Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-08-09, 22:46
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Question Η ΤΣΙΧΛΑ ΤΟΥ ΜΠΑΡΜΠΡΙΖΑ...

Θέλω να ρωτήσω κάτι παιδιά...Μπορεί να σας φανεί γελοίο αλλά δεν ξέρω πως να το βρω

Έχετε δει ένα υλικό που έχουν οι μπαρμπριζάδες (σαν μαύρη πλαστελίνη ένα πράγμα,πλάθεται με το χέρι κιόλας),που το λένε "τσίχλα"?

Πήγα και ρώτησα σε όλα τα χρωματοπωλεία της γειτονιάς μου,αλλά όλοι μου είπαν ότι δεν έχουν και να ρωτήσω σε καταστήματα με είδη αυτοκινήτου...Ελα μου ντε που είμαι λίγο άσχετος με αυτά τα καταστήματα...

Μπορείτε να μου δώσετε καμία διεύθυνση κανενός τέτοιου καταστήματος (κατά προτίμηση κέντρο Αθήνας-Φραντζή κτλπ) που θα έχει σίγουρα αυτό που ψάχνω?

Γενικότερα μήπως ξέρουμε κάποια εμπορική του ονομασία?


Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια εκ των προτέρων,

Φιλικά Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-08-09, 23:25
Το avatar του χρήστη skatzoxoiros
skatzoxoiros Ο χρήστης skatzoxoiros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-01-2008
Μηνύματα: 346
skatzoxoiros will become famous soon enoughskatzoxoiros will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχετε δει ένα υλικό που έχουν οι μπαρμπριζάδες (σαν μαύρη πλαστελίνη ένα πράγμα,πλάθεται με το χέρι κιόλας),που το λένε "τσίχλα"?
Γενικότερα μήπως ξέρουμε κάποια εμπορική του ονομασία?
Βασίλη παρμπριζόκολλα λέγεται, θα την βρείς σε καταστήματα που πουλάνε υλικά φανοποιίας αυτοκινήτων (χρώμματα - στόκους κτλ)

Δες και αυτό που ειναι ενα ενδεικτικό προιόν:

http://www.interep.gr/06001.htm
__________________
-CR-
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-08-09, 23:30
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη παρμπριζόκολλα λέγεται, θα την βρείς σε καταστήματα που πουλάνε υλικά φανοποιίας αυτοκινήτων (χρώμματα - στόκους κτλ)

Δες και αυτό που ειναι ενα ενδεικτικό προιόν:

http://www.interep.gr/06001.htm
Οχι...Δεν εννοώ την μπραρμπριζόκολλα φιλε skatzoxoiros.Aυτήν την ξέρω (είναι μαύρη επίσης) και με τέτοια έχω κολλήσει το roof spoiler μου.

Αυτό που λέω εγώ είναι σαν πλαστελίνη.Ένα είδος σαν Blu-Tack ( http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-Tack ) αλλά μαύρο,που το χρησιμοποιούν επίσης οι μπαρμπριζάδες...





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 24-08-09 στις 23:33
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-08-09, 23:49
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Φίλε Bill το υλικό που ψάχνεις και με την περιγράφει που λες, ότι δηλαδή πλάθεται με το χέρι,λέγεται στο εμπόριο <μαλαστουπα> και μπορείς να το βρεις, όχι όμως σαν μπαμπριζοκολα.
Η μπαμπριζοκολα δεν πλάθεται με το χέρι και μάλιστα οι μπαμριζαδες συνήθως την εφαρμόζουν με γάντια διότι αν ακουμπήσει στα χέρια τους δεν βγαίνει εύκολα και λερώνει.Άλλωστε είναι και πολύ ισχυρή κόλλα.Νομίζω η πιο ισχυρή που κυκλοφορεί ελευθέρα στο εμπόριο.Τουλάχιστον εγώ που αγόρασα μπαμριζοκολα για άλλη Χρήση δεν βρήκα κάτι πιο ισχυρό για να κόλληση τεντοπανο με ξυλο.

Αντίθετα η μαλαστουπα την όποια την βρίσκουμε μονό σε μαύρο χρώμα και σε συσκευασία σε σακουλάκι είναι εύπλαστη με το χέρι,σχεδόν σαν πλαστελίνη
Σε ένα σημείο στο αυτοκίνητο που την συνάντησα εγώ είναι όταν έβγαλα την ταπετσαρία της πόρτας και μετά από πίσω πάνω στην λαμαρίνα μια επένδυση γκρι σαν ναύλον πριν φτάσουμε στην λαμαρίνα.
Αυτή η επένδυση λοιπόν συγκρατιοταν πάνω στην λαμαρίνα με αυτήν την κόλλα που ψάχνεις και είχε το χαρακτηριστικό ιδίωμα ότι ενώ την ξεκωλουσες την επένδυση μετά μπορούσες να την ξανακολεισεις χωρίς να χάσει την κολλητική του ιδιότητα αυτό το υλικό,μετά από τόσα χρόνια και μετά από τόσες φορές που κόλλησα-ξεκόλλησα την επένδυση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κυριακος : 24-08-09 στις 23:54
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-08-09, 23:53
Το avatar του χρήστη z3 2.2
z3 2.2 Ο χρήστης z3 2.2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2008
Μηνύματα: 935
z3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nicez3 2.2 is just really nice
Bill τι ακριβως θες να κανεις με την τσιχλα?
γιατι δε ρωτας σε ενα παρμπριζα?
αν εχεις λιγο υπομονη αυριο βραδυ θα σου εχω πληροφοριες
__________________
Ειμαι εθισμενος με τον εξακυλινδρο........
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-08-09, 00:05
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Η εμπορική της ονομασία δεν ξέρω αν είναι έτσι ως μαλαστουπα ,άλλα μπαμπριζαδες που είχα ρωτήσει τότε γιατί μου έκανε εντυπώσει η ιδετεροτητατης και την αναζήτησα ,μου είπαν ότι έτσι είναι γνωστή στην πιάτσα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κυριακος : 25-08-09 στις 00:13
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-08-09, 00:49
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Bill το υλικό που ψάχνεις και με την περιγράφει που λες, ότι δηλαδή πλάθεται με το χέρι,λέγεται στο εμπόριο <μαλαστουπα> και μπορείς να το βρεις, όχι όμως σαν μπαμπριζοκολα.Η μπαμπριζοκολα δεν πλάθεται με το χέρι και μάλιστα οι μπαμριζαδες συνήθως την εφαρμόζουν με γάντια διότι αν ακουμπήσει στα χέρια τους δεν βγαίνει εύκολα και λερώνει.Άλλωστε είναι και πολύ ισχυρή κόλλα.
Φίλε Κυριάκο το ξέρω...Λάθος κατάλαβε ο φίλος skatzoxoiros...Δες ενα post πάνω τι λέω...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι...Δεν εννοώ την μπραρμπριζόκολλα φιλε skatzoxoiros.Aυτήν την ξέρω (είναι μαύρη επίσης) και με τέτοια έχω κολλήσει το roof spoiler μου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κυριακος Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εμπορική της ονομασία δεν ξέρω αν είναι έτσι ως μαλαστουπα ,άλλα μπαμπριζαδες που είχα ρωτήσει τότε γιατί μου έκανε εντυπώσει η ιδετεροτητατης και την αναζήτησα ,μου είπαν ότι έτσι είναι γνωστή στην πιάτσα.
Για το ίδιο υλικό μιλάμε φίλε...Τελικά το βρήκες κάπου?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Bill τι ακριβως θες να κανεις με την τσιχλα?
γιατι δε ρωτας σε ενα παρμπριζα?
αν εχεις λιγο υπομονη αυριο βραδυ θα σου εχω πληροφοριες
Ok Δημήτρη...Θα περιμένω φίλε!Τhanks!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 25-08-09 στις 00:55
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-08-09, 11:35
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
UP! Έλα τώρα που είμαστε πολλοί μέσα το πρωί, μπας και βρω άκρη...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-08-09, 11:57
kplc16 Ο χρήστης kplc16 δεν είναι συνδεδεμένος
Νίκος ο Όμορφος
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 979
kplc16 will become famous soon enoughkplc16 will become famous soon enough
Ειναι γνωστη και ως μαλακο.Ζητα απο κανα λαμαρινα ή αν ειναι μαντζιρης ρωτα τον απο που μπορεις να προμηθευτεις
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-08-09, 15:34
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Λαστιχοκολα

Νομίζω πως το βρήκαμε αυτό που θέλεις.
Είναι της 3Μ με κωδικό 8509 λαστιχοκολα η στεγανωτικο για μπαμπρίζ με λαστιχένιες τσιμουχες(αυτά τα μπαμπριζ είναι πολύ παλαιού τύπου)

Τιμή:310ml 13ε+ΦΠΑ συσκευασία φυσίγγια με πιστόλι
Σημεία πωλήσεις:στο σαιτ της 3Μ η αλλιώς τηλεφωνικά σου λένε για καθε περιοχή
Τώρα θα κυκλοφορεί ίσως και σε πιο χύμα συσκευσασια και πιο φτηνό άλλα αφού το βιάζεσαι πάρε να κάνεις την δουλεία σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κυριακος : 25-08-09 στις 15:48
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.