Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 27-10-13, 21:33
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Σταμάτησα να διαβάζω εδώ. Είναι και εδώ που τα λέμε και μεγάλο το κείμενο κι ο τρόπος που γράφεις αρκετά κουραστικός, αλλά μετά από μία τέτοια μπαρουφάρα, ανακατεύτηκα και έχω να πάω να ξεράσω.

Δεν "σπάνε μπιέλες, καίγονται κουζινέτα" κτλ από εγκατάσταση υγραερίου. Δεν έχει καμία διαφορά από την βενζίνη, εφόσον δεν υπάρχει χημική ασυμβατότητα με τα υλικά κατασκευής του κινητήρα δεν υπάρχει κανένα άλλο αίτιο που θα μπορούσε να προκαλέσει φθορά/ζημιά. Φυσικά όταν μιλάμε για μία τουλάχιστον μέτρια εγκατάσταση. Οι 12-κύλινδροι της BMW δεν είναι στις λίστες με τα "κόκκινα" μοτέρ, που έχουν θέματα συμβατότητας. Από την άλλη, θα έφτυνες αίμα για να βρεις εγκέφαλο να το οδηγήσει, το 99% είναι ως 8 κυλίνδρους.

Α, το αυτοκίνητο το ίδιο θα καίει σε λ/100χλμ ή λίγο παραπάνω. Και να θέλεις να του κόψεις εσύ τον ψεκασμό από τον εγκέφαλο του υγραερίου, θα σε γράψει εκεί που δεν παίρνει μελάνι και θα διορθώσει αμέσως από τον αισθητήρα οξυγόνου στο μίγμα που είναι προγραμματισμένο να κάνει. Απλά το καύσιμο είναι φτηνότερο.
Υπάρχει για 10 και 12 κυλίνδρους , αλλα δέν νομίζω ότι ένα τέτοιο αμάξι είναι για καθυμερινή χρύση !!!!

http://qgas.gr/prices.html
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-10-13, 17:45
M8CSI Ο χρήστης M8CSI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 20-11-2009
Μηνύματα: 133
M8CSI is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NNIKOLOG Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορω να πιστεψω ποιοι μαστοροι τα πουλανε αυτα τα σαλια . .
Ολοκληρο Μ division εκανε το μοτερ απο 5000cc 5600cc , προγραμματισμο, ανεβασανε συμπιεση, αλλη εξαγωγη, ελαφρυτερα πιστονια και και και και . . .. και πηρανε 80 επιπλεων ιππους στις 5300 rpm και εσεις με ενα chip βαλατε +45 ιππους και μαλιστα για 2 ζωες εγγυηση ΠΩΣ ? ΠΟΥ ?

εχεις κανει δυναμομετρηση ?
Ναι φιλε μου εδω http://www.powertec.at/datenbank1.htm Οσο και να σου φανη παραξενο η Softwear του 95 με του 2007 εχει διαφορα
Ο Τυπος αυτος εχει ειδικο Οργανο που το Παραγγειλε απο Αγγλια και δυναμομετρησε το μοτερ σε ολες τις στροφες 425PS - 5300rpm
π.χ. εδω σαλ/κη εχουν μερικοι δυναμομετρα και σε οπιον πας σου δειχνη και διαφορετικο αθροισμα ιππων απ τους αλλους ειναι Αποδεδηγμενο αυτο
Ακομα δενουν τα αμαξια με ιμαντες σε ,,,,,παμπαλαια φαση,,,,, τετιο μηχανιμα σαν του αυστριακου εδω δεν ειδα παντως ο ανθρωπος ειναι Παρα πολυ Σοβαρος στην δουλεια του και εππαγγελματιας το αυτ. μου το κρατησε 4 μερες μου τηλεφωνη στο κιν.
καθετε στη θεση του συνοδηγου και μου λεει Ξεκινατο!
Πραγματι το αυτ. ειχε αλλη λειτουργια και ειδικα οταν πεταξαμε εξω τους καταλυτες ,,,,,,,(διοτι το απαιτουσε το προγραμμα) τι να πω!
αλλο αυτοκινητο Κοφτιαζε ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΑΝΕΤΑ απο την πρωτη μερα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-10-13, 18:09
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M8CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι φιλε μου εδω http://www.powertec.at/datenbank1.htm Οσο και να σου φανη παραξενο η Softwear του 95 με του 2007 εχει διαφορα
Ο Τυπος αυτος εχει ειδικο Οργανο που το Παραγγειλε απο Αγγλια και δυναμομετρησε το μοτερ σε ολες τις στροφες 425PS - 5300rpm
π.χ. εδω σαλ/κη εχουν μερικοι δυναμομετρα και σε οπιον πας σου δειχνη και διαφορετικο αθροισμα ιππων απ τους αλλους ειναι Αποδεδηγμενο αυτο
Ακομα δενουν τα αμαξια με ιμαντες σε ,,,,,παμπαλαια φαση,,,,, τετιο μηχανιμα σαν του αυστριακου εδω δεν ειδα παντως ο ανθρωπος ειναι Παρα πολυ Σοβαρος στην δουλεια του και εππαγγελματιας το αυτ. μου το κρατησε 4 μερες μου τηλεφωνη στο κιν.
καθετε στη θεση του συνοδηγου και μου λεει Ξεκινατο!
Πραγματι το αυτ. ειχε αλλη λειτουργια και ειδικα οταν πεταξαμε εξω τους καταλυτες ,,,,,,,(διοτι το απαιτουσε το προγραμμα) τι να πω!
αλλο αυτοκινητο Κοφτιαζε ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΑΝΕΤΑ απο την πρωτη μερα
δηλαδη χωρις το προγραμμα ποση ωρα θα σε περιμενε το μ3;
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-10-13, 18:40
M8CSI Ο χρήστης M8CSI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 20-11-2009
Μηνύματα: 133
M8CSI is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακάρι να είχα το αυτοκίνητό σου, φίλε M8CSI.

Η πρώτη φορά που το είδα, ήταν στο περιοδικό auto moto und sport, τεύχος 25, 15 Απριλίου 1993. Γυμνασιόπεδο, τότε, διάβασα το τεστ και αμέσως το ερωτεύτηκα. Βέβαια τότε έκανε 55 εκ. δραχμές και σκεφτόμουν πότε (αν) θα μπορούσα να τα μαζέψω για να πάρω κι εγώ ένα!

Σήμερα στο εξωτερικό βρίσκεις σε προσιτή τιμή, αλλά εδώ στην Ελλάδα, απλά το ξεχνάω. Ευτυχώς ένας φίλος μου έχει μια 850Ci (αυτόματη ΔΥΣΤΥΧΩΣ...) και περιμένω πως και πως να τη βγάλει στο δρόμο να με πάει βόλτα. (και γιατί όχι, να μου τη δώσει να την οδηγήσω!)

Προσπάθησε όσο μπορείς να το χαίρεσαι το αυτοκίνητο (αν όχι σε καθημερινή βάση, τουλάχιστον σε γρήγορες βόλτες το Σαββατοκύριακο) και σοφά (κατά τη γνώμη μου) επέλεξες να ξεχάσεις το υγραέριο.
Φιλε Πετρο Σιγουρα +1000
ε ενταξη Σαβ/κα εχει αλλη φαση απο καθημερινες
Μπορω να σου πω δυο πραματα σχετικα με το εργαλειο μου. η δουλεια του ειναι ενα Διαρκειας Υψηλης Κλασης και Αποδοσης Grand Turismo. δλδ. το Οπλο του και το Μεγαλο Ατου που διαθετη το μοτερ του S70B56 ειναι οτι βγαζη σχετικα πολυ πιο νωρις την Ιπποδυναμη του σε συγκριση με αλλα στο ειδος του στις 5.300σ.α.λ.
Ολη την Ιπποδυναμη και μπορει Ψηλα Να Καθετε να Πυροβολαη για ωρες,
εκει που αλλα αργα η γρηγορα θα στεγνωσουν
π.χ. μπορεις να πας θεσ/κη - αθηνα με 270χ.α.ω. για πλακα.
Τωρα εχω μπει παλαιοτερα σε e31 φορουμ σε γερμανικα και εχω την πασα πληροφορια για το Θηριο.
Τα Βασικα του αυτ. μου ειναι οτι η κατασκευη του ηταν η Πρωτοβουλια του Disiner και δημιουργου των 8 series Klaus Kapitza Να Κληση την καριερα του με ενα Σπορτ Αυτ. σε σχεση με τα αλλα 3 της σειρας τα 8540i - 850i/ci.σε Περιορισμενη Παραγωγη 1500 κομματια και κατι.
Ο Κινητηρας του Παραμενει ως σημερα ο Μονος 12κιλινδρος που εβγαλε η ///Motorsport.
σε Παραγωγη.
Ο Κινητηρας του εμπνευστηκε και πηρε την Βαση απο αυτον του 850i - 5000Κυβικα, αλλα Βελτειωθηκε απο την ///Μ Division - Powered By ///M,
αλλα μεταλλα σε ελλατηρια πιστονιων πιστονια στροφαλοι κουζινετα στροφαλων και κοντες Αγωνιστικες μπιελες για γρηγωρο Ξεσπασμα ροπων και επιδοσεις,
αλλοι εκκεντροφοροι και διαμετροι εισοδου - εξοδου Βαλβιδων με Αγωνιστικο Χρονισμο που οι καμπυλες γραμμων Αποδωσεων σε ολες τις ταχυτητες ειναι καταπληκτικες
Σπορτ Κρουαζιερα δλδ. σε σχεση με τα αλλα 3 840/850 γι'αυτο και του δωθηκε η Ονομασια 850CSI (Coupe Sport Injection).
6ρι Σασμαν Μακρυ Αγωνιστικο η Πρωτη μου κοφτιαζη στα 65χ.α.ω.
η Δευτερα 110, τριτη 155 τεταρτη 210 πεμτη 255 και εκτη 308χ.α.ω. ο Κοφτης στροφων εχω παρατηρηση στην πεμτη- και εκτη δεν το κοβη το αυτ. αισθητα ( Γονατοζοντας το εστω και για λιγο) αλλα διατηρη την ωθηση αυτη και δεν παη παραπανω .
οι Ζαντες οι μανισιες του ειδικα μ'αυτο το Προγραμμα που εχει και σε συγκριση μ'αυτες που εβαλα ειναι Μερονυχτα διαφορα.
Μανισιες μπορει να βαλει πισω συμφωνα και με ενδειξη στο καρτελακι του κατασκευαστη στην πορτα κατω 285/30/18 ,,,,,αλλα ηθελα Να Βαλω το Τελειο και Καλυτερο οπως και το'κανα
ειχα διαβαση σε Γερμανικα φορουμ τις Δηλωσεις που εκανε ο Klauw Kapitza σε αγγλους και γαλλους των Media τον Ιουνη του 92 οταν το 850CSI Πρωτοεμφανιστηκε στο AutoShow of Francfurt
Μετα απο ερωτηματα να Σχολιαση ο Ιδιος το Δημιουργημα του Μιλησε ειπε πολυ λιγα τα εξης:
Κλεινω την Συνεργασια μου με την BMW Δημιουργοντας ενα Supercar Αυτοκινητο ΠΟΥ ΟΣΟ Υπαρχουν Καθαρα Βενζινοκινητα στο μελλον σας το λεω . το 850CSI Δεν θα εχει να ζηλεψη ΤΙΠΟΤΑ οσο και μακραν Παροδικο Τραβηξη το μελλον αυτο , (εννοη στα Βενζινοκινητα)
Αυτοι οι Διανυες απο Τοτε Καταλαβαν οτι η Σταθεροτητα στο Πλανητη σε οικονομια σε Καυσιμα και αλλα ειναι Ασταθης.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-10-13, 18:55
M8CSI Ο χρήστης M8CSI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 20-11-2009
Μηνύματα: 133
M8CSI is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manosm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη χωρις το προγραμμα ποση ωρα θα σε περιμενε το μ3;
ελα ρε Μανο χαχα ενταξη το μι3 ειναι ομως μι3 τωρα το εργαλειο μου ειναι το εργαλειο μου, Καμια σχεση το ενα με το αλλο αλλη δουλεια το ενα αλλη το αλλο. ετσι?
Οταν ομως ειπα μερικα μι3 να Πατησουμε απο Τεταρτες και μετα δλδ. απ'τα 160 Ρολ Τελος Παντων Ξερεις?????
Ακομα ερχονται χαχαχαχαχα.
εκεινη τη μερα Υπηρχε ενα μι3 36ρι φτιαγμενο με εισαγωγη Δυνατοτερο απο το 46ρι που λες ειχαν Κοντραριστη στο παρελθον οι δυο τους και το 36ρι του εφυγε
ε αυτο το 36ρι (βεβαια με 4 ατομα μεσα) αλλα αυτο δεν το Γλυτωνει γιατι Παλι πιο Βαρυς ειμουν αυτο λοιπον στο δρομο απο Χαλκιδικη οπως ανεβενουμε Περιφερειακα για πανω στο τουνελ μεχρι μεσα στο τουνελ με κολουσε ο μαγκας στα 2μετρα πισω να δειξη ,,,,,ντεμεκ κατι αλλα οταν βγηκαμε απο το τουνελ και βρεθηκε για ΑΤΥΧΙΑ ΤΟΥ η Αριστερη Λωριδα Αδεια η Ανηφορικια του Περειφερειακου Δες το.
Εγω ειμουνα στο κομβο τριανδριας για Κεντρο της Πολης και αυτοι ισα- - ισα που Διακρινοταν στους Καθρεφτες μου , χαχαχαχαχαχααχ αρε Μανο.
εκει Που ηταν η Μαγκια του! χαχαχαχα
Λοιπον Μανο λες Οταν Καπιος Αγοραζη ενα 850CSI λες να σκεφτετε καθολου μι3?
χαχαχαχαχα
εμενα Πρωσοπικα θα μου'βγενε και πολυ πιο φθηνα Ασε που δεν Χρειαζοταν Να Δωσο 5 Χιλιαρικα για Ζαντολαστιχα (smile)
Αλλη Φαση Μανο αλλη φαση.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-10-13, 18:59
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Εγώ δεν καταλαβαίνω.....από τη στιγμή που ο κάτοχος 850CSi δεν σκέφτεται Μ3, ζάντες 5000€, κλπ, τι το θέλει το υγραέριο?
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-10-13, 19:08
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν καταλαβαίνω.....από τη στιγμή που ο κάτοχος 850CSi δεν σκέφτεται Μ3, ζάντες 5000€, κλπ, τι το θέλει το υγραέριο?
Για να καιει τα μισα χρηματα ρε μητσο. ..τι λες τωρα; εδω βαφουμε εισαγωγες με σπρευ ....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-10-13, 19:25
M8CSI Ο χρήστης M8CSI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 20-11-2009
Μηνύματα: 133
M8CSI is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν καταλαβαίνω.....από τη στιγμή που ο κάτοχος 850CSi δεν σκέφτεται Μ3, ζάντες 5000€, κλπ, τι το θέλει το υγραέριο?
Θα στο Πω φιλε μου τι Τρεχει :
Τοτε το 07 στη βιεννη οταν ανεβηκα πανω γερμ. και το πηρα απο κυριακη σε κυριακη εβγαζα πανω απο ενα χιλιαρικο
και σε 11 μηνες ΟΛΑ πηγανε σχεδον στο αυτ.
η Ζωη εχει ομως εκπληξεις φιλε μου ετυχε τα ναζιστικα σκυλια της Αυστριας να μη δουν Καπιον να βγαζη στησανε πλεκτανη μου αφαιρεσανε την αδεια σταματησε η δουλεια μου και το ΜΟΝΟ επομενο ηταν να ερθω σπιτι μου,
τωρα το να φουλαρω ΤΟΤΕ το αυτ. μου μου φαινοταν σαν να εμπαινα στο shop και να'παιρνα γαριδακια ε τωρα δεν ειναι το ιδιο φιλτατε μου.
Γιατι τα εσοδα μου τωρα μηνιαιως τα'βγαζα εκει σε 5-6-μερες
αλλα ξερεις Κατι?????
Εδω και Τωρα φιλε μου ειμαι πιο πολυ Ευτιχισμενος απο Τοτε Γιατι εχω το Αγαπημενο μου Αυτοκινητο στο Ιδιο μου το Σπιτι μεσα που εκει στη κ@λοβιεννη το Δευτερο το Σκεφτομουν,
τωρα?
Απο κει και περα θα το Χαιρομαστε οπως μπορουμε γιατι ΕΧΩ την Τρελλα Να διαθετω ΩΣ και το 90% των Εσοδων μου για Παρτη του (βεζινες - και αλλα) αλλα Κυριωτερο βεζινες στα αλλα ειναι για 2 Ζωες Ο.Κ.
τωρα σε 1000 χλμ αλλαγη π.χ. Μπουζι θα Δωκιμασω τα τετρακιδα Bosch Platinym ενω μ'αυτα που Τελειωνο τωρα ειναι τα NGK R (Racing) με ειδικη δυχαλωτη Ακιδα
δε βαριεσε ,,,,,σε λαβι, που λενε
Βλεπεις κανενας φιλε μου ΔΕ γενιετε Παμπλουτος ακομα και αυτοι που τα βρισκουν οι πισω δεν ειχαν γεννηθη Παμπλουτοι
Αλλα να Ξερης αυτος που δινη λεφτα για ενα αμαξι με μια τζιφρα του τσεκ δεν το ποναει σαν αυτον που δουλευε 18 ωρες τη μερα να το Αποκτησει σε 11 μηνες και 7 μερες σειρι ο αλλος βλεπει το αμαξι του σαν επενδυση η σαν κατι αλλο
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-10-13, 19:32
M8CSI Ο χρήστης M8CSI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 20-11-2009
Μηνύματα: 133
M8CSI is an unknown quantity at this point
ολα τα'χουμε δηλαδη οι εισαγωγες μας μαραναν.
Ναι ρε φιλε μου Ζωντανεψα με Σπρευ τις εισαγωγες ετσι μου αρεσε και το'κανα δηλαδη με τη λογικη καπιον Αν οι Πολλαπλες ειχαν το Μανισιο χρωμα τι θα λεγανε δηλαδη γιατι καθησαν μυγες στο Καπο?
ε μην τρελαθουμε τωρα βραδιατικα!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-11-13, 21:17
M8CSI Ο χρήστης M8CSI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 20-11-2009
Μηνύματα: 133
M8CSI is an unknown quantity at this point
φιλε thanos e46 coupe ζητω συγνωμη οντως φιλε διοτι οντως εσπαγε στο αυτ. η τσαπατσουλια
στο αυτ. Προσθεσα το Refresh Look iin der Motor Raume
οι Πολλαπλες γιαλοχαρταριστηκαν με κανονικο γυαλοχαρτο και μετα με ψιλο
Παραγγειλα χρωμα Ακριβως σαν το Μανισιο των Πολλαπλων και το χρωμα των Ανανεωθηκε
το Περιβλημα πισω που εχει τα 2 φιλτρα εξαερισμου του χωρου Οδηγου και σαλονιου βαφτηκε με μαυρο Γιαλυστερο (το ματ δεν μου αρεσε)
και τελος το Διακοσμητικο και στεγανοτικο Καπακι των μπεκ του injection Ανανεωθηκε και αυτο
φιλε thanos e46 coupe θα σε αποζημιωσο με ολες τις φωτο οσες εβγαλα χαχαχαχαχαχαχαχαχ

αν κατι δεν ειναι ο.κ. παρακαλω,,,,,,





ακολουθουνε και αλλες πολλες καθως και ενα μικρο βιντεακι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.