Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-05-14, 21:46
energetic Ο χρήστης energetic δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-05-2014
Μηνύματα: 11
energetic is on a distinguished road
Arrow Αγορά μεταχειρισμένου X6: xDrive35i ή xDrive50i?

Γεια χαρα σε ολους!

Θα ήθελα λιγο την γνώμη σας σε ενα ερώτημα που μπορεί να ειναι απλό σε όσους εχουν εμπειρία όπως εσείς, στο πολυ ενημερωμένο φόρουμ σας. Ωστόσο, όπως εκφράζω την ερώτηση μου στο τίτλο του θέματος που ανοίγω, τα πράγματα μπορεί να ειναι πιο δύσκολα για να πάρω την τελική απόφαση, κυρίως στα τυχόν προβλήματα που μπορεί να εχει ενα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και συγκεκριμένα των δυο μοντέλων που αναφέρομαι.

Έτσι λοιπον, θα ήθελα την άποψη σας για τα υπερ και τα κατα μεταξυ του xDrive35i και xDrive50i.

Ειχα ξεκινήσει βασικά με τη σκέψη του 35i, αλλα ο κινητήρας του 50i σίγουρα ειναι... θηρίο. Ποιες ειναι οι διάφορες όμως των δυο αυτών μοντέλων, μόνο στα κυβικά ή και στον εξοπλισμό? Δεν ξερω απο που και πως να αρχίσω για να μάθω λεπτομέρειες.

Πραγματικά χρειάζομαι μια πρωτη κατεύθυνση για να μπω στο καλο δρόμο.

Σας ευχαριστω για τη προσοχή σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-05-14, 18:44
energetic Ο χρήστης energetic δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-05-2014
Μηνύματα: 11
energetic is on a distinguished road
Anyone?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-05-14, 21:17
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Ο εξοπλισμός, δεν εξαρτάται από τον κινητήρα, αλλά από τι έχει επιλέξει ο πρώτος αγοραστής.

Τώρα, τι να σου πεί ο καθένας εδώ για το αυτοκίνητο. Δεν είναι τόσο διαδεδομένο.

Το 3λιτρο turbo είναι δυνατό. 300ps & 400Nm ροπή.
Το 4.4lt turbo είναι όπως καταλαβαίνεις πολύ δυνατό. (400ps-600Nm).

Πλέον δεν έχουν πολύ νόημα αυτά τα οχήματα.

Προφανώς δεν σε πειράζει το διπλάσιο και βάλε τεκμήριο του 4.4.
Επίσης, η κατανάλωση θα είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο.

Αφού μπορείς, βρες diesel 30d - 35d - 40d (το 40 μετά το 2010).
240-280-300 ps και 520-580-600Nm αντίστοιχα από διαφορετικές διαμορφώσεις του 3λιτρου πετρελαιοκινητήρα.

Είναι κάτι που εσύ μόνο ξέρεις τι θέλεις, τι σε καλύπτει και αν μπορείς να πληρώνεις τα μεγάλα έξοδα που έχουν σε φόρο-τέλη-καύσιμο.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-05-14, 07:36
energetic Ο χρήστης energetic δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-05-2014
Μηνύματα: 11
energetic is on a distinguished road
Σε ευχαριστω για την απάντηση σου.

Ειχα σκεφτεί επιλογή Diesel αλλα δυστυχώς η τιμή τους ειναι υψηλή και τα χιλιόμετρα ειναι πολλα. Εχω δει τωρα δυο τρία στην έκδοση του 50i και μου αρέσουν. Ωστόσο, κατα πόσο ειναι πραγματικά τα χιλιόμετρα ειναι σίγουρα η αιώνια απορία που εχει ενα υποψήφιος αγοραστής.

By the way, έχετε υπόψη κάποιο μεταχειρισμένο που να έχετε, ακούσει καλα λόγια? Βλέπω για παράδειγμα σε γνωστό site ενα με τιμη κάτω του αριθμού 50000, τόσο σε τιμη όσο και χιλιόμετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-05-14, 08:11
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Μιας και δεν έχεις πρόβλημα με τα σημαντικά αυξημένα έξοδα του 50, πάρε αυτό, το οποίο από μαμά έχει όντως περισσότερο εξοπλισμό και είναι σημαντικά πιο γρήγορο.

Βέβαια αν δεν το ελέγξεις σε έμπιστο μηχανικό, μην πάρεις κανένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο ανεξαρτήτου μάρκας.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-05-14, 11:30
energetic Ο χρήστης energetic δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-05-2014
Μηνύματα: 11
energetic is on a distinguished road
Μα και φυσικα πρεπει να γινεται ελεγχος, αλλιως μπορει να πεσεις σε παγιδες.

Aνεβαζω μερικα link απο καποια X6 που εχω εντοπισει μηπως κι εχετε καποια αποψη που μπορει να φανει χρησιμη. Σιγουρα ως λατρεις BMW θα εχετε περισσοτερη εμπειρια απο μενα.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3662979/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4819958/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/5036931/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4910166/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/4801090/

Για παραδειγμα σχετικα με το τελευταιο, γνωστος μου ανεφερε οτι αυτο πωλειται εδω και παρα πολυ καιρο και μαλλον δεν ειναι καλο. Αυτη η αποψη ομως ειναι υποκειμενικη αυτες τις εποχες.

Οπως και για το πρωτελευταιο σχετικα με τιμη και χιλιομετρα ενω υπαρχουν μικροτερες εκδοσεις στα ιδια χρηματα, αναρωτιεμαι για ποιο λογο μπορει να πωλειται σε αυτη τη τιμη και με τοσα λιγα χιλιομετρα.

Ειχα παει και στο Σπανο και ειδα καποια μεταχειρισμενα και μου εκανε εντυπωση η κατασταση των δισκοπλακων, ειχαν κανει "δοντι" ενω τα χιλιομετρα ηταν καλα σχετικα γυρω στα 50000 χιλιομετρα. Λογικα ειναι νωρις για "δοντι", εκτος αν τα X6 εχουν καποια ιδιαιτεροτητα λογω των 2.2 τονων και καταπονουνται? Παλι δεν μου ακουγεται λογικο αυτο, ο κατασκευαστης ξερει τι κανει.

Τελος, ανεβασα και ενα hybrid που ειδα αλλα παει ψηλα αυτο.

Ελπιζω να μη σας κουραζω με τις τοσες ερωτησεις και αποριες αλλα πραγματικα με ενδιαφερει το αυτοκινητο και ειμαι σιγουρος οτι εχω ερθει στο σωστο φορουμ που λατρευει ολες τις... μπεμπες!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-05-14, 11:41
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
O Bosganas συνήθως φέρνει αμάξια με πολλά χιλιόμετρα. Οπότε ψάχτο καλά...

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις το τρίλιτρο, για οικονομία στο budget-φόρους και με λίγα χρήματα το φτάνεις 400 άλογα εύκολα και αξιόπιστα.
Αν χρειαστείς βοήθεια στην βελτίωσή του, μπορώ να σε συμβουλέψω στο θέμα.
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-05-14, 14:26
energetic Ο χρήστης energetic δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-05-2014
Μηνύματα: 11
energetic is on a distinguished road
Καλα κανω και ρωταω τελικα. Πολυ χρησιμη η πληροφορια αυτη για να προσεχω.

Οσο για τη βελτιωση θα το εχω στο μυαλο μου, μολισ αρχισουν οι οδηγικες ανησυχιες μου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-05-14, 16:26
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Είναι δοκιμασμένες οι λύσεις. Σκέψου ότι το τρίλιτρο το μοτέρ στην αμερική τα φτάνουν 600-700 άλογα με περιφερειακά μόνο και χωρίς να έχει χρειαστεί ακόμα να ενισχύσουν εσωτερικά το μοτέρ.

Ότι θες, εάν τελικά το προχωρήσεις , εδώ είμαστε να μας ενημερώσεις και να βοηθήσουμε να γλιτώσεις χρήματα.
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-05-14, 17:24
energetic Ο χρήστης energetic δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-05-2014
Μηνύματα: 11
energetic is on a distinguished road
Σιγουρα ειναι πειρασμος τα νουμερα. Κατσε ομως να το παρουμε πρωτα να το χαρουμε.

Γενικα μ'αρεσει πολυ το αμαξι αλλα απο την αλλη ειμαι επιφυλακτικος διοτι μιλαμε για αγορα μεταχειρισμενου και ποτε δεν ξερεις αν τα χιλιομετρα ειναι αληθινα, αν εχει φαει καμια στουκα απο οδηγικες τασεις αυτοκτονιας.

Κοιτα τωρα ενα παραδειγμα, ο Σπανος εχει ενα 50i με 82367 km στην ιδια τιμη που εχει ενας εμπορος το ιδιο αλλα με 40000 km. Σπαζοκεφαλια, φαντασου οτι ο Σπανος δεν το εχει στη κατηγορια "BMW Ποιοτικά Μεταχειρισμένα" οπως γραφει το site του.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.