Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 11-08-13, 12:42
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς και μιλάω έχοντας υπόψην προσωπικές εμπειρίες (Raceland) αλλά και έχοντας διαβάσει και ακούσει πολλά για άλλες (οικονομική σειρά FK, TA technix κτλ). Άρα η "ατάκα" δεν ήταν τυχαία. Από την άλλη αξιολόγησα τα bilstein μέσα από εμπειρία 3 διαφορετικών αυτοκινήτων. Εσύ μέσα από ποιά εμπειρία σε ποιά αυτοκίνητα τα έθαψες σε μία φράση; Με πόσες φθηνές coilover έχεις κάνει περισσότερα από 50.000km στο Ε36 και τις προτείνεις στον φίλο;

Η απάντησή μου είχε αυτό το ύφος Μιχάλη κυριώς διότι διάβασα κάθετες απόψεις τύπου "μακριά από bmw, πάρε VW" χωρίς επεξήγηση. Δεν ταυτίζομαι με την bilstein ούτε θα έδινα ποτέ 550 ευρώ για να τις βάλω καινούργιες..το έγραψα άλλωστε. Η λύση των bilstein ξεπεράστηκε πλέον από πολύ καλύτερες λύσεις στα ίδια χρήματα. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι τις θεωρώ χειρότερες από τις coilover των 200ευρώ...Από εκεί και πέρα για να μην πλατιάσουμε το thread ο κάθε οδηγός έχει τις δικές του απαιτήσεις
Με καλυψε πληρως ο Nickcompact μ'αυτα που εγραψε....Οσον αφορα την αντοχη,ειτε εισαι η εξαιρεση που εκανε 50.000χλμ με bilstein σε Ελληνικους δρομους και ειναι ακομα ικανοποιημενος,ειτε οδηγεις οπως περιεγραψα παραπανω....Και εν πασει περιπτωσει,οταν δινεις 200-300 ευρω για coilover και περιμενεις να αντεξει 40-50-60.000 χλμ χωρις προβλημα,μαλλον ειναι υπερβολη!!Οταν δινεις ομως 500-600 για αμορτισερ μονο,τοτε περιμενεις αν μη τι αλλο,να μην ξαναασχοληθεις για 2-3 χρονια και ισαξια χλμ...και στην πλειονοτητα των bilstein δεν συμβαινει αυτο........
Παρεπιπτοντως ακομη και η Raceland σε Ε36,γνωμη μου βεβαια καθως και του ιδιοκτητη,ειχε καλυτερη ποιοτητα κυλισης απ'οτι τα Β8-Β6 αλλα η ατυχης επιλογη σκληροτητας ελατηριων,εκανε το Ε36 του πολυ υποστροφικο.
Και για να μην παρεξηγηθω,δεν θεωρω τις φτηνες coilover καλυτερες απο τις bilstein,αλλα απλως καλυτερη επιλογη απο θεμα κοστους-αποδοσης,τιποτα παραπανω
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-08-13, 12:57
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Εγώ πιστεύω ότι είναι πολύ σκληρά τα ελατήρια και δεν είναι προοδευτικά, όπως πρέπει για ελληνικούς δρόμους. Και γιατί το λέω αυτό: Στα πρώτα 1000Km με Β8 χοντροκάλαμα και HR 40-15 το αμάξι δεν κοπανούσε καθόλου και ήταν σφιχτό όσο ήθελα. Μετά όμως ξεκίνησε σιγά σιγά να χτυπάει λίγο μπροστά (πίσω με 1,5 πόντο χαμήλωμα κανένα θέμα). Μήπως τα αμορτισέρ όταν είναι καινούρια δουλεύουν με κάποια προφόρτιση επειδή δεν έχουν κάτσει ακόμα και είναι πιο άνετα? Επίσης, ποια ελατήρια χαμηλώματος είναι προοδευτικά?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-08-13, 13:14
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Τα αμορτισέρ τα έχουν φτύσει teo, γι'αυτό κοπανάνε μπροστά, ότι και να βάλεις το ίδιο θα είναι. Και για να έχουμε σύγκριση, οι AP coilovers που είχα στο ΜΙΝΙ έκαναν 2 GTCC και 25.000km σε δρόμο και μέχρι την μέρα που τις έβγαλα συμπεριφερόντουσαν το ίδιο, ή τουλάχιστον εγώ δεν μπορούσα να δω κάποια σημαντική διαφορά. Για κοπάνημα ούτε λόγος. Τα B8 που είχα στο BMW δούλεψαν σωστά για 20.000km (λιγότερο από ένα χρόνο με τα χιλιόμετρα που διάνυα τότε), μετά κοπάναγαν πια πολύ, ήθελαν άλλαγμα.
Όλα τα ελατήρια χαμηλώματος, δεν είναι σκληρά, είναι μαλακά βασικά, αν δεις τα spring rate τους.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-08-13, 13:25
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Για ακρίβεια έχουν κάνει 7.500 km σε 2 χρόνια και τον δρόμο τον κάνω πίστα για να αποφεύγω λακούβες... Δε μπορώ Νικόλα να δεκτώ ότι τα έχουν φτύσει! Στο ΚΤΕΟ τα μέτρησαν 88-89% αν θυμάμαι καλά και τους ρώτησα αν είναι εντάξει και μου είπαν σχεδόν καινούρια...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-08-13, 13:28
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Teo τα αμορτισερόμετρα δεν είναι και η καλύτερη ένδειξη... αλλά δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά. Τα monotube έχουν αυτό το θέμα πάρα πολύ συχνά μπροστά, κάνουν θόρυβο μετά από πολύ λίγα χιλιόμετρα. Monotube έχεις υποθέτω;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-08-13, 13:41
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Έτσι νομίζω κι εγώ, τα χοντροκάλαμα είναι monotube... Πώς θα βρω spring rates ελατηρίων να τα συγκρίνω? Δε τα αναφέρουν οι περισσότερες εταιρείες. Για παράδειγμα ΗR vs Eibach...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-08-13, 13:43
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Συνήθως έχουν κάποια στοιχεία τα TUV report pdf που έχουν στα site τους οι εταιρίες αυτές, όπως αριθμός σπειρών, διάμετρος σύρματος, διάμετρος σπείρας, και λέει αν είναι linear ή progressive, βγάζεις άκρη από εκεί.
Και ξέρεις ποιό είναι το θέμα; Με τα λεφτά που έδωσες για Bilstein + ελατήρια έπαιρνες μια παραπάνω απο αξιοπρεπή coilover και είχες το κεφάλι σου ήσυχο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-08-13, 13:45
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teo21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι νομίζω κι εγώ, τα χοντροκάλαμα είναι monotube... Πώς θα βρω spring rates ελατηρίων να τα συγκρίνω? Δε τα αναφέρουν οι περισσότερες εταιρείες. Για παράδειγμα ΗR vs Eibach...
Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, κατα γενική ομολογία τα H&R είναι τα πιο σκληρά και ακολουθούν τα Eibach με την πιο μαλακή εκδοχή να είναι τα vogtland. Βέβαια η κάθε εταιρεία βγάζει διάφορες σειρές (street, race κτλ) και χαμηλώματα οπότε δύσκολα μπορεί να συγκρίνει κανείς..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-08-13, 22:31
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Αν θυμαμαι καλα,τα H&R 60-30 mm παιζανε περιπου στις 180lbs-240lbs μπρος-πισω για Ε36,τη στιγμη που οι περισσοτερες coilover παιζουν στα 300++ οι πιο δρομισιες!!
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-08-13, 17:30
Το avatar του χρήστη s318is
s318is Ο χρήστης s318is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-07-2005
Μηνύματα: 157
s318is is on a distinguished road
Εγώ τα έχω τα B6 6 χρόνια με ελατήρια χαμηλώματος ΗR, 40000χλμ περίπου και είναι μια χαρά!
Τουλάχιστον σε σύγκριση με τα Boge και Sachs που είχε παλιότερα.
Ουτε κοπάνημα ουτε τίποτα. Από σταθερότητα πολύ καλά ακόμα και μετά απο τόσα χλμ.
Απλα θέλουν προσοχη τα top mounts ειδικα πίσω γιατί λιώνουν γρήγορα και μπορεί να πάρεις του θόλους στο χέρι!
__________________
Θέλω τον Ν54 στο Ε36.Ζητάω πολλά??!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.