Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #191  
Παλιά 05-11-14, 09:27
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 137
stefanos9 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
δλδ στεφανε τι επαθες και εμαθες;;;
ρωταω καλοπροαιρετα κ μιας κ εισαι τοσο καθετος στην αποψη σου καλο ειναι να μοιραστεις μαζι μας το παθημα-μαθημα σου ωστε να ζυγισουμε κι εμεις με τη σειρα μας την γνωμη σου πιο σωστα
φιλικα
κοιτα να δεις ειναι και personal λιγο αυτα , εγω παλια εβλεπα τα runflat με κακο ματι καθως και τα αυτοματα, αυτη στη στιγμη δεν διανοουμαι να ειμαι χωρις run-flat και steptronic (το 1ο το θεωρω σημαντικοτερο απο το 2ο)....και συνεπως χωρις bmw..

Με τα runflat λοιπον οταν εχειs οικογενεια και παιδια, το να σου σκαει στο λαστιχο στην εθνικη (και wherever else!), και να βγαινεις ατσαλακοτος σαν να μην εχει γινει τιποτα και να συνεχιζεις το ταξιδι σου ειναι priceless.

Επισης κρατανε πολυ περισοτερο απο τα συμβατικα , δεν μασανε, εχουν πιο δυνατες ακρες και δεν πλατιαζουν...

Δεν αχολησαι καν με ρεσερβες, μπουλωνια, κλπ πα@αριες...εχεις εχτρα χωρα αντι της ρεσερβας..

Επισης οταν πας η αν πας καμια φορα με 160 160 ρε αδερφε, εχω γνωστο που του τρυπισε το λαστιχο και αν δεν οδηγουσε bmw me runflat θα ηταν στον αλλο κοσμο...

Evolution... Σε 20 χρονια δεν θα υπαρχει manual και συμβατικα λαστιχα, γιατι πολυ απλα θα υπερτερουνε σε ολα (αυτο ηδη ισχθει για μενα).

Επισης ενα αυτοκινητο πρεπει να ειναι κατασκεβασμενο ετσι ωστε να υποστιριζει RF.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos9 : 05-11-14 στις 09:36
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 05-11-14, 09:48
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Πιστευω οτι ειναι αναλογα το αυτοκινητο παντως. πχ σε μια Ε90 που εχει μαλακη αναρτηση γενικα παλευεται το run flat και θα το κρατουσα και εγω γιατι τα θετικα ειναι αρκετα και οι παραχωρισεις στην ανεση μικροτερες. Επισης αν φορας rft σε 16αρες με μεγαλυτερο προφιλ οντως η αλλαγη σε μη rft θα ειναι αισθητη στο πως στριβει αφου το συμβατικο λαστιχο με μεγαλο προφιλ εχει περισσοτερο ελαστικοτητα στα πλαγια.

Στο Ζ4 ομως οπου η αναρτηση ακομα και στην βασικη (ποσο μαλλον στην m sport) ειναι αρκετα σκληρη ειναι θεμα στην παραμικρη λακουβα να νιωθεις ολο το αμαξι να τρανταζεται. Την ακουει η αναρτηση, την ακουνε τα πλαστικα, την ακουει ολο το πλαισιο γενικα. Απο τοτε που εβαλα συμβατικα στο αμαξι δεν "ποναω" καθε φορα που περναω ελληνικο σκατοδρομο. Και μαλλον επειδη εχω πολυ χαμηλο προφιλ (255/35/18 πισω) δεν εχω νιωσει το παραμικρο προβλημα στο πατημα, ισα ισα θα ελεγα.

Να αναφερω οτι εχω δοκιμασει με Potenza rft (κουτσουρο), με καινουρια Contisportcontact 3 rft (πιο μαλακα) και τωρα τα συμβατικα που εχω ειναι Maxxis Victra MA-Z1 (περιεργως παρα πολυ καλα παρολο που ειναι εταιρια που γνωριζω μονο απο ποδηλατικα λαστιχα).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 05-11-14 στις 09:53
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 05-11-14, 10:16
stefanos9 Ο χρήστης stefanos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-04-2009
Μηνύματα: 137
stefanos9 is on a distinguished road
ξεχασα να πω και ενα μειονεκτημα....Αν πεσεις σα καμια πολυ ασχημη λακουβα και δεν την παρεις χαμπαρι υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα να κανεις ζημια στη ζαντα....αλλα εγω παραμενω run flat fan (δεν εχω Ζ4...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos9 : 05-11-14 στις 10:25
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 05-11-14, 10:21
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
επισης δεν νομιζω οτι οποιος βαζει συμβατικα ειναι κουλαδι ή θα πρεπει να αλλαξει μαρκα, ουτε θεωρω οτι η ολη τεχνογνωσια της αγαπημενης μας φιρμας στηριζεται στα runflat πλεον...
Λευτέρη σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ κανέναν κουλό ούτε πιστεύω ότι στο forum το μεγαλύτερο ποσοστό πήρε BMW για μούρη, αλλά η άνεση δεν είναι το δυνατό σημείο της BMW.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημητρη στο Ζ4 forum το 90% που εχουν αλλαξει απο rft σε μη αναφερουν βελτιωση στην συμπεριφορα, λιγοτερο tramlining και βεβαια σε συνδυασμο με το λιγοτερο κοπανημα μια απο τις καλυτερες αλλαγες που μπορει να κανει κανεις(στο συγκεκριμενο αμαξι) .
Βεβαίως και βελτιώνεται το κοπάνημα όπως και το τρέμουλο, δεν γράφει στον δρόμο κλπ. Αλλά χαλά το τιμόνι γιατί είναι αισθητά πιο ασαφές και το χειρότερο είναι πως πλέει το αμάξωμα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να νομιζουμε οτι ενα αμαξι ειναι σπορ επειδη φοραει κουτσουρα λαστιχα ειναι λαθος.
Το ιδιο ισχυει αν νομιζουμε οτι επειδη το αμαξι ειναι πιο μαλακο με μη rft λαστιχα ταυτοχρονα εχασε και το στησιμο του.

Εγω ουτε ασαφεια εχω καταλαβει με τα συμβατικα ουτε τιποτα, ισα ισα το αμαξι δεν "διαβαζει" πλεον τοσο εντονα το οδοστρωμα και ειναι πολυ καλυτερα ελεγχομενο.

Τα rft υπερτερουν μονο στην ασφαλεια (διολου αμελητεο) και πουθενα αλλου.
Αν καποιος θελει να εχει την ψευδαισθηση του απολυτου στησιματος που υποτιθεται οτι προσδιδουν τα rft, ας βαλει 2-3 psi αερα παραπανω και θα εχει σχεδον ιδιο αποτελεσμα.
Οποιος θελει πραγματικα σπορ στησιμο κι οχι ψευδαισθησεις, ας αλλαξει αναρτηση.
Συμφωνώ σε όλα τα γενικά που γράφεις αλλά επι τούτου διαφωνώ μιας και έχω εμπειρία από 2 αυτοκίνητα (με πολύ λίγα χιλιόμετρα) τα οποία άλλαξαν σε συμβατικά για να γλυτώσουν όλα τα προαναφερθέντα "κακά". Επίσης με 2-3 psi παραπάνω δεν έχεις την συμπεριφορά του run flat. Όσον αφορά στην ανάρτηση όταν έχεις ήδη M, οτιδήποτε άλλο είναι συμβιβασμός και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να χαλάσεις κάτι (αλλαγή σε συμβατικά) για να το φτιάξεις αλλιώς (με αλλαγή ανάρτησης).

PS Τα αυτοκίνητα που αναφέρομαι είναι Ζ4 3.0si coupe και 320 Ε93. Ταξίδια 800χλμ και πολλές "ειδικές διαδρομές" και με τα 2 αυτοκίνητα με run flat και συμβατικά ελαστικά.
__________________


www.bmw-motorsport.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 05-11-14 στις 10:26
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 05-11-14, 14:12
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Ξοδευουμε μια περιουσια σε αναρτησεις ,αντιστρεπτικες,θολομπαρες,ελαστικα χαμηλου προφιλ για να εχουμε καλλιτερο κρατημα και αισθηση, σε βαρος της ανεσης, και δεν αντεχουμε τα RFL !!!
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 06-11-14, 00:05
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
ναι συμφωνω οπως τα λες ειναι, η ανεση δεν ειναι ουτε ηταν προτεραιοτητα των μπιμμερ. και φυσικα αν θες μια καποια ανεση τοτε πας σβηστος σε 16" και τιποτα αλλο.
εγω, μετα απο οτι συνδυασμους εκανα, ειδα οτι τα καρουμπαλα των ελληνικων δρομων δεν θελουν τα runflat. οπως ξανασχολιασα, στο μελλον θα ξανα-προτιμησω εμπρος συμβατικο κ πισω rf. εκτος κι αν βαλω συμβατικο ποτενζα πισω που το θεωρω το πιο σκληρο.
γενικα πρεπει να παιξεις πολυ και με πιεσεις στα rf να δεις τι γινεται υποφερτο. εξω αγγλια ολοι μα ολοι μιλουσαν για υψηλες πιεσεις στα rf. απο συγκεκριμενα σημεια που περνουσα καθε μα καθε μερα και με ενοχλουσαν οταν ειχα τα rf potenza με νορμαλ πιεσεις που προτεινει το ταμπελακι μου (30-34) ξενερωνα τη ζωη μου κυριολεκτικα ενω οταν περνουσα απο τα ιδια σημεια με 120d m-sport παλι με rf potenza ηταν σαν μαγικο χαλι. ο ασσος ομως ειχε 40+ πιεση, οπως κ παρα πολλοι αλλοι. οταν μετα απο μηνες αποφασισα να βαλω κι εγω 40αρα πιεση πραγματικα ειδα αλλο αμαξι κ περνουσα τις ιδιες κακοτεχνιες σαν να μην υπηρχαν. φυσικα δεν εννοω οτι εγιναν ως δια μαγειας συμβατικα αλλά υπήρξε τρομερη διαφορά.
τον μ-σπορ ασσο τον οδηγησα -εξω- και με pirelli rf και η ανεση ηταν ενα τικ καλυτερη αποτι με τα potenza, που και με τα τελευταια, το 120d msport ηταν παντα αρκετα καλυτερο σε ανεση αποτι η δικη μου απλη 320ι.
γενικα ολοι μιλουν για βελτιωση των rf οποτε αναμενουμε.
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.