Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 07-10-16, 23:06
nikoskawasaki Ο χρήστης nikoskawasaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 07-10-2016
Μηνύματα: 10
nikoskawasaki is on a distinguished road
KΑΛΗΣΠΕΡΑ παιδια! νεος στο φορουμ αλλα σας διαβαζω αρκετο καιρο!ειμαι σε διλλημα! ονειρο μου ειναι η 2.2 z4 αλλα μαρεσει και το mazda mx5 ! το 1.8 φυσικα εννοειται .θα ηθελα καποιες πληροφοριες! ειναι δυσκολη η συντηρηση του z4 και του 2.2 και του 2.0 σε σχεση με ενα mx5 1.8..? μιλαω παντα για αμαξι πριν το 2007 που δεν εχει φορο πολυτελειας! καταναλωση?? θα το χρησιμοποιω για καθημερινο μου μεσο διοτι φευγω απο τον δικλυκλο κοσμο ( επεσα με τη μηχανη χτυπισα λιγο και οι δικοι μου με πιεσαν να την διωξω) !ευχαριστω προκαταβολικα!ειναι ρισκο στις μερες μας ενα τετοιο αυτοκινητο?
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 07-10-16, 23:47
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Καλησπέρα
Πάρε το μάζντα αν ψάχνεις την οικονομία
με τα μπεμπε ξεφεύγουμε σιγά σιγά μια το ένα μια το άλλο είναι γενικός ψιλοαρώστια η μάρκα οπότε με δεδομένο ότι έρχεσαι από μηχανή και ότι θα ψάχνεις κάτι από τη μηχανή στο αμάξι η οικονομική καταστροφή είναι δεδομένη, όσο αντέχει η τσέπη σου φυσικά.

Και εγώ σαν εσένα πριν πολλά χρόνια στράφηκα στο ζ3 και ψιλοκαταστράφικα οικονομικός αλλά και οι χαρές που πήρα δεν της λες και λίγες, μέχρι και μοτό περνούσα στην εθνική αλλά αυτό που έπαιρνα από την μηχανή με το αμάξι δεν το πείρα ποτέ.

Αυτά. welcome!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 07-10-16, 23:51
nikoskawasaki Ο χρήστης nikoskawasaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 07-10-2016
Μηνύματα: 10
nikoskawasaki is on a distinguished road
σε ευχαριστω φιλε για την αμεση απαντηση! εγινε η καρδια μου περιβολι αχχαχααχ μαλλον θα στραφω προς το μχ5 ,αλλα τι εννοεις πως η οικονομικη καταστροφη ειναι δεδομενη?
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 07-10-16, 23:53
nikoskawasaki Ο χρήστης nikoskawasaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 07-10-2016
Μηνύματα: 10
nikoskawasaki is on a distinguished road
ειναι τοσο απαιτητικα στα service??ειδικα το 2,2 ειναι ερωτας με το 6υλινδρο!!!!!!!! και τοσο μεγαλη καταναλωση?
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 08-10-16, 00:47
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
το Ζ4 σαν γνησιο bmw που ειναι δε συγκρινεται με την αξιοπιστια της mazda και του mx5.

Αν δε σου βγαλει τιποτα τοτε σε σερβις κοστιζει οσο το mx5. Αν σου βγαλει ομως τοτε να θυμασαι πως πληρωνεις bmw που καινουριο εκανε 40.000€ και θα εχει αναλογο κοστος επισκευης. Γενικως ο κινητηρας 2.2 ειναι αξιοπιστος.

Το κυριο προβλημα του 2.2 ειναι το φορολογικο καθεστος της ελλαδας. Η διαφορα στην καταναλωση δεν ειναι τραγικη καθως και το mx5 καιει αρκετα παρα τα λιγα κιλα του. Εχω nc 1.8 του 2008. Το mx5 θελει 320€ για σημα, το Ζ4 δεν θελω να ξερω ποσο.

Απο αποψη κοστους ειναι σαφως πιο οικονομικο το ΜΧ5.

Απο αποψη αισθησης δεν ξερω κατα ποσο θα σε καλυψει οποιοδηποτε απο τα 2 διοτι οδηγουσες μηχανη. Εμενα το mx5 μου φαινεται πολυ αργο οταν το οδηγω αμεσως μετα τη μηχανη (bandit k8). Λειπει και το μπλοκε οποτε κανω παιχνιδι μονο επειδη εχω παλια λαστιχα. Το Ζ4 ΔΕΝ εχει παιχνιδι. Λειπει το μπλοκε και εκει, και για να το χαρεις θες 3λιτρο ή οριακα το 2.5 Το 2.2 μονο ηχο σου δινει, διοτι ειναι πολυ βαρυ το αυτοκινητο για τα 170 αλογα. Οδηγησα 3λιτρο κουπε Ζ4 και δυστυχως τα αλογα δε φαινοντουσαν απο το βαρος.

Γενικοτερα μετα τη μηχανη κανενα αμαξι κατω απο 200-250αλογα δε με διασκεδαζει. Δεν υπαρχει επαφη.

Οδηγησε και τα 2 και δες ποιο σου αρεσει πιο πολυ. Νομιζω ειναι το πιο απλο. Αν μπορεις να πληρωσεις 2λιτρο (απ οτι φαινεται μαλλον οχι) δες και το 2λιτρο mx5 , βγαζει 165 αλογα και εχει εργοστασικο μπλοκε. Πολυ πιο ευχαριστο απο το 1.8
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 08-10-16, 08:38
nikoskawasaki Ο χρήστης nikoskawasaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 07-10-2016
Μηνύματα: 10
nikoskawasaki is on a distinguished road
σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου ! εχω σκεφτει και το 2 λιτρο mx5 αλλα δε βρισκω κατι αξιολογο οσον αφορα τα τελη της bmw μπορω να τα δωσω και τις 2.2 κ και της 2.0 .. εχοντας κλεισει 10ετια παντα που δεν εχουν φορο πολυτελειας . .αυτο που με ενοιαζε ειναι η καταναλωση πιο πολυ .. παιχνιδι δε με πολυ νοιαζει οσο ο ηχος ..(αυτο με τρελανε και στη μηχανη)
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 08-10-16, 09:54
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Εμενα το 2,5 μου καιει στο ταξιδι καπου 8lt/100 με 140 μοτ. Μεσα στην πολη, ανάλογα ποσο το πατάς, αλλα θα ελεγα ενα 10-11 ειναι μια λογικη καταναλωση για νορμαλ συνθήκες και να το να ευχαριστιέσαι να ακους τον εξακύλινδρο.
Απο προβλήματα γενικα δεν βγαζουν (ειδικα ο 6κυλινδρος Μ54), εμενα σχεδον τιποτα δεν εχει βγαλει αλλα εχει και 80.000χλμ μονο.
Εμφανισιακα νομιζω δεν υπαρχει επαφή ανάμεσα στο mx5 και τη Ζ4, γούστα ειναι αυτα βεβαια.
Το 2λιτρο κινείται αξιοπρεπώς λογω και του σασμάν που ειναι 6αρι. Το 2,2 δεν γνωρίζω αλλα φανταζομαι μια απο τα ιδια. Με το 2,5 αρχίζεις να μπαίνεις σε πιο δυνατά λημέρια, βεβαια τα αλογα ποτε δεν ειναι αρκετα. Το Ζ δεν ειναι για πολλα παντιλικια. Ειναι ζυγισμένο 50/50 με αποτελεσμα ο κωλος να μην φεύγει οσο ευκολα οσο σε ενα Ε46 και φεύγει και λιγο πιο απότομα. Οχι οτι δεν κανεις παντιλικια αλλα δεν θα γίνεις και drift king με το Ζ4. Δώστου στροφές ομως και θα σε ανταμειψει. Το μπλοκε ειναι ακριβή και πονεμένη λύση. Δεν αξιζει πιστευω. Εκτος αν μπαίνεις σε πιστα για drift.

Καλη αγορα οτι και αν ειναι. Μην παρεις αμαξι με πολλα χλμ μονο και μονο επειδη ειναι τσαμπα. Θα μπλέξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 08-10-16, 11:25
nikoskawasaki Ο χρήστης nikoskawasaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 07-10-2016
Μηνύματα: 10
nikoskawasaki is on a distinguished road
καλημερα φιλε μου! η καταναλωση που μου περιγραφεις μου ακουγεται πολυ καλη σε σχεση με αυτο που πιστευα αρα .. αφου εσυ μιλας για 2.5 το 2.2 και το 2 θα ναι ακομα πιο λογικα.. διαθετω γυρω στα 12 με 14 χιλιαρικα τωρα τα χιλιομετρα κυμαινονται σταα 90 με 100 χιλιαδες γτ ειναι και παλι αμαξι αφου θελω 10ετιας!οντως το ζ4 δε συγκρινεται με το mazda αλλα βαζω και το μαζντα στο παιχνιδι γτ θα εχω λιγοτερες ' τυψεις' . δε με πολυ νοιαζει το ντριφτ να σου πω την αληθεια και τοσο λιγο κωλο να πεταει κε θα με ευτιχισμενος αχχααχ οσο για τα service αφου υα το κρατησω καιρο σκεφτηκα πως θα γλειτωνω καποια χρηματα αφου δε θα το πηγενω σε αντιπροσωπεια... να ρωτισω κατι αλλο !το 2.0 ζ4 μπορει να παρει αλλη εξατμιση??? γτ καπου ειχα διαβασει οτι λογω valvetronic δε γινεται να αλλαξεις εξατμιση παρα μονο τελικο
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 08-10-16, 12:03
LuigiD Ο χρήστης LuigiD δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 17-12-2013
Μηνύματα: 17
LuigiD is on a distinguished road
Να μπω σφηνα στην κουβεντα,για να καταθεσω την αποψη μου ως κατοχος ΜΧ5.

Αν μπορεις παρε το διλιτρο,αυτο πηρα και δεν το μετανιωσα.Ενα κοντυτερο κορωνοπηνιο μαζι με το μπλοκε το κανουν πολυ διασκεδαστικο.Μια κοιλοβερ στο χιλιαρικο,τιμια αλλα οχι οτι πιο τοπ κυκλοφορει και λυνεις και το θεμα αναρτηση.Καταναλωση εχω ελαφρα πιο κατω απο 10 λιτρα με ολα μεσα,παιχνιδι,καθημερινη οδηγηση,πολη κτλ.Απο ηχο με στανταρ χταποδι εξατμιση,λιγα πραγματα.Με τα σωστα σερβις και ποιοτικα αναλωσιμα,ειναι ενα πολυ αξιοπιστο παιχνιδι.Καποια μοντελα,τα πρωτα του 06',βαρεσαν μοτερ και περαστηκαν εγγυηση απο οσο ξερω.

Απο θεμα ποιοτητας θεωρω οτι ειναι σιγουρα πιο κατω απο τα Ζ.Πιστευω,χωρις να ορκιζομαι κιολας,οτι τα Ζ ειναι πιο "αυτοκινητα".

Να το ευχαριστηθεις οτι και να επιλεξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 08-10-16, 12:17
nikoskawasaki Ο χρήστης nikoskawasaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 07-10-2016
Μηνύματα: 10
nikoskawasaki is on a distinguished road
για σου φιλε μου ωραιο το mx5 ! απο ηχο λιγα πραγματα?? το μχ5 εχει πολυ ωραιο ηχο και δυνατο με goodwin εξατμιση! ψαχνω για διλητρο ! αλα δε βρισκω πολλα ! εχεις καποιο υποψην?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.