ειναι πολυ χαμηλα στα ποδια kick panel τοτε θες ενα tweeter αρκετα ψηλα τοποθετημενο στο υψος των αυτιων. Μαλιστα το συχνοτηκο ευρος του πρεπει να ειναι ευρύ και να πιανει μεσουψηλο. Πχ ενα τετοιο το ETON CX 280. Αυτο θα σου ανεβασει την σκηνη πολυ ψηλα, αλλα για να διορθωσεις το χασμα μεταξυ tweeter - mid θελεις time alignment. Κοινώς μια πολυ καλη πηγη με εξελιγμενο DSP.

Εαν ισχυει το τριδρομο setup οπως αναφερει ο φιλος πιο πανω τοτε τα πραγματα ειναι πολυ καλα. Αλλα εαν θυμαμαι το mid που χωραει ειναι για κλαματα.

Τωρα απο εταιριες υπαρχουν πολλες Focal, Eton, Rainbow, Helix Κτλ.

ΠΧ σε 16,5 Split μια καλη προταση οπου τα harman δεν πιανουν μια μπροστα τους http://www.digitalo24.com/shop/catal...oducts_id=3380 Μπορεις να πας και στα proffessional της Rainbow που τα εχω ακουσει να κανουν θαυματα..

Σε 13, 5 split http://www.digitalo24.com/shop/catal...oducts_id=3423

Ενισχυτης 4 καναλος σε περιπτωση που παιξεις τα μπροστα με τον ενισχυτη και ενα sub στη γεφυρα και τα πισω με την πηγη. προτεινω ΕΤΟΝ PA 1054 πολυ ρευμα και εξαιρετικη ποιοτητα-αναλυση. Πιο οικονομικος και καλος τιμιος ειναι και ο esx s 4120. Αμα τα θες ολα με ενισχυτη η θες να παιξεις ενεργο setup εμπρος με sub και τα πισω με πηγη τοτε πας σε 6 καναλο ΡΑ 1054 (αυτον εχω) και εισαι καλυμμένος.

Πηγη θες κατι καλο Προτείνω PionnerP88rs η JVC S100 για χαμηλοτερο κοστος ακομα φθηνοτερα μα βρεις το 1000 (κατηργημενο αλλα πολυ καλο)

Λογικο να σου εχω δημιουργησει αποριες. Ρωτα οτι θες. καλο ειναι να βγαλεις καμια φωτο τις θεσεις των μεγαφωνων σου καθως και τις διαστασεις που σου ζητησα εστε να δωσω σωστο αποτελεσμα.

Να διευκρινισω οτι το καθε προϊόν σε καθε αμαξι εχει εντελως διαφορετικο αποτελεσμα και ακουσμα. Παντα κατα προσέγγιση γινονται οι επιλογες αυτες με το ματι. Κανονικα θελει δοκιμες μεχρι να βρεθει το καταλληλο.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη graphe36 : 16-07-09 στις 02:09
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.