Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-11-16, 17:33
mitsiakis69 Ο χρήστης mitsiakis69 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 16-11-2016
Μηνύματα: 4
mitsiakis69 is on a distinguished road
Μετατροπή e46 320 σε 330

Γεια σας νέο μέλος εδώ στο φόρουμ θα ήθελα την βοήθεια σας για όσους γνωρίζουν για την μετατροπή του αυτοκινήτου μου . Λοιπόν έχω ένα 320 coupe με κινητήρα m52tub20 μετά από 11 χρόνια απροβληματιστα με αυτό το μοτέρ και με μεγάλη λύπη καθώς το αυτοκίνητο μου έχει μόλις 102000 χλμ και ο κινητήρας δουλεύει λες και είναι καινούργιος πήρα την απόφαση να το κάνω μετατροπή σε μεγαλύτερο και να δηλωθεί και κανονικά. Ενδιαφέρομαι για μετατροπή σε κινητήρα m54b25 ή m54b30 , θα ήθελα τα φώτα σας γενικά με το τι χρειάζομαι για αυτήν την μετατροπή , γνωρίζω ότι θα χρειαστούν μοτέρ σασμαν κεντρικός διαφορικό. Ή μόνη παρέμβαση που έχω κάνει πάνω του από m54 είναι τα μπροστινά φρένα από 330. H ερώτηση μου είναι τι άλλο χρειάζομαι για την μετάβαση από m52tu σε m54 γιατί από όσο γνωρίζω έχουν κάποιες διαφορές ; Τα ηλεκτρικά είναι ίδια ; Πρέπει να γίνει παρέμβαση στην πλεξούδα ; Με το γκάζι τι γίνεται από όσο γνωρίζω το δικό μου είναι με ντιζα ενώ από τα m54 με ηλεκτρονικό;
Θα εκτιμουσα κάθε βοήθεια από μέλη που γνωρίζουν σχετικά με το θέμα μου . Φιλικά Κωστας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-11-16, 17:38
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Δεν ξέρω αν έχει γίνει η αλλαγή στις νομικές διατάξεις,
αλλά από αυτά που ξέρω δεν μπορείς να το δηλώσεις νόμιμα.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-11-16, 18:16
Το avatar του χρήστη BMW_330i
BMW_330i Ο χρήστης BMW_330i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 882
BMW_330i is on a distinguished road
συμφωνω με τον rapid αυτο ξερω και εγω οτι δεν μπορεις να δηλωσεις νομιμα απο 320 σε 330... απο οσο θυμαμαι και αν δεν εχει αλλαξει κατι στον νομο μπορεις να ανεβεις 20 η 25 τις εκατο σε κυβικα απο αυτα που γραφει η αδεια σου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-11-16, 21:57
mitsiakis69 Ο χρήστης mitsiakis69 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 16-11-2016
Μηνύματα: 4
mitsiakis69 is on a distinguished road
Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση , εάν παραβλεψουμετο θέμα με την δήλωση μπορεί να μου πει κάποιος για την μετάβαση απο m52tu σε m54 τι άλλο χρειάζομαι εκτός από αυτά που προαναφέρα;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-11-16, 16:23
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Μοτερ, σασμαν, πλεξουδα, εγκεφαλος. Νομιζω οτι τα περιφερειακα του μηχανοστασιου δεν διαφοροποιουνται(ψυγειο, δοχεια υγρων κτλ.) Το βημα του διαφορικου ειναι θεμα γουστου. Ποσο θα σου παει μια τετοια διαδικασια; Νομιζω πως αν το παρεις ετοιμο θα σου ερθει φθηνοτερα.Πιο πιθανο ειναι να βρεις ενα καλο 330 ετοιμο απ' το να βρεις μοτερ 3λιτρο σε καλη κατασταση πανω σε μπαλετα...
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-11-16, 17:22
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Δε θέλει άκρα, αισθητήρες? (To M54 έχει DSCIII ενώ το Μ52 έχει ASC+T).
Θέλει όλο το τροπέτο.

Το βήμα του 320 είναι 3.45. Το καβούκι είναι μικρό (με μακριά ημιαξόνια). Δε θα βγάλει ούτε μήνα...

Το σασμάν είναι διαφορετικό. Ο κεντρικός άξονας επίσης. Δεν έχουν σχέση ούτε με του 328 (Μ52).
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-11-16, 16:15
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Αν εχεις σκοπο να κρατησεις το αμαξι και θελεις να ριξεις λεφτα για να ανεβασεις αλογα, υπαρχει και η λυση του κομπρεσσορα μιας και το μοτερ σου το ξερεις και οντως εχει λιγα χλμ για την ηλικια του, αν ειναι σωστα συντηρημενο, δεν χρειαζεται κατι περα απο τα βασικα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-11-16, 18:52
mitsiakis69 Ο χρήστης mitsiakis69 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 16-11-2016
Μηνύματα: 4
mitsiakis69 is on a distinguished road
Σας ευχαριστώ ξανά για τις απαντήσεις σας , όντως ή μία σκέψη μου ήταν να το δώσω και να βρω ένα 330 αυθεντικό αλλά το λυπάμαι γιατί όπως προ ανεφερα το αυτοκίνητο πραγματικά είναι σαν καινούριο και από κινητήρα αλλά και ή καρότσα του είναι άριστα . Στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο που το πάω μου πρότειναν να γίνει μετατροπή σε 328 και γίνεται σχετικά εύκολα από ότι μου είπαν και με κόστος τα πράγματα τα δικά μου και συν 1500€ πια ή άποψη σας για αυτό; Επείσης για κοπρεσορα ποια εταιρία προτείνεται και ποια ή ειναι αξιοπιστία του κινητήρα μετά ;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-11-16, 19:05
Το avatar του χρήστη BMW_330i
BMW_330i Ο χρήστης BMW_330i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 882
BMW_330i is on a distinguished road
δικη μου ταπεινη γνωμη...η γνησιο 330 η μενεις οπως εχει...εχεις λιγα χλμ αριστη καροτσα και το λυπασαι οπως λες.γτ να μπλεκεις με μετατροπες?που δεν ξερεις και αν πετυχει και θα εισαι και παρανομος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-11-16, 17:15
Το avatar του χρήστη konoss
konoss Ο χρήστης konoss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Μηνύματα: 226
konoss is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsiakis69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ ξανά για τις απαντήσεις σας , όντως ή μία σκέψη μου ήταν να το δώσω και να βρω ένα 330 αυθεντικό αλλά το λυπάμαι γιατί όπως προ ανεφερα το αυτοκίνητο πραγματικά είναι σαν καινούριο και από κινητήρα αλλά και ή καρότσα του είναι άριστα . Στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο που το πάω μου πρότειναν να γίνει μετατροπή σε 328 και γίνεται σχετικά εύκολα από ότι μου είπαν και με κόστος τα πράγματα τα δικά μου και συν 1500€ πια ή άποψη σας για αυτό; Επείσης για κοπρεσορα ποια εταιρία προτείνεται και ποια ή ειναι αξιοπιστία του κινητήρα μετά ;
Εμενα μου φαινεται πολυ μεγαλο το ποσο με βαση τη δουλεια που χρειαζεται για μια τετοια μετατροπη .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.