Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > Τεχνικά Άρθρα

Τεχνικά Άρθρα Άρθρα δημοσιευμένα σε περιοδικά ή σε ιστοσελίδες. Αναφέρετε πάντα την πηγή.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-03-11, 15:43
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
"Αγοράστε" βενζίνη 15% φθηνότερα

Παράθεση:
"Αγοράστε" βενζίνη 15% φθηνότερα
13 βήματα για να σας κοστίζουν τα καύσιμα όσο πρίν από την κρίση


15% μείωση στο κόστος καυσίμου μπορεί να φέρει η εφαρμογή των συμβουλών οικονομικής οδήγησης


Με τις τιμές της βενζίνης στα ύψη, οι οδηγοί αναζητούν τρόπους να μειώσουν το κόστος χρήσης του αυτοκινήτου. Λύση στο πρόβλημα προσφέρει το ΚΑΠΕ, που έχει εκδώσει και κωδικοποιήσει τις τεχνικές οικονομικής οδήγησης, οι οποίες φέρνουν εξοικονόμηση έως και 15% του καυσίμου. Δηλαδή, με τις τιμές της βενζίνης να πλησιάζουν στο 1,7 ευρώ το λίτρο, η εξοικονόμηση κατά 15% σημαίνει ότι το κόστος της βενζίνης μειώνεται στο 1,4 ευρώ το λίτρο.

Για να επιτευχθεί μείωση της κατανάλωσης, πρέπει ο οδηγός:
  1. Να αλλάζει γρήγορα ταχύτητα προς υψηλότερη σχέση μετάδοσης στις 2.000-2.500 στροφές.
  2. Να οδηγεί με σταθερή ταχύτητα στις 2.000-2.500 στροφές.
  3. Να προβλέπει τις συνθήκες κυκλοφορίας, ώστε να αποφεύγει τις άσκοπες επιταχύνσεις και τα φρεναρίσματα.
  4. Να σταματά επιβραδύνοντας ομαλά, όταν πλησιάζει σε φωτεινό σηματοδότη, αφήνοντας το γκαζι, πατώντας ομαλά το φρένο και με επιλεγμένη μια υψηλή σχέση μετάδοσης.
  5. Να σβήνει τον κινητήρα σε σύντομες στάσεις (άνω του ενός λεπτού).
  6. Να κάνει τακτική συντήρηση του οχήματος και των ελαστικών. Η σωστή πίεση ελαστικών βελτιώνει την οικονομία καυσίμου και την οδική ασφάλεια. Πίεση ελαστικών μικρότερη κατά 25% σημαίνει περίπου 2% περισσότερο καύσιμο.
  7. Να αποφεύγει τη μεταφορά περιττών φορτίων και τη χρήση σχάρας οροφής. Κάθε πρόσθετο εξάρτημα (αεροτομή, σχάρα, μπαγκαζιέρα κ.λ.π) αυξάνει την αεροδυναμική αντίσταση και την κατανάλωση καυσίμου.
  8. Να κάνει περιορισμένη και συνετή χρήση του κλιματισμού.
  9. Στις στροφές να επιβραδύνει ομαλά με τη μικρότερη δυνατή χρήση φρένου.
  10. Να αποφεύγει τη χρήση του οχήματος για σύντομες διαδρομές.
  11. Να χρησιμοποιεί τον βοηθητικό εξοπλισμό του οχήματος (μετρητής κατανάλωσης, στροφόμετρο, cruise control, αν υπάρχει).
  12. Να επιλέγει αποδοτικότερο όχημα, εξετάζοντας την κατανάλωση καυσίμου.
  13. Να σχεδιάζει τη διαδρομή, ώστε να αποφεύγονται άσκοπες μετακινήσεις.
ΠΗΓΗ: εφημερίδα Κεφάλαιο 19/03/11
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-03-11, 16:24
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
χα χα Νίκο καλό!!!!! αλλα όσες φορές κάνω οικονομική οδήγηση, η κατανάλωσή μου είναι πολύ μεγαλύτερη απο το -15%. Βέβαια έρχονται και ώρες που λές Δε Γ@#$#ται...άς κάψει όσο θέλει. έγώ θα το ευχαριστηθώ!!!!!
Πάντως πολύ καλές συμβουλές!!!!!!!
Ευχαριστούμε!!!!
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-03-11, 18:08
Το avatar του χρήστη panos 316T
panos 316T Ο χρήστης panos 316T δεν είναι συνδεδεμένος
Ε36 turbomaniac
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Μηνύματα: 667
panos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nicepanos 316T is just really nice
υπάρχει άνθρωπος που να οδηγεί στις 2000-2500 στρ[μόνο ταρίφες έχω δει]. ;
άσε που θα «μπουκώσει» το κακόμοιρο

αν θέλεις να κάνεις οικονομία το παρατάς και κυκλοφορείς με μμμ[αν και εκεί που θα φτάσει η τιμή του εισητηρίου παίζεται τι συμφέρει]
__________________
τούρμπο και πράσινα άλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-03-11, 18:34
Το avatar του χρήστη g_libero
g_libero Ο χρήστης g_libero δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2008
Μηνύματα: 39
g_libero will become famous soon enough
Πάντως για όποιον μπορεί η χρήση μοτοσυκλέτας είναι σωτήρια σε εξοικονόμηση χρόνου-χρήματος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-03-11, 20:35
Το avatar του χρήστη MrZ
MrZ Ο χρήστης MrZ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-10-2005
Μηνύματα: 713
MrZ will become famous soon enough
Πιστέυω πως οι περισσότεροι "έμπειροι" οδηγοί,έτσι οδηγούν και χωρίς να ξέρουν αν είναι πιο οικονομικά ή μή.
Σχετικά με τις στροφές λειτουργίας θέλω να αναφέρω πως και εγώ έτσι οδηγώ,ειδικά το χειμώνα, επειδή ο δείκτης θερμοκρασίας δεν λέει να ανέβει με τίποτα.Φτάνω στον προορισμό μου και είναι ακόμα κρύο.Αλλά οι στροφές εξαρτώνται και από τα κυβικά του αυτοκινήτου,ο φίλος μου με το 1000cc punto δεν παίζει να ανέβει την ανηφόρα του σπιτιού μου με 2500στρ/λεπτό ούτε με 1η...
Άμα ζεσταθεί το σπάω που και πού αλλά μέσα στην κίνηση της πόλης δεν υπάρχουν συχνά ευκαιρίες.

Για πραγματική οικονομία η λύση είναι μόνο το 12
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-03-11, 20:37
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos 316T Εμφάνιση μηνυμάτων
υπάρχει άνθρωπος που να οδηγεί στις 2000-2500 στρ[μόνο ταρίφες έχω δει]. ;
άσε που θα «μπουκώσει» το κακόμοιρο

αν θέλεις να κάνεις οικονομία το παρατάς και κυκλοφορείς με μμμ[αν και εκεί που θα φτάσει η τιμή του εισητηρίου παίζεται τι συμφέρει]
Εγω οδηγαω ετσι,οταν παω στη δουλεια μου.Και τεζα να παω την ιδια ωρα φτανω.Δεν υπαρχουν μμμ εδω που μενω που να με πανε στη δουλεια.
Τα αποτελεσματα,το is καιει απο 5 μεχρι 7+ και το cherokee (2500cc)7,5lt/100km.
__________________
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-03-11, 21:16
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Φοβερές συμβουλές...

...αλλάξτε αυτοκίνητο και πάρτε "αποδοτικότερο" ή μη κινείτε αυτό που έχετε χωρίς σοβαρό λόγο!!!!!!

Εγώ λέω να τα πουλήσουμε όλα και να μετακομίσουμε στην Βόρεια Κορέα. Μηδέν κατανάλωση καυσίμου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 21-03-11 στις 21:18
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-03-11, 21:53
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
εγω παλι ξεθαψα το ποδηλατο μου...και αφου βρηκα την υγεια μου σωζω και την τσεπη μου!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-03-11, 22:06
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MrZ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστέυω πως οι περισσότεροι "έμπειροι" οδηγοί,έτσι οδηγούν και χωρίς να ξέρουν αν είναι πιο οικονομικά ή μή.
Σχετικά με τις στροφές λειτουργίας θέλω να αναφέρω πως και εγώ έτσι οδηγώ,ειδικά το χειμώνα, επειδή ο δείκτης θερμοκρασίας δεν λέει να ανέβει με τίποτα.Φτάνω στον προορισμό μου και είναι ακόμα κρύο.
Συναδελφε αλλαξε θερμοστατη για να μην αλλαξεις...στροφαλο!!Στο θεμα μας εμενα ευτυχως μου πληρωνει τις βενζινες η εταιρεια αλλα και παλι συνηθως οδηγω οσο πιο οικονομικα μπορω....και χαλαρα...
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-03-11, 22:06
Fantis318i Ο χρήστης Fantis318i δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 16-02-2011
Μηνύματα: 46
Fantis318i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοβερές συμβουλές...

...αλλάξτε αυτοκίνητο και πάρτε "αποδοτικότερο" ή μη κινείτε αυτό που έχετε χωρίς σοβαρό λόγο!!!!!!

Εγώ λέω να τα πουλήσουμε όλα και να μετακομίσουμε στην Βόρεια Κορέα. Μηδέν κατανάλωση καυσίμου.
Συμφωνω απολυτως...Με το ζορι να μπουμε στο '' oικολογικο'' τους παραληρημα;

__________________
:
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
οικονομική οδήγηση, εξοικονόμηση καυσίμων

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.