Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-10-11, 20:31
antonisloud Ο χρήστης antonisloud δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 13-05-2011
Μηνύματα: 4
antonisloud is on a distinguished road
Αλλαγή αμορτισέρ σε Ζ3

Καλησπέρα σε όλους.
Ήρθε ο καιρός να αλλάξω αμορτισέρ στο ζετάκι μου[Ζ3 1.9 facelift του 2000] , το 1 ήδη έχει πάθει ζημιά, ας είναι καλά η τέλεια κατάσταση των Ελληνικών δρόμων..
Στον Σπανό μου ζητούν περίπου 1 χιλιαρικάκι €uros για αντικατάσταση.Δεν ρώτησα εαν στην τιμή περιλαμβάνονται και τα ελατήρια.
Με μια απλή έρευνα έχω καταλήξει στα BILSTEIN τα οποία είναι σαφώς ανώτερα απο τα αμορτισέρ (ΟΕΜ) της BMW.
Είμαι μεταξύ των BILSTEIN Β4 δηλ. σαν αυτά περίπου της μάνας του που φοράει τώρα, και των Β6 sport .
Τα παλιά ελατήρια πρέπει να τα αλλάξω?
Καλή η τιμή παρακάτω?
http://www.tpauto.gr/store/comersus_...dProduct=13376 ] 4
Δεν θέλω να πάω σε πολύ σκληρά αμορτισέρ, ούτε έχω διάθεση για χαμηλώματα με τόσο άσχημες συνθήκες στους δρόμους...
Θα ήθελα την άποψή σας,
Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-10-11, 21:06
Το avatar του χρήστη Nickolas_s2k
Nickolas_s2k Ο χρήστης Nickolas_s2k δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Μηνύματα: 254
Nickolas_s2k is on a distinguished road
Ελατηρια αλλαζεις οταν θες να χαμηλωσεις..Τα ελατηρια γενικα δεν πεφτουν ουτε σε 400.000 χλμ και ειναι Lifetime..τουλαχιστον δεν πεφτουν τοσο που να σου δημιουργησουν προβλημα διοτι και να πεσουν απειροελαχιστα μετα απο παααααααααρα πολλα χλμ δεν τρεχει και τπτ! οποτε αν δεν θες να χαμηλωσεις το ζ πας σε Bilstein B6 sport και καθαριζεις ! ισως η καλυτερη και πιο πολυφορεμενη επιλογη ..τα συγκεκριμενα τοποθετημενα πανε κοντα στο 700 (520 περιπου αγορα και κανα 120αρι τοποθετηση μαζι με φπα και δεν μιλαω για εξουσιοδοτημενο αλλα για αποιο εξιδεικευμενο συνεργειο..τα 1000 ειναι πολλα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-10-11, 21:11
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Αυτό που έβαλες, έχει εμπρός Β6 και πίσω Β8..
Οταν αλλάζουμε αμορτισέρ, αλλάζουμε αμορτισέρ.. Στο χιλιαρικάκι, είναι τα αμορτισέρ..
Τα ελατήρια δεν αλλάζονται εκτός αν δοθεί εντολή πελάτη...
Τα Β6 είναι σκληρά αμορτισέρ..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-10-11, 21:42
Το avatar του χρήστη Nickolas_s2k
Nickolas_s2k Ο χρήστης Nickolas_s2k δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Μηνύματα: 254
Nickolas_s2k is on a distinguished road
Βασικα πιστευω οτι στο λινκ που εβαλε μιλαει για 4δα β6 και 4αδα β8 απλα ο τροπος που εχουν βαλει την αγγελια μπερδευει..ειναι πολυ κουλο να δινουν ενα σετ κανονικα για μπροστα και ενα χαμηλωματος για πισω! Απλα εχουν βαλει ιδια τιμη τα χαμηλωματος με τα κανονικα! Νταξει τα β6 ειναι σκληρα αλλα με τα μαμα ελατηρια δεν θα κοπαναει υπερβολικα.. Εγω τα β8 τα χα βαλει 750 σε εξιδεικευμενο μαζι με πισω τοπμουντς απο μ3 ε46 καμπριο μεσα στη τιμη και για αυτο μου φαινονται πολλα τα 1000 μονο για καλαμια..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-10-11, 22:33
bmwz3m44 Ο χρήστης bmwz3m44 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 152
bmwz3m44 will become famous soon enough
εγω στο z ειχα δωσει περισυ 1000 ευρω αλλα με αλλαγη top mounts,αντιστρεπτικες και 4αδα b8.τα οποια δεν κοπανουσαν καθολου.να το πω αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-10-11, 18:44
Το avatar του χρήστη Vassilis E46 Cabrio
Vassilis E46 Cabrio Ο χρήστης Vassilis E46 Cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Αντιπεριφερειάρχης
 
Εγγραφή: 25-11-2010
Μηνύματα: 691
Vassilis E46 Cabrio will become famous soon enoughVassilis E46 Cabrio will become famous soon enough
Αν θές ελάχιστο χαμήλωμα μέχρι 1,5 πόντο ορίστε λύση και γνήσια κιόλας.Απλά πάρε με τηλ.Συνδιάζονται άψογα με ΒILSTEIN.

http://www.car.gr/parts/view/1737625/
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-10-11, 20:13
Το avatar του χρήστη Nickolas_s2k
Nickolas_s2k Ο χρήστης Nickolas_s2k δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Μηνύματα: 254
Nickolas_s2k is on a distinguished road
το παιδι εχει ζ3 επομενως δεν του κανουν φιλε μου..καλη πωληση παντως!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-10-11, 16:34
antonisloud Ο χρήστης antonisloud δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 13-05-2011
Μηνύματα: 4
antonisloud is on a distinguished road
Ευχαριστώ για τις απόψεις σας,έκανα και εγώ μια έρευνα και κατέληξα στα εξής:
Τα απλά Bilstein B4 αερίου( black color),είναι αντίστοιχα και ανώτερα απο τα αυθεντικά BMW για το Ζ3 που είναι λαδιού.
Η τιμή στο LINK είναι 4τράδας, το γράφει άλλωστε....
Αυτό που ρώτησα ήταν εαν είναι σε καλή τιμή καυα την γνώμη σας.
Anyway, τηλεφώνησα στην αντ/πεία της Bilstein και μου έδωσαν τηλ.πελατών τους-καταστήματα και συνεργεία στην περιοχή μου, αφού δεν μπορώ να αγοράσω υπερχονδρική απ'ευθείας, απο αυτούς και μου είπαν πως το κόστος μαζί με τοποθέτηση δεν θα ξεπεράσει τα 400euro...
Συμπέρασμα:Τα 1000 euro της BMW και μάλιστα για υποδιέστερα αμορτισέρ είναι πολλά...
Ελατήρια όπως έγραψε και κάποιος άλλος φίλος, δεν χρειάζεται να αλλάξω εκτος και εαν μεταφέρεις συχνά με το αυτοκίνητο μεγάλα βάρη.
Όλοι όσοι(ειδικοί και μη) μου έδωσαν την άποψή τους καταλήγουν πως όλες οι άλλες λύσεις δηλ. χαμηλότερα ελατήρια και αμορτισέρ σπορ τύπου, μόνο προβλήματα θα δημιουργήσουν μελλοντικά, στην μεσούλα μου,στην τζέπη μου και στο Ζ3.
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-10-11, 14:50
Το avatar του χρήστη street-runner
street-runner Ο χρήστης street-runner δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Μηνύματα: 52
street-runner is on a distinguished road
εγω παντως εβαλα αμορτισερ BILSTEIN τα κιτρινα για χαμηλωμενα ελατηρια βεβαια και ταπληρωσα 600 ευρω μαζι με δυο βασεις για τα πισω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-10-11, 17:34
Το avatar του χρήστη street-runner
street-runner Ο χρήστης street-runner δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Μηνύματα: 52
street-runner is on a distinguished road
μη βαλεις τα μαυρα δεν ταιριαζουν σε τετοιου ειδους αυτοκινητο !!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.