Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-09-11, 15:07
ADINOWS Ο χρήστης ADINOWS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-09-2011
Μηνύματα: 13
ADINOWS is on a distinguished road
Προβλημα με βεντιλατερ κτλ...

Καλησπερα.
Εχω το εξης προβλημα σε ενα E36 318 is 1994...Συνεχως ακομα και κρυο το αυτοκινητο μου δουλευει εντονα το βεντιλατερ και συγκεκριμενα αυξομειωνονονται οι στροφες παραλληλα με το στροφομετρο.(Δηλ. οσο παταω το γκαζι τοσο και στροφαρει το βεντιλατερ περισσοτερο)

Εχουν αντικατασταθει με καινουρια ανταλλακτικα:
Tο κομπλερ(υδραργυρου)
Θερμοστατης.
Αντλια νερου,

Το προβλημα συνεχιζει να υπαρχει αν και η θερμοκρασια ειναι σταθερα οπως πρεπει παντα η βελονα στην μεση.
Η καποιο ανταλλακτικο που αλλαχτηκε ειναι ελατωματικο η κατι αλλο περιεργο συμβαινει...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-09-11, 15:40
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Μα έτσι λειτουργεί φυσιολογικά ο ανεμιστήρας.... Όσο γκάζι δίνεις και ανεβάζει στροφές ο κινητήρας τόσες στροφές γυρνάει και ο ανεμιστήρας.... Μόλις "κομπλάρει" ο υδράργυρος τότε "κλειδώνει" και πάει ακριβώς με όσες στροφές γυρίζει ο κινητήρας, όσο δεν είναι κομπλαρισμένος ο υδράργυρος μπορεί να μην είναι ακριβώς στίς ίδιες στροφές ο ανεμιστήρας με τον κινητήρα....

Για να καταλάβεις όσο είναι κρύο το μοτέρ και βάλεις κάτι να σταματήσεις τον ανεμιστήρα θα σταματήσει και το μοτέρ θα γυρίζει κανονικά.... Αν όμως ο υδράργυρος έχει κομπλάρει τότε δεν στο συνιστώ να προσπαθήσεις τον ανεμιστήρα γιατί θα σου φάει το χέρι ή θα σπάσει η φτερωτή αν βάλεις κάτι άλλο να τον σταματήσεις.....

Αν είχες θέμα με τον θερμοστάτη τότε ή θα σου ανέβαζε θερμοκρασίες ή θα δούλευε μονίμως κάτω απο την μέση.... Αν η τρόμπα νερού είχε θέμα τότε θα ανέβαζες θερμοκρασίες.....

Αυτά.... Εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος....

Υ.γ. γιατί δεν βάζεις ένα ηλεκτρικό βεντιλατέρ της SPAL? Οι κάτοχοι Is και όχι μόνο αυτό κάνουν καιρό τώρα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-09-11, 16:50
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ADINOWS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα.

Η καποιο ανταλλακτικο που αλλαχτηκε ειναι ελατωματικο η κατι αλλο περιεργο συμβαινει...
Η δεν συμβαίνει τίποτε απολύτως....
Και πάντα η απάντηση είναι τόσο προφανής που δεν την βλέπουμε...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-09-11, 19:35
ADINOWS Ο χρήστης ADINOWS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-09-2011
Μηνύματα: 13
ADINOWS is on a distinguished road
παιδες ευχαριστω για τις απαντησεις...

Λοιπον αυτο ειναι το 2ο is που εχω στην αλλαξει και το εχω 7 χρονια.
Ειναι η πρωτη φορα που μου το κανει αυτο το προβλημα και δουλευει μονιμα το βεντιλατερ με το γκαζι και δεν κομπλαρει σταθερα ποτε και κανει τοσο υπερβολικη φασαρια....λες και εχω ανοιξει αποροφητηρα ακουγεται μεσα στην καμπινα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-09-11, 22:12
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
na κοιταξης και το ψυγειο αν εισαι 100% σιγουρος οτι το κομπλερ ειναι οκ
μπορει να εχει πιαση μουργα εξωτερικα και να μην κρυωνει τοσο ωστε να σταματηση το βεντηλατερ
και 2ον μπορει να εχει φραξει εσωτερικα και να δουλευει το μισο ψυγειο οποτε και η αναγκη
να δουλευει το κομπλερ συνεχεια
3ον δες και την αποσταση φτερωτης με ψυγειο αν ειναι η σωστη
4 αν δεν ειναι γνησιο το κομπλερ δυσκολα θα σηνεργαστη με τα υπολοιπα

5 ο δείκτης θερμοκρασιας ειναι στο ψηλοπεριπου μονο οταν εχει μεγαλη αποκληση η θερμοκρασια δηχνει πιο πανω η πιο κατω εκτος και αν ειναι προγραματισμενο ο δεικτης
για motorsport
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-09-11, 23:38
ADINOWS Ο χρήστης ADINOWS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-09-2011
Μηνύματα: 13
ADINOWS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
na κοιταξης και το ψυγειο αν εισαι 100% σιγουρος οτι το κομπλερ ειναι οκ
μπορει να εχει πιαση μουργα εξωτερικα και να μην κρυωνει τοσο ωστε να σταματηση το βεντηλατερ
και 2ον μπορει να εχει φραξει εσωτερικα και να δουλευει το μισο ψυγειο οποτε και η αναγκη
να δουλευει το κομπλερ συνεχεια
3ον δες και την αποσταση φτερωτης με ψυγειο αν ειναι η σωστη
4 αν δεν ειναι γνησιο το κομπλερ δυσκολα θα σηνεργαστη με τα υπολοιπα

5 ο δείκτης θερμοκρασιας ειναι στο ψηλοπεριπου μονο οταν εχει μεγαλη αποκληση η θερμοκρασια δηχνει πιο πανω η πιο κατω εκτος και αν ειναι προγραματισμενο ο δεικτης
για motorsport
ουφ...ευχαριστω αλλα...
Δουλευει και οταν ειναι κρυο το αμαξι φιλε μου μολις το βαλω μπροστα δουλευει και το βεντιλατερ δυνατα...το κομπλερ γνησιο ειναι και ηταν ορθιο το κουτι στο ραφι το ειδα με τα ματια μου.
Εχω κανει 500klm αν ηταν θεμα θερμοκρασιας θα ειχε καει.....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-09-11, 00:20
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
να πώ και γώ κάτι αλλα μή με κράξετε....μήπως έχει πάρει μπρός το air condotion σου? και δέν το έχεις καταλάβει?
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-09-11, 00:56
ADINOWS Ο χρήστης ADINOWS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-09-2011
Μηνύματα: 13
ADINOWS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe Εμφάνιση μηνυμάτων
να πώ και γώ κάτι αλλα μή με κράξετε....μήπως έχει πάρει μπρός το air condotion σου? και δέν το έχεις καταλάβει?
Μες την απελπισια μου με εκανες και γελασα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-09-11, 01:04
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα έτσι λειτουργεί φυσιολογικά ο ανεμιστήρας.... Όσο γκάζι δίνεις και ανεβάζει στροφές ο κινητήρας τόσες στροφές γυρνάει και ο ανεμιστήρας.... Μόλις "κομπλάρει" ο υδράργυρος τότε "κλειδώνει" και πάει ακριβώς με όσες στροφές γυρίζει ο κινητήρας, όσο δεν είναι κομπλαρισμένος ο υδράργυρος μπορεί να μην είναι ακριβώς στίς ίδιες στροφές ο ανεμιστήρας με τον κινητήρα....

Για να καταλάβεις όσο είναι κρύο το μοτέρ και βάλεις κάτι να σταματήσεις τον ανεμιστήρα θα σταματήσει και το μοτέρ θα γυρίζει κανονικά.... Αν όμως ο υδράργυρος έχει κομπλάρει τότε δεν στο συνιστώ να προσπαθήσεις τον ανεμιστήρα γιατί θα σου φάει το χέρι ή θα σπάσει η φτερωτή αν βάλεις κάτι άλλο να τον σταματήσεις.....
ετσι ειναι
μετα απο μερικα λεπτα λειτουργιας μπορουμε να δοκιμασουμε το κομπλερ
ποτε με το χερι , βαζουμε αντι για το χερι ενα περιοδικο η μια εφημεριδα

και τα υδραργυρικα εχουν καταργηθει και μεσα υπαρχει ενα ελατηριο εληκοειδες που κανει
αυτη την δουλεια εξου και η ονομασια του απο εξωτερικο
fun clach δηλαδη συμπλεχτης φανας η κατι τετιο


αν ειναι καινουριο και κομπλαρη με παγωμενο μοτερ γρηγωρα για επιστροφη εντος εγγυησης
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-09-11, 01:13
ADINOWS Ο χρήστης ADINOWS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-09-2011
Μηνύματα: 13
ADINOWS is on a distinguished road
Συμφωνω αλλα σας λεω μετα απο 10 χρονια για πρωτη φορα ακουω να δουλευει πολυ δυνατα ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ακομα και κρυα η μηχανη,δουλευει το αμαξι και κανει λες και εχω αποροφητηρα...παταω το γκαζι και ακουγεται λες και ειναι viper.....και μην τα ξαναγραφω,αλλαχτηκε για δευτερη φορα καινουριο κομπλερ(δεν εχω πειραξει το λαμακι του μπροστα ενοειται).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ADINOWS : 19-09-11 στις 01:20
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.