Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-08-08, 22:09
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
αλλαγη μπαταριας

ειμαι για αλλαγη μπαταριας αφου αυτη που φοραω τωρα ειναι απο την ημερομηνια κατασκευης του αυτοκινητου πανω και δειχνη τα σημαδια της κοπωσης.
φοραω 55 Αh
υπαρχει καποιο οφελος αν τοποθετησω μεγαλυτερης ισχυος,η να βαλω την ιδια?
επισης προτεινετε καποια συγκεκριμενη μαρκα ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-08-08, 22:56
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Αααψουυ,γκουχ γκουχ....Ρε γιατι μ επιασε φταρνισμα γαμωτο ξαφνικα...Καποιος πρεπει να με σκεπτεται!!!!!
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-08-08, 23:22
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Γιώργο αν δεν θες να βάλεις πάνω κάτι πιο σπέσιαλ (εγώ ας πούμε που θα βάλω το carpc θα βάλω σίγουρα μεγαλύτερη) μπορείς να πας στην ίδια.Εγώ θα σου πρότεινα Bosch πάντως είτε στην ίδια είτε σε μεγαλύτερη. Αλήθεια τι σημάδια κόπωσης έχεις παρατηρήσει?έτσι απο απορία...

Σου επισυνάπτω και ένα ενδεικτικό τιμοκατάλογο,μιας και το έχω ψάξει λιγάκι το θέμα


οff/on topic...καθώς και μια ωραία φωτό με διάφορους πόλους απο μπαταρίες έτσι για μια γενικότερη γνώση,εμάς ας πούμε έχει το τρίτο απο αριστερά στα Ε46...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 18-08-08 στις 23:30
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-08-08, 12:54
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
καλημέρα!!! εγώ θα πρότεινα να βάλεις 60-65άρα για να μην ζορίζεται, δηλαδή να έχεις περιθώρια να ακούς μουσική και όταν είναι σταματημένο το όχημα, επίσης θα πρότεινα να πας σε κάποιο κέντρο μπαταρίας όπου σου δίνουν εγγύηση για καμιά διετία, δηλαδή καλύτερα να μην είναι Bosch και να έχεις αντικατάσταση ότι και να γίνει....... στο Ε36 έχω 62Ah
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-08-08, 11:05
apostdimo Ο χρήστης apostdimo δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-05-2008
Μηνύματα: 56
apostdimo is on a distinguished road
Είστε σίγουροι ο,τι βάζουμε ο,τι μπαταρία θέλουμε? Εγω νομίζω οχι. Το δυναμό του κάθε αυτοκινήτου παράγει ενα συγκεκριμένο ρεύμα και μπορεί για παράδειγμα να μην σηκώνει την 62αρα αλλα μέχρι 50αρα μπταταρία. Ο κατασκευταστής για Ε36 (όπως το δικό μου) μιλάει για 50αρα μπαταρία. Ανάλογα με τα Αh που έχει η μπαταρία "τραβάει" περισσότερο ή λιγότερο ρεύμα απο το δυναμό.
Το θέμα της μπαταρίας με πόνεσε λιγο κι εμενα, γιατί έμεινα στις διακοπές στην παραλία, αναγκάστηκα να πάρω μια μπαταρία ο.τι νά'ναι, να δώσω 70 ευρώπουλα και να μην χωράει και μεσα στο κουτί της Ε36 και να μην είναι και ξηρού τύπου.....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-08-08, 13:18
Το avatar του χρήστη demis_330
demis_330 Ο χρήστης demis_330 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-07-2007
Μηνύματα: 908
demis_330 will become famous soon enough
Μπαταρίες αυτοκινήτου

- Μπαταρίες μόλυβδου κλασικές

Είναι εκείνες με τις τάπες που ξεβιδώνουν για να προσθέσουμε αποσταγμένο νερό. Οι τάπες έχουν μια μικρή τρύπα για τα αέρια που δημιουργούνται.

- Μπαταρίες χωρίς συντήρηση ή με μικρή συντήρηση

Είναι οι περισσότερο διαδεδομένες σήμερα. Δεν υπάρχουν οι τάπες με την τρύπα αν και με λίγη προσπάθεια μπορείς να ανοίξεις το στοιχείο να προσθέσεις νερό και να μετρήσεις την πυκνότητα του ηλεκτρολύτη. Χάρις στο σύστημα κλεισίματος των στοιχείων αν αναποδογυρίσουν για μικρό χρονικό διάστημα δεν χάνουν τα υγρά.

- Μπαταρίες Στεγανές

Ο ηλεκτρολύτης είναι σε μορφή Τζελ και το κιβώτιο είναι τελείως στεγανό υπάρχει όμως μια βαλβίδα ασφαλείας για την περίπτωση που θα δημιουργηθούν πολλά αέρια. Αυτές οι μπαταρίες δεν πρέπει να ανοιχθούν ποτέ, δεν αντέχουν μεγάλες υπερφορτίσεις γιατί οι φυσαλίδες που δημιουργούνται παραμένουν μέσα και εμποδίζουν την επαφή του ηλεκτρολύτη με τις πλάκες με συνέπεια την μείωση της χωρητικότητας της μπαταρίας.
Συχνά προστίθενται διάφορες χημικές ουσίες ώστε να μετατρέπουν οι φυσαλίδες σε υγρό ώστε να ανέχονται σχετικά υπερφορτίσεις. Είναι πολύ ακριβές αλλά εάν τις μεταχειριζόμαστε καλά έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από τις κοινές μπαταρίες Εάν όμως δεν τις προσέξουμε κρατάνε λιγότερο.

Γιώργο, θα σου προτεινα να μπαξεις μια κλειστου τυπου με ηλεκτρολυτη ζελ στα 60-65 Ah το πολυ και φυσικα να ειναι στις ιδιες διαστασεις και αριστερη ή δεξιά (δεν θυμαμαι).
Οι Bosch ειναι μια καλη αλλα ακριβη επιλογή...έχω μπαξει Bosch στο CRX και πριν γυρισω το κλειδι, ειχε παρει μπροστα το αμαξι ! Χαχαχα...

*** Επίσης ,αν θέλεις για ηχοσυστημα , carpc , ενισχυτές και τα συναφή νταπα-ντουπα, η καλυτερη λυση σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι το μπαξιμο μιας deep cycle ή RV - αυτές αντέχουν να ξεφορτίζουν αλλά δεν είναι καλές για να εκκινούν τον κινητήρα. (έξτρα μπαταρία για πολλα db !)

Αυτα από μένα απο τεχνικής μεριάς πάντα...
__________________

Φεγγαράκι μου λαμπρό, φέγγε μου να οδηγώ
κι αν δεν φέξεις χέστηκα, έχω BMW εγώ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-08-08, 13:31
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Talking

Καλύτερα να ρωτήσεις ηλεκτρολόγο αν μπορεί να πάρει μεγαλύτερη μπαταρία. Γιατί μπορεί να είναι τόσο μεγάλη και να μη φτάνει το δυναμό να τη φορτίσει ή να ζορίζεται τόσο που να πάς για δυναμό μετα! Προτίμησε πάντως κλειστού τύπου και με εγγύηση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-08-08, 14:06
Το avatar του χρήστη demis_330
demis_330 Ο χρήστης demis_330 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-07-2007
Μηνύματα: 908
demis_330 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ermis1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα να ρωτήσεις ηλεκτρολόγο αν μπορεί να πάρει μεγαλύτερη μπαταρία.
Ήδη του απαντησε ένας ηλεκτρολογος.... (υποφαινομενος)
__________________

Φεγγαράκι μου λαμπρό, φέγγε μου να οδηγώ
κι αν δεν φέξεις χέστηκα, έχω BMW εγώ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-08-08, 16:16
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
παιδιά και το δικό μου αυτοκίνητο φοράει από το 96 μπαταρία 60Ah+ (άλλοτε 62 άλλοτε 63) και είναι από διάφορους ηλεκτρολόγους οι οποίοι έκριναν ότι μπορεί να φορεθεί μεγαλύτερη, τα τελευταία χρόνια πηγαίνω στο κέντρο μπαταρίας ΣΤΑΝΤΑΡ στο βαρδάρι όπου είναι πολύ εξυπηρετικοί και γνωρίζουν για το κάθε αυτοκίνητο όπως επίσης δεν χρεώνουν την αλλαγή της μπαταρίας στον τόπο που έμεινε το όχημα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-08-08, 17:33
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
ΣΙΓΟΥΡΑ δεν μπορεις να βάλεις όσο μεγάλη θέλεις. Πρέπει να δεις στο manual ή άλλο έγγραφο του κατασκευαστή πόσο μεγαλύτερη μπορείς να βάλεις.

Εγώ έχω bosch κλειστού στο Ε46 2 χρόνια χωρίς πρόβλημα. Στο Ε36 είχα μια μάρκα με καψες ανοιχτού και κράτησε 7 χρόνια!!! Δεν θυμάμαι τη μάρκα αλλά όποιος άνοιγε το καπό και την έβλεπε γέλαγε...
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
μπαταρία


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.