Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > Χειμερινή Οδήγηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 03-11-13, 09:25
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Πάμε πάλι. (τις φυσικές γυμνασίου άστες κατά μέρος..)

Ποιά η διαφορά πρόσφυσης μεταξύ βρεγμένου και στεγνού οδοστρώματος; Ο συντελεστής τριβής. Χοντρικά νούμερα από μελέτες, συντελεστής τριβής στο βρεγμένο 0,4, και 0,7 στο στεγνό, μιλώντας για ελαστικά με χάραξη. Τι κάνουν οι κατασκευαστές για να αυξήσουν την πρόσφυση στα αγωνιστικά ελαστικά; Αυξάνουν τον συντελεστή τριβής των ελαστικών με διάφορους τρόπους, όπου φτάνει εως και το 0,9 (στεγνό). Μιλώντας για αυτούς τους συντελεστές, αναφερόμαστε σε στατική τριβή. (δηλαδή πριν τα ελαστικά μπλοκάρουν, κανένα όχημα δεν κυκλοφορεί χωρίς ABS πλεον και δεν είναι άξιο λόγου να ασχοληθούμε με το τι γίνεται όταν οι τροχοί δεν περιστρέφονται πια) Μελετητικά δεδομένα, όχι δικά μου.

Λες ότι ο συντελεστής τριβής του ελαστικού, δεν είναι αυτός που δημιουργεί την πρόσφυση, ούτε και αυτός που επηρέαζει αρνητικά την ενεργειακή απόδοση ενός ελαστικού.
Έστω ότι τα παραπάνω είναι λάθος.
Γιατί ένα απλό ελαστικό παρουσιάζει καλύτερες επιδόσεις επιτάχυνσης (σε ευθεία,όχι σε πρόσφυση σε στροφές) από ένα αγωνιστικό ίδιων διαστάσεων; Τι είναι αυτό που το διαφοροποιεί ουσιαστικά;

Και όχι, άρα τα Κινέζικα δεν είναι καλύτερα, γιατί είπα ότι ο ενεργειακός δείκτης επηρεάζεται αρνητικά ως επακόλουθο των χαρακτηριστικών που χρειάζεται ένα ελαστικό για να αυξήσει την πρόσφυση του, μιλώντας για την ίδιο ακριβώς δείκτη μέγιστου φορτίου και ταχύτητας, αναφέροντας και τα παραπάνω παραδείγματα από σεβαστούς κατασκευαστές ελαστικών, και όχι αντιστρόφως ότι η απόδοση του ελαστικού καθορίζεται από τον ενεργειακό δείκτη του, οπότε χαμηλή ενεργειακή απόδοση ισον με υψηλή πρόσφυση. Αυτό είναι παράφραση των λεγόμενων μου.
Να το πω πιο απλά, ελαστικό επιδόσεων με δείκτη Α/Β/C ακόμα δεν γνωρίζω να υπάρχει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 03-11-13, 13:50
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάμε πάλι. (τις φυσικές γυμνασίου άστες κατά μέρος..)

Ποιά η διαφορά πρόσφυσης μεταξύ βρεγμένου και στεγνού οδοστρώματος; Ο συντελεστής τριβής. Χοντρικά νούμερα από μελέτες, συντελεστής τριβής στο βρεγμένο 0,4, και 0,7 στο στεγνό, μιλώντας για ελαστικά με χάραξη. Τι κάνουν οι κατασκευαστές για να αυξήσουν την πρόσφυση στα αγωνιστικά ελαστικά; Αυξάνουν τον συντελεστή τριβής των ελαστικών με διάφορους τρόπους, όπου φτάνει εως και το 0,9 (στεγνό). Μιλώντας για αυτούς τους συντελεστές, αναφερόμαστε σε στατική τριβή. (δηλαδή πριν τα ελαστικά μπλοκάρουν, κανένα όχημα δεν κυκλοφορεί χωρίς ABS πλεον και δεν είναι άξιο λόγου να ασχοληθούμε με το τι γίνεται όταν οι τροχοί δεν περιστρέφονται πια) Μελετητικά δεδομένα, όχι δικά μου.
Να τις αφήσω κατά μέρος. Τα επιχειρήματά σου εξάλλου με αποστόμωσαν.

Καμία επαφή αυτά που λες με οποιοδήποτε μελετητικό δεδομένο. Δεν υπάρχει πουθενά, σε καμία σοβαρή μελέτη που έχει γίνει ποτέ, με αναφορά σε "τριβή" σε κυλιόμενο τροχό όσο αφορά το κράτημα σε στεγνό και βρεγμένο. Ο συντελεστής τριβής δεν είναι τριβή, αλλά σιγά που κατάλαβες την διαφορά τώρα που το γράφω. Εδώ μου λες πως μιλάς για συντελεστή τριβών και αναφέρεσαι στην "στατική τριβή", πράγμα που δείχνει πως συγχέεις τα πιο απλά πράγματα μεταξύ τους, άρα είσαι εντελώς άσχετος με τα απλούστερα των απλών. H στατική τριβή είναι μόλις ένας από τους δεκάδες παράγοντες που βγάζουν τον συντελεστή τριβής. Μην μου λες εμένα για "μελετητικά δεδομένα", ειδικά χωρίς να μπορείς να αναφέρεις πηγή, έχω διαβάσει χιλιάδες μελέτες κι έχω γράψει δεκάδες. Αυτά τα πράγματα είναι αστεία, γελοία και τραγελαφικά μαζί. Αν θέλεις να μάθεις τι είναι ο συντελεστής τριβής, ξεκίνα διαβάζοντας μία απλή μελέτη, όπως αυτή εδώ. Βέβαια, είναι ένα κλικ παραπάνω από την φυσική Γυμνασίου, αλλά τι να σου κάνω.

Επίσης, δεν υπάρχει καμία σύνδεση του συντελεστή τριβής με την αντίσταση κύλισης, ούτε και με την ενεργειακή κλάση του ελαστικού. H μόνη σύνδεση που έκανες είναι πως το είπες, χωρίς καν να το αιτιολογείς. Κι όχι απλά σου έδειξα πως είναι λάθος, αλλά πως αν ίσχυε θα είχε και ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που αναφέρεις. Άρα τσάμπα αναλώνεσαι να μου μιλάς για τριβές in the first place.

Η διαφορά μεταξύ βρεγμένου και στεγνού οδοστρώματος είναι πως παρεμβάλλεται άλλο υλικό (νερό). Κανένας "συντελεστής τριβής" που στηρίζεται στη "στατική τριβή" και βελτιώνεται "με διάφορους τρόπους" δεν βελτιώνει οτιδήποτε όταν υπάρξει τέτοια κατάσταση, έχεις παρεμβολή άλλου υλικού. Μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να στο εξηγήσω αυτό, όταν σου εξηγώ πως η τριβή είναι ομοδιευθυντική με την κίνηση του οχήματος σε επίπεδο Γυμνασίου και πάλι δεν θέλεις να το καταλάβεις. Οι κατασκευαστές αυτό που κάνουν είναι να απομακρύνουν το νερό. Αν δεν απομακρυνθεί, δεν έχεις πρόσφυση. Hydroplanning FTW.

Αν ο "συντελεστής στο βρεγμένο" ήταν 0.4 (του τι?), τότε έστω πως το ελαστικό έχει 40% της αρχικής του πρόσφυσης. Άρα, στο βρεγμένο ένα βρόχινο ελαστικό μετριότατο παραμένει πολύ χειρότερο από ένα slick αγωνιστικό, αφού και τα 2 είναι στο 40% των αρχικών τους επιδόσεων. Όχι, ε; Άρα εξαρτάται και από το ελαστικό, ναι; Άρα, τα βρόχινα έχουν υψηλότερους "συντελεστές τριβής" στο βρεγμένο. Κι επειδή αλλάζει μόνο μία συνθήκη από τις 50 που τον επηρρεάζουν, η πρόσθεση υλικού στο οδόστρωμα, ο συντελεστής αυτός μεταβάλλεται λίγο ως ελάχιστα για τα βρόχινα που έτσι κι αλλιώς απλά δεν θα έχουν νερό να απομακρύνουν. Δηλαδή, τα Rainsport έχουν καλύτερο "συντελεστή τριβής" από τα slick, αφού σε βρεγμένο είναι 200 φορές καλύτερα, άρα πατάνε καλύτερα και άρα αυτά πρέπει να τα βάζουν σε αγώνες. Άρα εξαρτάται κι από τις συνθήκες, ναι; Μήπως και από την ταχύτητα, σκληρότητα, βάρος, είδος οδοστρώματος, θερμοκρασία, υγρασία, γωνίες camber/caster, πίεση, και άλλα πολλά; Κι αφού όλα αυτά τον επηρρεάζουν, αυτός πως επηρρεάζει την ενεργειακή απόδοση; Που και πότε συνδέθηκε ο συντελεστής τριβής με την αντίσταση κύλισης εξάλλου;

Βλέπεις που βαράει error το σύστημα, έτσι; Δεν είναι απλά πως κάθεσαι και μου λες για "συντελεστές τριβής" χωρίς να ξέρεις τι είναι και να μου μιλάς για στατικές τριβές, είναι πως δεν μπορείς σε καμία περίπτωση να τον συνδέσεις ούτε με την αντίσταση κύλισης, ούτε και με την ενεργειακή απόδοση. Δεν ξέρεις καν πως μετράνε την ενεργειακή απόδοση των ελαστικών. Αν το ήξερες, θα μπορούσες να πατήσεις σε οποιονδήποτε από τους 4 συντελεστές που τον επηρρεάζουν. Εσύ έπιασες και χτυπιέσαι με έναν που όχι απλά αυτά που λες είναι λαθάρες, αλλά δεν τον επηρρεάζει καν.



Αν δεχθώ αυτό που λες, που δεν το δέχομαι, θα θεωρούσα πως ήταν γιατί τα "απλά ελαστικά" είναι πολύ ελαφρύτερα των αγωνιστικών και θερμαίνονται πολύ, πολύ γρηγορότερα. Μία "σπινιά" και ζεστάθηκαν πριν τον αγώνα. Αλλά όχι, δεν το δέχομαι πως ένα απλό ελαστικό σε επιταγχύνει γρηγορότερα από ένα αγωνιστικό, αλλιώς θα είχαμε drag race με χορηγό τα turanza.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Να το πω πιο απλά, ελαστικό επιδόσεων με δείκτη Α/Β/C ακόμα δεν γνωρίζω να υπάρχει!!!
Μα, ο ίδιος το έγραψες. Το Continental Eco Contact 5 είναι ίσως το καλύτερο ελαστικό απ'όλα όσα έβαλες στην λίστα, πανάκριβό δε, και έχει δείκτη Β. Αλλά μάλλον εσύ συνδέεις και ό,τι γράφει "Eco", "Green" κτλ με χαμηλές επιδόσεις, απλά και μόνο επειδή έχουν καλούς ενεργειακούς δείκτες.

Αλλά εντάξει, αφήνω "κατά μέρος" τις φυσικές Γυμνασίου όπως ζητάς και, με συγχωρείς κιόλας, αλλά δεν χαραμίζω άλλο χρόνο να σου απαντώ. Είναι πασιφανές πως ό,τι και να σου πει κάποιος, έχεις προσκολληθεί σε αυτά που νομίζεις πως γνωρίζεις και δεν υπάρχει περίπτωση άνθρωπος να σου αλλάξει γνώμη, ούτε όταν η εξήγηση είναι τόσο απλή που κατεβαίνει σε επίπεδο παιδιών.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 03-11-13 στις 14:45
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 03-11-13, 14:30
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Να τις αφήσω κατά μέρος. Τα επιχειρήματά σου εξάλλου με αποστόμωσαν.

Καμία επαφή αυτά που λες με οποιοδήποτε μελετητικό δεδομένο. Δεν υπάρχει πουθενά, σε καμία σοβαρή μελέτη που έχει γίνει ποτέ, με αναφορά σε "τριβή" σε κυλιόμενο τροχό όσο αφορά το κράτημα σε στεγνό και βρεγμένο. Ο συντελεστής τριβής δεν είναι τριβή, αλλά σιγά που κατάλαβες την διαφορά τώρα που το γράφω. Μην μου λες εμένα για "μελετητικά δεδομένα", ειδικά χωρίς να μπορείς να αναφέρεις πηγή, έχω διαβάσει χιλιάδες μελέτες κι έχω γράψει δεκάδες. Αυτά τα πράγματα είναι αστεία, γελοία και τραγελαφικά μαζί. Αν θέλεις να μάθεις τι είναι ο συντελεστής τριβής, ξεκίνα διαβάζοντας μία απλή μελέτη, όπως αυτή εδώ. Βέβαια, είναι ένα κλικ παραπάνω από την φυσική Γυμνασίου, αλλά τι να σου κάνω.

Επίσης, δεν υπάρχει καμία σύνδεση του συντελεστή τριβής με την αντίσταση κύλισης, ούτε και με την ενεργειακή κλάση του ελαστικού. Άρα τσάμπα αναλώνεσαι να μου μιλάς για τριβές in the first place.

Η διαφορά μεταξύ βρεγμένου και στεγνού οδοστρώματος είναι πως παρεμβάλλεται άλλο υλικό (νερό). Κανένας "συντελεστής τριβής" δεν βελτιώνει οτιδήποτε όταν υπάρξει τέτοια κατάσταση, έχεις παρεμβολή άλλου υλικού. Μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να στο εξηγήσω αυτό, όταν σου εξηγώ πως η τριβή είναι ομοδιευθυντική με την κίνηση του οχήματος σε επίπεδο Γυμνασίου και πάλι δεν θέλεις να το καταλάβεις. Οι κατασκευαστές αυτό που κάνουν είναι να απομακρύνουν το νερό. Αν δεν απομακρυνθεί, δεν έχεις πρόσφυση. Hydroplanning FTW.

Αν δεχθώ αυτό που λες, που δεν το δέχομαι, θα θεωρούσα πως ήταν γιατί τα "απλά ελαστικά" είναι πολύ ελαφρύτερα των αγωνιστικών και θερμαίνονται πολύ, πολύ γρηγορότερα. Μία "σπινιά" και ζεστάθηκαν πριν τον αγώνα. Αλλά όχι, δεν το δέχομαι πως ένα απλό ελαστικό σε επιταγχύνει γρηγορότερα από ένα αγωνιστικό, αλλιώς θα είχαμε drag race με χορηγό τα turanza.



Μα, ο ίδιος το έγραψες. Το Continental Eco Contact 5 είναι ίσως το καλύτερο ελαστικό απ'όλα όσα έβαλες στην λίστα, πανάκριβό δε, και έχει δείκτη Β. Αλλά μάλλον εσύ συνδέεις και ό,τι γράφει "Eco", "Green" κτλ με χαμηλές επιδόσεις, απλά και μόνο επειδή έχουν καλούς ενεργειακούς δείκτες.

Αλλά εντάξει, αφήνω "κατά μέρος" τις φυσικές Γυμνασίου όπως ζητάς και, με συγχωρείς κιόλας, αλλά δεν χαραμίζω άλλο χρόνο να σου απαντώ. Είναι πασιφανές πως ό,τι και να σου πει κάποιος, έχεις προσκολληθεί σε αυτά που νομίζεις πως γνωρίζεις και δεν υπάρχει περίπτωση άνθρωπος να σου αλλάξει γνώμη, ούτε όταν η εξήγηση είναι τόσο απλή που κατεβαίνει σε επίπεδο παιδιών.
Nαι, στα 30 παρά πόσο είσαι, έχεις γίνει master. Τα πάντα όλα
Φαντάζομαι μελέτη σου για το αβανς.. όσο πιο κοντά στο ΑΝΣ τόσο καλύτερα
Και μετά με τα ελαστικά

Τα έχεις καραρίψει όλα μεγάλε. Τα drag δε χρησιμοποιούν καθημερινά ελαστικά γιατί έχουν συνήθως να κατεβάσουν τεράστια νούμερα ιπποδύναμης και ροπής, και το πιο βασικό πράγμα για αυτούς είναι ο χρόνος 0-18 μέτρα, και πόση ολίσθηση θα έχει μετά στις πρώτες σχέσεις. Σε αυτοκίνητα όπως το δικό μου και πολλά άλλα, με 150-200 ίππους, τα ημιαγωνιστικά και αγωνιστικά ελαστικά κόβουν επιδόσεις στην ευθεία (πλην εκκίνησης), πράγματα δοκιμασμένα και επαληθευμένα, μετρημένα, δε θα έρθεις να μου πεις εσύ που δεν έχεις μπει ποτέ σε αμάξι με αγωνιστικά ελαστικά, εμένα, που έχω κάψει μερικά σετ, και έχω μετρήσει με όργανα ακριβείας και αναλύσει δεδομένα τηλεμετρίας, και σε τόσο άλλο κόσμο, ότι δεν κόβουν. Και μάντεψε ΓΙΑΤΙ κόβουν; Γιατί έχουν αυξημένο συντελεστή τριβής. Μα τι λέω; Τριβή; Στο ελαστικό; Ο θεός το ζεσταίνει, όχι η τριβή με το οδόστρωμα που παράγει θερμότητα.

Η παρεμβολή του νερού, που δρα ως λιπαντικό, ναι αλλάζει δραστικά τον συντελεστή τριβής. Google και διάβασε, δε θα σε μορφώσω εγώ, θα το κάνουν οι συνάδελφοι μου/σου (...) που το έχουν μελετήσει επανειλημένα.

Σίγουρα είναι πολύ αξιόπιστη η πηγή σου, για ότι τα eco contact κρατάνε καλύτερα από τα sport contact, δεν είναι από τον μαστρο Μένιο, αλλά από τον master Μανωλιό.

Σ'αφήνω τώρα να ζήσεις στον φανταστικό σου κόσμο, εκεί που εσύ είσαι Θεός (των πιθήκων)

Άντε γεια
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-11-13, 14:31
Το avatar του χρήστη Bassakos
Bassakos Ο χρήστης Bassakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-12-2009
Μηνύματα: 554
Bassakos has a spectacular aura aboutBassakos has a spectacular aura about
God τι λε ρε φιλε.......

__________________
E30 325 M50 SOLD
E30 318 M40 R.I.P
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 03-11-13, 14:55
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι, στα 30 παρά πόσο είσαι, έχεις γίνει master. Τα πάντα όλα
Χαίρομαι που το πρόβλημά σου έγινε η ηλικία μου. Τα επιχειρήματά σου κυριολεκτικά συνεχίζουν και με αποστομώνουν.

Ενημερωτικά, 30+, με 4 υποτροφίες, ισάριθμες διακρίσεις, καθηγητής πανεπιστημίου, guest lecturer σε πανεπιστήμιο του Λονδίνου και συμμετοχή σε 6 ερευνητικά. Και ναι, υπάρχουν 25άρηδες που με αποστωμόνουν εύκολα, δεν χρειάζεται να είναι μεγαλύτερός μου κάποιος για να ξέρει περισσότερα, όπως εσύ πιθανόν να θέλεις να πιστεύεις γιατί σε βολεύει. Και όχι, δεν διαβάζω ψάχνοντας από το Google, όπως κάνεις εσύ και νομίζεις πως τα ξέρεις όλα...

Μόνο και μόνο που ξανά αναφέρεις το αβάνς, που κι εκεί μαύρα μεσάνυχτα τα έχεις, συν την όλη συμπεριφορά σου, δείχνει πως έχεις σοβαρά κολλήματα και αναγάγεις τα πάντα σε βεντέτες και σε προσωπικό επίπεδο, ασχέτως αν δεν μπορείς όχι να αντικρούσεις τα επιχειρήματά μου αλλά να υποστηρίξεις τα δικά σου. Ακόμα και με τις βλακείες που κάθεσαι και γράφεις, που τα έχεις δοκιμάσει όλα και τα έχεις μετρήσει όλα, δεν απαντάς σε οτιδήποτε γράφω, ούτε και μπορείς να συνδέσεις τον συντελεστή τριβής με την αντίσταση κύλισης, ούτε και την αντίσταση κύλισης με την ενεργειακή απόδοση. Απλά τα λες και ό,τι είπες, αυτό είναι, επειδή έτσι το είπες. Ό,τι πει κανείς άλλος, λάθος, τέλος, ακόμα κι αν δεν μπορείς να αντικρούσεις την απλούστερη των εξηγήσεων.

Οπότε ναι, τράβα βάρα σπινθήρα πριν καν ξεκινήσει η εισαγωγή για να πάρεις 300% ιπποδύναμη, πίστευε πως η στατική τριβή είναι συντελεστής τριβής και ο συντελεστής τριβής αντίσταση κύλισης και ό,τι άλλη βλακεία κατεβάσει το μυαλό σου. Μόνο μην τα λες στον κόσμο που πληρώνει εκατοντάδες ευρώ γι'αυτά που του λες εσύ.

Να μία σοκαριστική δήλωση. Αυτά που νομίζεις πως ξέρεις, είναι δικά σου δημιουργήματα και λαθάρες. Με φυσική γυμνασίου αντικρούονται και πάλι κλαψουρίζεις, με μόνο επιχείρημα (που πήγαν οι επίσημες, και όχι του google, μελέτες?) το "τα ξέρω στην πράξη, δεν θα μου πεις εσύ". Αντιλαμβάνομαι πως δεν το καταλαβαίνεις, ούτε μπορείς να το χωνέψεις, αλλά έτσι είναι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ'αφήνω τώρα να ζήσεις στον φανταστικό σου κόσμο, εκεί που εσύ είσαι Θεός (των πιθήκων)

Άντε γεια
Στο καλό Νίκο. Να ζητήσεις βοήθεια αν δεν μπορέσεις να ξεπεράσεις το υπαρξιακό σοκ που σου δημιούργησα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 03-11-13 στις 15:12
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-11-13, 11:46
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι λέτε..
Πάντως τα ενεργειακά ελαστικά μπορούν να έχουν την ίδια απολύτως πρόσφυση με ελαστικά
που δεν είναι ενεργειακά..
Το εάν ένα ελαστικό είναι ενεργειακό ή όχι, δεν έχει να κάνει με την ικανότητα σου σε πρόσφυση.
Είναι ανεξάρτητα πράγματα, νομίζω (νομίζω) ότι με κάποιο τρόπο εσφαλμένα συγχέονται.
Και ενα απλό παράδειγμα.
Ενα απλά βρεγμένο οδόστρωμα, παρουσιάζει μεγαλύτερη αντίσταση απο ότι το στεγνό.
(απλά βρεγμένο, απλά υγρό)
Η πρόσφυση είναι μειωμένη όμως..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 04-11-13, 11:49
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι λέτε..
Πάντως τα ενεργειακά ελαστικά μπορούν να έχουν την ίδια απολύτως πρόσφυση με ελαστικά
που δεν είναι ενεργειακά..
Το εάν ένα ελαστικό είναι ενεργειακό ή όχι, δεν έχει να κάνει με την ικανότητα σου σε πρόσφυση.
Είναι ανεξάρτητα πράγματα, νομίζω (νομίζω) ότι με κάποιο τρόπο εσφαλμένα συγχέονται.
Και ενα απλό παράδειγμα.
Ενα απλά βρεγμένο οδόστρωμα, παρουσιάζει μεγαλύτερη αντίσταση απο ότι το στεγνό.
(απλά βρεγμένο, απλά υγρό)
Η πρόσφυση είναι μειωμένη όμως..
μπερδεύουμε την αντίσταση κύλισης με την τριβή...
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-11-13, 16:06
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ενα απλό παράδειγμα.
Ενα απλά βρεγμένο οδόστρωμα, παρουσιάζει μεγαλύτερη αντίσταση απο ότι το στεγνό.
(απλά βρεγμένο, απλά υγρό)
Η πρόσφυση είναι μειωμένη όμως..
Μην τα λες αυτά απότομα, θα γίνεις κι εσύ στόχος. Το βρεγμένο οδόστρωμα έχει τον μισό και κάτω "συντελεστή τριβής". Μάλιστα, δρα και ως "λιπαντικό". Άρα, έχει την μισή και κάτω "τριβή". Που αυτά τα δύο είναι το ίδιο με την "αντίσταση κύλισης". Άρα, και την μισή και κάτω "αντίσταση κύλισης". Άρα, έχεις μικρότερη αντίσταση και καις και λιγότερο στο βρεγμένο. Μάλιστα, όσο λιγότερη "τριβή" και, συνεπώς, "αντίσταση κύλισης" έχεις, τόσο γρηγορότερα επιταγχύνεις. Γι'αυτό τα "απλά ελαστικά είναι καλύτερα από τα ημιαγωνιστικά" και μάλλον γι'αυτό στο drag βάζουν σκυλιά να κατουράνε τους τροχούς.

Έτσι μου είπε ο "ειδικός", εγώ είμαι δεν είμαι 30 εξάλλου, άρα έτσι θα είναι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 04-11-13 στις 16:09
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-11-13, 21:16
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Eίπα να μην ξαναποστάρω... αλλά θα παραθέσω μερικά link, να δει ο κόσμος.

1. http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu.../frictire.html

2. http://bsesrv214.bse.vt.edu/Hop/Pape...oefficient.pdf

Kαι.. βεβαίως τα ελαστικά με καλούς ενεργειακούς δεν μειώνουν την αντίσταση κύλισης.. καθώς η αντίσταση κύλισης δεν έχει καμία σχέση με το ελαστικό, ναι;

http://en.wikipedia.org/wiki/Low_rol...esistance_tire

Αντίστοιχα βέβαια, τα αγωνιστικά δεν την αυξάνουν.. τα drag δεν τα χρησιμοποιούν επειδή το Α και το Ω είναι η πρόσφυση στην εκκίνηση...όχι βέβαια
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 04-11-13, 21:57
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Πάρε εδώ και ένα linkάκι που σου δίνει και συντελεστές rolling resistance ανάλογα με τον τύπου του ελαστικού : http://hpwizard.com/tire-friction-coefficient.html

(ωχ, τι έγινε, έχει πιο πολύ rolling resistance το αγωνιστικό;;; )
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.