Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Άλλες Σειρές > Άλλες Σειρές - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-09-09, 00:07
m_b Ο χρήστης m_b δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 16-09-2009
Μηνύματα: 2
m_b is on a distinguished road
Lightbulb ρανφλατ ή οχι στο καινουργιο μου mini?

Μετα απο μια πολυ δυσαρεστη εμπειρια πριν λιγο καιρο,ξεφουσκωσε το λαστιχο δεν το καταλαβα (δυστυχως) συνεχισα...σκιστηκε το λαστιχο και
μικρο το κακο για μενα ομως!δεν επαθα τιποτα!
τωρα ομως εχω διλλημα τι λαστιχα να βαλω?θα παραγγειλω παλι το ιδιο αυτοκινητο μινι αλλα τα σχολεια για τα ρανφλατ δεν μου αρεσαν που διαβασα σε παλαιοτερη συζητηση!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-09-09, 01:01
Το avatar του χρήστη tzimiani
tzimiani Ο χρήστης tzimiani δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-08-2008
Μηνύματα: 254
tzimiani is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_b Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα απο μια πολυ δυσαρεστη εμπειρια πριν λιγο καιρο,ξεφουσκωσε το λαστιχο δεν το καταλαβα (δυστυχως) συνεχισα...σκιστηκε το λαστιχο και
μικρο το κακο για μενα ομως!δεν επαθα τιποτα!
τωρα ομως εχω διλλημα τι λαστιχα να βαλω?θα παραγγειλω παλι το ιδιο αυτοκινητο μινι αλλα τα σχολεια για τα ρανφλατ δεν μου αρεσαν που διαβασα σε παλαιοτερη συζητηση!!
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο forum,
Σκέψου αν είχες συμβατικά, και εν κινήσει (εάν αυτό εννοείς ότι σου συνέβη) πάθαινες λάστιχο…
Θα είχες άραγε την ίδια κατάληξη (θα συνέχιζες να κινείς το αυτοκίνητο)??
Όπως καταλαβαίνεις αυτή είναι η χρηστικότητα των Run on flat ελαστικών, και αυτός είναι ο προφανείς λόγος που οι μάρκες πλέον τα επιλέγουν…
Και εγώ στην αρχή ήμουν αρκετά δυσαρεστημένος από τον τρόπο που χτυπούσαν, τη σκληρότητα τους κλπ.
Και εγώ ήμουν έτοιμος στην επόμενη αλλαγή να πάω στα συμβατικά.
Πριν λίγο καιρό όμως, με 160 με έπιασε λάστιχο στην Εθνική… απλά έκοψα και σταμάτησα. Αυτό το εκτίμησα δεόντως, και έτσι κατάλαβα το τι δουλειά κάνουν…
Δεν ξέρω τι κατάληξη θα είχα με συμβατικά και 160 Km…
To παν η ασφάλεια μας!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-09-09, 10:27
m_b Ο χρήστης m_b δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 16-09-2009
Μηνύματα: 2
m_b is on a distinguished road
ναι αν ειχα ρανφλατ μπορει να μην ειχε συμβει το κακο!αλλα διαβασα οτι καταπονειται το αυτοκινητο..ζαντες αμορτισερ και αυτο με εχει απογοητευση!συν οτι θα κουναει????!!!ισχυουν αυτα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-09-09, 10:51
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
δες εδώ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...highlight=flat

και βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-09-09, 10:52
djalma Ο χρήστης djalma δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-06-2009
Μηνύματα: 44
djalma is on a distinguished road
Πάνω απ'όλα είναι η ασφάλεια, και εγώ ραν φλατ φοράω, και εγώ σκεφτόμουν να τα βγάλω, ΑΛΛΑ όταν πάτησα διάτρητη βίδα στο δρόμο ΕΥΤΥΧΩΣ που φορούσα ραν φλάτ... Με κλειστά μάτια φίλε μου. Δεν πρόκειται να ξαναβάλω συμβατικά όποιες ανέσεις-μη καταπονησεις κλπ και να έχουνε. Μπροστά στην ασφάλεια δεν αξίζει τίποτα .
__________________
5.20 Ε34---> Απλά δεν παίζεται...!
z4 s23i ---> Το E34 βρήκε αντίπαλο...!

Ζ4 και 5.20 από πιο κοντά...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-09-09, 13:57
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_b Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι αν ειχα ρανφλατ μπορει να μην ειχε συμβει το κακο!αλλα διαβασα οτι καταπονειται το αυτοκινητο..ζαντες αμορτισερ και αυτο με εχει απογοητευση!συν οτι θα κουναει????!!!ισχυουν αυτα?
ναι είναι μεγάλη και παντού η καταπόνηση. Θα έχεις ένα ΜΟΝΙΜΟ μπάγκαμπούγκα.
Δε λέω να μη βάλεις, απλά σκέψου τα όλα
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-09-09, 15:31
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Έχεις Cooper ή Cooper S; Τι έτους είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-09-09, 17:16
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_b Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι αν ειχα ρανφλατ μπορει να μην ειχε συμβει το κακο!αλλα διαβασα οτι καταπονειται το αυτοκινητο..ζαντες αμορτισερ και αυτο με εχει απογοητευση!συν οτι θα κουναει????!!!ισχυουν αυτα?

Θα κουνάει???

αν και δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις... πάντως με τα RFT σίγουρα εκτός απο όλα τα άλλα θα έχεις και ΠΟΛΥ καλύτερο κράτημα σε στροφές μιας και το μάγουλο απο το λάστιχο δεν ''διπλώνει''. γενικά η οδιγική συμπεριφορά είναι πολύ καλύτερη, θυσιάζεται βέβαια σε αρκετό βαθμό η άνεση.

ειδικά σε Μίνι θα έβαζα RFT και όχι συμβατικά μιας και την άνεση θα την ήθελα πιο πολύ σε οικογενειακό αμάξι και όχι σε μικρό. Παρόλ αυτά στο οικογενειακό δικό μου πάλι RFT έχω...
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-09-09, 18:03
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peter79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κουνάει???

αν και δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις... πάντως με τα RFT σίγουρα εκτός απο όλα τα άλλα θα έχεις και ΠΟΛΥ καλύτερο κράτημα σε στροφές μιας και το μάγουλο απο το λάστιχο δεν ''διπλώνει''. γενικά η οδιγική συμπεριφορά είναι πολύ καλύτερη, θυσιάζεται βέβαια σε αρκετό βαθμό η άνεση.

ειδικά σε Μίνι θα έβαζα RFT και όχι συμβατικά μιας και την άνεση θα την ήθελα πιο πολύ σε οικογενειακό αμάξι και όχι σε μικρό. Παρόλ αυτά στο οικογενειακό δικό μου πάλι RFT έχω...
Πολύ σωστά θα έχει πολύ καλύτερο κράτημα αλλά και λιγότερη προοδευτικότητα
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-09-09, 00:52
Το avatar του χρήστη ΦΑΝΗΣ
ΦΑΝΗΣ Ο χρήστης ΦΑΝΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-11-2005
Μηνύματα: 735
ΦΑΝΗΣ will become famous soon enough
Και εγώ Runflat είχα όσπου έβαλα Normal λάστιχο και ησύχασα από τα κοπανήματα και την σκληρότητα στο δρόμο,ναι μεν έχεις το πλεονέκτημα σε περίπτωση λάστιχου,αλλά έχω ακούσει πολλά πάνω στο θέμα αυτό αν τελικά άντεξε το λάστιχο ώστε να πάς στο πλησιέστερο βουλκανιζατέρ,και επίσης δεν διορθώνετε,και είναι και πολύ ακριβό,πάνω από όλα όμως είναι στην κρίση του καθενός τι λάστιχο θέλει να βάλει στο αυτοκινητό του....
__________________
X6M///
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.