Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 7 > Σειρά 7 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 28-01-12, 10:18
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
οσο ασφαλης και να ναι αυτη η bmw...το παραδειγμα της Νταιανας και του Ντοτι....με αφηνουν να ελπιζω , πως μπορει να συμβει καλλιστα και στον Μπεννυ!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-01-12, 20:02
Το avatar του χρήστη vlahopilot
vlahopilot Ο χρήστης vlahopilot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2005
Μηνύματα: 179
vlahopilot has a spectacular aura aboutvlahopilot has a spectacular aura about
....ακουσμάτων συνέχεια!

Παιδιά θα "αναγκαστώ" να επιμείνω στα γραφόμενά μου, καθώς αυτός που μου το ανέφερε έχει εκπαίδευση στις πωλήσεις για Διπλωματικά - Θωρακισμένα αυτοκίνητα της AG και έχει λάβει την εκπαίδευση Οδήγησης σε ακραίες συνθήκες (καταδίωξη, οδήγηση σε κομβόι, εμβολισμός κτλ σε κάποιο παλιό αεροδρόμιο της Γερμανίας, που τώρα το χρησιμοποιεί η BMW για τέτοιες εκπαιδεύσεις ). Χαρακτηριστικά μου είπε ότι λόγω του μεγάλου βάρους του σταματά πιο γρήγορα απο το απλό, καθώς ουσιαστικά "βυθίζεται" (και επειδή τα φρένα έχουν τεράστιες ενισχύσεις!!)! Επίσης το ποσό των 750.000€ μάλλον δεν είναι σωστό! Δεν μου είπε το πραγματικό αλλά απλά αρκέστηκε να μου αναφέρει ότι δεν είναι σωστό!
Καλή συνέχεια...
__________________
Πλήρωμα καμπίνας θέσης για απογείωση, παρακαλώ!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-01-12, 20:40
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlahopilot Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά θα "αναγκαστώ" να επιμείνω στα γραφόμενά μου, καθώς αυτός που μου το ανέφερε έχει εκπαίδευση στις πωλήσεις για Διπλωματικά - Θωρακισμένα αυτοκίνητα της AG και έχει λάβει την εκπαίδευση Οδήγησης σε ακραίες συνθήκες (καταδίωξη, οδήγηση σε κομβόι, εμβολισμός κτλ σε κάποιο παλιό αεροδρόμιο της Γερμανίας, που τώρα το χρησιμοποιεί η BMW για τέτοιες εκπαιδεύσεις ). Χαρακτηριστικά μου είπε ότι λόγω του μεγάλου βάρους του σταματά πιο γρήγορα απο το απλό, καθώς ουσιαστικά "βυθίζεται" (και επειδή τα φρένα έχουν τεράστιες ενισχύσεις!!)! Επίσης το ποσό των 750.000€ μάλλον δεν είναι σωστό! Δεν μου είπε το πραγματικό αλλά απλά αρκέστηκε να μου αναφέρει ότι δεν είναι σωστό!
Καλή συνέχεια...
Αυτός που σου είπε ότι σταματά σε 12 μέτρα, κάνει λάθος. Απλά πράγματα. Για την ακρίβεια, ούτε οι F1 δε σταματάνε σε 12 μέτρα. Χρειάζονται περίπου 15 μέτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-01-12, 20:50
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Να τον ακουτε τον vlahopilot γιατι εχει δικιο !!!!

Ο γαμπρος μου ειναι 23 χρονια προσωπικος οδηγος της Γερμανικης Πρεσβειας στην Αθηνα,εχει αλλαξει αρκετα θωρακισμενα BMW ενα εκ των οποιων εχω οδηγησει και εγω στους δρομους της Αθηνας και εχει ειδικο διπλωμα 5ης κατηγοριας που του επιτρεπει την οδηγηση οχηματος με θωρακιση Β7+ και εκπαιδευτηκε για να παρει την τελευταια κατηγορια διπλωματος στο αεροδρομιο που αναφερθηκε πιο πανω το οποιο βρησκεται στην Κολωνια της Γερμανιας.

Ενα τετοιο καινουργιο τοτε ΒΜW κατεβασε στην Ελλαδα η Γερμανικη κυβερνηση το 2004 για την μεταφορα του πρωιν Γερμανου Καγκελλαριου στους ολυμπιακους αγωνες με οδηγο στην Αθηνα παλι τον γαμπρο μου.

Το οχημα με ολη την Θωρακιση κοστιζει 470.000€ συν ΦΠΑ. Το γνωριζω γιατι πριν πολλους μηνες η γερμανικη πρεσβεια εστειλε πισω στο εργοστασιο μια απο της 2 Ε38 (για αποσυρση) και πηρε ενα AUDI A8 γιατι ηταν φθηνοτερο. Απλα το γερμανικο υπουργειο εξωτερικων λογω κρισης εξοικονομει χρηματα.
Το Audi στοιχησε κατι λιγοτερο απο 400 αν θυμαμε καλα.
Τωρα αυτα που γραφονται στις ελληνικες εφημεριδες ειναι μαλλον φουμαρα των δημοσιογραφων για να κερδισουν εντυπωσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-01-12, 02:09
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Cool

Παιδιά, συγνώμη αλλά με κάθε σεβασμό προς τις απόψεις των ειδικά εκπαιδευμένων οδηγών, σε 12 μέτρα από τα 100 χιλιόμετρα την ώρα δηλαδή από 27.7 μέτρα το δευτερόλεπτο, το αυτοκίνητο σταματά χοντρικά σε μισό δευτερόλεπτο.

Πετυχαίνοντας επιβράδυνση 55 μέτρα ανά δευτερόλεπτο στο τετράγωνο ήτοι 5.7g περίπου.

Αν φοράνε μέσα ζώνη δε θα μείνει κόκκαλο για κόκκαλο από τον κορμό των επιβαίνοντων.
Αν δε φοράνε ζώνη, σκοτώθηκαν όλοι μαζί... χωρίς να τρακάρουν (ειδικά αμα σου σκάσει στο εμπρός κάθισμα από πίσω ο Μπένι με 5g επιτάχυνση ).

Απλά δεν γίνεται.

Το ότι το γράφουμε εγώ και ο Nick_compact ευγενικά ''δεν γίνεται παιδιά, κάτι λάθος ειπώθηκε'' ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ ή για προσβολή. Σκεφτείτε λίγο τα δεδομένα και πείτε...5.5g επιβράδυνση δεν γίνεται.

Το να φρενάρει σε 32 μέτρα αντί για 35 ή 40 οκ...και πάλι είναι δύσκολο.
Κατά τα άλλα είμαι σίγουρος για ενισχυμένες αναρτήσεις, φρένα, μοτέρ. Και πιθανά παρά το διπλό βάρος μπορεί να συμπεριφέρεται καλύτερα από την πολιτική έκδοση.

Τώρα αν κάνει 470.000 +φπα =580.000 (+ τους υπόλοιπους φόρους?) ή 750.000 λίγο σημασία έχει...
Αν έχει 470.000 CIF πάντως και λίγα είναι τα 750 που γράφανε στα άρθρα.

Για τα 12 μέτρα πάντως παιδιά...όχι απλά δεν παίζει...αν ισχύει, τότε ο Μπένι μπορεί να συμμετέχει για πλάκα στο Γραν πρι φορμουλα 1 του Κερατσινίου που θα γίνει


Παρακαλώ τον EVANGELO να βρεί με ακρίβεια τις τιμές που υπολόγισα πρόχειρα καθώς δεν έχω την ευχέρεια αυτή τη στιγμή μετά από κάτι μπυρίτσες που καταναλώθηκαν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 29-01-12 στις 02:14
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-01-12, 02:45
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Στο 3:05 δειχνει οτι το csl σταματαει απο τα 100 km/h σε 33m


Με το μισο βαρος και semislick ελαστικα....οσες ενισχυσεις και να εχουν τα φρενα της 7αρας,οσο ταψια και να ειναι,δε νομιζω οτι τα 12 μετρα μπορει να ειναι πραγματικο νουμερο....ή δεν θυμαται καλα ο φιλος σου Θοδωρη μου ή εχει δωσει εναν τονο υπερβολης θελοντας να δειξει ποσο καλα ειναι τα φρενα της.
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-01-12, 06:15
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά, συγνώμη αλλά με κάθε σεβασμό προς τις απόψεις των ειδικά εκπαιδευμένων οδηγών, σε 12 μέτρα από τα 100 χιλιόμετρα την ώρα δηλαδή από 27.7 μέτρα το δευτερόλεπτο, το αυτοκίνητο σταματά χοντρικά σε μισό δευτερόλεπτο.

Πετυχαίνοντας επιβράδυνση 55 μέτρα ανά δευτερόλεπτο στο τετράγωνο ήτοι 5.7g περίπου.
Απλά δεν γίνεται.
η ε34 μ5 νομίζω σταματούσε σε 23 μέτρα...
Το θωρακισμένο HMMWV των 5.800 κιλών σταματάει σε 18 μέτρα, και δεν έχει ABS..
(απο το υπερβολικό φορτίο τα ελαστικά διπλασίαζαν το πέλμα τους κατά το φρενάρισμα..)
ΟΜΩΣ αυτό δεν μπορώ να το παραβλέψω
The stopping distances of the heavy 760i High Security vehicles are significantly longer than in normal sedans.
http://www.bmwblog.com/2011/03/12/ex...-security-f03/
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-01-12, 12:25
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Κυριοι τα 12 μετρα σαφως δεν μπορουν να υπαρξουν,εχει γινει τυπογραφηκο λαθος η καποιος ριχνει μπανανες

Το Ε38 που οδηγησα ηταν 3,9 τονοι με 300 αλογα, νομιζα πως εσερνα απο πισω και το σπιτι μου και το φρεναρισμα του δεν το θυμαμε και πολυ racing
Ρωταω τον γαμπρο μου πως ειναι το το καινουργιο;; ααα μου λεει πολυ πιο γρηγορο καμοια σχεση με το παλιο....
ποσο πιανει 0-100;
14 δευτερολεπτα....

4,5 τονοι μαζας τι να σου κανουν, το ενα μπροστινο τζαμι της Ε38 ζυγιζει 80 ΚΙΛΑ

Τα λεφτα παντως ειναι με το ΦΠΑ αυτο εννουσα με το +. Τελειωμενο δηλαδη.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-01-12, 13:06
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παιζει και να γινεται!...

Αμα εχει εξοπλισμο απο...τετοιο!

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-01-12, 21:26
Το avatar του χρήστη vlahopilot
vlahopilot Ο χρήστης vlahopilot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2005
Μηνύματα: 179
vlahopilot has a spectacular aura aboutvlahopilot has a spectacular aura about
....ακουσμάτων συνέχεια!

Παιδιά δεκτές όλες οι ενστάσεις....δεν μπορώ να επιβεβαιώσω τίποτα, απλά και μόνο γιατί δεν ήμουν εκεί! Το νούμερο, όπως έγραψα εξ αρχής, μου μεταφέρθηκε απο άνθρωπο που έχει κάνει την εκπαίδευση των οδηγών!
Τώρα...έτσι όπως αναλύθηκε απο τα παιδιά, σχετικά με τα G που αναπτύσσονται στο φρενάρισμα, δείχνει να έχουν δίκιο και τα 12μ. να είναι τραβηγμένα!
Θα αναγκαστούμε να το δοκιμάσουμε όταν βρεθεί ένα στα χέρια μας!
Σε καμιά περίπτωση η αναφορά δεν έγινε για παραπληροφόρηση, και επειδή ο συγκεκριμένος άνθρωπος δεν συνηθίζει να μου πουλάει φούμαρα, σας μετέφερα τα λεγόμενά του. Θα το ψάξω λίγο ακόμα, μπας και βρούμε μια άκρη....
Να θέσω απλώς και μια παράμετρο που ισχύει και θα πρέπει να λάβουμε όλοι υπόψην μας: το τί γράφεται σχετικά με τις επιδόσεις των θωρακισμένων αυτοκινήτων της AG (και πιθανότατα και άλλων εταιρειών) το πιο πιθανό είναι να είναι "ασαφή"...μόνο και μόνο γιατί η εταιρεία δεν θέλει να δώσει συγκεκριμένα στοιχεία επιδόσεων (χαρακτηριστικών) σε κάποιον που θα το βάλει στο στόχαστρο !
Λοιπόν...η έρευνα συνεχίζεται...γιατί η αλήθεια είναι κάπου εκεί έξω!
__________________
Πλήρωμα καμπίνας θέσης για απογείωση, παρακαλώ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.