Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 19-04-12, 19:27
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas1.6 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα, δεν είναι άμεσα συγκρίσιμες οι εμπειρίες μου από τα Α1 και Α2, γιατί τα εχω σε εντελώς διαφορετικά αυτοκίνητα (το άλλο είναι ένα άστρα gtc 1.6t), το Ζ4 δεν εχω βρει το χρόνο να το τεσταρω σε στροφοδιαδρομή καλή με τα καινούρια λάστιχα και πριν είχα 19αρια (235/35/19 μπρος πίσω), οπότε δεν μπορείς να βγάλεις τόσο ασφαλή συμπεράσματα, όπως όταν αλλάζεις μόνο λάστιχα. Α, κάτι τελευταίο, ο,τι και να επιλέξεις, μην πας σε δείκτη βαρους πάνω από 91 (συνήθως σε 91 και 94 βγαίνουν σε αυτή τη διάσταση). Τα 94αρια είναι ενισχυμένα για μεγαλύτερα αυτοκίνητα και θα κοπανάνε παραπάνω, μπορεί να ζεσταίνονται και πιο δύσκολα.
ΔΒ είναι 91, ταχύτητα όμως μάλλον Υ (θα ήθελα ίσως και χαμηλότερη αλλά δεν έχει μάλλον το μαγαζί).

Οκ...κλείσαμε στα Α2!
Καλοτάξιδος πάντα και ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 20-04-12, 06:02
Το avatar του χρήστη kostas1.6
kostas1.6 Ο χρήστης kostas1.6 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-09-2011
Μηνύματα: 53
kostas1.6 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΒ είναι 91, ταχύτητα όμως μάλλον Υ (θα ήθελα ίσως και χαμηλότερη αλλά δεν έχει μάλλον το μαγαζί).

Οκ...κλείσαμε στα Α2!
Καλοτάξιδος πάντα και ευχαριστώ!
Επίσης! Όσο για το δείκτη ταχύτητας, τα Α2 μόνο σε Υ βγαίνουν, προς το παρόν.
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 22-04-12, 12:18
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Πάααρα πολύ ευχαριστημένος με τα PZERO!

Εξαιρετικό λάστιχο!!
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 22-04-12, 13:58
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Φοράω εδώ κι ένα χρόνο bridgestone potenza s001 και οι εντυπώσεις μου είναι άριστες.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 22-04-12, 15:14
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Μετα απο μερικα χλμ και εγω πλεον με το Continental Sport Contact 3 run flat εχω να πω οτι ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και σε κρατημα και σε ανεση! Το προτεινω!
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 22-04-12, 19:31
Το avatar του χρήστη Nikos120i
Nikos120i Ο χρήστης Nikos120i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 1.157
Nikos120i has a spectacular aura aboutNikos120i has a spectacular aura about
Το μόνο "θεματάκι" που έχω είναι ότι όταν είναι κρύα έχουν λίγο tramlining.
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 28-05-12, 10:08
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά από περίπου ένα χρόνο χρήσης TOYO T1R, θέλω να αλλάξω ελαστικά (πουλώντας τα ΤΟΥΟ και αγοράζοντας) είτε τα Continental Sport Contact 3 (SP3), είτε τα Goodyear F1 Assymetric 2 (A2) σε διάσταση 225/45/17.

Επειδή τα Α2 είναι σχετικά καινούρια, δεν υπάρχουν πολλές γνώμες σχετικά στο φόρουμ...

Υπάρχει κάποιος που να έχει άποψη και για τα δύο ελαστικά...;
Αν γενικά οι γνώμες είναι μοιρασμένες, θα πάω με τα Α2 γιατί η τιμή που τα βρήκα είναι καλή (470 ευρώ) αλλά και τα reviews στο εξωτερικό είναι σαφέστατα υπέρ του Α2 (το αν βέβαια είναι αντικειμενικές ή όχι είναι ένα άλλο θέμα).

Ευχαριστώ.
Σε συνέχεια του παραπάνω post να πω ότι έβαλα σήμερα τα ελαστικά Goodyear F1 Asymmetric 2 σε διάσταση 225/45/17 (91Υ). Προφανώς δεν έχω εντυπώσεις για τα ελαστικά τα ίδια - έκανα 5 χιλιόμετρα μέχρι τη δουλειά - αλλά έχω εντυπώσεις για την εξυπηρέτηση και την τιμή.

Ο 'λαστιχάς' ήταν ευγενέστατος, και έμεινα ικανοποιημένος από την εξυπηρέτηση και τη φιλικότητα του. Αλλά και από την τιμή .

Το κόστος ήταν 450 ευρώ και τα ελαστικά έχουν ημερομηνία παραγωγής Ιανουάριος 2012. Επειδή το είχα ψάξει αρκετά, η τιμή απλά δεν υπάρχει (το μαγαζί βρίσκεται Λιοσίων 100, Παυλικανίδης Τάσος, τηλ: 210 82 28 743, για όποιον ενδιαφέρεται). Για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις, τον 'λαστιχά' τον γνώρισα σήμερα για πρώτη φορά.

Ρώτησα τον 'λαστιχά' αν μπορεί να κάνει τις ίδιες τιμές και σε άλλα μέλη του φόρουμ και έδειξε ενδιαφέρον. Μου έδωσε ενδεικτικά κάποιες τιμές για συγκεκριμένες διαστάσεις και μάρκες ελαστικών και θα ήθελα κάποιους από τους admin να μου πει τι προβλέπεται σε αυτές τις περιπτώσεις (δηλαδή πώς μπορώ να τις καταχωρήσω).

Ένδεικτικά σε διάσταση 225/45/17:

- PIRELLI P ZERO ROSSO 420 ευρώ
- BRIDGESTONE POTENZA, αρχικής αξίας 460 ευρώ
- MICHELIN PILOT SPORT PS3, αρχικής αξίας 480 ευρώ

Από ότι κατάλαβα μπορεί να κάνεις αντίστοιχες τιμές και σε άλλες μάρκες ελαστικών και φυσικά σε άλλες διαστάσεις.

Επίσης δίνει για τα ελαστικά PIRELLI δωρεάν ασφαλιστική κάλυψη μέσω της TYRELIFE για 18 μήνες ή 20.000 χλμ και αντίστοιχη κάλυψη για ελαστικά της GOODYEAR με ισχύ 12 μήνες.

Κάντε ένα τηλέφωνο και ρωτήστε τον κατευθείαν για άλλες μάρκες ή διαστάσεις, και μπορείτε να του πείτε ότι μάθατε για την προσφορά από τον Κωνσταντίνο με τη Ζ3 που έβαλε τα Αsymmetric (λογικά θα με θυμάται).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gupakos : 28-05-12 στις 10:17
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 14-08-12, 20:56
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Πριν 1 μήνα έφυγα απο τα Continental PremiumContact SSR και πήγα σε συμβατικά Bridgestone T001 (που είναι touring λάστιχο και όχι sport) προτιμώντας τα απο τα SportContact 5.

Το αμάξι ούτε βάρκα έγινε, το κράτημα και το πάτημα απλά κορυφαίο σε σχέση με πριν και για κοπάνημα... δεν το συζητώ, λές και άλλαξα ανάρτηση. Δύσκολα θα γυρίσω ξανα σε runflat.
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 14-08-12, 21:53
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
παιδες εμεις που εχουμε ρανφλατ ακουμε συνεχεια διαφορετικες γνωμες για την αλλαγη σε συμβατικα.αλλοι υποστηριζουν οτι βλεπουν διαφορα και μαλιστα μεγαλη αλλοι οτι το αυτοκινητο γινεται βαρκα και χανει σε σταθεροτητα το τιμονι ειδικα σε μεγαλες ταχυτητες αλλα εξασφαλιζει καλυτερη ανεση και ..τελος στο κοπανημα.τελικα επειδη ο μονος τροπος ειναι να προβουμε σε αγορα συμβατικων ελαστικων...
πως να γινοτανε για να μην μπουμε σε μια διαδικασια αγορας και μετα μετανιωσουμε για 2-3 χρονια και τα φορτωθουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 15-08-12, 07:40
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Φίλε μου ΟΛΟΙ όσοι θέλουν το κάτι παραπάνω θα σου πουν ότι χάνει σε αίσθηση το τιμόνι και το αμάξι είναι πιο πλαδαρό με συμβατικά (φυσικά κερδίζει σε άνεση).

Αν θες απλά να πηγαίνεις σε σπορτίφ το πολύ ρυθμούς βάλε συμβατικά με κίνδυνο κλαταρίσματος φυσικά, αν θες το κάτι παραπάνω όταν πας μια γρήγορη βόλτα τότε μην βγάλεις τα runflat αλλά βάλε ένα σετ που να μην κοπανάει (πχ sport contact 3, dunlop sp sport 01, pirelli P Zero κτλ) και μην ανεβάσεις δείκτη ταχύτητας

Χρόνια πολλά σε όλους
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.