Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 7 > Σειρά 7 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 09-11-18, 15:24
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Δημήτρη και Παναγιώτη, τα όνειρα είναι όνειρα.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-11-18, 17:18
pitsirikas89 Ο χρήστης pitsirikas89 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 9
pitsirikas89 is on a distinguished road
Μακάρι να σκεφτόταν πολύς κόσμος έτσι!!
+1

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πώ και εγώ σαν 40άρης (41+ πια), την καλύτερη επιλογή για εσένα κατά τη δική μου γνώμη.

Hyundai i10 1.0 active με 10.090 και 5-7 χρόνια εγγύηση.
(Άντε αν θές να βάλεις 2-3 δόσεις ακόμα να πάρεις το 1.2 με 10500).

7000 και 35 δόσεις από 100 ευρώ για να σου μένουν να ζείς.

Θα πηγαίνεις όπου θέλεις, θα χαίρεσαι την οδήγηση και την ελευθερία που σου χαρίζει το προσωπικό σου όχημα.
Δεν θα κλαίς όταν βάζεις βενζίνη. Δεν θα κλαίς όταν πάτε βόλτα 150 χλμ με τους φίλους σου.
ΔΕΝ θα σφίγγεται το στομάχι σου πριν έρθει η ώρα να επισκεφθείς το συνεργείο και όταν θα πηγαίνεις στο ταμείο του.
(Σε αυτοκίνητο 15-20+ ετών και όταν μιλάμε για ερείπια από ΟΔΔΥ μπορεί το συνεργείο να είναι μηνιαία επίσκεψη και όχι κάθε 2 χρόνια)...

Γελάστε, κλάψτε, βρίστε για το μήνυμα μου... Είναι η καλύτερη επιλογή όμως...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-11-18, 17:55
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη και Παναγιώτη, τα όνειρα είναι όνειρα.
Αν έλεγε ότι έχει και κανονικό αυτοκίνητο για να κυκλοφορεί και το βρήκε 1500 ευρώ από τον ΟΔΔΥ, να πώ να κάνει το όνειρο του.

Τώρα το μόνο όνειρο που θα πραγματοποιηθεί θα είναι του εμπόρου που θα τσεπώσει 9500 κέρδος (μείον το πεντακοσάρικο που έδωσε στον οδδυ)...

Μιλάμε για πραγματοποίηση ονείρου.

Uncle bobby B baby, uncle bobby B....

__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-11-18, 18:14
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Εντάξει, η τιμή είναι εξωπραγματική. Για 1500 όμως αξίζει.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-11-18, 18:58
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Για μισθό 550 ευρώ δεν αξίζει ούτε τσάμπα να του το δώσει.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-11-18, 09:41
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Χθες ήμουν με μια παρέα όπου ένα ζευγάρι αγόρασε ένα μεταχειρισμένο C200 kompressor sport coupe. Αφού τους ευχηθήκαμε να είναι καλοτάξιδο και να το χαρούν, ο σύζυγος ζήτησε από την γυναίκα του χρήματα για να αγοράσει τσιγάρα και αυτή του έδωσε το τελευταίο 10ευρω που είχε, ενημερώνοντας τον ότι δεν έχει άλλα χρήματα!

Για τα σίδερα δεν αξίζει να έρχεται κανείς σε δύσκολη θέση όσο και αν τα αγαπά.

Ακόμη και αν στο χάριζαν το 7άρι δεν έπρεπε να το πάρεις για να το κυκλοφορείς.
Τα ανταλλακτικά του και το κόστος συντήρησης είναι για αυτοκίνητο 100.000 ευρώ, όχι 9.000.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-11-18, 15:32
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Διάβαζα το thread κ μου γεννήθηκε η εξής σκέψη...

Το δικό μου E46, έχει συμπληρώσει αισιώς 18 χρόνια ζωής και περισσότερα από 310Κ χιλιόμετρα. Λίγο η συντήρηση που λόγω της κατάστασης δεν είναι προληπτική, αλλά κατασταλτική και συνήθως ΟΕΜ, λίγο τα χρόνια που περνάνε, λίγο τα χιλιόμετρα... οι βλάβες είναι πια συχνό, πολύ συχνό φαινόμενο.

Όταν οδηγείς βράδυ στην Αττική μόνος, χωρίς παιδιά, τότε είναι μία κάποια ευχαρίστηση η αίσθηση, όμως όταν το επόμενο πρωί μπαίνεις να πας στη δουλειά και έχεις μείνει από αντλία βενζίνης, από μίζα, από νερά, από υδραυλικό τιμόνι, από... από..., καταλαβαίνεις ότι έχεις να κάνεις με αυτοκίνητο 20 ετών..., τρεις γενιές πίσω... και τότε σκέφτεσαι στα σοβαρά την πρόταση του DIM77... Όχι απαραίτητα γιατί είναι κοστοβόρα η χρήση του -εγώ με το αέριο, έχω βγάλει τα λεφτά του 3 φορές-, αλλά γιατί έχω βαρεθεί τις επισκέψεις στο κολλητό (...πιά...) μαστόρι...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-11-18, 23:36
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Εγω συμφωνω με τους παραπανω!δεν αξιζει να παρεις πλεον παλιο αμαξι..ισως κ ποτε δεν αξιζε..οτι μαρκα κ να ναι σε οτι κατασταση κ να ειναι,οντας 20+ χρονια στην πλατη του ειναι πλεον τελειωμενο!!!καπως ετσι το φιλοσοφησα μετα απο 3 αυτοκινητα(saxo,e36 compact,e46 compact)εχω χαλασει πολλα λεφτα κ οχι σε συνεργεια αλλα μονο σε ανταλλακτικα καθως αλλαζα τα παντα μονος μου στα αμαξια!αν ηταν κ τα συνεργεια θα χρωσταγα ακομα!ειχα την ταση-ψυχαναγκασμο απο ερειπια(ειδικα το 36αρι) να τα κανω καινουργια!ε δεν γινοταν με τπτ καθοτι χαμηλομισθος εδεινα μια περιουσια πεταμενα λεφτα!Στο τελος εμενα παντα με παλιο αμαξι,οπου το ειχα βαρεθει κιολας κ το χαιροταν ετοιμο ο επομενος!παρολο που εκανα ουτε 5.000χλμ στα 2 χρονια το τελευταιο e46 compact αρχιζε κ εβγαζε ολο ζημιες!μια μερα καθως πηγαινα στο χωριο για πσκ μου αναβει λαμπακι μπαταριας=δυναμο!ε εκει ηταν το τελειωτικο του!το γυρισα πισω(δεν μου ξαναναψε)κ την αλλη μερα(σαββατο)χωρις υπερβολη το εκανα ανταλλαγη με την 2015 giulietta!οχι οτι εκανα την σοφοτερη επιλογη,αλλα δεν υπηρχε αλλο χρημα!ε την επομενη θα παρω καινουργιο κ τελος!!!αυτα απο την δικια μου εμπειρια!σορρυ για το σεντονι αγανακτησης!!
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-11-18, 23:54
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dokimos e36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω συμφωνω με τους παραπανω!δεν αξιζει να παρεις πλεον παλιο αμαξι..ισως κ ποτε δεν αξιζε..οτι μαρκα κ να ναι σε οτι κατασταση κ να ειναι,οντας 20+ χρονια στην πλατη του ειναι πλεον τελειωμενο!!!καπως ετσι το φιλοσοφησα μετα απο 3 αυτοκινητα(saxo,e36 compact,e46 compact)εχω χαλασει πολλα λεφτα κ οχι σε συνεργεια αλλα μονο σε ανταλλακτικα καθως αλλαζα τα παντα μονος μου στα αμαξια!αν ηταν κ τα συνεργεια θα χρωσταγα ακομα!ειχα την ταση-ψυχαναγκασμο απο ερειπια(ειδικα το 36αρι) να τα κανω καινουργια!ε δεν γινοταν με τπτ καθοτι χαμηλομισθος εδεινα μια περιουσια πεταμενα λεφτα!Στο τελος εμενα παντα με παλιο αμαξι,οπου το ειχα βαρεθει κιολας κ το χαιροταν ετοιμο ο επομενος!παρολο που εκανα ουτε 5.000χλμ στα 2 χρονια το τελευταιο e46 compact αρχιζε κ εβγαζε ολο ζημιες!μια μερα καθως πηγαινα στο χωριο για πσκ μου αναβει λαμπακι μπαταριας=δυναμο!ε εκει ηταν το τελειωτικο του!το γυρισα πισω(δεν μου ξαναναψε)κ την αλλη μερα(σαββατο)χωρις υπερβολη το εκανα ανταλλαγη με την 2015 giulietta!οχι οτι εκανα την σοφοτερη επιλογη,αλλα δεν υπηρχε αλλο χρημα!ε την επομενη θα παρω καινουργιο κ τελος!!!αυτα απο την δικια μου εμπειρια!σορρυ για το σεντονι αγανακτησης!!
Έτσι ακριβώς είναι.

Απλά τα τελευταία χρόνια τα αυτοκίνητα έχουν γίνει εντελώς αναλώσιμα με ορίζοντα τέλους ζωής την 5ετια, βαριά 10ετια.... Οπότε τι θα πάρεις.... Και έχω πολλά παραδείγματα και από δυστυχώς ιαπωνικές εταιρείες γνωστές για την μακροζωία των οχημάτων τους.
Από αυτά που βλέπω η Hyundai-Kia κρατάνε την αξιοπιστία τους. Επίσης όσο λιγότερος εξοπλισμός σε αυτοματισμούς τόσο καλύτερα. Ένα mp3, άντε και αυτόματος κλιματισμός σε πιο ακριβό όχημα. Ούτε ζάντες. Βγάζεις και τα τασια από την πρώτη μέρα και βγαίνεις στο δρόμο.

Οι πιο πολλοί που τα ζήσαμε και ξοδέψαμε καταλαβαίνουμε λίγο την ματαιότητα. Πριν 15 χρόνια μου τα έλεγαν οι αρκετά πιο μεγάλοι (που είχαν αγάπη για τα αμάξια, όχι οι αδιάφοροι), τους έβλεπα που δεν ασχολούνται πια με τα μπιχλιμπίδια,ζάντες , έξτρα εξοπλισμούς, μάρκες κλπ και αναρωτιόμουν.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-11-18, 10:02
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι ακριβώς είναι.

Απλά τα τελευταία χρόνια τα αυτοκίνητα έχουν γίνει εντελώς αναλώσιμα με ορίζοντα τέλους ζωής την 5ετια, βαριά 10ετια.... Οπότε τι θα πάρεις.... Και έχω πολλά παραδείγματα και από δυστυχώς ιαπωνικές εταιρείες γνωστές για την μακροζωία των οχημάτων τους.
Από αυτά που βλέπω η Hyundai-Kia κρατάνε την αξιοπιστία τους.
Πάλι θα πέσετε να με φάτε, αλλά πάλι θα σας το πώ..
Η αυτοκινητοβιομηχανία αδυνατεί να κατασκευάσει αυτοκίνητα που θα πουληθούν.
Μπήκαν υποχρεωτικά συστήματα ασφαλείας στα αυτοκίνητα, υποχρεωτικός πρόσθετος εξοπλισμός, και υποχρεωτικές αυξήσεις στα όρια ασφαλείας των δοκιμών πρόσκρουσης που ένα αυτοκίνητο των 800 κιλών το έκαναν 1100 κιλά..
Επιπρόσθετα, άρχισαν να έχουν αυστηρότερες προδιαγραφές ρύπων..
μην ξεχνάτε.. 80 κιλά = 1 λίτρο / 100. (περισσότερο απο 20% διαφορά στα σύγχρονα οχήματα)
Το βάρος έπρεπε να πέσει με οποιοδήποτε τίμημα, βοηθάει στις εκπομπές ρύπων και στις δοκιμές πρόσκρουσης.
Η εκτεταμένη πλαστικοποίηση είναι σχεδόν μονόδρομος.
Απο την άλλη, όλοι οι προμηθευτές των εταιριών δέχθηκαν πιέσεις για να χαμηλώσουν το βάρος και την τιμή των προϊόντων τους..
Οι εκπομπές ρύπων στην παραγωγή, αλλά και η υποχρεωτική αύξηση ποσοστού μεταχειρισμένων / ανακυκλωμένων πρώτων υλών, είχε άμεσο αντίκτυπο στην μακροζωία του κάθε προϊόντος.
Το αποτέλεσμα είναι, κάθε προμηθευτής να δίνει το ελάχιστο προϊόν που θα καλύψει την συμβατική προδιαγραφή.
Οι περισσότεροι εδώ είσαστε νέοι..
Το αυτοκίνητα του 70 δεν είδαν αυτοκινητόδρομο.
Σε καλτερίμια και γούρνες βάδιζαν, στα καλά τους είδαν και χαλικόδρομο.
Έγραφαν 2 και 3 μύρια χιλιόμετρα σε 40 χρόνια και δεν μένανε ποτέ..
(εντάξει, τα ιταλικά και τα βρετανικά (βλεπε ρόβερ) μένανε, ήταν σαβούρες πάντα )
τώρα πας σε καλντερίμι με 1χλμ την ώρα, γιατί αν πας με 2 θα ξεκουμπώσει κάθε αισθητήρας και φίς, θα σου πέσει η εξάτμιση κάτω, θα χάσεις προφυλακτήρες, θα στραβώσουν οι ζάντες, θα πετάξουν καρούμπαλο τα λάστιχα, θα σκάσουν τα αμορτισέρ, θα πέσουν όλα τα παράθυρα απο σπασμένα αναβατόρια, μπορεί να εκραγεί και κάνας αερόσακος...
Το ίδιο όμως δεν έχει συμβεί με άλλες βιομηχανίες..
Οι τηλεοράσεις, έχουν πέσει σε απίστευτα χαμηλές τιμές, με απίθανο εξοπλισμό, έχουν μειώσει δραματικά την κατανάλωση τους, αλλά έχουν αυξήσει και την μακροζωία τους.
Κλείνω..
Συμπέρασμα..
Τα αυτοκίνητα των αρχών της δεκαετίας του 80 ήταν τα καλύτερα και πιο αξιόπιστα αυτοκίνητα γενικής χρήσης που έχουν κατασκευαστεί ποτε..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.