Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-10-15, 13:42
/vaggelis/ Ο χρήστης /vaggelis/ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 07-06-2014
Μηνύματα: 13
/vaggelis/ is on a distinguished road
Επιλογή ελαστικών.

Ήρθε η ώρα για αλλαγή ελαστικών και δεν μπορώ να αποφασίσω. Το αμάξι φοράει τα εξής

Μπροστά: 225/40/18
Πίσω: 255/35/18

Η έρευνα αγοράς έδειξε ότι οι τιμές είναι γύρω στα 630 ευρώ (και τα τέσσερα). Τώρα φοράω Continental Sport αλλά σκέφτομαι και τα Pirelli P Zero Nero GP.

Εσείς τι προτείνετε; Εννοώ πού (στεγνό, βρεγμένο, βάρος, αντοχή σε υψηλή ταχύτητα, φρενάρισμα) υπερτερεί η μία και πού ή άλλη φίρμα;

Αν ανέβω σε 235 εμπρός και 265 πίσω θα υπάρχει καμία διαφορά; (η τιμή είναι σχεδόν η ίδια).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-10-15, 14:56
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
μεινε στα Continental ειναι καλυτερα σαν γομα απο τα pirelli..
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-10-15, 18:36
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Είχα για 3+ χρόνια (40.000 Km) τα προηγούμενα Pirelli P-zero Nero, ικανοποιημένος θα έλεγα, ειδικά στο στεγνό και στην διάρκεια ζωής (δεν φθείρεται πολύ γρήγορα).....

Τα αντικατέστησα με Hankook Ventus S1 Evo 2..... Πολύ ικανοποιημένος από αυτά είμαι, με 16.000 χλμ ήδη... ...μοναδικό αρνητικό το ότι φθειρονται πιο γρήγορα από τα προηγούμενα Pirelli.. ...έχε τα υπόψη σου.. ..

ΥΓ: τα Continental Sport Contact 5 έχουν σοβαρό θέμα με την πρόωρη φθορά, όπως αναφέρουν οι
χρήστες τους.. ...
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-10-15, 20:25
Το avatar του χρήστη BMW_330i
BMW_330i Ο χρήστης BMW_330i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 882
BMW_330i is on a distinguished road
τα Continental Sport τα εχω σε 2 αυτοκινητα και ειμαι απολυτα ικανοποιημένος.αν φορας 18αρα με 8 εμπρος και 8,5 πισω τοτε το 225/40/18 με 255/35/18 ειναι το σωστο...απο εκει και μετα το 235 με 265 ειναι υπερβολη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-10-15, 00:02
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Τα Continental Sport Contact 5 τα έβαλα το 2012 τον Απρίλιο και ήταν παραγωγής 14η εβδομάδα του 2012 και μέχρι τώρα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος χειμώνα καλοκαίρι. Τώρα κανονίζω αυτή την εβδομάδα να τα αλλάξω...
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-10-15, 22:27
gogos523 Ο χρήστης gogos523 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-11-2011
Μηνύματα: 85
gogos523 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα για 3+ χρόνια (40.000 Km) τα προηγούμενα Pirelli P-zero Nero, ικανοποιημένος θα έλεγα, ειδικά στο στεγνό και στην διάρκεια ζωής (δεν φθείρεται πολύ γρήγορα).....

Τα αντικατέστησα με Hankook Ventus S1 Evo 2..... Πολύ ικανοποιημένος από αυτά είμαι, με 16.000 χλμ ήδη... ...μοναδικό αρνητικό το ότι φθειρονται πιο γρήγορα από τα προηγούμενα Pirelli.. ...έχε τα υπόψη σου.. ..

ΥΓ: τα Continental Sport Contact 5 έχουν σοβαρό θέμα με την πρόωρη φθορά, όπως αναφέρουν οι
χρήστες τους.. ...
Μπορείς λίγο να μου πεις εντυπώσεις από θόρυβο και πως είναι σε στροφές αν μπεις "τεζα " ενώ έχουν ζεσταθει ? Μιλάω για τα hankook, επειδή το Ε87 του πατέρα μου θα πάει για αλλαγή λάστιχα και ακούω παντού καλά λόγια για τα συγκεκριμένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-10-15, 22:51
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gogos523 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς λίγο να μου πεις εντυπώσεις από θόρυβο και πως είναι σε στροφές αν μπεις "τεζα " ενώ έχουν ζεσταθει ? Μιλάω για τα hankook, επειδή το Ε87 του πατέρα μου θα πάει για αλλαγή λάστιχα και ακούω παντού καλά λόγια για τα συγκεκριμένα
Εγώ σχετικά τα ζορίζω στις στροφές και είναι πολύ βεντούζα στο στεγνό οδόστρωμα, με εξίσου καλά χαρακτηριστικά - αναλογικά - στο βρεγμένο. Εκεί που έχω πάθει πλάκα, είναι στο φρενάρισμα σε βρεγμένο δρόμο, με το ABS να μην ενεργοποιείται καθόλου και το λάστιχο να κολλάει στο οδόστρωμα! !

Από θόρυβο είναι ΟΚ, αν και ποτέ δεν με ένοιαζε.. ..το κράτημα μετράει για μένα αρχικά και η διάρκεια ζωής μετά.... Μαλακή γόμα έχει και δεν ακούγεται πολύ...

Μην ξεχνάς ότι όλα τα ελαστικά έχουν όρια και το "τέζα" να το δοκιμάζεις στην πίστα και όχι στο δημόσιο δρόμο. . .

Για μένα, δεν τίθεται θέμα επιλογής στην κατηγορία Value for money ελαστικού, το Hankook Ventus S1 Evo 2 είναι νικητής. .....

ΥΓ : Αναφέρομαι στο συγκεκριμένο Hankook και μόνο, που έχω δοκιμάσει. Σε 2 βδομάδες που θα βάλω τα χειμερινά ελαστικά, πάλι Hankook παρήγγειλα, τα iCept winter Evo 2 W320, θα μπορώ να σχηματίσω γνώμη και γιαυτό τον Μάρτιο που θα τα βγάλω.. ...
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-10-15, 16:27
gogos523 Ο χρήστης gogos523 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-11-2011
Μηνύματα: 85
gogos523 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ σχετικά τα ζορίζω στις στροφές και είναι πολύ βεντούζα στο στεγνό οδόστρωμα, με εξίσου καλά χαρακτηριστικά - αναλογικά - στο βρεγμένο. Εκεί που έχω πάθει πλάκα, είναι στο φρενάρισμα σε βρεγμένο δρόμο, με το ABS να μην ενεργοποιείται καθόλου και το λάστιχο να κολλάει στο οδόστρωμα! !

Από θόρυβο είναι ΟΚ, αν και ποτέ δεν με ένοιαζε.. ..το κράτημα μετράει για μένα αρχικά και η διάρκεια ζωής μετά.... Μαλακή γόμα έχει και δεν ακούγεται πολύ...

Μην ξεχνάς ότι όλα τα ελαστικά έχουν όρια και το "τέζα" να το δοκιμάζεις στην πίστα και όχι στο δημόσιο δρόμο. . .

Για μένα, δεν τίθεται θέμα επιλογής στην κατηγορία Value for money ελαστικού, το Hankook Ventus S1 Evo 2 είναι νικητής. .....

ΥΓ : Αναφέρομαι στο συγκεκριμένο Hankook και μόνο, που έχω δοκιμάσει. Σε 2 βδομάδες που θα βάλω τα χειμερινά ελαστικά, πάλι Hankook παρήγγειλα, τα iCept winter Evo 2 W320, θα μπορώ να σχηματίσω γνώμη και γιαυτό τον Μάρτιο που θα τα βγάλω.. ...
Σε ευχαριστω πολύ. Έχουν δηλαδή τις ίδιες επιδόσεις σαν τα δικά μου στο Ε60 (Goodyear eagle Asymmetric F1). Με το "τεζα " εννοούσα να μπει στις στροφές το αμάξι ελάχιστα ποιο γρήγορα. Όχι να κάνουμε τον δρόμο πίστα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-10-15, 17:31
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Μετά από ένα χρόνο χρήσης Goodyear Asymmetric 2 (225/45/17) σε Ε36, πολύ καλές εντυπώσεις απο εμένα τόσο σε κράτημα όσο και σε φθορά. Μεγάλο ρόλο στη επιλογή ελαστικών παίζει η συχνότητα και ο τρόπος χρήσης του κάθε του αυτοκινήτου. Προσοχή στις διαστάσεις, όχι ακρότητες για εμφάνιση γιατί μπορεί να αλλάξει η συμπεριφορά του αυτοκινήτου προς το χειρότερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.