Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 15-07-09, 11:51
6zylindermaniac Ο χρήστης 6zylindermaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-08-2008
Μηνύματα: 250
6zylindermaniac will become famous soon enough6zylindermaniac will become famous soon enough
Εγω έκανα τη μετατροπή στο δικό μου πέρυσι το καλοκαίρι (Ε36 coupe απο 1.6 σε 2.5λτ)

Απο οικονοτεχνικής άποψης δε συμφέρει κακά τα ψέμματα, απλά επειδή γνωρίζω κάθε σπιθαμή του αυτοκινήτου και της καρότσας, και γνωρίζω οτι δεν είναι τρακαρισμένο, σάπιο, ζορισμένο σε πίστες και δρόμους, αποφάσισα να κρατήσω το απαίδευτο σωματάκι του 316 και να το φέρω λίγο στα μέτρα μου.


Δυστυχώς ή ευτυχώς δε το έχω δηλώσει, και ούτε πρόκειται (πλήν εξαιρετικής περίπτωσης). Ο κίνδυνος είναι πάντα ορατός, αλλά είναι ασύμφορο να πληρώνεις τα ίδια τέλη κυκλοφορίας με αυτοκίνητα των 60.000+€ και το δικό μου να κοστίζει 7-8 χιλιάρικα και με το ζόρι.

Απο τη άλλη πλευρά και εγω δεν προκαλώ. Ούτε κυκλοφορώ σε ύποπτα μέρη, ούτε το αυτοκίνητο τραβάει τα βλέματα ούτε φαίνεται για κάτι ξεχωριστό. Σκεφτήτε μόνο οτι έβγαλα τις 17άρες που είχα στο 316 και έβαλα τις πιο φλώρικες 16άρες που βρήκα.


Αν είχα την ευκαιρία να το ξαναέκανα, η απάντηση θα ήταν αρνητική. Ευτυχώς εδω και 20.000χλμ που έχω κάνει με τον καινούργιο κινητήρα, όλα πάνε ρολοί, αλλά το τρέξιμο στα συνεργεία για να ολοκληρωθεί η μετατροπή, τα έξοδα που προκύπτουν απο αυτές τις επισκέψεις, θα με απέτρεπαν και θα προτιμούσα να πάρω ενα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αυτοκίνητο, ακόμα και αν δεν 8α ήταν αυτό ακριβώς που θέλω....αλλά δυστυχώς δε μπορώ να αποχωριστώ τη μπεμπέκα που μου κάνει όλα τα χατίρια και όποτε θέλω μεταμορφώνεται απο ενα ταπεινό 316 σε μια στρίγγλα σπινάρει τα λιωμένα 16άρια και ξεχνάει να ισιώσει..
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 15-07-09, 12:51
Το avatar του χρήστη gyiama
gyiama Ο χρήστης gyiama δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-01-2007
Μηνύματα: 1.247
gyiama has a spectacular aura aboutgyiama has a spectacular aura about
το μεταχειρο.....δεν ξερεις τι θα σου βγει απο πολλες αποψεις.......(μιλαω για 330....δλδ να το αντικαταστησεις με ενα μαμα).....

α συμφωνησω σε αυτα που ειπε ο Βασιλης αλλα θα διαφωνισω στα παραπανω!!!!και εχωνα πω οτι ισα ισα αν παρεις ενα 330 γνησιο μπορεις με αρκετους τροπους να το ελεγξεις και να καταλαβεις πανω κατω την χρηση του αυτοκινητου αλλα η μετατροπη (δλδ να παρεις μοτερ κλπ)κρυβει παρα πολλους κυνδυνους και δεν μπορεις καν να δεις τι ειναι το μοτερ τα χλμ του κλπ κλπ ειναι πολυ μεγαλο το ρισκο!!!!!
__________________
Το πάθος
Το λάθος
Και οι γυναίκες
Πληρώνονται!!!
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 15-07-09, 14:01
george316 Ο χρήστης george316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 803
george316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the rough
ρε παιδια ομως ειναι εντελως παραλογο να πληρωνεις τρτοιους φορους για ενα αυτοκινητο 12 ετιας.
εγω να συμφωνησω οτι καλα ξηγιεσαι φιλε και δε το δηλωνεις.
απο την αλλη εχεις δικιο το 16 ρι δεν παει.επειδη το θεμα δεν ειναι οικονομικο απο τη πλευρα μας νομιζω,αλλα οικονομικο απο τη κυβερνηση.
αντε να πληρωσουμε για μια μετατροπη.αυτοι ξερουν τι θελουν?
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 15-07-09, 17:57
6zylindermaniac Ο χρήστης 6zylindermaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-08-2008
Μηνύματα: 250
6zylindermaniac will become famous soon enough6zylindermaniac will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
το μεταχειρο.....δεν ξερεις τι θα σου βγει απο πολλες αποψεις.......(μιλαω για 330....δλδ να το αντικαταστησεις με ενα μαμα).....

α συμφωνησω σε αυτα που ειπε ο Βασιλης αλλα θα διαφωνισω στα παραπανω!!!!και εχωνα πω οτι ισα ισα αν παρεις ενα 330 γνησιο μπορεις με αρκετους τροπους να το ελεγξεις και να καταλαβεις πανω κατω την χρηση του αυτοκινητου αλλα η μετατροπη (δλδ να παρεις μοτερ κλπ)κρυβει παρα πολλους κυνδυνους και δεν μπορεις καν να δεις τι ειναι το μοτερ τα χλμ του κλπ κλπ ειναι πολυ μεγαλο το ρισκο!!!!!
Mπορείς όμως να πάρεις το μοτέρ και να του κάνεις ανακατασκευή με λίγα σχετικά λεφτά και να το ξεκινήσεις απο την αρχή, στρώσιμο και λοιπά. Εγώ έτσι έκανα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.