Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-01-12, 12:19
Το avatar του χρήστη thomasz3
thomasz3 Ο χρήστης thomasz3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2011
Μηνύματα: 104
thomasz3 is on a distinguished road
μια χαρά είναι το ύφος σου φιλε μου μην ανησυχείς!
μπράβο σου ειλικρινά γιατί διάβασα ένα κείμενο που και καταλάβαινα τι λέει αλλα και μου κάλυψε όλες μου τις απορίες!
στο θέμα μας τώρα!!
με το θέμα τις κατανάλωση το μονο που μπορείς να κανεις αν δεν δεν μπορείς να αντέξεις τα έξοδα του αυτοκινητου σου είναι να πάρεις άλλο μικρότερο.
το δεύτρο είναι να σηκώσεις το πόδι σου από το γκάζι και να το πας μαλακωσιά με 2350 στροφές που έλεγε και ο φίλος μας ο νταλικέρης!
όταν προσπαθούνε να σου πωλήσουν τέτοιες αηδίες βάζοντας θέμα οικονομίας και εξοικονομήσεις χρημάτων το λιγότερο που θα μπορούσαμε να τους κάνουμε είναι να τους χαστουκίζουμε!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-01-12, 16:31
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παιδιά συγνώμη για το on topic , αλλά σήμερα πήγα στο Μανώλη στη Μεταμόρφωση για το αρχικό μου θέμα με το check engine και κάναμε τη διάγνωση.

Έδειξε φτωχό μείγμα που από ότι μου είπε και διάβασα μπορεί να οφείλεται σε πολλές αιτίες. Κοίταξε διάφορα στο αμάξι για κανά μισάωρο σε συνδυασμό και με το διαγνωστικό, έγινε και δοκιμή με άλλο ΜΑΦ, αλλά δεν κατέληξε κάπου σίγουρα. Μου πρότεινε να αλλάξουμε τη βαλβίδα αναθυμιάσεων (αφού πρώτα είχε προφανώς αποκλείσει άλλες πιθανές αιτίες) χωρίς όμως να είναι σίγουρος ότι είναι αυτό το πρόβλημα ('την αλλάζουμε και βλέπουμε'). Προφανώς αν του το αφήσω ίσως να μπορέσει να δει περισσότερα, αλλά με δεδομένο ότι το κόστος αντικατάστασης είναι 120 ευρώ (εργασία και ανταλλακτικό), έχω δύο ερωτήσεις για εσάς:

1. Είναι συνηθισμένες οι δοκιμές του τύπου 'το αλλάζουμε και βλέπουμε' για τέτοιου είδους βλάβες όπου από το διαγνωστικό δεν βγαίνει ξεκάθαρα η αιτία του προβλήματος;

2. Να προχωρήσω με την αλλαγή στη βαλβίδα όπως μου πρότεινε ή να πάω κάπου αλλού για μία δεύτερη γνώμη; Δεν είναι ένα ρίσκο να μην λυθεί το πρόβλημα μετά την αλλαγή βαλβίδας και να δώσω ξανά άλλα λεφτά για να βρω τι φταίει;

Ευχαριστώ

Κωνσταντίνος

ΥΓ: Υπάρχει μηχανικός (στην Αθήνα) ευγενικός και ευχάριστος, με γνώσεις...; Κάθε επίσκεψή μου σε συνεργείο (με εξαίρεση τις ευθυγραμμίσεις στο Διονυσόπουλο) είναι αγχωτική...αν μάλιστα κάνω το 'λάθος' να κάνω και κάποια ερώτηση (γιατί βρε παιδιά, ναι δεν το κατέχω, αλλά μου αρέσει να μαθαίνω), 'φίδι που μ' έφαγε'...αισθάνομαι ότι μου κάνουν χάρη που μου απαντούν, ενώ και ο Μανώλης μόλις με είδε, σιωπηλό, να κοιτάω τι βγάζει το διαγνωστικό, μου ζήτησε (ευγενικά βέβαια) να περιμένω πιο πέρα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gupakos : 24-01-12 στις 16:33
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 24-01-12, 18:53
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Καλυτερα πηγαινε και καπου αλλου να παρεις και μια 2η και γιατι οχι και μια 3η γνωμη. Θα σου στειλω πμ με προτεινομενο συνεργειο.

Τωρα για αυτα που ρωτας, ειναι πολυ δικαιολογημενες οι αποριες σου. Τελικα απο οτι καταλαβα καποιες βλαβες το να διαγνωστουν σωστα και να βρεθει λυση τελικα ειναι συνδυασμος τυχης και γνωσεων και ικανοτητων των διαγνωστων-μηχανικων.
Εαν εισαι τυχερος, ισως με το πρωτο εξαρτημα που θα αλλαξεις εστω και προληπτικα τοτε θα βγαλεις ακρη με τη μια. Εαν εισαι ατυχος μπορει να αλλαζεις και να ξαναλλαζεις λαθος εξαρτηματα, δινοντας απειρα λεφτα, σπαταλωντας το χρονο σου στα συνεργεια, διαλυοντας τα νευρα σου και τελικα να μη βγαζεις ακρη. Καπως ετσι την πατησα κι εγω και σε 'μεγαλα' συνεργεια υποτιθεται...
Πηγαινε και σ αυτον που θα σου προτεινω, ισως να διαφερει απ ολους τους αλλους και να βγαλεις ακρη οσο γινεται πιο ανεξοδα. Μια επισκεψη που εκανα εγω μου φανηκε πολλα υποσχομενος και επιτελους ισως κι εγω να βαλω τελος σε χρονιο προβλημα που με απασχολει με τα ηλεκτρονικα και δεν το εχω λυσει ακομα κι ας εχω δωσει τοσα λεφτα σε λαθος αλλαγες εξαρτηματων...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-01-12, 19:07
Το avatar του χρήστη gnx
gnx Ο χρήστης gnx δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 683
gnx will become famous soon enoughgnx will become famous soon enough
Ποια επιχειρηση ειναι ο Μανώλης ρε παιδιά και πού;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-01-12, 19:28
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gnx Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια επιχειρηση ειναι ο Μανώλης ρε παιδιά και πού;
Είναι Τατοϊου 45 στη Μεταμόρφωση (συνέχεια της Δεκελείας που ξεκινά από την Αχαρνών και περνάει μέσα από τη Νέα Φιλαδέλφεια).

Από εδώ, το φόρουμ, το βρήκα, με δεδομένο ότι μερικά μέλη είχαν εκφραστεί θετικά. Αλλά τι να πω....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλυτερα πηγαινε και καπου αλλου να παρεις και μια 2η και γιατι οχι και μια 3η γνωμη. Θα σου στειλω πμ με προτεινομενο συνεργειο.

Τωρα για αυτα που ρωτας, ειναι πολυ δικαιολογημενες οι αποριες σου. Τελικα απο οτι καταλαβα καποιες βλαβες το να διαγνωστουν σωστα και να βρεθει λυση τελικα ειναι συνδυασμος τυχης και γνωσεων και ικανοτητων των διαγνωστων-μηχανικων.
Εαν εισαι τυχερος, ισως με το πρωτο εξαρτημα που θα αλλαξεις εστω και προληπτικα τοτε θα βγαλεις ακρη με τη μια. Εαν εισαι ατυχος μπορει να αλλαζεις και να ξαναλλαζεις λαθος εξαρτηματα, δινοντας απειρα λεφτα, σπαταλωντας το χρονο σου στα συνεργεια, διαλυοντας τα νευρα σου και τελικα να μη βγαζεις ακρη. Καπως ετσι την πατησα κι εγω και σε 'μεγαλα' συνεργεια υποτιθεται...
Πηγαινε και σ αυτον που θα σου προτεινω, ισως να διαφερει απ ολους τους αλλους και να βγαλεις ακρη οσο γινεται πιο ανεξοδα. Μια επισκεψη που εκανα εγω μου φανηκε πολλα υποσχομενος και επιτελους ισως κι εγω να βαλω τελος σε χρονιο προβλημα που με απασχολει με τα ηλεκτρονικα και δεν το εχω λυσει ακομα κι ας εχω δωσει τοσα λεφτα σε λαθος αλλαγες εξαρτηματων...
Γιάννη ευχαριστώ για το πμ. Το πρόβλημα όμως έχει και συνέχεια...Θα επανέλθω.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-01-12, 19:35
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι Τατοϊου 45 στη Μεταμόρφωση (συνέχεια της Δεκελείας που ξεκινά από την Αχαρνών και περνάει μέσα από τη Νέα Φιλαδέλφεια).

Από εδώ, το φόρουμ, το βρήκα, με δεδομένο ότι μερικά μέλη είχαν εκφραστεί θετικά. Αλλά τι να πω....



Γιάννη ευχαριστώ για το πμ. Το πρόβλημα όμως έχει και συνέχεια...Θα επανέλθω.
Παρακαλω δεν κανει τιποτα. Για να βοηθιομαστε ειμαστε εδω. Κρατα μας ενημερους. Ελπιζω να βγαλεις συντομα ακρη.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-01-12, 19:38
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά συγνώμη για το on topic , αλλά σήμερα πήγα στο Μανώλη στη Μεταμόρφωση για το αρχικό μου θέμα με το check engine και κάναμε τη διάγνωση.

Έδειξε φτωχό μείγμα που από ότι μου είπε και διάβασα μπορεί να οφείλεται σε πολλές αιτίες. Κοίταξε διάφορα στο αμάξι για κανά μισάωρο σε συνδυασμό και με το διαγνωστικό, έγινε και δοκιμή με άλλο ΜΑΦ, αλλά δεν κατέληξε κάπου σίγουρα. Μου πρότεινε να αλλάξουμε τη βαλβίδα αναθυμιάσεων (αφού πρώτα είχε προφανώς αποκλείσει άλλες πιθανές αιτίες) χωρίς όμως να είναι σίγουρος ότι είναι αυτό το πρόβλημα ('την αλλάζουμε και βλέπουμε'). Προφανώς αν του το αφήσω ίσως να μπορέσει να δει περισσότερα, αλλά με δεδομένο ότι το κόστος αντικατάστασης είναι 120 ευρώ (εργασία και ανταλλακτικό), έχω δύο ερωτήσεις για εσάς:

1. Είναι συνηθισμένες οι δοκιμές του τύπου 'το αλλάζουμε και βλέπουμε' για τέτοιου είδους βλάβες όπου από το διαγνωστικό δεν βγαίνει ξεκάθαρα η αιτία του προβλήματος;

2. Να προχωρήσω με την αλλαγή στη βαλβίδα όπως μου πρότεινε ή να πάω κάπου αλλού για μία δεύτερη γνώμη; Δεν είναι ένα ρίσκο να μην λυθεί το πρόβλημα μετά την αλλαγή βαλβίδας και να δώσω ξανά άλλα λεφτά για να βρω τι φταίει;

Ευχαριστώ

Κωνσταντίνος

ΥΓ: Υπάρχει μηχανικός (στην Αθήνα) ευγενικός και ευχάριστος, με γνώσεις...; Κάθε επίσκεψή μου σε συνεργείο (με εξαίρεση τις ευθυγραμμίσεις στο Διονυσόπουλο) είναι αγχωτική...αν μάλιστα κάνω το 'λάθος' να κάνω και κάποια ερώτηση (γιατί βρε παιδιά, ναι δεν το κατέχω, αλλά μου αρέσει να μαθαίνω), 'φίδι που μ' έφαγε'...αισθάνομαι ότι μου κάνουν χάρη που μου απαντούν, ενώ και ο Μανώλης μόλις με είδε, σιωπηλό, να κοιτάω τι βγάζει το διαγνωστικό, μου ζήτησε (ευγενικά βέβαια) να περιμένω πιο πέρα...
Είχαμε και συνέχεια. Γυρνώντας από το συνεργείο μετά τα παραπάνω, πάω δουλειά και αφήνω το αμάξι παρκαρισμένο για 6 ώρες. Καθώς πάω να το πάρω, βάζω μπρος και το αμάξι δεν είχε καθόλου δύναμη....δεν ανέβαζε στροφές καθόλου και κόντεψε να σβήσει. Το παρκάρισα για 2 ώρες και μετά ξανά τα ίδια, για 1 λεπτό, και μετά ηρέμισε...

Προφανώς κάτι πειράχτηκε στο έλεγχο που έγινε όπως έγραψα αρχικά...ρωτάω αφελώς: όταν βγαίνει το ΜΑΦ, τοποθετείται άλλο για δοκιμή και ξανατοποθετείται το αρχικό, πρέπει να γίνει κάποιος προγραμματισμός; Τι μπορεί να πήγε στραβά;

Αύριο να πάω σε άλλο συνεργείο για να δούμε τι παίζει; Ή να ξαναπάω στο Μανώλη και να του πω τι έγινε και να απαιτήσω μία λύση; Είχαμε, δεν είχαμε πάλι αγχώθηκα...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-01-12, 19:45
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχαμε και συνέχεια. Γυρνώντας από το συνεργείο μετά τα παραπάνω, πάω δουλειά και αφήνω το αμάξι παρκαρισμένο για 6 ώρες. Καθώς πάω να το πάρω, βάζω μπρος και το αμάξι δεν είχε καθόλου δύναμη....δεν ανέβαζε στροφές καθόλου και κόντεψε να σβήσει. Το παρκάρισα για 2 ώρες και μετά ξανά τα ίδια, για 1 λεπτό, και μετά ηρέμισε...

Προφανώς κάτι πειράχτηκε στο έλεγχο που έγινε όπως έγραψα αρχικά...ρωτάω αφελώς: όταν βγαίνει το ΜΑΦ, τοποθετείται άλλο για δοκιμή και ξανατοποθετείται το αρχικό, πρέπει να γίνει κάποιος προγραμματισμός; Τι μπορεί να πήγε στραβά;Αύριο να πάω σε άλλο συνεργείο για να δούμε τι παίζει; Ή να ξαναπάω στο Μανώλη και να του πω τι έγινε και να απαιτήσω μία λύση; Είχαμε, δεν είχαμε πάλι αγχώθηκα...
Δεν ειναι καθολου αφελεστατη ερωτηση, ισα ισα...

Οταν βγαινει ο ΜΑΦ, και ειναι κλειδι πανω, τοτε ο εγκεφαλος καταγραφει σφαλμα απ την αποσυνδεση του. Μετα θελει reset με το διαγνωστικο για να φυγει το σφαλμα, δεν ειναι κατι. Τωρα, εαν λογω βιασυνης βαλε βγαλε δοκιμασε κλπ, ή ξεχαστηκε κλειδι πανω ή δεν εγινε reset του σφαλματος ή μπορει να ειναι κατι αλλο ασχετο, δε ξερω, τι να πω. Δοκιμαστηκε και τιποτα αλλο ή αλλαχτηκε προληπτικα κατι αλλο εκτος απο ΜΑΦ?..

Για μενα πηγαινε σε αλλο συνεργειο να παρεις και μια 2η γνωμη και πες τους και για αυτο το θεμα σου. ΠΜ σου εχω στειλει ηδη, ρωτα και εκει που σου προτεινα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 24-01-12, 20:26
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι καθολου αφελεστατη ερωτηση, ισα ισα...

Οταν βγαινει ο ΜΑΦ, και ειναι κλειδι πανω, τοτε ο εγκεφαλος καταγραφει σφαλμα απ την αποσυνδεση του. Μετα θελει reset με το διαγνωστικο για να φυγει το σφαλμα, δεν ειναι κατι. Τωρα, εαν λογω βιασυνης βαλε βγαλε δοκιμασε κλπ, ή ξεχαστηκε κλειδι πανω ή δεν εγινε reset του σφαλματος ή μπορει να ειναι κατι αλλο ασχετο, δε ξερω, τι να πω. Δοκιμαστηκε και τιποτα αλλο ή αλλαχτηκε προληπτικα κατι αλλο εκτος απο ΜΑΦ?..

Για μενα πηγαινε σε αλλο συνεργειο να παρεις και μια 2η γνωμη και πες τους και για αυτο το θεμα σου. ΠΜ σου εχω στειλει ηδη, ρωτα και εκει που σου προτεινα.
Αλλαγή αλλού δεν έγινε.
Έλεγξε διάφορα (π.χ. αν κατάλαβα καλά το σωληνάκι της υποπίεσης), κάποια στιγμή πείραξε κάτι και ανέβηκαν οι στροφές στη μηχανή, έριξε υγρό σε διάφορα σημεία για να δει αν ρουφάει αέρα, αλλά γενικά δεν είδα να κάνει κάτι φοβερό (πλην της αλλαγής του ΜΑΦ, μετά την οποία και με επιφύλαξη νομίζω ότι έκανε reset για τα σφάλματα)...

Το να πατάς γκάζι όμως και να μην ανεβάζει στροφές, έτσι ξαφνικά, σημαίνει ότι κάτι έκαναν στο συνεργείο πλημελλώς γιατί τέτοιο πρόβλημα δεν είχα πριν να το πάω στο συνεργείο.

Θα πάω αύριο σε ένα εξειδικευμένο κόντα στο σπίτι μου και αν δε βρω και εκεί άκρη θα πάω και σε εκείνο που μου πρότεινες. Thanks!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-03-12, 09:41
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλαγή αλλού δεν έγινε.
Έλεγξε διάφορα (π.χ. αν κατάλαβα καλά το σωληνάκι της υποπίεσης), κάποια στιγμή πείραξε κάτι και ανέβηκαν οι στροφές στη μηχανή, έριξε υγρό σε διάφορα σημεία για να δει αν ρουφάει αέρα, αλλά γενικά δεν είδα να κάνει κάτι φοβερό (πλην της αλλαγής του ΜΑΦ, μετά την οποία και με επιφύλαξη νομίζω ότι έκανε reset για τα σφάλματα)...

Το να πατάς γκάζι όμως και να μην ανεβάζει στροφές, έτσι ξαφνικά, σημαίνει ότι κάτι έκαναν στο συνεργείο πλημελλώς γιατί τέτοιο πρόβλημα δεν είχα πριν να το πάω στο συνεργείο.

Θα πάω αύριο σε ένα εξειδικευμένο κόντα στο σπίτι μου και αν δε βρω και εκεί άκρη θα πάω και σε εκείνο που μου πρότεινες. Thanks!
Σε συνέχεια των προηγουμένων, πήγα στο συνεργείο που μου πρότεινε με πμ o giannis 116 και πράγματι τα παιδιά εκεί με βοήθησαν αρκετά [το συνεργείο βρίσκεται Κωστη Παλαμα 108 στο Καματερό, 6942230762 (γιάννης), 6944817295 (τάσος)].

Το πρόβλημα τελικά ήταν με το λούφτ το οποίο είχε μία άρκετά μεγάλη τρύπα. Αλλάχτηκε (40 ευρώ αν θυμάμαι) και από τότε (περίπου 6 εβδομάδες) το φωτάκι δεν έχει ξανανάψει.

Στα αξιοσημείωτα είναι ότι το πρώτο συνεργείο που πήγα στη Μεταμόρφωση (Μανώλης) δεν βρήκε τη βλάβη και μου έλεγε άλλα ('αλλάζουμε βαλβίδα αναθυμιάσεων με 120 ευρώ και βλέπουμε'), ενώ αυτοί το βρήκαν. Και μιλάμε για μία (σχετικά) προφανή βλάβη.

Στο ίδιο συνεργείο στο Καματερό άλλαξα τη μονάδα του ABS, λάδια διαφορικού/σασμάν αλλά και το πίσω πλαστικό τζάμι (έχω Ζ3). Αλλά για να μη είμαι offtopic θα γράψω τις εμπειρίες μου στην αντίστοιχη ενότητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.