Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 19-04-12, 13:26
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Απο προσωπική εμπειρία (80% κίνηση σε πόλη) σε Ε36 των SP2, Pilot Sport, Bri-RE020 και Eagle F1 προτείνω...Yokohama S Drive. Όσο τα είχα το μπλοκέ ήταν ταμείο ανεργείας...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 19-04-12, 14:22
performance Ο χρήστης performance δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-10-2008
Μηνύματα: 202
performance is on a distinguished road
Τις περισσοτερες φορες δεν ειμαστε σε θεση να φερουμε σε δυσκολη θεση ενα λαστιχο των γνωστων εταιρειων.
Αν σου εκλειναν τα ματια σιγα μην καταλαβαινες με τι ελαστικα οδηγεις.
Κανενα ελαστικο δεν "κραταει" σε δρομους γυαλι.
Εφοσον σου δινουν 300 ευρω για τα toyo το συζητας?
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 19-04-12, 14:22
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο προσωπική εμπειρία (80% κίνηση σε πόλη) σε Ε36 των SP2, Pilot Sport, Bri-RE020 και Eagle F1 προτείνω...Yokohama S Drive. Όσο τα είχα το μπλοκέ ήταν ταμείο ανεργείας...
Βέβαια η συζήτηση είχε επικεντρωθεί μεταξύ Asymmetric 2 και SP3...και αν αξίζει να γίνεται με μικρό κόστος συχνότερη αλλαγή στα ελαστικά μέσω της πώλησης των 'παλιών' και αγορά καινούριων...
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 19-04-12, 14:23
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από performance Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις περισσοτερες φορες δεν ειμαστε σε θεση να φερουμε σε δυσκολη θεση ενα λαστιχο των γνωστων εταιρειων.
Αν σου εκλειναν τα ματια σιγα μην καταλαβαινες με τι ελαστικα οδηγεις.
Κανενα ελαστικο δεν "κραταει" σε δρομους γυαλι.
Εφοσον σου δινουν 300 ευρω για τα toyo το συζητας?
Ευχαριστώ - με κάλυψες.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 19-04-12, 14:40
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από performance Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις περισσοτερες φορες δεν ειμαστε σε θεση να φερουμε σε δυσκολη θεση ενα λαστιχο των γνωστων εταιρειων.
Αν σου εκλειναν τα ματια σιγα μην καταλαβαινες με τι ελαστικα οδηγεις.
Κανενα ελαστικο δεν "κραταει" σε δρομους γυαλι.
Εφοσον σου δινουν 300 ευρω για τα toyo το συζητας?
Όταν στο φρενάρισμα 60-0 σε ίδιες συνθήκες το λάστιχο Α θέλει 40μ, το λάστιχο Β θέλει 42μ και το λάστιχο 3 θέλει 43,5μ (τυχαίες τιμές) τότε συγνώμη αλλά το λάστιχο και δείχνει την αξία του και το φέρνεις σε δύσκολη θέση. Και να σου πω κάτι; Και 50 πόντους να είναι η διαφορά τόσο στο στεγνό όσο και στο βρεγμένο σου σώνει αν όχι την ζωή σίγουρα την περιουσία και την ζωή ενός πεζού.

Λάδι αν θες βάλε πιο φθηνό και άλλαζε το πιο συχνά. Βενζίνη βάλε από SpinosOIL...Στα λάστιχα όμως δεν το κουβεντιάζω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 19-04-12, 15:40
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν στο φρενάρισμα 60-0 σε ίδιες συνθήκες το λάστιχο Α θέλει 40μ, το λάστιχο Β θέλει 42μ και το λάστιχο 3 θέλει 43,5μ (τυχαίες τιμές) τότε συγνώμη αλλά το λάστιχο και δείχνει την αξία του και το φέρνεις σε δύσκολη θέση. Και να σου πω κάτι; Και 50 πόντους να είναι η διαφορά τόσο στο στεγνό όσο και στο βρεγμένο σου σώνει αν όχι την ζωή σίγουρα την περιουσία και την ζωή ενός πεζού.

Λάδι αν θες βάλε πιο φθηνό και άλλαζε το πιο συχνά. Βενζίνη βάλε από SpinosOIL...Στα λάστιχα όμως δεν το κουβεντιάζω
Με αυτή τη λογική gearboxer (που είναι φυσικά βάσιμη), θα πρέπει να προτείνεις τα Α2 με "κλειστά τα μάτια", γιατί τα Α2 βγαίνουν πρώτα σε όλα σχεδόν τα τεστ, ενώ τα ελαστικά που πρότεινες αρχικά (Yokohama S Drive) δεν πετυχαίνουν κάτι ιδιαίτερα αξιόλογο στα σχετικά τεστ...

π.χ εδώ πήραν την 6η θέση, και μάλιστα με περιορισμένο ανταγωνισμό

http://www.caranddriver.com/comparis...-sdrive-page-6

Βέβαια θα μπορούσε να πει κάποιος ότι για το δικό μου αμάξι και 'στήσιμο' δεν κάνουν τα ελαστικά Α (παρόλο που είναι πρώτα στα τεστ), αλλά τα ελαστικά Β (που λαμβάνουν την 6η θέση)...όμως και αυτό το επιχείρημα ίσως να μην έχει βάση γιατί αν ένα ελαστικό βγαίνει πρώτο σε πολλά τεστ και με διαφορετικά αμάξια τότε μάλλον επιβεβαιωμένα είναι πολύ καλό...και φυσικά είμαι επιφυλακτικός για το αν κάποιος χωρίς την ακρίβεια των 'ελεγχόμενων συνθγκών' των τεστ μπορεί να γνωρίζει πιο πραγματικά είναι το καλύτερο ελαστικό από άποψη ασφάλειας, ιδιαίτερα τη στιγμή που οι διαφορές έτσι και αλλιώς μεταξύ καλών ελαστικών είναι μικρές και σε συνθήκες 'μη ακρίβειας' είναι μάλλον μη εντοπίσιμες από τον απλό οδηγό...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gupakos : 19-04-12 στις 15:52
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 19-04-12, 15:53
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Το σχόλιο μου ουσιαστικά είναι ότι το θέμα των ελαστικών είναι σοβαρό και θέλει ψάξιμο στην λεπτομέρεια.
Είμαι υπερ το να ψάξεις αρκετά μέσα από τα τεστ και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου, κυριώς στο θέμα του φρεναρίσματος που μας ενδιαφέρει περισσότερο. Και είναι ο μόνος παράγοντας που δεν διαφοροποιείται από το στυλ του κάθε οδηγού. Το αν έχεις ταχύτητα σλαλομ στο ένα 12'' και στο άλλο 13'' δεν λέει τίποτα για έναν οδηγό πόλης. Παράγοντες φθοράς, άνεσης, θορύβου έρχονται δεύτεροι.

Μην κολλάς στο yokohama που είπα. Ήταν μία συνολική εντύπωση που μου έκανε, αλλά και ο Vatanen να ήμουν μία άποψη δεν λέει ποτε τίποτα. Για μένα γνώμονας είναι 3-4 τεστ ελαστικών από σοβαρούς παράγοντες-δοκιμαστές σε διάφορες συνθήκες με το ίδιο αυτοκίνητο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 19-04-12, 18:23
Το avatar του χρήστη kostas1.6
kostas1.6 Ο χρήστης kostas1.6 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-09-2011
Μηνύματα: 53
kostas1.6 is on a distinguished road
Εννοείται ότι συμφέρει να έχεις κάθε χρόνο καινούρια ελαστικά με 170 ευρώ (δεδομένου ότι μια τεράδα 225/45/17 έχει γύρω στο 500άρι). Όσο για τη μάρκα τα Α2 τα έχω εγώ κάνα πεντάμηνο στο z4 (225/40/18-255/35/18) είναι μιά χαρά, αλλά, δυστυχώς, δεν έχω γράψει πολλά χιλιόμετρα για να εκφέρω σαφή άποψη. Η πρώτη εντύπωση είναι αρκετά καλή θα έλεγα. Απλά, τα Α1 που τα είχα βάλει στο άλλο μου αυτοκίνητο σε 225/45/17 με είχαν ενθουσιάσει (αν εξαιρέσω το μικρό ελάφρωμα του τιμονιού σε σχέση με τα r050 που φορούσα πριν) από την πρώτη στιγμή. Καλό ψάξιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 19-04-12, 18:38
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas1.6 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται ότι συμφέρει να έχεις κάθε χρόνο καινούρια ελαστικά με 170 ευρώ (δεδομένου ότι μια τεράδα 225/45/17 έχει γύρω στο 500άρι). Όσο για τη μάρκα τα Α2 τα έχω εγώ κάνα πεντάμηνο στο z4 (225/40/18-255/35/18) είναι μιά χαρά, αλλά, δυστυχώς, δεν έχω γράψει πολλά χιλιόμετρα για να εκφέρω σαφή άποψη. Η πρώτη εντύπωση είναι αρκετά καλή θα έλεγα. Απλά, τα Α1 που τα είχα βάλει στο άλλο μου αυτοκίνητο σε 225/45/17 με είχαν ενθουσιάσει (αν εξαιρέσω το μικρό ελάφρωμα του τιμονιού σε σχέση με τα r050 που φορούσα πριν) από την πρώτη στιγμή. Καλό ψάξιμο.
Κώστα ευχαριστώ για το σχόλιο. Αν όλα πάνε καλά την άλλη βδομάδα θα ΄φοράω' και εγώ Α2...με προβλημάτισες όμως λίγο με τη σύγκριση Α2 με Α1...μήπως σε καλόμαθαν τα Α1 και μετά τα Α2 δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν τις (υψηλές λόγω Α1) προσδοκίες σου;

Όσο για την ανανέωση των ελαστικών κάθε χρόνο, νομίζω ότι πράγματι αξίζει τον κόπο...ουσιαστικά έχει μία μικρή ταλαιπωρία (βγάλε/βάλε ελαστικά, αγγελία για να βρεις αγοραστή κτλ), αλλά με ουδέτερο ουσιαστικά κόστος έχεις πάντα ελαστικά του κουτιού και με εγγύηση....
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 19-04-12, 19:06
Το avatar του χρήστη kostas1.6
kostas1.6 Ο χρήστης kostas1.6 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-09-2011
Μηνύματα: 53
kostas1.6 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα ευχαριστώ για το σχόλιο. Αν όλα πάνε καλά την άλλη βδομάδα θα ΄φοράω' και εγώ Α2...με προβλημάτισες όμως λίγο με τη σύγκριση Α2 με Α1...μήπως σε καλόμαθαν τα Α1 και μετά τα Α2 δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν τις (υψηλές λόγω Α1) προσδοκίες σου;

Όσο για την ανανέωση των ελαστικών κάθε χρόνο, νομίζω ότι πράγματι αξίζει τον κόπο...ουσιαστικά έχει μία μικρή ταλαιπωρία (βγάλε/βάλε ελαστικά, αγγελία για να βρεις αγοραστή κτλ), αλλά με ουδέτερο ουσιαστικά κόστος έχεις πάντα ελαστικά του κουτιού και με εγγύηση....
Κοίτα, δεν είναι άμεσα συγκρίσιμες οι εμπειρίες μου από τα Α1 και Α2, γιατί τα εχω σε εντελώς διαφορετικά αυτοκίνητα (το άλλο είναι ένα άστρα gtc 1.6t), το Ζ4 δεν εχω βρει το χρόνο να το τεσταρω σε στροφοδιαδρομή καλή με τα καινούρια λάστιχα και πριν είχα 19αρια (235/35/19 μπρος πίσω), οπότε δεν μπορείς να βγάλεις τόσο ασφαλή συμπεράσματα, όπως όταν αλλάζεις μόνο λάστιχα. Α, κάτι τελευταίο, ο,τι και να επιλέξεις, μην πας σε δείκτη βαρους πάνω από 91 (συνήθως σε 91 και 94 βγαίνουν σε αυτή τη διάσταση). Τα 94αρια είναι ενισχυμένα για μεγαλύτερα αυτοκίνητα και θα κοπανάνε παραπάνω, μπορεί να ζεσταίνονται και πιο δύσκολα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.